Regisztráció/Belépés
2007. február 28. szerda

a koos.hu blogról

A blogot is fenntartó céget, a Koós Építésziroda Kft.-t 2000. májusában alapította Adorján Rita és Koós Miklós kettős profillal: felnőtt oktatás-erdőpedagógia és építészet, a honlapon ebből csak ez utóbbi jelenik meg.

A Koós Kft. alapvetően építészeti tervezéssel foglalkozik, így ha Ön terveztetni szeretne vagy privát tanácsadásra tart igényt, kérjük írjon nekünk,

céljaink

A kooseptar.hu építészeti oldal egy sajátos képződmény a hazai szakmai portálok között. Alapvetően blogszerűen működik és fő céljánk azt tekinti, hogy valamiféle hidat képezzen építtetők és tervezők között. Fontos cél, hogy cikkek, példák és párbeszéd segítségével az építtetők tisztában legyenek a saját otthonuk létrehozásához szükséges legfontosabb tudnivalókkal. Hisszük azt, hogy egy előzetes, jó felkészítés nem csak magabiztosságot adhat az építtetőnek, hanem ezáltal segítséget jelenthet a tervező kollégáknak is. Nem titkolt célunk, hogy a tervezői munka bemutatásával igyekezzünk ennek a szép szakmának a presztizsét emelni.

kinek írjuk a blogot?

Az építtetőkön túl az építészet iránti érdeklődők ugyanúgy fontosak számunkra, mint a mérnöki szakma képviselői. Egyszerre szeretnénk eljutni a szimpla érdeklődőktől, a tanácstalan építkezőkön át az építész és szakági mérnök kollégákig, ezért olvasható a fejlécben az oldal mottója:

érdeklődőknek | építkezőknek | építészeknek

A tervezési tevékenységünk kiegészül a kooseptar.hu honlapon ingyenes tanácsadás nyújtásával. A segítségnyújtás részben felvilágosító jellegű cikkek írását, részben hozzászólások formájában érkező kérdések megválaszolását jelenti. A tanácsadás fontos területe és egyben a kooseptar.hu oldal legismertebb és legsikeresebb rovata az un. tervkritika, amelynek során a majdani építtetők beküldhetik a készülő házaik terveit és azokra (kizárólag szöveges) kritikákat, véleményeket kapnak. 

A nyilvánosság előtt nyújtott tanácsadás és tervkritika ingyenes szolgáltatás.

Az érdeklődők szívesen olvasnak (nagy cégektől is) független szakmai oldalakat, különösen, ha maguk is hozzá tudnak szólni és kérdezhetnek is. A blog az építkezők számára egyfajta fórumként is szolgál, akárcsak a szakma képviselőinek, akik számára szintén szolgáltatunk máshol nehezebben hozzáférhető anyagokat, magyarázatokat, letöltési lehetőségeket.

Eltérően a többi, kevés számú (építészeti) tanácsadó blogtól, az itt megjelenő cikkek legnagyobb része saját anyag.

az építészet, amíg csak papíron létezik, az építész(et) magánügye, amint megépül, közüggyé válik, amit vagy elfogad a társadalom vagy nem.

cikkeink fő témái

A honlap cikkei az alábbi fő témák köré csoportosulnak:

saját | saját korábbi és futó tervezési munkáink, referenciáink

ház-terv | más építészek által készített tervek és megépült házak bemutatása, rajzokkal, fotókkal, videókkal. Itt található meg többek között a nagysikerű HAZAJÁRÓ sorozat, az OROSZ FAÉPÜLETEKET bemutató sorozat is

tervkritika | az olvasók által beküldött tervek kritikája, a kooseptar.hu legnépszerűbb rovata

passzív | passzívházak és energiatudatos épületek komponenseivel, megoldásaival, tervezésével, kivitelezésével, megvalósult épületekkel, a témába vágó oktatással, továbbképzésekkel, konferenciákkal és kiállításokkal foglalkozó cikkek.

jótanács | szubjektív tanácsok építtetőknek, vélemények építőanyagokról, szerkezetekről, tervezőkről és építtetőkről.

jog | az építőipart érintő új jogszabályok ismertetése, jogszabálybogozó magyarázatok, tallózás az ÉPÍTÉSI JOG cikkeiből

szakma | a szakmáról, a szakmai közéletről, tervpályázatokról, a szakmai kamarákról, továbbképzésekről szóló írások

zöld | minden, ami környezetvédelmi, öko, bio és zöld témában érdekes lehet. Itt találhatóak meg a kert- és tájépítészeti írások is

méb | MÉB = Magyar Építészeti Blogok, blogfigyelő, interjúk a bloggerekkel

off | bútorok, közlekedés, fotó, zene és minden ami a többi kategóriába nem fért bele

tech | a tervezéssel, építéssel kapcsolatos hardver és szoftver hírek

patchwork | kakukktojás, Rita által készített patchwork munkák

információk a blogról

 2007-2020 Koós Építésziroda Kft.

