40 éves az internet?
Épp most olvastam az Index-en, hogy bár a pontos időpont talán nem is ismert, 40 éve, ősszel jött létre az internet őse, amikor 2 egyetemi labor számítógépe között sikerült kapcsolatot teremteni. Ebből nőtt ki az ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), amely .. és innentől inkább hagyatkozzunk a Wikipédiára:
az internet alapjául szolgáló számítógép-hálózat, pontosabban az első szélesebb körben kiépített IP-alapú hálózat. Az Egyesült Államokban a DARPA által létrehozott ARPANET, az egyetemek és a fontosabb intézmények központi számítógépei között teremtette meg a kapcsolatot. Az egyetemek „szuperszámítógépeinek” összekapcsolásának elsősorban anyagi okai voltak: az USA kormányai nem kívánták tovább finanszírozni a méregdrága – új – gépek vásárlását, s inkább azt javasolta, hogy osszák meg egymás között a lehetőségeket (számítások, adatok továbbítása) : forrás és a teljes szócikk a Wikipédián
Nem szokásom IT hírekkel traktálni az olvasóinkat, de egy interneten működő blog esetében erről a dátumról nem lehet nem megemlékezni. 1969-ben voltam elsős gimnazista és 4 évvel később a tagozatos fizika tankönyv utolsó, de már csak apró betűvel szedett „érdekessége” volt hogy megemlítette, hogy léteznek NYÁK-ok (nyomtatott áramkörök). Nem hogy internetről, hálózatról, de számítógépről sem tudtunk, az akkor népszerű Orion űrhajós TV sorozatban látható képtelefonra pedig legyintettünk, hogy hát persze ez egy sci-fi.
Később a Műegyetem R épületében (mondták, hogy) működött egy szobányi méretű számítógép, amivel akkor – ha jól tudom – lyukkártyával lehetett kommunikálni és aki nem építésznek, hanem statikusnak készült és sikerült valamilyen jó bonyolult számításba belefutnia, annak volt lehetősége, hogy külön gépidő terhére igénybe vegye a számítógépet persze seregnyi engedély beszerzése után. Annyi hatása azért volt, hogy fél évig egy Basic nevű programnyelv alapjaival gyötörjenek, aminek semmi értelmét nem láttuk, hasznát meg főképpen nem. Nem is volt se commodore 64-em se atarim.
1973-ban egyik tankörtársunk külföldön dolgozó apja hozott haza elsőként egy féltéglányi méretű „zsebszámológépet”. Az is igaz, hogy nem kellett 1 év hozzá, és már szinte mindenkinek volt, igaz még 1,5 évig nem engedték használni zárthelyiken. Addig maradt a logarléc .
Aztán a nyolcvanas évek legelején, az első munkahelyemen az egyik kollégám szólt, hogy egy pilóta barátja behozott 2 profi zsebszámológépet (Casio fx-570 scientific calculator), meg lehet venni (talán a műszaki bizományin keresztül??), akkor lett nekem is, ami mind a mai napig megvan. Nem akármilyen gombelem lehet benne, mert amikor most kb. 8-10 év után ismét elővettem, egy rövid időre megjelentek a számok is a kijelzőjén. Ez már igazi masina volt, többek között 8 és 16-os számrendszerben tudott számolni, no nem mintha bármikor is szükségem lett volna rá, de megnyugtató érzés volt tudni, hogy van :-).
Persze nekem is volt menedzserkalkulátorom, ami semmire sem volt jó, aztán jó hosszú szünet következett és 1995-ben vettem meg életem első számítógépét, de arról már írtam …
Persze ha arra gondolok, hogy apáink idejében ismerhették meg a rádiót, a telefont, a hangosfilmet majd az ötvenes évek végén a televiziót, akkor nehéz eldönteni, hogy a múlt század melyik fele is volt az innovativabb?
A végére pedig egy kis érdekesség az Internet archivum, ami 1996-ig visszamenőleg tartalmazza a honlapokat. A kooseptar.hu- ról a
- legrégebbi mentett oldal 2001. december 3.
- az új honlap 2002. május 28.
- az ismételten megújult oldal 2004. május 26.
- az induló blog legelső bejegyzései 2007. április 25
Hozzászólások (1): megnézem
Propeller
2009. szeptember 3. csütörtök 07:05
koos.hu – már 40 éves az internet?…
Az internet archívumban megtaláltam a legelső honlapunkat…