Építésfelügyelet | Mintha nem is ugyanabból a jogszabályból dolgoznánk
A közelmúlt tapasztalatai alapján, egyre jobban úgy érzem, hogy a jogszabályokat mindenki úgy értelmezi, és úgy használja, ahogy akarja. Területenként és hatóságonként más-más elvek, szokások alapján dolgoznak.
Különös tekintettel igaz ez az egyszerű bejelentéssel épülő házak használatbavétele ügyében. Példák:
Egyik pesti kerület használatbavételi hatósági bejárás: Mindent lemérnek, kívül és belül.
Mindennek a terv szerint készen kell lenni. Ha a terasz nincs még burkolva (nem maradt rá pénz) akkor a rajzon is beton legyen. Ha a beépített szerkény helyénél a válaszfal 1 m-rel arrébb került, vagy a gardrób ajtó nem a közlekedőről, hanem a hálóból nyílik megvalósulási rajzot kell benyújtani. Készen kell lenni a festésnek teljesen, az összes szaniternek elhelyezve, a vizes helyiségek teljesen kiburkolva. A naplóba kerüljön fel a kéményseprő használati és a gázmeó.
Egyik helyen a garázs előtti díszburkolat készítése még folyamatban volt (éppen akkor rakták a munkások), addig nem kaphattuk meg a használati hatósági bizonyítványát, amíg a kész állapotról nem küldtünk be fotót. Ezt persze az építésfelügyelő nem közölte a helyszínen, hanem két hét múlva telefonos érdeklődésünkre adta azt a tájékoztatást, hogy ezt is töltsük fel a naplóba, és majd utána lesz papír.
Van, amikor a használati megérkezése 2-5 hétbe is beletelik.
Pest másik kerülete: Építéshatósági előadó az utcáról lefotózza az épületet, elköszön és két
nap múlva érkezik a használati. Be sem megy!!!
Budapest környéke: építésfelügyelet kimegy, egy-két méretet megmér, körbenéz, két napon belül érkezik a hatósági bizonyítvány.
Van, ahol a használati hatósági bizonyítványába beleírják a lakások alapterületét, van ahol
csak az van benne, hogy felépült a lakóépület. Ekkor az alapterület igazolására az építéshatóságtól kell egy másik hatósági bizonyítványt bekérni, amiért természetesen illetéket kell fizetni.
Nem lehetne legalább egy kicsit közel azonosan eljárni?
építésfelügyelettel kapcsolatos írásaink
Hozzászólások (5): megnézem
Üzemmérnök
2018. február 20. kedd 10:59
Az írás végén feltett kérdés rossz, hiszen az eljárásokban nem lehet különbség (egy zsoltárból éneklünk).
Amikor mi is így jártunk, hogy nem volt leburkolva a terasz, s az építésfelügyelő megtagadta a hatósági bizonyítvány kiállítását. Futkároztunk minden felé, s a legtöbb helyről azt a választ kaptuk, hogy fellebbezzük meg a ki sem adott elutasító döntést. Végül egy politikus segített. Bement a főnökéhez, másnapra kiadták. S nem a vezetőt, a teljes bagázst vágták ki a hivatalból, hanem az építésfelügyelőt (állítólag közös megegyezéssel). Közben egy másik házamnál is intézkedett hasonló módon. Ott a konyhabútort hiányolta, illetve a még be nem fejezett padlóburkolat fugázása volt az ok.
Gyakorlatilag nem fogadta el a felelős műszaki vezető nyilatkozatát arról, hogy az épület a használatbavételre alkalmas. Felülbírálta azt a tényt, hogy mindenki arról nyilatkozott, hogy a terv szerint megvalósult az épület.
Azzal indokolta tettét, hogy nem vállalhatja fel azt a kockázatot, hogy a használatbavételig a bank által visszatartott több milliót esetleg az építtető nem a ház befejezésére használja fel, hanem az állam által adott pénzt másra fogja költeni.
Azóta nem rajzolok beépített bútorokat a házba.
A kirúgását követően felvett új munkatárs meg ebbe kötött bele. Szerinte ábrázolni kell a konyhabútort a főző és mosogatási berendezéssel együtt. Hiába kértem a pontos jogszabályi hely megjelölését, hogy a főzés és a mosogatás csak beépített bútor segítségével végezhető el, válaszra sem méltatott.
