Tervkritika 41 | Kicsi és puritán, akkor jó is?
Augusztus első Tervkritiká-jára egy földszintes családi ház érkezett. A legfontosabb tudnivalókat a mellékelt levélben olvastam:
Tisztelt Koós Miklós! Szeretném, ha a beküldött tervek alapján leírná a véleményét a saját részre építendő házunkról. A látványtervek egy korábbi fázisban készültek, azután még történt módosítás. Mivel nehezen tudtunk időpontot egyeztetni a tervezővel, és szorított az idő, ezért nem erőltettük az újabbat, beadtuk a tervet. Amikor a telket megvásároltuk, mi nem jártunk utána a helyi építési szabályoknak.
Első lépésben a tervező kijött felmérni a terepet, ezután megbeszéltük a helyiségeket (külön konyha, spejz, nappali-étkező kert-,és teraszkapcsolattal, 3 szoba, gardróbok, kis fürdő az egyik hálóhoz,mosókonyha, külön nyíló szobák, világos,tágas helyiségek), s azok tájolását.
- — „L” alakú épületet gondoltunk, de a telek adottságai és az előírások miatt ez kivitelezhetetlen lett.
- — Mindenképp dupla garázst terveztünk, először a ház mellé, ( a mediterrán, rusztikus stílus áll hozzám nagyon közel, a férjem inkább a modernebb, minimált kedveli) majd mikor kitaláltuk, hogy garázs is legyen (szülők jótanácsára) akkor gondoltuk, hogy mennyi helyet megspórolunk, ha lekerül a garázs. A tornaszobát is ide gondoltuk, a kazánhelyiséget, tárolókat.
- –egyszerű, olcsó tetőmegoldást részesítjük előnyben
- –1 szintes épülethez
- –tégla falakhoz ragaszkodtunk.
Azt hiszem ezek voltak az alap instrukciók. Bízom benne, hogy tudtam segíteni. Köszönöm, kíváncsian várom meglátását.
A alábbi helyszínrajzon látszik, milyen picike is a telek, ilyen esetben azzal kezdődik a tervezés, hogy berajzolják az elő, oldal és hátsókertek vonalait és ami megmarad, azon belül lehet „garázdálkodnia” a tervezőnek. Ilyenkor a garázs, különösen a dupla garázs elhelyezése alapvető jelentőségű az egész alaprajzi elrendezés szempontjából, hiszen egy 6×6 méteres, nem osztható négyzetet kell tudni elhelyezni valahol. Igen ám, de ez egy elég nagy terület, kevés hely marad a „tényleges” lakásnak.
Szinte kikerülhetetlen, hogy ilyenkor kompromisszumot kell kötnünk, vegyük végig a lehetőségeinket:
- 5 m-es előkert, de nincs garázs, csak beálló > teljes beépíthető terület a lakásra fordítható + nagyobb hátsókert a terasznak
- 5 m-es előkert + egyállásos garázs a fszt-en > kis mértékben csökken a lakásra fordítható beépíthető terület + nagyobb hátsókert a terasznak
- 5 m-es előkert + 2 állásos garázs a fszt-en > nagy mértékben csökken a lakásra fordítható beépíthető terület + nagyobb hátsókert a terasznak
- 5 m-es előkert + 2 állásos garázs a pincében (max. -0,80 padlóval), szinteltolás nélkül > rámpát kell építeni + a teljes beépíthető terület a lakásra fordítható, de a lakás padlója a kerthez képest ki lesz emelve cc.1,80 méterrel
- 5 m-es előkert + 2 állásos garázs a pincében (max. -0,80 padlóval), szinteltolással > rámpát kell építeni + a teljes beépíthető terület a lakásra fordítható, de a lakásban bizonyos helyiségek eltérő szinten lesznek (lépcső szükséges) a lakás padlója a kerthez képest NEM lesz kiemelve
- 7,5-8,5 m-es előkert + 2 állásos garázs a pincében (max. -1,50 padlóval), szinteltolás nélkül > rámpát kell építeni + a teljes beépíthető terület a lakásra fordítható, de a lakásban minden helyiség azonos szinten lesz, de még így is 1,00 méterrel lesz kiemelve + lecsökken a hátsókert mélysége
Amint látható a választásunknak az a következménye, hogy legyen-e és hány állásos garázs, legyen-e a teraszunkhoz megfelelő mélységű hátsó/oldalkert illetve mennyire emelkedjen a lakás padlója a kerthez képest (+ elviseljük-e a szinteltolást?)
A beküldött terv esetén a fenti felsorolásból az utolsót, a 6-os változatot választották. Magam valószínűleg megpróbáltam volna rábeszélni az építtetőket az 5-ös változatra, de mint írtam ez egy kompromisszum, ami legelsősorban szubjektív döntés eredménye és mint ilyen nincs értelme vitatkozni a helyességén. Kinek mi a fontosabb, aszerint dönt, de látni fogjuk, ez a döntés szinte mindenre kihat, pedig csak a garász helyét kerestük.
