Alkotmányellenes az Étv. 30. § (4) bekezdése
Ma jelent meg az Alkotmánybíróság tegnap kihirdetett 144/2010. (VII. 14.) AB határozata
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány alapján, valamint mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítása tárgyában meghozta a következő
határozatot:
1. Az Alkotmánybíróság – hivatalból eljárva – megállapítja, hogy az Alkotmány 2. § (1) bekezdését sértő, alkotmányellenes helyzet jött létre azáltal, hogy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény nem tartalmaz szabályt arról, hogy a fővárosban az ingatlan tulajdonosa mely önkormányzattal szemben érvényesítheti 30. § (4) bekezdésében szabályozott igényét. Ezért felhívja az Országgyűlést arra, hogy jogalkotási kötelezettségének 2010. december 31-ig tegyen eleget.
2. Az Alkotmánybíróság az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30. § (4) bekezdése, valamint 60. § (2) bekezdésének második mondata alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt benyújtott indítványt elutasítja. Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi. forrás:
az alkotmánymódosítás lényeg az, hogy a fővárosban nem lehet tudni, hogy ki számít települési önkorményzatnak a főváros vagy a kerületi önkormányzat, aki egy egy esetleges kisajátításkor eljárhat. Az AB kötelezte az Országgyűlést, a törvény kijavítására.
Kártalanítási szabályok
30. §
(4) Ha az ingatlan rendeltetését a helyi építési szabályzat, illetőleg a szabályozási terv valamely később megvalósítandó – jogszabályban megállapított – olyan közérdekű célban határozza meg, amelynek megvalósítása a tulajdonostól nem várható el, és ez a tulajdonosi és építési jogokat korlátozza, a tulajdonos a közérdekű cél kedvezményezettjétől, illetőleg ennek hiányában a települési önkormányzattól követelheti az ingatlan megvételét. Ha a megvételre vonatkozó megállapodás az erre irányuló kérelemtől számított öt éven belül nem jön létre, az ingatlant ki kell sajátítani.
A törvény hatálybalépése és átmeneti rendelkezések
60. § (1) E törvény – a (2) bekezdés kivételével – 1998. január 1-jén lép hatályba.
(2) A törvénynek a 30. § szerinti kártalanítási szabályai a törvény kihirdetését követő 8. napon; a településtervezési, az építészeti-műszaki tervezési, a műszaki szakértői, az építési műszaki ellenőri jogosultsággal, a településrendezési és építészeti tervpályázatokkal kapcsolatos előírásai, valamint a 41. §-a és a 62. § (2) bekezdés j) pontjának előírásai a törvény kihirdetését követő 60. napon lépnek hatályba.
E törvény 30. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni a törvény hatálybalépésétől kezdődően a korábbi rendezési tervek alapján fennálló, a tulajdonosi érdekeket sértő övezeti előírások változásával, az egyedi határozattal elrendelt, továbbá az egyedi határozattal el nem rendelt tilalmakkal kapcsolatban.
- 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv. – építési törvény)
- Az Alkotmánybíróság 144/2010. (VII. 14.) AB határozata
Hozzászólások (1): megnézem
Tweets that mention Alkotmányellenes az Étv. 30. § (4) bekezdése -- Topsy.com
2010. július 15. csütörtök 11:57
[…] This post was mentioned on Twitter by András Lányi, Koós Miklós. Koós Miklós said: koos.hu: Alkotmányellenes az Étv. 30. § (4) bekezdése: Ma jelent meg az Alkotmánybíróság tegnap kihirdetett 144/2… https://bit.ly/dwU5lj […]