4. hiba | amit az építtető elkövethet
szorít az idő
Ugyanúgy egyformán kárát látjuk, ha rossz telket, építész vagy kivitelezőt választunk. De legalább olyan rosszat teszünk magunknak, ha úgy döntünk, mindenáron az idővel kell versenyt futni. Hiába a gondos előkészítés, hiába a szerződésben lefektetett határidők, mindig előfordulhat, hogy csúszás következik be és ha nem készülünk fel rá, akkor csak magunkat okolhatjuk. Aki szinte még meg sem várja az építési engedélyt és a kiviteli terveket, de már kivitelezőket noszogat a mielőbbi ajánlatadás miatt, arra rá fognak omlani az információk, amiket nem fog tudni feldolgozni értelmes módon és nagy valószínűséggel rossz döntéseknek ágyaz meg.
Mert miről is van szó? Itt nemcsak arról, hogy ki milyen olcsó ajánlatot tud adni, hanem arról is, hogyan lehet az egészet értelmesen organizálni, hogy legyenek benne tartalékok is? El kell érnünk, hogy a kivitelező a lehető legpontosabb ajánlatot tudja adni, ahhoz pedig információra van szüksége, mégpedig nem elmesélésre, hanem műszaki információkra.
Az építés rendkívül időigényes, hagyjunk elegendő időt az előkészítésre, ha kell inkább 3 hónappal később kezdjünk neki, ha már biztosak vagyunk abban, hogy megfelelő kivitelezőt találtunk és nyugodtan belevághatunk, mert igyekeztünk minden részletet átgondolni, végigzongorázni, megrendelni, leegyeztetni. Ha mindez megvan, kottából dolgozhatunk és a történések legnagyobb részét előre elemeztük,így lecsökken a meglepetések száma.
Van az idő szorításának egy másik nézete is. Gyakran előforduló eset, amikor az építés finanszírozásához el kell adni a lakásunkat és úgy adjuk el, hogy vagy meghatározott kiköltözéssel (ami igazodik a majdani befejezéshez) vagy úgy, hogy átmenetileg pl. albérletbe költözünk. Az albérlet drága mulatság, minden hónapban ketyeg az óra és dobjuk ki az ablakon a pénzt. Érthető ha siettetjük a kivitelezőt, sőt hajlamosak vagyunk bizonyos dolgok felett szemet hunyni, csak ne csússzon a határidő. No sok kivitelező csak erre vár, mert ebben a pillanatban úgy érezheti, hogy az építtető a határidő kapcsán zsarolható akár a minőséget, akár a hirtelen felmerülő többletköltségeket illetően.
Sajnos gyakran előforduló szituáció, amikor az építtető inkább enged és belemegy ebbe a játékba….amiből nyilvánvalóan ő kerül ki vesztesen. Nyilván nem egyszerű dolog ilyenkor egy nagy levegőt venni és vállalva esetleg további 1-2 hónap kellemetlenségét vagy a további albérlet díját és azt mondani, NEM SÜRGET AZ IDŐ, de legyen tökéletes !
Az albérletre kidobott pénz még mindig messze elmarad attól a kártól, amit ilyenkor a kapkodásunkkal okozhatunk.
Természetesen itt nemcsak a kivitelező élhet vissza a szorult helyzetünkkel, de mi magunk is belekormányozhatjuk magunkat, amikor nem kapjuk meg azt elsőre, amit szeretnénk, ha nem találjuk meg a megfelelő szakembert, csak azért választunk valakit, mert sürget az idő.
A cikk utáni szavazás pillanatnyi állása szerint ez a 4. leggyakoribb hiba, amit építtetőként elkövetünk.
A sorozat eddig megjelent részei:
1. ismerős, megbízom benne … de kire hallgassak?
2. nincs pénzem, de építkezni akarok
3. most legyen olcsó
4. szorít az idő
Maradjanak velünk, mert hamarosan jön a következő rész:
5. nem kell kiviteli terv
ha nem akar lemaradni a folytatásról, iratkozzon fel az email értesítőre vagy az RSS csatornánkra.
[poll id=”17″]
Hozzászólások (2): megnézem
Propeller
2008. november 5. szerda 09:41
koos.hu – 4. hiba | amit az építtető elkövethet…
Ugyanúgy egyformán kárát látjuk, ha rossz telket, építész vagy kivitelezőt választunk. De legalább olyan rosszat teszünk […]…
koos.hu - 7. hiba | amit az építtető elkövethet
2009. február 19. csütörtök 00:03
[…] benne … de kire hallgassak? 2. nincs pénzem, de építkezni akarok 3. most legyen olcsó 4. szorít az idő 5. nem kell kiviteli terv 6. kézivezérlés 7. kicsit legyen nagyobb, úgyis maradt tégla […]