SEGÉDLET | Az „egyszerű bejelentés” alapján tervezett ház geotechnikai kategóriájának meghatározásához.
Segédlet a Magyar Mérnöki Kamara Geotechnikai Tagozata által kiadott anyaga alapján készült.
A segédlet célja az építész tervező támogatása abban, hogy az építtető felé a tájékoztatási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A szerző véleménye, hogy a gazdaságos és megfelelő minőségű tervezés-kivitelezés érdekében szükséges a szakági tervezők közreműködése, így jelen esetben a geotechnikai tervező/szakértő és a tartószerkezeti tervező bevonása, még akkor is ha ez kötelezően nincs előírva. A szakági tervezők bevonása nem azt jelenti feltétlenül, hogy készüljön a szakágra vonatkozó kivitelezési dokumentáció, hanem adott esteben elégséges a szükséges tervezési szempontok szakszerű meghatározása. A táblázatban szereplő „qd” értékek a szerző tapasztalatai alapján kerültek megadásra, erre vonatkozó előírás nincs.
Megjegyzés: A „választás” sorokba, a megfelelő cellába „x” karaktert kell beírni. Egy sorban, csak egy cellában lehet „x” karakter, a többit üresen kell hagyni ! A program a geotechnikai kategória meghatározását és a szükséges eljárást automatikusan meghatározza.
Készítette: Huszti István tartószerkezeti tervező T 01 9568, huszti55@gmail.com
Hozzászólások (5): megnézem
Rezsnyák Péter kivitelező építész
2016. szeptember 3. szombat 18:26
Príma anyag, köszönjük! Kérdésem lenne, mert ezt nem értem: „LÉTESÍTMÉNY MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ KAPCSOLÓDÓ TEREPRENDEZÉ (TÖLTÉS, BEVÁGÁS) MÉRTÉKE”-a legkisebb is 5 méteres érték, az pedig igen nagy bevágás. Hogyan kell ezt érteni?
Huszti István
2016. szeptember 3. szombat 21:51
Szia Péter !
A segédlet, mint ahogy a bevezetésben írtam a MMK szabályzat alapján készült, ettől nem akartam eltérni (https://www.geotechnikaitagozat.hu/data/MMK-GT_FAP-2014_3GK_151119.pdf).
A kérdéses pontot én az alábbiak szerint értelmezem.
Mind a töltés, mind a bevágás földmű, így ezeket rézsű határolja. A rézsűnek meg kell felelnie a rézsűállékonyság feltételeinek, tehát nem beszélhetünk egy függőleges földpartról. Így a megadott mértékek már nem túlzóak, és csak az egyik szempont a sok közül. Persze minden egyes esetben mérlegelni kell, mire van szükség. Pl. ha egy területen mondjuk a kitermelt földből egy 3-4 méteres természetes rézsűszögű dombot csinálsz a gyereknek szánkózni, ahhoz nem gondolnám, hogy kell geotechnika. A példa fonákja különben az, hogy a szánkódomb ebben az esetben építési engedély köteles, még ha az ott építendő ház csak egyszerű bejelentés alapján készül.
Kelemen Zsolt
2016. szeptember 4. vasárnap 20:07
Nem szégyen egyébként, hogy ezt nem a minket képviselni hivatott kamaránktól kapjuk meg az „egyszerű bejelentés” rendelet kihirdetésével egy időben, hanem lelkes kollégától, akik időt és fáradságot nem kímélve segítik a többiek munkáját!
Huszti Istvánnak köszönet!
Tóth Ákos
2016. szeptember 12. hétfő 22:07
Ami a földmunkát illeti…
Én ebbe beleestem…
A tervezett családi házat még az első verziós bejelentési (ÉTDR-be menő) eljárás szerint kellett megtervezni. A házhoz szükséges tereprendezésre hagyományos engedélyt kellett kérni, természetesen a két eljárásban az egymásra való kereszthivatkozásokkal. Most meg az új bejelentési eljárás szerinti kiv terveket kell majd feltölteni a naplóba. 1 megbízás, 3 doksi…1 ár…RULEZ :)))
Mikor kell statikus az egyszerű bejelentés alapján épülő lakóház tervezéséhez? - koos.hu
2016. szeptember 15. csütörtök 08:00
[…] SEGÉDLET Az “egyszerű bejelentés” alapján tervezett ház geotechnikai kategóriájá… […]