2. hiba | amit az építtető elkövethet
Nincs pénzem, de építkezni akarok
2 évtizede az átlagos családi ház építés pénzügyi oldala nagyjából úgy nézett ki, hogy a házaspár rendelkezett már egy (általában olcsón) megszerzett ingatlannal, legalább valamelyiküknek volt egy viszonylag jó állása, felvették a szocpolt, 1 vagy 2 munkahelyi kölcsönt, OTP kölcsönt és ha kellett, a szülők is besegítettek. A munkahelyi kölcsönök kamata sokszor 1-2 % volt, vagy egészében kamatmentes, az OTP hitelkamata pedig, mint tudjuk 3-5 % volt, az is 35 évre. Vagyis akinek kevés volt, az is tudott építkezni, az más kérdés (és ebbe most tényleg ne menjünk bele), hogy ennek milyen hatása volt az egész „népgazdaságra”.
Ma már más a helyzet, legtöbben már a telekvásárlásnál elvéreznek. Ami elfogadható helyen van, az már vagy elfogyott, vagy drága, ami megmaradt (a spekulánsokat leszámítva), azok nem véletlenül, mert pl. sokkal nehezebben építhetők be. Így sok esetben maradnak a városkörnyéki falvak, amelyek sorra parcellázzák fel a szántóföldjeiket, és alakítanak ki rajtuk „lakóparkokat”. Maga az állam is különféle támogatásokkal próbálta építésre ösztönözni a saját lakásra vágyókat. és a bankok is rájöttek, ez egy nagy piac.
Mára azonban alapvetően megváltozott minden. A telkek méregdrágák, legtöbbször nincsen már vállalati kölcsön, különösen nem 2 helyről, a valamikori egyedüli OTP kölcsön helyére a kereskedelmi bankok forint és devizaalapú hitelei kerültek. A hitelbírálat során – már pár milliós összeg esetén is – olyan sokszoros garanciát igényelnek, hogy mindegyiknek megfelelni sokaknak képtelenség … nincs megfelelő fedezet, nem elég magas a havi fix jövedelem, ha vállalkozó nem tud 0-ás apeh igazolást bemutatni … és hosszasan lehetne sorolni. 10 milliós hitelnél olyan magasak a havi törlesztőrészletek, hogy csak jó fizetésű és biztos állásúak merik megkockáztatni.
A kereskedelmi bankok hitelezéseinek kezdetén sokan voltak, akik a kedvezőnek tűnő konstrukciók miatt belevágtak, de sokan megégették magukat és még többen fogják, amikor egyszer csak oda a biztosnak vélt munkahely, elfogynak a tartalékok. Nagyon gyorsan lehet bajba kerülni és a bankok a sokszorosan bebiztosított hitelük fejében már viszik is a jelzálogként lefoglalt ingatlan, ha kell a kezesét is.
A sorozat eddig megjelent részei:
1. ismerős, megbízom benne … de kire hallgassak?
2. nincs pénzem, de építkezni akarok
Maradjanak velünk, mert hamarosan jön a következő rész:
3. most legyen olcsó
ha nem akar lemaradni a folytatásról, iratkozzon fel az email értesítőre vagy az RSS csatornánkra.
[poll id=”17″]
Hozzászólások (5): megnézem
Propeller
2008. szeptember 17. szerda 07:55
2. hiba | amit az építtető elkövethet…
2 évtizede az átlagos családi ház építés pénzügyi oldala nagyjából úgy nézett ki, hogy a házaspár rendelkezett már egy […]…
Hitelt keres
2008. szeptember 24. szerda 17:39
Hát elég nehéz, lakás építésbe talán csak nagyon bátor és tőke erős családok kezdhetnek bele, főleg az energia válság kezdetén.
koos.hu - 7. hiba | amit az építtető elkövethet
2009. február 19. csütörtök 00:03
[…] A sorozat eddig megjelent részei: 1. ismerős, megbízom benne … de kire hallgassak? 2. nincs pénzem, de építkezni akarok 3. most legyen olcsó 4. szorít az idő 5. nem kell kiviteli terv 6. kézivezérlés 7. kicsit […]
Fenyvesi Péter
2009. március 31. kedd 13:17
Kedves Miklós!
Pár napja kérdezetem Tőled azzal kapcsolatban, hogy mint műszaki vezető, 11 éve elnéztem a kivitelező által tudatosan elkövetett hibát, nem vettem észre az eltérést. Sajnos elfelejtettem megjelölni, hogy értesítést kérek, ill. h pontosan melyik cikkhez sikerült beírnom. úgy látszik nem elég ügyesen keresek, mert nem találom, hiába írok be kulcsszvakat, pedig azóta bizonyára válaszoltál is. Ha netán tudsz segíteni, megköszönom.
üdvözlettel:
Architext
Hitel
2009. május 5. kedd 18:30
Mi is most gondolkozunk építkezésben, úgyhogy nagyon örültem, hogy rátaláltam erre az oldalra. Szerencsére a hitellel nem lesz gond, de sok hasznos ötletet találtam itt más területekre vonatkozóan. További sok sikert a honlaphoz!