Szerintem abból kell kiindulni, hogy a hatósági bizonyítványra nincs is szükség. Az elektronikus építési napló zárását igazoló dokumentum tökéletesen elegendő ahhoz, hogy az épület megvalósulása igazolható legyen mind a pénzintézet, mind a földhivatal felé. Csupán a záráshoz szükséges dokumentumok körét kell kiegészíteni azzal, amit most a hatósági bizonyítványhoz be kell nyújtani. Az építésfelügyeletnek az építés közben kell elvégezni az ellenőrzést.
Ha építés közben nem ellenőrzött, nem mérte le az elkészült szerkezeteket, nem vetette össze a tervben rögzített paramétereket az előírásokkal, akkor a hatósági bizonyítvány kiadásakor ezt már nem teheti meg, hiszen a napló lezárt állapotban van, az építés befejeződött. Az építésfelügyelet csak az építési folyamatot ellenőrizheti.
Megkérdezhetjük azt is, hogy joga van-e ellenőrizni az építési naplóba feltöltött terveket, hogy az megfelelnek-e a két kamara által jóváhagyott szabályzatnak? Szabálytalan-e az a kivitelezés, ha esetleg a szabályzat egyik pontjának, egyik bekezdésében levő kitételnek (mondjuk, hogy lemaradt az alaprajzról a csapadékvíz levezetést jelölő karika) nem felel meg?
De meg lehetne kérdezni, hogy a szabályzatot csupán figyelembe kell venni, vagy annak minden pontját be kell tartani? Ha utóbbi, akkor a kitűzési helyszínrajzot földmérőnek kell elkészíteni, vagy a MÉK elnökségi döntés alapján az építésznek? Mivel a szabályzat szerint a tervező alatt építész tervezőt kell érteni, akkor a szakági tervezők társtervezők? Még azok is, akik a villany vagy gáz közmű-csatlakozási tervet készítik?
Tóth Szilveszter
2018. február 20. kedd 13:13
csak az utolsó kérdésedhez, amikor megjelent a kamarai szabályzat, ezt írtam le magamnak:
tervező = építész tervező – javaslom, hogy ezt a fogalmat pontosítsuk és ésszerűsítsük:
„munkatársak” – azon természetes személyek, akik munkájukkal hozzájárultak a mérnöki-művészeti alkotáshoz és azon munkájukhoz szakirányú végzettséggel nem rendelkeznek
„tervezők” – azon természetes személyek, akik munkájukkal hozzájárultak a mérnöki-művészeti alkotáshoz és azon munkájukhoz szakirányú végzettséggel rendelkeznek vagy adott munkarész végzéséhez szakirányú végzettség nem szükséges
„felelős tervezők” – azon természetes személyek, akik (külön meghatározott kormányrendelet szerint megfelelő) jogosultsággal rendelkeznek szakági munkarészek elkészítésére és aláírólapon a tervet aláírásukkal hitelesítették vagy azon jogi személy, aminek (külön meghatározott kormányrendelet szerint megfelelő) jogosultsággal rendelkező alkalmazottjai, ügyvezetője az aláírólapon a tervet aláírásukkal hitelesítették
építész tervező – mint tervező, csak a szakág megnevzésével
felelős építész tervező – mint felelős tervező, csak a szakág megnevezésével
kicsit terjengős lenne így ez a szabályzat, de ezt az aprólékos kibontást nem fogjuk tudni megúszni, ha normális szakmát akarunk egyszer
Rezsnyák Peter
2018. február 22. csütörtök 10:33
Tőlem azt kérik, hogy az ÉTDR-ben indítsunk hasznlatbavételi eljárást Egyszerű Bejelentéses építkezésre. Lehetséges ez??
Cser Eszter
2018. február 22. csütörtök 11:34
Igen. Egyszerű bejelentés esetén a használatbavételhez hatósági bizonyítványt az építésfelügyelet adja ki, melyet ÉTDR-ben kell megkérni.
Szabó Erzsi
2018. március 2. péntek 13:17
Bocsánat, hogy idekontárkodok a kérdéssel, de elvileg mennyi időn belül kellene kijönniük helyszínre a hatósági bizonyítvány igénylését követően? Illetve erről értesítenek, vagy csak találomra megjelennek? 10 napja adtuk be, de azóta semmi infónk. Nem 15 napon belül kéne kiállítaniuk?