Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2009. január 22. csütörtök

6. hiba | amit az építész elkövethet

az építész rossz házat tervez a Megrendelőjének
kevés nagyobb hibát (mit hibát, BŰN-t) tud elkövetni a Megrendelőjével kapcsolatban egy építész, mint amikor egyszerűen egy rossz házat tervez neki. Miért, van ilyen ? Ha olvassák a rovatot (remélem, hogy olvassák !!!), akkor sajnos mind többször találkozhatnak olyan tervvel, amire egy laikus is azt mondaná, „az nem lehet, hogy ezt egy építész rajzolta”! De sajnos lehet … magam sem gondoltam volna, hogy ilyen sokan vannak.

Itt érdemes egy apró kitérőt tenni, mert a családi ház tervezés az építészeket is némiképp megosztja, de legalábbis szelektálja.

  • jópáran vannak, akik nagyobb munkákon dolgoznak, így nekik ez már nem fér bele a tevékenységükbe.
  • sokan ódzkodnak tőle (főképpen az építtetőktől), mert hozzászoktak, hogy amit lerajzolnak, azt elfogadják és nem kell minden egyes vonalról meggyőzni egy laikust, nem kell látszólag „értelmetlen” dolgokkal foglalkozni.
  • sok építészt ez eleve elriaszt, lenézi az efféle megbízást
  • aztán vannak, akik csak „kirándulnak erre a tájra” és néha meglepődnek, hogy minden mellé árat kell társítani, mert hiába szép és jó, a megrendelő nem tudja vállalni.
  • távolról könnyű, közelről annál nehezebb a terep.

Ráadásul óriási a kamara létszáma, legalábbis a fizetőképes és építeni tudó-akaró népességhez képest (bár erre azt mondhatják, hogy Németországban lakosság arányosan valamivel talán több is az építész). Ez különösen annak fényében magas, hogy ez a cca. 6-8 ezres építész tervezői létszám nagyon inhomogén, mégis egy valami összeköti a különféle végzettségű (egyetem, főiskola, technikum…) szakembereket, mégpedig az, hogy családi házat mindegyikük tervezhet.

Ami viszont döbbenet, hogy az építtetők sokszor úgy küldik be a majdani házuk tervét tervkritikára (gyanútlanul), hogy fogalmuk sincs arról, amit tervet kaptak, tele van hibával. A tapasztalatlan építtetőknek általában nincs fogalmuk arról, hogy ki milyen végzettséggel, jogosultsággal és gyakorlattal rendelkezik, annyit tudnak, hogy családi házat mindenki tervezhet.

Az előző Tervkritikában, a Tervkritika | … visszadtam egy megbízást címűben írtam azt, hogy

a Megrendelőknek sokszor igazából fogalmuk sincs, hogy mit kapnak, milyen „erdőbe viszik be”, mi tekinthető jónak, korszerűnek, nagyvonalúnak, olyannak, amit a (nem kevés) pénzükért joggal elvárnak?. Persze erre bárki mondhatja, hogy ő akarta ilyenre, láthatná a rajzokon, mit kap? A valóság azonban az, hogy hiába a sok rajz, metszet, nagyon sokan igazából nem tudják elképzelni a majdani házukat, nem is igen vallják be, rábízzák magukat az építészre.

A felelősség nem hárítható át a megrendelőkre, az építész felelőssége, hogy mit tervez, mit rajzol le. Lehet lelketlenül, szolgaian kiszolgálva a lehetetlen igényeket is, erről szólt a 2. tervezés, aláírás szolga módjára

Nincs kontroll és az áépíttető egyedül marad, legfeljebb megkérdezi a szomszédját, sógorát, ismerősét, akik legtöbbször nem szakmabeliek, lényegében kibicek, akik úgy mondanak („szak”) véleményt, hogy felelősséget nem kell vállalniuk.

Nekik nem marad más hátra,  beküldik Tervkritikára …

A sorozat eddig megjelent részei:
1. saját „típusterv”-em van
2. tervezés, aláírás szolga módjára
3. ez az én házam – az öncélú formalizmus
4. csak eng. tervet vállalok
5. nem rajzolja be a bútorozást
6. rossz házat tervez

Maradjanak velünk, mert hamarosan jön a következő rész:
7. látja, nem látja, na látja (nem készül látványterv)

ha nem akar lemaradni a folytatásról, iratkozzon fel az email értesítőre vagy az RSS csatornánkra.

