Regisztráció/Belépés
2015. január 31. szombat

tanácsadás

ivovizminoseg

Szubjektív tanácsok építtetőknek, vélemények építőanyagokról, szerkezetekről, tervezőkről és építtetőkről. Kiemelet témáink:

Sorozatot indítottunk az építés résztvevőiről és azok kapcsolatairól:

Külön sorozatot indítottunk az építészek és az építtetők által elkövethető hibákról

  • 10  | amit az építtető/építész követhet el
  • 10 mondat | amit nem szeret hallani építtető, tervező vagy kivitelező

ÖSSZES JÓTANÁCS TÉMÁJÚ CIKK

Hozzászólások (10): megnézem

  • Horváthné Komjáthy Henriett

    2016. április 9. szombat 18:01

    #109730

    Tisztelt Koós Miklós Úr!
    Szeretném a tanácsát kérni. Építkezni szeretnénk egy 12.5 m széles és 58 m hosszú telekre. Két ház az elképzelés, az egyik a szülői ház lenne, a másik pedig a felnőtt családos fiúé. Minimum két garázst is szeretnénk. A telek oldalhatáros beépítésű, 30 %-a beépíthető, és egy épülettömb helyezhető el rajta, 4,8 m magasságig.. Az utcafront déli fekvésű, ezért gondoltunk két házra. A szomszéd ( oldalkert felől) ház elég magas és klinker téglával burkolt.
    A telek beépítését így szeretnénk: 4 m előkert, 6 m garázs, 6 m pergola, 11 m ház, 10 m távolság a két ház között, pergolával összekötve, és 11 m a 2. ház, a többi hátsókert.
    Első gondolatunk két egyszintes ház lett volna, de akkor csak mélygarázst lehetne építeni, ami a Duna közelsége miatt nem lenne szerencsés, vagy a garázst kéne elhagyni.
    Emiatt gondolkodunk két házban, amit kellően el is tudunk egymástól szeparálni, továbbá élhető, modern és költségtakarékos.
    Kedves Koós Úr, Ön milyen házat javasolna nekünk?
    Nagyon örülnénk ha véleményezné az elképzelésünket és tanácsot is adna nekünk.

    • Avatar photo

      Koós Miklós

      2016. április 10. vasárnap 08:18

      #109732

      kedves Henriett

      A pergolás „kvázi összekötést” a legtöbb helyen nem fogadják el, mint ami biztosítja az egy épülettömböt. Legelőször is fontos volna megbízni egy építészt a feladattal, mivel számos olyan kitétel lehet a HÉSZ-ben, ami befolyásolhatja a kialakítást. Ha ez nem elég, akkor a második lépcső egy főépítészi egyeztetés a beépíthetőségről … bár az is igaz, hogy a 456/2015 rendelet jelen formájában csak a HÉSZ bizonyos pontjainak való megfelelést írja elő és pl. nem tiltja a több lakás kilakítását

  • Lay György

    2016. április 23. szombat 09:21

    #109868

    Kedves Miklós !

    Előzetes állásfoglalás szerint a helyi ép.hat.mint”nem beépítésre szánt” területen lévő bírtokközpont+lakóép. kialakítás-építés esetére az általános ép.eng. eljárást javasolta.
    Ügyintéző változás után a a tervet érdemi vizsgálat nélkül elutasították, leírva, hogy az nem engedélyköteles és az egyszerű eljárásra dolgozzuk át a beaványt.
    Kérdés: Kötelező az egyszerű eljárás igénybevétele, vagy választható-e adott esetben az általános, látszólag nehezebb, de biztosabb ügymenet is ?

    Köszönettel: Lay Gy. tervező

    • Avatar photo

      Koós Miklós

      2016. április 23. szombat 14:23

      #109871

      Kedves György,

      sajnos nem lehet választani két eljárás közül. Egyetlen út marad, hogy ha engedélyeztetni szeretnénk, akkor valamelyik paraméternek nem felelünk meg. Pl. az egyéb funkció nagyobb, mint a lakófunkció, az alapterület 301 m2…stb. Ilyenkor viszont kötelező az engedélyezési eljárás.

  • Hadarné Dorfinger Zsófia

    2016. augusztus 10. szerda 14:26

    #111297

    Kedves Koós Úr!

    A segítségét szeretném kérni! Van egy 110 nm földszinti alapterületű családi ház tervünk, alatta pedig 100 nm pince. A tervezőnk most jelezte, hogy az egyszerűsített bejelentéshez szükség van az épület műszaki berendezéseinek rendszertervére is. Most viszont kaptunk egy olyan információt, hogy erre csak a 200 nm feletti lakóterületű ingatlan esetében van szükség, viszont nem találtam olyan dokumentumot az interneten, ami erre részletesen kitér.
    Tudna esetleg ezzel kapcsolatban valami információt nekünk adni?

    Segítségét előre is köszönöm!

    Üdvözlettel:
    Hadarné Dorfinger Zsófia

    • Avatar photo

      Koós Miklós

      2016. augusztus 10. szerda 15:47

      #111298

      nem ismerek olyan jogszabályt, ami 200 m2 feletti épületek esetében szabályozná a rendszertervet. Ami 300 m2 alatti és egyszerű bejelentéssel építhető, ahhoz kell.

      • Hadarné Dorfinger Zsófia

        2016. augusztus 11. csütörtök 13:52

        #111324

        Köszönöm szépen a segítséget!

  • Baumgartner Zoltán

    2016. szeptember 12. hétfő 11:14

    #112044

    Tisztelt Koós Úr!

    A véleményét kérném. Emeletes lakóépületet építtetek, ahol az alsó lakótér fölött egy részen egy kis terasz is van. Az eredeti terven ide vékonyabb födémet rajzoltak, hogy a szükséges 15cm-es hőszigetelés elférjen. A kivitelező viszont ezt kihagyta, a teljes födém síkba van betonozva. Így a kivitelező elképzelése szerint az emeleti szobák padlószintje (jelenlegi födém + 5 cm szigetelés + 10 cm beton + burkolatok) és a terasz padlószintje (jelenlegi födém + 15 cm szigetelés + 10 cm beton + burkolatok) közt egy 10 cm-es lépcső lesz. (A szobából „fel kell lépni” a teraszra.) A kivitelező szerint ez teljesen természetes, sok ilyen házat épített. Az én véleményem szerint ez botlásveszélyes, kényelmetlen, egy új háznál megengedhetetlen. (Bár én még nem építettem házat…)
    Előre is megköszönöm a véleményét, esetleg megoldási ötletét:
    Baumgartner Zoltán

    • Avatar photo

      Koós Miklós

      2016. szeptember 12. hétfő 18:35

      #112057

      Kedves Zoltán,

      ha nincs ugrás a födémben, akkor 2 megoldás adódik, ez az egyik, amit Önnek javasoltak (és mellesleg eléggé elterjedt megoldás, de ennél sokkal nagyobb 30-35 cm szintkülönbséggel is). Mellesleg a lejtés miatt vagy a lejtbetonnak, vagy a hőszigetelésnek lejtenie kell, ami további cm-ket ad majd hozzá a szintkülönbséghez.

      a másik, hogy feltölti a teljes födémmezőt a kinti terasz szintjére, ami viszont pazarlás.

      • Baumgartner Zoltán

        2016. szeptember 13. kedd 22:46

        #112084

        Köszönöm a válaszát!

        Baumgartner Zoltán