Béres Szőlőbirtok Erdőbényén
„… A Béres Szőlőbirtok és Pincészet 45 hektáros birtoka a tokaji borvidék mértani középpontjában, Erdőbényén, a Bényei medencében fekszik. A Béres Cseppel hírnevet szerzett tulajdonosok a természet szeretetével és tiszteletével, a megalkuvás nélküli minőségre való törekvéssel keltették életre a birtokot … 2002-ben vásárolták Erdőbényén azt a területet, ahol azóta a 45 hektáros szőlőbirtok és a 3000 négyzetméteres borászat és feldolgozó áll. A birtokon éves szinten átlagosan 200 tonna szőlő, 1200 hektoliter, azaz 200 000 palack bor készül.” Nos eddig a marketing szórólapról vett idézet és az alábbi 3 fotó, ugyanonnan.
Munkaügyben jártunk a környéken és a Megbízóm volt olyan kedves hogy felhívta a figyelmemet a szaksajtóban anno megjelent, de általam már elfeledett borászatra. Anthony Gall által tervezett épületegyüttes anno számos elismerést és díjat besöpört, saját szemmel is szemrevételezve, nem érdemtelenül.
Számomra ez a fajta építészet – különösen a táji tradíciókra oly érzékeny borvidéken – sokkal közelibb és illeszkedőbb, mint a kooseptar.hu-n is már említett, sokak által felmagasztalt badacsonyi Laposa Pincészet új épületegyüttese. Ez az épület képes illeszkedni az őt körbevevő tájba és nem kellett 3 szintnyi mély gödröt ásni ahhoz, hogy a technológiát bele lehessen tuszkolni.
A következő 3 fotó a cég honlapjáról származik
A végére még idekívánkozik egy megjegyzés. A Béres Cseppnek köszönhetően vásárolták meg a tulajdonosok 2003-ban a 90 hektár területet, amiből mára 45 hektár már terem is. Ezzel a nagyságrenddel egy csapásra a tokaji borvidék egyik meghatározó pincészetévé váltak. Ez nem holmi kis családi pincészet továbbfejlesztése, az ősök birtokának a visszavásárlásával, hanem erőből, irgalmatlan sok pénzből teljesen új. Mindezek tükrében elég furcsán hatnak a marketinganyagokon a „tokaji tradíció és hagyomány” szavak és a megfogalmazás. Amikor ott jártunk azt találtam magamban mondani, ez egy legalább 1,5 milliárdos projekt lehetett. Mivel a tulajdonos gazdag, telik ilyen drága hobbira. Egészen addig így véltem, míg fel nem világosított egy helyi borász, miszerint 1 milliárd, igen EGY MILLIÁRD forint állami támogatást kaptak a beruházáshoz. Ja, így könnyű, mondják azok a helybeli szőlősgazdák, akiknek az ükapjuk is itt metszette a szőlőket, de akik csak vágyakozhatnak ilyen gáláns állami segítségre. Mindez természetesen semmit sem von le az építészeti értékéből, de fontos volt elmondani
Hozzászólások (1): megnézem
sby f. j.
2011. augusztus 1. hétfő 12:54
Miklós, tökéletesen igaz…