[poll id=”18″]

Hozzászólások (4): megnézem

  • #10568

    […] – az öncélú formalizmus 4. csak eng. tervet vállalok 5. nem rajzolja be a bútorozást 6. rossz házat tervez 7. látja, nem látja, na látja (nem készül 3D) Maradjanak velünk, mert ezt a témát még […]

  • #10657

    […] – az öncélú formalizmus 4. csak eng. tervet vállalok 5. nem rajzolja be a bútorozást 6. rossz házat tervez 7. látja, nem látja, na látja (nem készül 3D) 7. látja, nem látja, na látja (nem készül […]

  • Örvössy Zoltán

    2009. július 27. hétfő 12:01

    #10728

    A „Rossz házat tervez…” c. részhez szólnék hozzá.
    Házcsere szándékom kapcsán eladó házakat nézek, , kb 6-8 éve épült, korszerű, tetszetős, de még a „mediterrán trend” előtt épülteket. Ennek során, mint sok éve családi házban lakó, számos olyan, számomra érthetetle tervezési részletet fedezek fel, ami szerintem a használhatóságot erősen korlátozza, és eléggé jellemzőnek, gyakorinak látom:
    – a garázs annyira kicsi,15-16 m2, hogy egy kisebb autón kívül semmi nem fér el benne ( kerti szerszámok, barkács eszközök, télen tárolandó balkonnövények, mindez egy kertes házban)
    – a garázs és a lakás között nincs átjárás, van amikor a garázs a bejárathoz képest a ház másik oldalán van. Elképzelem, amikor mondjuk zuhogó esőben megjön a család nagybevásárlásból 10 szatyorral… De az is jó lehet, mikor télen hófúvásban ki kell menni a garázsba egy csavarhúzóért, mert meglazult egy konnektor, vagy leesett egy kilincs…
    – a garázs gyakran ablaktalan.
    – gyakran nincs a konyhához lamra, vagy ha van a házban, esetleg az épület másik felén, olyat is láttam, hogy csak a teraszról volt bejárata
    – a hálószobák sokszor olyan kicsik, hogy szekrény már nem is fér el benne
    – a nappali és étkező sokszor berendezhetetlen, egyszerűen nincs szabad falfelület, ahol pl. elhelyezhető egy könyvespolc, vagy az étkezőben tálalószekrény… A tervező még be is bútorozza a rajzon a lakást, a nappalit ülőgarnitúrával és TV-vel, mint ha más nem is lenne az ember életében, csak hazamegy , és leveti magát a TV elé.
    – valóban gyakran bútorozatlanok az alaprajzok, de ha be is vannak bútorozva, az csak sablonos, és nem életszerű, nem élhető
    – a konyhákban gyakori az ablak elé tervezett mosogató
    – a háztartási helyiség nagyon praktikus, sokan mégis inkább 2 komplett fürdőszobát terveznek, szép berendezésekkel, és az egyikben ott éktelenkedik majd a mosógép, rosszabb esetben még a kazán is.
    – még ma is látni olyan házakat, ahol a bejárati ajtó közvetlenül a falsíkban van, nincs beugró, ehelyett valami rábiggyesztett előtető, ami nem is esztétikus és nem is praktikus.
    Még sorolhatnám a hibákat, pesrzse lehet, hogy ezek egy része a megrendelő kívánsága volt ( olyat is láttam, hogy a hálószobából, és csak onnan nyílott a fürdőszoba…), de szerintem a tervezőnek rá kellene vezetnie az építtetőt, hogy mi a praktikus megoldás, különben saját maga jön rá később, vagy az építés alatt, és akkor jön a tervtől való (kontrollálatlan) eltérés, vagy rosszabb esetben túl későn, és jön a kompromisszum, vagy az átalakítás, esetleg az eladás … bajlódjon vele más.

  • koos.hu » 8. hiba | amit az építész elkövethet

    2009. szeptember 23. szerda 00:02

    #11689

    […] – az öncélú formalizmus 4. csak eng. tervet vállalok 5. nem rajzolja be a bútorozást 6. rossz házat tervez 7. látja, nem látja, na látja (nem készül 3D) 7. látja, nem látja, na látja (nem készül […]

.
Búcsú

Kedves weboldal látogatók! Fájó szívvel tudatjuk, hogy a weblap tulajdonosa és szerkesztője, Koós Miklós hosszú betegség után elhunyt. Miklós hosszú éveken keresztül nagy elhivatottsággal szerkesztette a honlapot, válaszolt a blog-ban feltett kérdésekre és üzemeltette a legtöbb látogató által keresett tervkritika panelt. Sok építtető kérte a tanácsát. Gazdag életművet és nagy űrt hagyott maga után. Amennyiben […]

Búcsú
2019. március 5. kedd
SZAKMA
Valaki nagyon hiányzik a magánlakásépítés résztvevői közül

A magánlakásépítés legfontosabb szereplőjének mind a mai napig az építész tervezőt tekintik, hiszen az építtető az ő kezébe teszi le azt a bizalmat, amivel úgy véli a folyamat végén olyan házat, lakást kap, amit eredetileg elképzelt. Általában ő az első, akivel találkozik, akivel szerződik, akinek feltárja családja tervezett életvitelét, az elképzelt környezetet. Az építész – […]

Valaki nagyon hiányzik a magánlakásépítés résztvevői közül
2019. január 15. kedd

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább