Miért függesztették fel a kamarai tagságukat, hogyan használják a CPR-t | Kérdőív az építészekről 2017 – 6. rész
A kérdőívbe több téma esetén is elhelyeztük a szabad szavas válaszok lehetőségét, amivel szerencsére a kitöltő kollégák éltek is. Következzenek tehát ezek a válaszok, mindenféle kommentár nélkül, az azonosságok kiszűrése után:
Miért függesztette fel a tagságát…
összeférhetetlenség
- összeférhetetlenség, munkaköröm miatt nem tervezhetek
- főállású munkahelyen kizáró ok
- Hatósági munkára tértem át, egyre kevesebb tervezést tudtam elvállalni.
- a munkáltatóm megtiltotta a magántervezést egy bizonyos hatásterületen belül
- szüneteltetés a tervezésben, kormányhivatalban dolgozom mint ép. felügyelő.
nincs rá szükségem
- munkahely miatt, nem végzek kamarai tagsághoz kötött tevékenységet
- Nem terveztem önállóan, így nem volt értelme fizetni a díjat.
- külföldön dolgozom, nincs rá szükségem
- szülési szabadságon voltam, gyeden vagyok
- Alkalmazottként nincs időm magántervezésre
- Nincsen munkám, munka hiány, kevés volt a tervezési munka.
nem éri meg a kamarai tagság
- Számomra nem éri meg a tagság.
- A középfokú jogosultságok drasztikus és a szerzett jogokat sértő megnyirbálása
- nem függesztettem fel, de az utóbbi években kialakult jogi környezetben nem vagyok hajlandó tervezést vállalni
- A többi kamarához képest irreálisan magas kamarai tagdíj
- Magas a tagdíj és jelenleg nem vállalok tervezést.
- a zavaros szakmai helyzet
- Munkámhoz nem kell, a kamara ténykedéseivel pedig nem értek egyet.
- Tervpályázatok hiánya, túlzott politikai befolyás a szakmában, kamara nem kellően képviseli a szakma érdekeit.
CPR
Ismer olyan internetes rendszert, mely a teljesítménynyilatkozatokat kereshető adatbázisban teszi közzé? Ha igen, írja ide, hogy melyeket ismeri:
- nem (282)
- nem ismerek (55)
- nem, de jó lenne
- nem használok ilyen rendszert
- cpr.hu (37)
- epitesimegoldasok.hu/cpr
- ÉMI Nonprofit Kft.
- Fapedit (21)
- kooseptar.hu (3)
- nem ismerek, gyártónként töltöm le
- Magyar Építész Kamara CPR adattár
- egyet, onnan egy fájlba letöltöttem mindent és ha hatóság kéri feltöltöm kilóra
- egyéb (86)
- saját magam állítom elő
- Újház Centrum
- igen, de nagyon körülményesnek és időigényesnek éreztem a használatát, a FAPEDIT-et néztem meg
- fapedit és a cpr.hu, de mind a kettő használhatatlan, mivel csak azon cégek termékei találhatóak ott, akik fizetnek a megjelenésért, a legalapvetőbb termékek hiányoznak
- igen, hallottam róla, de nem használom az egész CPR egy nagy marhaság
- igen, de nem használom, mert nem jó
- csak próbálkozást, jól kereshetőt nem. Főleg jó lenne tudni mi a sok vagy kevés, hogy a felkínált repertoárból választani lehessen
- olyat nem ismerek, amelyik naprakész és teljes körű lenne. Szeretem megnézni a gyártók honlapján a legfrissebb terméknyilatkozatokat
- építőanyagot forgalmazó nagy cégek szolgáltatásai között szerepel ez is
- nem. Tudomásom szerint TNY-t csak mintaként lehet letölteni a gyártók honlapjáról. A valós TNY-t csak az anyag leszállítása után állítják ki
A (jövőbeni) kérdőív(ek)ről
a fenti kérdéshez tartozott egy szabad szavas megjegyzés lehetősége is, amibe a következő vélemények kerültek
- Terjesztem.
- jó a kezdeményezés,
- megfelelőnek tartom a szándékot
- végre !!!
- Szuper
van-e értelme a kérdőívnek?
- Nem igazán tudom felmérni, hogy van-e értelme. A kamarák tudtommal egy éven át készültek az egyszerű bejelentéssel kapcsolatos jogszabályi változásokra, s ezt követően lesöpörve majd minden javaslatukat, tőlük függetlenül született meg ezen új jogszabályozási csomag….
- nincs, sokrétű volt
- Jól összeállított
- Csak akkor van értelme az ilyen kérdőíveknek, ha hatást tudnak gyakorolni, ha azzal eredményt lehet elérni.
- Akkor lenne igazán értelme, ha a válaszok alapján lenne lehetőség a változtatásra.
- A kérdőíveknek akkor van értelme HA: minden pontnál van „other”+érdekli is a véleményünk a kérdezőt+tesz is a kérésünkkel, véleményünkkel kapcsolatban lépéseket, és hatékonyan
- Csak akkor látom értelmét, ha az eredményt a jogszabályok módosításánál vagy E-napló, ÉTDR fejlesztésénél figyelembe vennék mint a szakma véleményét!!!!!!!!
- Az utolsó kérdéshez csak annyit, hogy szívesen részt veszek akár rendszeresen is a kérdőívek kitöltésében, aminek látom is értelmét, ha azoknak valóban van valami hozadéka. Például bevezetésre kerülne a hatóság vagy az eljáró személy felelősségre vonásának lehetősége, hogy nem járt el jogszerűen. De ha csak azért készülnek ezek a kérdőívek, hogy egy szervezet tudjon valamilyen tényleges munkát felmutatni ezeknek a kérdőívek kiértékelésével, akkor inkább ne raboljuk egymás idejét.
- A kérdőív rendszerességére vonatkozó kérdésre azért nem tudom a választ, mert nem derült ki számomra, hogy mire fogják felhasználni a kapott eredményt, lesz-e „értelme” azon kívül, hogy tudomást szerünk a válaszokról. Vajon mennyire lehet objektív egy ilyen kérdőív? Jelen próbálkozásnak mégis nagyon örülök, mert úgy érzem, legalább valaki foglalkozik az építész szakmával.
- a kitöltött kérdőívek értékelése és az aktív fellépés fontos lenne!
javaslat a kérdőívvel kapcsolatban
- Néhány helyen jó lenne a megjegyzésnek hely, mert a válasz kiegészítésre szorulhat ( vagy nem kategorikus), pl. alkalmaznék projektekre munkatársat de nem találtam rá adatbázist (lehet hogy rosszul kerestem)
- A hész-ről feltett kérdésekkel kapcsolatban: ősztől az arculati kézikönyv veszi át a helyét; a kérdőívben feltettem volna ezt a kérdést, hogy kiderüljön, hányan tudnak erről.
- Sajnos a kérdőív felépítése, szakmai tartalma nem jó:( Számos helyen módszertani hiányosságokat mutat: egyes kérdések nem fedik le a teljes szakmai spektrumot, demográfiát a végén szokás kérdezni stb. Illetve, mivel rengeteg „toposzt” tartalmaz a kérdőív, érdemes jelölni azok honnan jönnek, kitől származnak, miért pont ezek a fontosak! Mielőtt összeállítok egy ilyet, érdemes szakemberekkel konzultálni (vagy elolvasni ezt: https://gepeskonyv.btk.elte.hu/adatok/Pszichologia/123Kiss/munkafuzet.pdf). Mindezt csak azért tartottam fontosnak leírni, mert valóban igen hasznos lenne, ha több ilyen kérdőív készülne – azokkal folyamatosan mérve a szakmát! Így viszont ez egy picit komolytalan:(
- Talán a jogszabályváltozási cunamival kapcsolatban lehetne kérdezni.
- Túlságosan a tervezőkre van kihegyezve, holott nem a tervezés a meghatározó egyeseknél, például az én munkámban sem. A „Milyen módon sikerül munkát szereznie?” kérdés nem túl illedelmes, én kivenném az ívből, vagy átgondolnám az adható válaszok körét.