Pince (garázs)
Kezdjük a legfontosabbal, a kétállásos garázzsal, aminek a közepén egy pillér található. Meglehetősen morbid megoldás, aki még nem próbált ilyen helyen tolatva, lejtőn beállni (vagy kiállni), az nem is igazán tudja, mit jelent ez.
Egy abszolút alaptípust választva, az Opel Astra teljes szélessége 170 cm, itt a rendelkezésre álló hely 500 cm, amit a pillér lecsökkent 470 cm-re, ezt kell elfeleznünk, marad 235 cm. Ha ügyesek vagyunk és csak 15 cm-re közelítjük meg a pillér bal oldalát, akkor a kocsi bal oldalán (ahol ki kell szállnunk) az alábbi hely marad:
235-15-170 = 50 cm !
Összehasonlításképpen a parkolóházakban (parkolókban) a parkolóhelyeket 2,4-2,5 m-re osztják ki, vagyis szabályosan parkoló Astrákat figyelembe véve az autók között min 240-170 = 70 cm szabad hely marad és tudjuk, hogy az is sokszor milyen kevés, ha pl. egy csomagot kell kivenni a hátsó ülésről (mielőtt beadják engedélyezésre, a tervezőt kérjék meg álljon egy tömör fal mellé 50 cm-re és szálljon ki az autójából).
A jobb oldalra kerülő ajtónál – legalábbis a kiszállást illetően – valamivel jobb a helyzet, viszont ha elég helyet hagy magának a vezető a kiszálláshoz, akkor nem tud kimenni a garázsból, ha viszont közel áll a másik autóhoz, akkor nem tud elmenni a pillér mellett. Mi is következik ebből:
- kétállásos garázs minimum szélessége legalább 550 cm, de inkább 600 cm
- 500 cm széles garázs közepére nem illendő pillért tenni.
Arról nem is beszélve, hogy szerkezetileg sem túl elegáns megoldás egy alapvetően egyterűen használható helyiséget középen alátámasztani.
Földszint
Az alaprajzi elrendezés alapvetően tetszik, jól vannak csoportosítva és szétválasztva a funkciók, jó helyen van a bejárat, a helyiségkapcsolatok alapvetően rendben vannak. Igazából csak 2 dolog nem tetszik (vagy csak e kettőben kötözködök).:
1. a pincébe vezető lépcső helye ha lenne beépíthető tetőtér, nem is tettem volna szóvá, mert abszolút jó helyen lenne, jó térbeli elválasztást adna az előszoba és a nappali között. Viszont mivel CSAK pince lépcső, emiatt kicsit túlzásnak érzem ezt a a monolit tömböt.
2. a nappali többjének elfordítása a szinte már sematikusan egyszerű alaprajzoknak, tömegeknek jót tehet, ha egy részüket picit elfordítják vagy valamilyen trükköt csinálnak vele. Feltételezem, hogy itt is ez lehet a cél, mivel sem beépítési sem más komolyabb oka nem nagyon lehetett, talán csak egy szélesebb oldalkertet eredményezett. Ez rendben is van, elsőre még az alaprajzot sem zavarta meg, hiszen a trapéz alak pont a közlekedőbe esett, viszont pont fordítva, mint kívánkozott volna, egy szűkülő térben folytatódik, ami nem igazán szerencsés, de persze nem is OLYAN nagyon lényeges szempont.
Mivel a tető nem lesz beépítve, igy alacsony hajlású lesz, érdemesebb volna sokkal jobban kinyújtani, hiszen igy meg lenne oldva a nyári hővédelem is, míg télen akadálytalanul besüthetne a nap.
Végül azokról a bizonyos kompromisszumokról, amikről a legelején írtam. A választott megoldás eredményeképpen az épület 100 cm-re van kiemelve a kert szintjéhez képest, ami egy nagy telken nem, de ilyen kicsi telek esetében inkább zavaró lehet.
Nem szerencsés ilyenkor a teraszhoz rézsűt készíteni, mert alig van hely, a rézsű pedig helyigényes. Simán elhagyni nem lehet, mert bár a jogszabályi határon van, de ennél a szintkülönbségnél már illendő korlátot de legalábbis valamilyen alacsony szélesebb virágládát, lábazatot elhelyezni, hogy ne essenek le.
Összefoglalás | a ház alapvetően jó elrendezésű. A garázs mindenképpen újragondolandó, akár úgy is, hogy ott átfordul a teherhordás iránya, mert így szükségtelenné válna a közbenső pillér. Ez olyasfajta „apróság” ami később csak mindennapi bosszúságot okozna és utólag nem orvosolható, MOST javítani rajta viszont viszonylag egyszerű.
A kommentek között született módosítási javaslat, idemásoltam Szabadi Ferenc József vázlatát.
Ha szívesen mutatná be másoknak is a készülő/elkészült lakását vagy a házát, vagy kíváncsi arra, hogy mások mit mondanak az Önnek tetsző házról, akkor küldje meg nekünk, mi bemutatjuk és persze véleményt is mondunk róla. Ha a ház nem az Öné, de kíváncsi mások mit gondolnak róla, azt is beküldheti. A diszkréció miatt mindezt megteheti természetesen anonim módon, legfeljebb a város (+kerület) megadásával.
