Az ivóvizünk | a fenntarthatóság a jövő záloga
Idén folytatjuk a tavaly megkezdett ivóvízről szóló sorozatunkat. A témát annyira fontosnak tartjuk, hogy még akkor is foglalkoznunk kell vele, ha nem szorosan vett építészet, hanem sokkal inkább épületgépészet. Amikor ivóvízről írunk, akkor természetesen mindig odaértendő a szennyvíz is, hiszen e két dolog igen szorosan összefügg, különösen a mostani, hagyományos, átlagos felhasználás mellett.
Egy családi ház beruházásában eddig szinte alig találtunk olyan elemet, megoldást, fejlesztést, ami megtérült volna, de ma már igenis található: ilyen az energia (lásd passzívház) és ahogy látni fogjuk a vezetékes víz és szennyvíz is.
Mind a vezetékes víz, mind a csatornába kerülő szennyvíz mennyisége jelentősen csökkenthető, sőt egyes tanulmányok szerint teljes egészében függetleníthetjük magunkat a vezetékes rendszerektől, úgynevezett önellátó rendszerek is kiépíthetőek. Ugyanakkor nem vagyok meggyőződve arról, hogy e rendszer széles körű bevezetésének MA reális esélye lenne Magyarországon, de abban igenis biztos vagyok, hogy e törekvés számos eleme igenis megvalósítható és ami különösen fontos, ehhez nem kell semmiféle központi beruházás vagy akarat, csak az egyén elhatározása és viszonylag kicsi beruházás.
Gondoljunk bele, hogy a fejlett világ háztartásai a mind kisebb vízkészletünkből cca. 90%-ban szennyvizet állítanak elő, ami természetesen óriási szennyvíztisztító kapacitást indukál, miközben a környezetszennyezés soha nem látott mértékben növekszik.
A másik legalább ennyire megfontolást érdemlő tényező az, hogy ma a fogyasztókat semmi sem ösztönzi arra, hogy kevesebb vizet használjanak, mi több a Vízműveknek elemi érdeke a minél nagyobb fogyasztás, hiszen abból származik a bevételük.
A vezetékes víz és szennyvíz ára jelenleg szorosan összefügg, hiszen a szennyvizet külön nem mérik, azt az ivóvízfogyasztás alapulvételével számlázzák ki nekünk. Tehát ha semmi mást nem teszünk, mint lecsökkentjük a vízfogyasztásunkat, ezzel már eleve csökkentjük a szennyvíz költségünket is anélkül, hogy ezen a téren bármit is tettünk volna.
Itt azonban nem pusztán arról van szó, hogy mennyivel kevesebbet fizethetünk, hanem sokkal inkább arról, hogy a jelenlegi vízzel kapcsolatos szokásaink, fogyasztásunk már nem sokáig tartható fenn, a sokat hangoztatott fenntartható fejlődés ma már konkrét lépéseket igényel. A következőkben erről olvashatnak majd 2 fő téma mentén:
miképpen tudjuk lecsökkenteni (akár teljesen meg is szüntetni) a vezetékes ivóvízigényünket?
miképpen csökkenthető a szennyvíz termelésünk és mit kezdjünk a szennyvizünkkel?
Maradjanak velünk, mert folytatjuk. Az ivóvizünk című sorozatunk eddigi fejezetei:
Szennyvíz | takarékoskodjunk a (szenny)vízzel
Szennyvíz | a sokszínű (szenny)víz
Szennyvíz | 4 ezer éves a WC
Szennyvíz | a WC „kultúra”
Szennyvíz | a WC (papír) története
Szennyvíz | a fenntarthatóság a jövő záloga
[poll id=”22″]
Hozzászólások (4): megnézem
gramercy
2009. április 15. szerda 09:24
Így igaz. Őszintén szólva fel nem tudom fogni, hogy MA aki elkölt 10-20-40-60 milliót egy új OTTHONra, az miért nem passzív házat épít, egyáltalán nem drágább.
.
A vízgazdálkodásra pedig még annyira sem figyelünk oda mint a szelektív hulladékgyűjtésre vagy pl. a komposztálásra.
.
A lehetőségekről: https://epiteszforum.hu/node/11923
Propeller
2009. április 15. szerda 11:03
koos.hu – Az ivóvizünk | a fenntarthatóság a jövő záloga…
csapadékvíz, esővíz, ivóvíz ellátás, szennyvíz…
Épületgépészet
2010. március 24. szerda 09:49
Külföldön..valamelyik szállodában találkoztam olyan megoldással, hogy a wc-ben a tartály teteje kis mosdó kagylónak volt kialakítva. mikor lehúzza az ember és tölt a tartály, addig meg is lehet mosni a kezem. A szappanos víz pedig ápolja a tartályt és a wc-t is. Sajnos itthon ilyet nem lehet kapni, pedig kerestem…
Tüke
2011. augusztus 28. vasárnap 12:22
Ajánlom elolvasásra, esetleg az újabb számadatok miatt. (?)
https://nol.hu/mozaik/tengernyi_vizet_borotvalkoznak_el_a_nok