  adatkezelés: NAIH-96543/2016

 rólunk írták | alkalmi és állandó olvasóink véleménye a kooseptar.hu-ról

 cikkeink szerzői | számos állandó és alkalmi szerző írt számunkra cikket, akik egyben a szakmájuk vagy választott témájuk alapos és szakavatott ismerői

médiaajánlat | információk hirdetőinknek

statisztikák | Havonta cca. 16-22 ezer egyedi látogató 35-45.000 oldalunkat tölti le

copyright | cikkeink utánközlésének feltételei

Tárhely szolgáltató


K o ó s   M i k l ó s  építész | email

Hozzászólások (4): megnézem

  • Zoltán

    2008. május 3. szombat 13:15

    #2616

    Kedves Koós Úr! Nem üres hízelgésnek szánom, hanem az a véleményem, hogy nagyon jó a weblap és ezen keresztül az Ön szellemisége. Nekem speciel kimondottan tetszenek a kissé „bauhausos” fehér, szögletes vonalakra épülő, minimalista modern lapostetős házak. Pár kérdést azonban engedjen meg, illetve a honlap látogatóinak a véleményére is kíváncsi: Miért van olyan, hogy annak megy híre, hogy az illető településen (Pest megye, az asszonykórusról híres) macerás és nehéz eset a főépítész. Annyi rosszat hallani róla, hogy nem lehet vele szót érteni és kötekedik. Ilyen rémhíreket általában mi vált ki? Nem akarok naív lenni, de nem úgy kéne ennek működni, hogy vannak leírt szabályok, és ha ezeknek megfelel a terv, akkor minden O.K.? Illetve még annyi, hogy hol lehet megtudni PONTOSAN az ÖSSZES-ÖSSZES ismérvet ahhoz, hogy előre lehessen tudni, hogy hogyan kell terveztetni? Vagy adott esetben olyan is van, hogy a tervező kommunikál meghatalmazás alapján az önkorm építési irodájával, ha valóban nehéz eset az illető? üdv

  • Avatar photo

    hazigazda

    2008. május 4. vasárnap 10:33

    #2628

    köszönöm a kedves szavait.

    az engedélyeztetés folyamata hiába van sok-sok jogszabállyal körbebástyázva, egyrészről ezek nem mindenben fedik egymást, másrészt sokszor kevésnek, máskor meg soknak tűnnek. A legtöbb gondot általában az okozza, hogy az építettők szeretik feszegetni a jogszabályi lehetőségek felső határait, lehetőleg az összes paraméter vonatkozáésában (maximális beépítettség, maximális szintterület, maximális építménymagasság, maximális fedett terasz, de lehetőleg úgy, hogy ne számítson bele, olyan belső kialakítás és szoba méretek, hogy minél kevesebb adót kelljen fizetni…és még számos feltétel. ezeknek egyszerre képtelenség megfelelni, vagy ha megpróbálunk, akkor torzszülöttek jönnek létre. Vannak önkorményzati előadók, akik ezt rosszul viselik, nem képesek kezelni, nem tudnak különbséget tenni lényegi és nem lényegi dolgok között. Az építtetők pedig mindent bevetnek, hogy elérjék a céljukat: pénzt, nyomást, ismerettséget….
    A másik oldalon pedig ott vannak azok a jogszabályok, amik hiába is vannak sokan, mégis könnyen bele lehet magyarázni olyat is, ami nincsen benne, a jog – bármennyire is úgy tűnik – elég sokszor nem olyan, mint egy egzakt tudomány, ebből következőpen „értelmezési különbségek adódnak”.
    Valóban vannak rosszhírű önkormányzatok, előadók és főépítészek. magam is találkoztam már korrupcióval, ellenséges hozzáállással, „hogyan mertem bemerészkedni más vadászterületére” effektussal, de mivel én folyamatosan találkozom a hatósággal, a döntő többség nem ilyen: amit elvár és megkövetel, az mind a jogszabályban rögzített.
    persze ez egy adott eset érintettjét nem igen vigasztalja, de hát a hatóság emberei is „emberből vannak”.
    Bármennyire is nem illendő ilyet mondanom, de összeségében sokkal többet kellett hadakoznom építtetőkkel, mint a hatóságokkal.

  • Zoltán

    2008. május 4. vasárnap 11:06

    #2631

    Akkor kezdem érteni a lényeget. (Szégyen ide vagy oda, eddig nem voltam építtető) Szóval, ha nem akarok tovább nyújtózkodni, mint a takaróm ér, akkor azért olyan nagy gáz nem történhet. Jól gondolom? Igazából nekem nem most aktuális még, de készülök gondolatban „álmaim házá”-ra. És azt hiszem meg fogom gondolni azt is, amit egy másik levelezésben tárgyaltunk, hogy bővítsek vagy építsek. üdvözlettel: Zoltán

  • Kondor Erika

    2016. január 10. vasárnap 16:26

    #108955

    300 m2 alatti bejelentéshez szólnék hozzá:
    Én, mint építész tervező, arra az elhatározásra jutottam, minden tervet továbbra is úgy készítek az ügyfeleim részére, ahogy eddig kellet, de a bejelentéshez kizárólag azokat a dokumentumokat és olyan léptékben töltöm fel, ahogy az elő van írva. A kerítés kérdésében a műszaki leírásban jelzem, az építtető nem akart kerítést építeni, ezért ez nem lesz jelölve, majd használatbavétel után csinál olyant amilyent megterveztet, vagy amilyent akar, de engedély és egyéb kötelezettség nélkül. A növényzettel ugyanez a helyzet. Csak fű lesz és kész a bejelentési doksin. Azon amit átadunk majd rajzolunk mindent, annak érdekében, hogy a terv minősége megfelelő legyen, mert ugyebár nagyon ritka az, ha ebben a fázisban még ha kerttervező is közreműködne, az a növényzet készülne , amit most tervezünk. Szóval amit nem ír elő a jogszabály, azt nem adjuk be, de olyan tervet készítünk, ami ránk nézve a magunk és szakmai elvárásoknak megfelel.
    Még az is érdekes kérdést vet fel, hogy a hitelintézetek mi alapján bírálják el a tervet alaprajz nélkül?