… és Önnek mi a véleménye?
[poll id=”18″]
Hozzászólások (44): megnézem
Ikon
2009. augusztus 3. hétfő 07:50
Az Építtetőktől kérdezném, hogy hány hónapot szántak tervezésre? ( „”tervezővel nem sikerült időpontot egyeztetni”…ez akkor szokott lenni, mikor más ügyfelek elé be kell venni egy munkát..és persze senki nem jár jól, a Tervező NEVE ellenben csorubil, a ház átgondolatlan lesz stb…))
i.
Hawaii
2009. augusztus 3. hétfő 10:10
Koósza ötlet™: A vonatkozó szabályok olyat nem engednek, hogy a garázs nem az épület alá, hanem mellette, az udvaron, teljesen a föld alá legyen besüllyesztve? Tehát:
– A teteje maradhat továbbra is az udvar része.
– A rámpa a ház mellé (esetleg telekhatárra) kerülne.
– Az épületnek nem kellene a hátsókert rovására hátrébb kerülnie.
– A lakószintet nem feltétlenül kellene kiemelni, vagy legalábbis nem a garázs miatt.
– Ráadásul a garázs is kikerülhet a termikus zónából (az alaksorral az összeköttetés ugyanúgy megoldható).
.
Persze ez nyilván többletköltséget eredményez, de valamit valamiért.
.
.
Jól látom, a kazánt és a kéményt egy tárolóhelység választja el?
.
.
Kettéhasított szőrszál egyik fele: A pillér a rajzon nem 38cm?
Kettéhasított szőrszál másik fele: Az említett G Astra a visszapislantók nélkül 170cm.
beg
2009. augusztus 3. hétfő 10:38
Csak futólag néztem meg a terveket, de két észrevételem lenne:
-nem túl praktikus, hogy csak 75 cm-es ajtó van a lépcsőházon, ami elég szűkös, így a pincében lévő tárolóból, vagy a kocsiból felcuccolni elég kellemetlen lesz
-az OTÉK előírásai szerint (mellékletekben) 1,5 m szintkülönbségű lehajtóhoz 10,8 méteres rámpahossz kell
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 11:03
@Hawaii
ha teljesen lesüllyeszted a föld alá, akkor az legalább 3-3,5 mélységet jelent, amihez olyan hosszú rámpa kell, hogy a kertből nem marad másra hely.
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 11:05
@sby f j
küldjed át, felteszem ide
Attila
2009. augusztus 3. hétfő 11:09
Bocs, hogy zavarok de…
Lehet az előkertben lehajtó? 20%-os? (Debrecenben nem)
Csak azért mert a pincébe rakjuk a garázst miért kell még ~100m2-t beépíteni? Ezt nem kell kifizetni? Vagy igény van rá?
Csak nekem tűnt fel hogy nagyon kicsi a háztartási helyiség és nincs ablaka? Mire használják ezt a helyiséget?
Az előszoba nekem sem tetszik. A konyha meg egy cső!
A ház külsejéröl nem esett szó! Hol van ez a mediterrán rusztikus stílustól? Na jó minimálnak minimál, de szerintem ezt nem így értették. – Vagy mégis? (ajjaj)
A pergola fogja feldobni a házat? Legalább valami burkolatokkal kellene szépíteni a házat, mert így elég „egyszerű”!
Miért nem lehet legalább egy széles ereszt rajzolni?
A ház homlokzati arányaival nem foglalkozik senki? Vagy ez még csak egy vázlat?
Bocsánat ha elborult az agyam de nem bírtam szó nélkül hagyni …
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 11:26
a tervkritika kritikájára 🙂 :
a külsővel – a legtöbb esetben – szándékosan nem szoktam foglalkozni, csak ha valami nagyon kirívót látni. Az oka pedig az, hogy a homlokzat olyan sok tényezőtől, ízléstől, mentalitástól függhet, hogy azon nehéz volna „vitatkozni”.
A használhatóság miatt az alaprajz az elsődleges és talán a majdani építtetők is ezen keresztül értik meg a jó alaprajz fontosságát. A jó homlokzat már csak ráadás 🙂
ger82
2009. augusztus 3. hétfő 12:00
én meg azt nem értem, hogy, hogy lehet az, hogy ezen a házon semmi dekor vagy variálás nincs, de mediterrán? akkor ezek szerinte aki bármilyen házat és nem hasonlít se modernre se ameríkaira, vagy parasztházra akkor az már mediterrán? ja tudom a tető nem beépített, ettől mediterrán? a trevről: szerintem nem rossz, csak ez a mediterrán dolod… borzasztó.
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 12:00
be is tettem a poszt végére a javaslatodat
ger82
2009. augusztus 3. hétfő 12:06
ja még egy ehhez a leállóhoz, hogy most a ház mellett van a föld alatt a garázs, a telekhatáron, és az a szabály, hogy a háznak 3m-re kell lennie a telekhatártól, akkor a garázs az jó a föld alatt? illetve hány méter hosszúnak kell, hogy legyen a leálló? Nekünk 17,5 m széles a telek, és nem akarok nagyon keskenyet házat se, ezért nem akarom, hogy a garázs sokat elvegyen és a ház alatt se akarom mert akkor a ház előtt nem lehet előkert, csak egy nagy gödör lesz.. az se tetszik 🙂
Hawaii
2009. augusztus 3. hétfő 13:26
Koós Miklós: „ha teljesen lesüllyeszted a föld alá, akkor az legalább 3-3,5 mélységet jelent, amihez olyan hosszú rámpa kell, hogy a kertből nem marad másra hely.”
