Gulyás Gergely a mai kormányinfón jelentette be, hogy a kétgyerekesek számára is elérhető lesz az új lakásokra a fixen 3 százalékos kamatozású lakáshitel 10 millió forintig. A háromgyerekesek esetében az összeg 15 millió forintra emelkedik, a különbséget a lakáskasszáktól felszabaduló forrásokból csoportosítják át.
A miniszterelnökséget vezető miniszter azt nyilatkozta, a kormány a hét végén tesz bejelentést a családtámogatással kapcsolatos nemzeti konzultációról. A miniszter elmondta, hogy a kormány szeretné, ha a bővítés már az idén életbe lépne, ehhez azonban banki szabályokat is módosítani kell.
A 2019. évi költségvetésben 242 milliárd forintot különítettek el a programra; az összeg nagysága, illetve az lakástakarékok ellehetetlenítése is azt sejtette, hogy bővíteni fogják a programot. A kormány adatai szerint indulása óta 81 ezer családnak, nagyjából 330 ezer embernek segített a családi otthonteremtési kedvezmény, eddig 232 milliárd forint támogatást fizettek ki, és 26 ezer családban vállaltak újabb gyermeket a program miatt.
Jelenleg több a kérdés, mint a válasz; például máig nem derültek ki részletek arról, pontosan mekkora összeggel ösztönöznék az 5000 fő alatti településekre költöző kétgyerekes családokat. A kistelepülések polgármesterei egyébként nem fogadták kitörő örömmel a lehetséges csok-roham hírét, hiszen olyan infrastrukturális fejlesztéseket kellene megvalósítaniuk, melyekre nincs keret.
Sándorfi Balázs, a Bankmonitor alapító-ügyvezetője szerint a kormány többször jelezte, hogy elégedetlen a csok-kihelyezések abszolút értékével. A szakértő szerint a kedvezményes áfával szemben most egy sokkal rugalmasabb, variálhatóbb lakáspolitikai eszközt alakítottak ki, és „újépítésű lakások vásárlásához ez a legkönnyebb csatorna”. a teljes cikk
a témához csatlakozó további cikk:
Barna
2018. október 25. csütörtök 20:59
Ezzel egyedul azt segítik elő, hogy a családok meg jobban eladosodjanak. Nem old meg semmit.
A szükségben lévőknek nem segítség.
A tehetőseknek meg mindegy.
Nyílik az olló mégjobban
Bonta Mihály
2018. október 26. péntek 06:53
Tisztességes bérezés hiányában lényegtelen mennyivel növelik meg az állami támogatást. Saját erő és hitelképesség nélkül nem lehet az otthonteremtés útjára lépni. Egyébként a CSOK bővítésének háttere a piaci szereplők bedarálása, Bűnöző Rogán Antal és a NOK (lakáslottó) helyzetbe hozása, véleményem szerint sikertelenül.
kritizátor
2018. október 26. péntek 08:34
az árak meg meglódulnak ismét
Lengyelné Vargha Antónia
2018. október 27. szombat 16:28
Kiszámolta valaki is, hogy a CSOK bővitése és a 27% ÁFA visszavezetése mit segit számszerűen a családokon? Lehet, hogy nullára jönnek ki? Ismerve az ingatlanárakat hány embernek van 30-40 millája a lakásépités elinditásához? Ez segitség a családoknak?
Domokos Gábor
2018. október 29. hétfő 21:07
Miért nem lakásokat építenek?
A szocializmus ötéves tervgazdasági évében volt olyan ciklus, hogy fél millió lakást építettek föl.
Húzó ágazat volt az építőipar és a bedolgozó háttér-iparágak. Miért nem lehet ezt most is megvalósítani? Most jól megy az ipar, a gazdaság, akkor miért nem telik ebből erre? Miért nem kérdezik meg végre a választópolgárokat, hogy stadiont, vagy lakások építsenek az Únió pénzéből?