- Én főállás melletti egyéni vállalkozó vagyok. A főállásomban is és a vállalkozásomban is tervezek. A kérdések nem mindig egyértelműek, hogy mire vonatkoznak.
- A tevékenységeknél többet is meglehetne jelölni. Nálam is közel azonos a Terv/MV/ME
- A kérdőív jó gondolat, a kérdések is helyénvalók. Bár fiatalként jobban kitértem volna azokra a helyzetekre, hogy ki hogyan ad lehetőséget az utána következő generációnak. Ezzel kapcsolatban elég vegyesek a saját és baráti köröm tapasztalatai, ugyanakkor mindent nem lehet megkérdezni, ezt tudom.
- A kérdőív nem átfogó az építész szakmáról. A tervezőkre van kiegyezve. Tervezési területén kívül is van szakma (kivitelezés, termék-programfejlesztés, ingatlanfejlesztés, önkormányzati munka, beruházás stb.
- néhány válaszadásnál kiegészíteném további opcionális válaszadási lehetőséggel és feltenném azon kérdést is, hogy: „Ön mint szakember mit tett és mit tesz azért, hogy a szakma erősödjön társadalmi és jogalkotói elismertségében, a szakma színvonala emelkedjen , etikai szintje elmozduljon a sokszor a „békafeneke” szintről; hány építész IGAZ barátja; hogyan segítette szakmai pozitív példaadással a fiatal kollégák pályakezdését; milyen ügyben nyújtott be a szakmát érintő jogszabályváltozásokkal kapcsolatos előremutató szakmai javaslatot éps hova…” valamint „Mi a véleménye arról, hogy az egyes épületeknek végre legyen HÁZKÖNYVE, mint ahogyan van a gépjármüveknek..?”
- El kellett volna dönteni, hogy csak tervezőknek, kivitelezőknek szánják a kérdőívet vagy gondoltak a hatóságoknál foglalkoztatott építészmérnökökre is?
- Érdemes lenne a hatósági (építésügyi hatóság és építésfelügyeletek) véleményét is kikérni – mivel a fenti kérdőív a tervezőket, kivitelezőket érintő kérdéscsoportokat tartalmaz.
javaslat későbbi kérdőívekhez
- jobb kérdéssor kell
- A kérdőívet – illetve annak egyes részeit – javasolnám építtetői körben is kitöltetni! Így lehet teljesebb képet kapni arról, hogy az építőiparhoz kötődő szereplők mit gondolnak, számukra mi lenne az elfogadható.
- Kiváncsi lennék egy a szakmai kamarával, az építész érdekképviselettel, az értelmetlen szakmai továbbképzéssel kapcsolatos elégedettségi kérdőív eredményére.
- Emberi oldalról is vizsgálni kéne az építészek életét (egészség, család, stb…). Ez a kérdőív a szakmaiságról szólt, a művészet is teljesen kimaradt, holott az értékteremtéshez ezek mind nagyon fontosak. Nem kérdezték, hogy milyen épületben dolgozunk, nem kérdeztek az építészképzésről, a frissen végzett egyetemisták tudásáról. Sokan szenvednek attól is, hogy a befektetők négyzetméter-maximalizáló robotjai a mai építészek többsége, mely a minőség és az esztétika kárára megy. Szóval rengeteg kérdés lenne még… Nagyon örülök, hogy elindult egy ilyen kezdeményezés, az eredményeket felhasználva és további kérdőívekkel fejleszteni lehetne a szakma minden aspektusát.
- Akár lehetne rendszeres, és a kamara is foglalkozhatna egy átfogóbb és részletesebb átvilágítással
- legyenek hasonló kérdőívek javaslom, hogy a kamarák működésével kapcsoltban is kérdezzék meg az építészeket
„Kérdőív az építészekről 2017” felmérés kiértékelésére íródott cikkeink
Hozzászólások (0): megnézem