.
A rajzon a rámpa 7,5m-es távon süllyed 1,5m-t. Ezesetben 3m-hez kell 15m-es rámpa, plusz az 50cm a garázsajtó előtt. Ha jól látom, a telek ÉK-i széle 22,5m. Következésképp marad 7m, amiben ki lehet alakítani a garázs falait, és még jut beltérnek is 6m hosszában. Ami viszont érdekesebb, az a dupla garázs szélesség igénye, ami szintén 6m. Ugye a rámpát nem lenne túl célszerű teljes hosszában így kiszélesíteni, az utcafrontól indulva legyen 3, maximum 4m széles. Elég, ha nem sokkal a garázskapu előtt szélesedik ki, következésképp a jelenlegi alaprajz sarkából kellene mindenképp lecsípni egy keveset. De ugye eddig is a garázs elhelyezkedése határozta meg a ház felépítését, azaz ennek megfelelően kellene áttervezni: A 19,6m-es szélesség csökkenne vagy 2-2,5m-t, ám cserébe a ház előtti elhagyást ~8m-ről le lehetne csökkenteni 5m-re, az alapterület érzésem szerint nem csökkenne, csak ‘téglalap’ helyett inkább a négyzethez közelítene.
Egy szó, mint száz, nem látom be, miért ne lenne kivitelezhető a 6 pontba foglalt kompromisszumoktól mentesen, hacsak nem ütközik valamilyen előírásba. Ütközik?
.
(3m magasság pedig csak elég 30cm termőrétegnek, 40cm födémnek és szigetelésnek, meg 230cm belmagasságnak…)
.
.
.
Szabadi Ferenc József:
3. hátrány: Az égésterméket az autó egyenesen a garázsba pöfékeli.
4. előny lehet dupla garázs esetén: A bal oldali autó ha háttal áll be, akkor ugyanúgy középre nyílik a vezető ajtaja, mint a jobb oldalra orral beállt autónak, az rutinos vezetőket feltételezve elég lehet az 5m szélesség is.
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 13:48
@Hawaii
„A rajzon a rámpa 7,5m-es távon süllyed 1,5m-t. Ez esetben 3m-hez kell 15m-es rámpa, plusz az 50cm a garázsajtó előtt. Ha jól látom, a telek ÉK-i széle 22,5m. Következésképp marad 7m, amiben ki lehet alakítani a garázs falait, és még jut beltérnek is 6m hosszában.”
nem ismerem a területi előírásokat, de nagy valószínűséggel 3 m oldalkert és 6 m hátsókertet kell tartani, ezen belül nem lehet 15 m-es rámpát kialakítani, mert ami föld alatt van, az sem lehet a hátsó/oldal/előkertben, ha pedig fordulni kell, akkor meg ugrik a kert fele.
De ha lerajzolod, hogyan gondolod, beteszem,hogy ne a levegőbe beszéljünk.
aglaca
2009. augusztus 3. hétfő 14:19
Lehet, hogy ma rossz napom van és az egész hozzászólást megbánom, DE tisztelt Szabadi Úr, ön ennek az épületnek a építésze, vagy csak a kibicnek semmi se drága alapon érzi magát inspirálva, hogy egy kolléga rajzaiba csak úgy belenyúljon?
Azt írja : „Valamiért a “magyar” ódzkodik az am. konyha megoldástól.”
meg azt is írja:”Nem foglalkoztam a szélfogóval és a padlás feljáróval sem, csak ami belefért néhány percben és ami közvetlen érinti a “külső faltól – külső falig” fődémpallókat.”
Tisztelt Szabadi Úr, kérem ne haragudjon meg, hogy kritikával illetem kritikáját, és mivel munkáit se ismerem, ezért látatlanban is tiszteletben tartom szakmai képességeit, de egy fontos dologgal még nem foglalkozott, mégpedig az ÉPÍTTETŐI IGÉNNYEL. Nem is tudott volna vele foglalkozni, hiszen soha nem is találkozott az építtetővel, így nem tudhatja, hogy nekik nem-e fontos a zárható konyha, mert jó az orruk és őket bizony zavarja a terjengő ételszag. Márpedig önnel ellentétben azt állítom, hogy a szagok igen is terjengenek, csak nem egyformán zavarja az embereket. Persze van olyan gépészeti megoldás, hogy az épületben lévő légnyomást magasabban tartjuk,és a konyha környékén pedig alacsonyabban, ezzel biztosan megakadályozható a szagok terjedése (ez pollen ellen is kitűnő), de ez kissé költséges megoldás.
Tisztelt Szabadi Úr, kérem ne vegye személyes sértésnek mondandómat, mert nem annak szántam, csak most jött el a pillanat, hogy kritizáljam a kritikusokat. Tudom nehéz jó kritikát megfogalmazni, mert mint említettem innen nézve könnyű az észt osztani, de a harcot az építésznek kellett megvívni, és tudjuk jól nem mindig az építészi érvelés győz. Ugyanakkor kötelességünk a tájékozatlan építtető figyelmét felhívni ha nem megfelelő minőségű szolgáltatást kapott.
Nehéz megtalálni a határt a jó tanács és az okoskodás között (ez Koós úrnak szinte mindig sikerül), ezért én magam is nehezen szánom rá magam és sokszor átgondolom mielőtt kritikával élek, és ezt kérem másoktól is.
Talán általánosságban még valahogy azt kellene megoldani, hogy a tervező valahogy tudomást szerezzen róla, hogy felkerült ide a terve, így lehetőséget kapna rá, hogy megvédje a munkáját.
Hawaii
2009. augusztus 3. hétfő 14:33
Koós Miklós: Rendben, összedobok valamit.
.
.
Szabadi Ferenc József: „Lehet, hogy van némi igazság a pöfékelésbe, de ez még soha sem jutott az eszembe Miklós.”
.
Igaz, még olyan nagyon nem ismerjük egymást, de talán már elég régóta kommentáljuk egymás mellett a cikkeket ahhoz, hogy nyugodtan szólíts Hawaii-nak. 😉
Hawaii
2009. augusztus 3. hétfő 16:15
Koós Miklós: „…ezen belül nem lehet 15 m-es rámpát kialakítani, mert ami föld alatt van, az sem lehet a hátsó/oldal/előkertben…”
.
A rámpa most is az előkertben van, nem? 🙂
.
.
Íme, összetákoltam gyorsan egy szemléltető ábrát:
https://hawaii.extra.hu/koos.hu/Tervkritika_41.png
.
Tehát az utcafronttól a garázsajtó 16m-re található, ami kb. 19%-os lejtőnek felel meg. A kiszélesedés íves alakja csupán szemléltető jellegű, s önkényes választás eredménye.
A rámpa mellett bejelöltem a megmaradt maximálisan beépíthető területet (254m²).
Koós Miklós
2009. augusztus 3. hétfő 17:46
@Hawaii
ismétlem magamat: ami föld alatt van, az sem lehet a hátsó/oldal/előkertben, ahogy nem lóghat bele ezekbe a területekbe előlépcső, előtető, konzol, tető….
.
forrás oték:
„Az előírt legkisebb elő-, oldal- és hátsókert méretén belül épület, épületrész – az 1,0 m-nél nem nagyobb kiállású eresz, 0,6 m-nél nem nagyobb kiállású angolakna és alaptest, továbbá a (8) és (9) bekezdésekben foglaltak kivételével – nem állhat.”
Hawaii
2009. augusztus 3. hétfő 22:04
Koós Miklós: Jelentem alásan, időközben kikászálódtam a kommunikációs szakadékból. (Ha jól emlékszem, a múltkor is belefutottam egybe.) 🙂
Tehát, ha ezúttal már jól értem:
„…ezen belül nem lehet 15 m-es rámpát kialakítani, mert ami föld alatt van” épületrész – tehát jelen esetben a garázs, és nem pedig a rámpa (amit amúgy lehet építeni, csak vajmi kevés értelme, ha nem vezet sehova) –„, az sem lehet a hátsó/oldal/előkertben…” az OTÉK vonatkozó passzusai szerint.
Ezt persze a helyi rendeletek felülbírálhatják, így teljesen nem zárható ki a felvázolt alternatíva megvalósíthatósága/életképessége.
Butykai Gyula
2009. augusztus 3. hétfő 22:48
Tisztelt Szabadi Úr!
Érdekelne, ez a bizonyos körüreges födémpalló kb milyen áron van (mondjuk egy tetőtérbeépítés nélküli 5,4m-es támaszközre gondolva).
Mennyi a felfekvési hossza min., milyen egyéb járulékos költségei vannak stb.
Tudom ennek a nagy része neten is megtalálható, de örülnék ha megirná, gyakorlottnak tűnik a témával kapcsolatban.
Garázsban tényleg fura az a pillér, de meg is lehet magyarázni, hogy pl ha tolatva álllnak be, és az autó elejét a garázskapunál hagyják, akkor az első ajtókat ki lehet nyitni még. Ha meg beállnak a végébe, akkor akár mind a 4 ajtót is. Bár ettől függetlenül tényleg nagy marhaság. Szinte adja magát a teherhordás irányának megfordítása, ahogy Koós Úr javasolta.
Vagy akár egy izmosabb monolit gerenda a jelenleginél.
Amit még nem értek, miért van két kis tároló ott, ahol 1 is lehetne, és miért vannak 40/40es ablakok ott, ahol nagyobb is lehetne.
Koós Miklós
2009. augusztus 4. kedd 07:10
@Hawaii
mivel ez OTÉK (vagyis magasabb szintű) előírás, ezért ezt helyi rendeletek nem írhatják felül, max szigorithatják (pl. nem 6 m hátsókert, hanem 7 m)
Hawaii
2009. augusztus 4. kedd 12:57
Koós Miklós: Értem, köszönöm.
.
*Elkámpicsorodottan konstatálja, hogy ezúttal sem sikerült megváltani a világot, majd leszegett fejjel, a port rugdosva elkullog*
ger82
2009. augusztus 4. kedd 13:10
Jó kis reklámfelület lett a fórum T. Szabadi Úr!
ger82
2009. augusztus 4. kedd 16:33
az önreklám?
Butykai Gyula
2009. augusztus 4. kedd 18:45
Nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást!
Megnéztem az oldalakat, jó rendszer ez, de csak akkor gazdaságosabb a gerendafödémnél, ha tartófalat is kiváltunk vele (pl. ha keskeny a ház, és közbenső tartófal nincs, akkor nem éri meg).
Egyéb esetben viszont már talán (vagy biztos) jobban megéri, mint a gerendás. Anno az egyetemen szaktársamtól hallottam róla. Bár akkor a családi házas alkalmazás eszembe se jutott. Épülő házunk már a falaknál tart, már nem tudok váltani, marad a gerenda.
(Bár vegyük figyelembe, hogy 5,4-es fesztáv felett statika is kell, 7m felett pedig geotechnika, azért ezek is pénzbe kerülnek, hozzáadandó a körüreges árához).
Fenti háznál kétségtelenül lenne előnye, össze kéne hasonlítani az árakat, és persze még ha drágább is picit a körüreges mindent összevetve, megvan még a későbbi faltologatás lehetősége, ami bizonyos mértékig megérheti a pluszköltséget, ha egyáltalán van.
A házhoz még egy észrevétel. A lépcsőház mért két üvegtéglán keresztül kapja a fényt, mikor a terasz felőli oldalon sokkal hatásosabb lenne, és nem kéne két falba is üvegtégla??
Kedves „ger82”, nem kötözködni akarok, de ez az oldal a házigazda saját „reklámoldala”. Azonkívül hogy a tervkritika egy jó reklám és sok ember fantáziáját megmozgatja, mellette arról is szól gondolom, hogy a beküldőket Koós Úr illetve a hozzászólok ellássák jó tanácsokkal, ötletekkel. Ez a bizonyos födémpanel is egy olyan dolog, amivel az építtető anyagilag jobban járhat egyéb előnyökről nem is beszélve, mondhatni egy jótanács, örülök, hogy erről is sikerült megtudnom dolgokat.
Vagy mindenki megtarthatja magának saját ötleteit (szellemi termékét), nehogy reklámozza, milyen okos, mennyi mindenhez ért.
Nekem is fent van a kritikában leendő házunk terve („egy visszatérő terv”), és örültem volna, ha több hasznos tanács stb. érkezik akkor, mikor még tervezési szakaszban volt, sőt még most is örülnék neki.
ger82
2009. augusztus 4. kedd 20:27
Azt természetesen értem ha az oldal tulajdonosa reklámozza magát, hiszen ez az egész azért van. De! Az én érzésem szerint ez a fődémes dolog túl ment az ajánlgatáson, erős reklámnak éreztem. Szerintem túlzásba vitte, ennyi. vagy azért mert ez egy reklám blog bárki elkezdheti magát reklámozni (ingyen)?
Butykai Gyula
2009. augusztus 4. kedd 21:15
Annak a mértékét, hogy mi a túlzás, nem dönthetjük el mi. Ha az üzemeltetőnek sok, akkor ugyis törli a hozzászólást vagy akármi, de lehet hogy ő is tanult valamit, amit betervezhet majd házakba.
Én pl örültem neki, mindig jó valami újat tanulni, megismerni.
Az erőltetés is olyan dolog, hogy néha kell laikusokkal szemben.
Nemrég pl azt kellett „erőltetnem”, hogy mért ne rakjunk arrébb egy kb 70éves házban egy főfalat 60cm-el, azért hogy nagyobb legyen kicsit az előszoba. Felújításról van szó, a rendelkezésre álló véges összeget ezer más dologra is lehet költeni (ami igy helyette hőszigetelés lesz).
ikon
2009. augusztus 4. kedd 22:25
Az én számom : ………..haha
Sztem egyáltalán nem baj, ha formálódik egy nem szakmai – olvasói publikum itt a fórumon.
Pl: a „Szép Házak” folyóirat is tett egy erősebb lépést a modernebb épületek bemutatása felé = tömegizlés formálás jó irányba. Taps.
Ha valaki skiccet küld = tegye. A szakma is jól jár vele.
Sztem ez így rendben van.
Ikon.
shiver
2009. augusztus 6. csütörtök 10:18
Az amerikai konyha kontra konyha mint külön helyiség kérdésnél mindeki csak a szaggal foglalkozik, pedig szerintem nem ezen múlik. A szagot el lehet szívni, ki lehet szellőztetni. De a koszos edények látványát nem lehet „elszívni”! Mondhatjuk, hogy milyen praktikus, ha egy tér az egész, mert akkor a háziasszony szemmel tarthatja a gyerekeket főzés közben, vagy nem marad ki a társasági életből miközben az étellel foglalatoskodik, de miután túl vagyunk az evésen minden kikerül a konyhába + már eleve ott van a főzés nem kevés szennyes lábosa, tálja, turmixgépe, egyebe. Nem kívánt látvány, főleg evés után. Ilyenkor annyi szennyes termelődik, ami nem fér el egyszerre mosogatógépben sem, vagyis hamlmozva lesz a mosogatótálcában vagy marad a pulton. Nem hiszem, hogy az aki egész délelőtt főzött ilyenkor szívesen menne vissza rögtön a konyha részbe pakolni, egyszerűbb rácsukni az ajtót. Ehhez jön még hogy ennek kultúrális vonala is van. A hagyományos magyar konyha külön van, a 3 osztatú parasztház óta, aminek oka lehet az étkezési kultúra. A magyar konyha zsíros-olajos, hagymás-fűszeres, szaftos-húsos, sok nehéz szaggal, sokszor hosszú főzési, sütési időkkel, ezt jobb elzárni az összes többi helységtől, a szagok és a látvány miatt is. Amerikában ellenben tradició a fast-food, a gyorsétteremes vagy a mikróba bedobós szisztéma. Ez után könnyű rendbe tenni a konyhát.
Mindenesetre a kérdés annyira sarkalatos mint a garázs elhelyezés problematikája. Van aki külön konyhát akar(!) s annak lesz utána alárendelve az egész nappali-étkező-konyha térszervezés, és van aki amerikait. De nem (csak) a szag dönt.
Koós Miklós
2009. augusztus 6. csütörtök 10:31
kössz ezt a hozzászólást, mivel én is ezeket szoktam felhozni érvként.
.
Aki egy min 2 fogásos ebédet készít – miközben minden főzőlapon más és más sül, pirul, forralódik – annak kevés ideje (és figyelme) marad, hogy a nappaliban kedélyesen beszélgető többiekkel érdemben kommunikáljon.
Ugyancsak ehhez a „kulturkörhöz” tartozik az a mentalitás is, ahogy sokan a konyhát afféle „szentélynek” tekintik, ahol másnak semmi keresnivalója sincs.
.
A külön konyha, a gáztűzhely-vs-villanytűzhely tipikusan olyan kérdések, amik egy valódi háziasszony/úr (mármint aki naponta főz) számára alapvető fontosságúak és legtöbbször hosszú időre determináltak (úgy tanulta, úgy szokta meg), ergo ez nem vitatéma, hanem szokás, elvárás dolga.
.
Koós Miklós
2009. augusztus 6. csütörtök 12:05
furcsa, hogy pont egy ilyen viszonylag egyszerű és fő vonalaiban jó elrendezésű alaprajz kapcsán alakult ki vita. Megvallom azt hittem, hogy ez a tervkritika komment nélkül fog lemenni.
.
Nem hiszem hogy bármi rossz is történt volna a kommentekben, nem volt semmi olyasmi, ami közbeavatkozásra késztetett volna, se reklám, se más ügyileg.
.
Olyasmikről irogattatok, amiket normál körülmények között a tervező a megrendelőjével esetleg órákon át taglal, itt pedig egy egy mondatot ér kritika.
.
Hölgyek-urak: beszélgetünk és mindezt azért, hogy igyekezzünk jó megoldásokat felmutatni és olyan szempontokat előtérbe hozni, amiről esetleg még nem esett szó. Eddig kizárólag ez történt, amiért köszönet minden hozzászólónak.
fm!
2009. augusztus 6. csütörtök 12:19
Tisztelt Koós Úr!
Családi házunk tervezése az engedélyeztetés előtt van, az építész most rajzolja a tervet. Viszont magánemberként én is belekontárkodtam egy kicsit az ArchiCAD, Artlantis programokba.
A tervkritika nem ilyen tervek kritizálására való (oda az építész által rajzolt dolgokat szeretném megküldeni). Lehetőség van arra, hogy itt a hozzászólók segítségét kérjem ezen tervek kritizálására is, saját blog oldalamra irányítva az érdeklődőket?
Koós Miklós
2009. augusztus 6. csütörtök 12:21
persze, nyugodtan
shiver
2009. augusztus 6. csütörtök 12:45
Nem érzem, hogy elmérgesedett volna a vita, illetve ami engem illet, nem támadásnak szántam amit írtam. Azért gépeltem le a véleményem, mert úgy látom sokszor méltánytalanul van kezelve a régi hagyományos külön konyha mint elrendezés, magyarul extraként tüntetnik fel ha egy ház amerikai konyhás. Holott mellérendeétségi viszonyról van szó, egyik is másik is jó, mindekettőnek van előnye és hátránya is. Az amerikai multinacionatisban teljesen igaza van Szabadi Úrnak, a mosatlant elrejtő fiókkal mint megoldással még nem találkoztam, nagy konyhákban hasznos lehet, csak el ne felejtsük hogy bent hagytuk a pörköltes lábost:)
A kritikákról még annyit, hogy a nagy magyar valóságban nem jutunk el odáig, hogy a házak stílusát, küllemét vitassuk. Sajnos sokszor alapvető, elemi hibákra kell felhívni a figyelmet, olyanokra amik a ház funkcionalitásában okoznak majd kisebb nagyobb gondokat. A stílus, neadjisten energiatudatosság (vagy csak így zárójelben környezettudatosság) az utolsó tervezési szempontok között (sem) szerepel.
Koós Miklós
2009. augusztus 6. csütörtök 12:57
nekem ezzel kapcsolatosan az a véleményem – látva az ide beküldött terveket – hogy alapvetően az alaprajzoknak (ha úgy tetszik a fukcionalitásnak) kell elsősorban megfelelniük az épületek esetében és csak utána a külsőnek.
(azoknál a házaknál, ahol a külső a belső kialakítására is erősen kihatott, arról szerintem eddig is esett szó)
fm!
2009. augusztus 6. csütörtök 13:16
Köszönöm a lehetőséget, remélem a kommentelők közül mind többen élnek kritikával:
https://fm4.freeblog.hu/archives/2009/08/06/Tervkritika/
ger82
2009. augusztus 7. péntek 11:38
SZerintem a cstres dolog dupla munka és sok helyet elvesz, főleg akinek 48 nmes lakása van annak nem sok hely marad a konyhára, én ilyet még sehol nem láttam, hogy a szennyest berakjuk a szekrénybe 🙂 jó lesz az késöbbre 😀
szegény Szabadi úr, a kis lelkét nagyon megbántottam, mert leírtam a véleményem és máris világ (fórum) végét kiállt. Itt a vég 🙂 mostantól mindenki csak elkattint 🙂 persze miattam mert leírtam a véleményem, Ön is megtette én is megtettem, most akkor ki a rossz?
Koós Miklós
2009. augusztus 7. péntek 11:41
senki sem rossz és nem flame-elünk, nem személyeskedünk csak a témára koncentrálunk 🙂
ger82
2009. augusztus 7. péntek 12:02
😀
Szabóbácsi
2009. augusztus 8. szombat 04:00
Ismét egyet kell értenem Miklóssal, az 5-ös változat lett volna a legkevésbé fájó kompromisszum hosszútávon. A telek túl kicsi, ekkora területigényhez a kívánt módon. (egyébként nem is jó a túl nagy telek, csak a munka van vele)
Hiába nyeri meg a teljes lépcsőtlen földszintet lakóterületnek, a lehajtógödör sokat elvesz a kertből, kényelmetlenné teszi a pincegarázs használatát. Megépül hatalmas költségeken a föld alatt még egy teljes szint, a drágábbik, különösebb funkció nélkül amit tükröz a helyiségek megnevezése is.
Ha mégis ez marad, az oszlopot semmi nem indokolja a két kocsi közt.
Az előszobát a wc és gardrob rovására párhuzamosítanám. Legalább a hálóblokk nem nyílna annyira kényszeredetten a nappaliból.
Az ereszeket szintén jobban kinyújtanám, de ha mélyebbre is lenne húzva, az az épület arányainak is jót tenne.
Meggondolnám a bruttó 2,20 pincei belmagasságot. A garázskapu, tok, vakolat tovább csökkenti, egy 10cm-t még megérdemelne.
Szabóbácsi
2009. augusztus 17. hétfő 12:08
Ellentmondanék a gyephézagosnak. 1-2 év alatt csúnyán kivályúsodna hiszen mindig csak azon a nyomvonalon lenne terhelve. Ha meg vb. aljzatot kapna, nagyon „halványzöld” lenne. A tisztántartása is nehézkes ha falevelek hullanának oda, ráadásul a falavelek szeretnek összegyűlni ilyen gödrökben, zugokban. A téli hótolásnál is könnyen elakadna a hólapát. Szóval valami tömör, homogén anyag szerintem jobban szolgálná a használóját. Oldalra viszont a rézsű szebb a támfalnál. Zöldnek meg maradjon a kert többi részének többsége.
Kövér László
2009. augusztus 28. péntek 15:09
Kedves Miklós!
Az egyik tervkritika kapcsán felkerült az oldalra egy olyan rajzos tervezői segédlet ami megmutatta, hogy mekkora hely szükséges a háztartási eszközök(mosógép, sütő) előtt mellett a kényelmes munkavégzéshez. Merre találom ezt? Már szinte az összes bejegyzést átnéztem. 🙂
Üdv. Kövér László
Koós Miklós
2009. augusztus 28. péntek 15:21
nem emlékszem hogy ilyen segédlet közzé lett volna téve, mindössze az étkezőasztal méretezése és helyigényét tettem be illusztrációnak.
fm!
2009. szeptember 2. szerda 17:01
Lehet, hogy erre gondolt?
https://www.mds-epitesziroda.hu/epitkezoknek/segedlet/segedlet.pdf
Kövér László
2009. szeptember 2. szerda 17:16
Igen erre gondoltam!
Köszönöm!
koos.hu » Tervkritika | Küldje be a saját háza terveit
2009. szeptember 30. szerda 18:09
[…] augusztus 3. Tervkritika 41 | Ha puritán, akkor jó is? […]