Jogi Esetek | lehet-e falun lapostetős épületet építeni?
Kedves Miklós!
A blog visszatérő, lelkes olvasójaként és (önálló)pályakezdő építészként szeretném kikérni a véleményedet egy HÉSZ rendelkezés kapcsán, amit nem tudok egyértelműen értelmezni, és álmatlan éjszakákat okoz egy futó 300m2 alatti családiházam kapcsán.
Azt mondja: „A falusias építési övezetekben csak 35 és 45 fok közti dőlésszögű magastető építhető, de a beépítettség 25%-án enyhe lejtésű tető, terasz kialakítható.”
Ezt kétféleképpen tudom értelmezni:
- A bruttó beépített terület 25%-a fölött lehet enyhe lejtésű tető.
- A tető alapterülete (melynek egy része a beépítés vonalán túl, a terasz fölé nyúló konzolos kvázi előtető) nem lehet nagyobb a beépítés 25%-ánál.
Nyilván azért pörgök a témán, mert az első szerint megfelelek, a második szerint nem. Ha szerinted a második opció a helytálló, akkor ilyen esetben hogyan csökkenthető a „tető területe”? A teljes áttervezés nem igazán opció. A terasz fölötti rész perforálásával esetleg? Ha szükséges küldhetek rajzot is, de hátha anélkül is hasraütve tudsz válaszolni.
Kedves Levélíró,
Az aktuális építési törvényben, Étv-ben „A helyi építési szabályzatról” szóló 13. § -a szabályozza a HÉSZ-ből kötelezően figyelembe vehető előírásokat. Ezek között nem szerepel a tető hajlásszöge, ergo falusias környezetben lapostetős házat is tervezhetsz, hacsak nem városképi, műemléki…..stb. védettségű a tervezési terület. Ez azonban csak addig lesz így igaz, amíg nem fogadják el a települések az arculati kézikönyveiket.
Másrészt, ha jól értem, az előírás beépítettségre vonatkozik és nem tetőkontúrra, márpedig egy sima ereszkinyúlás, ami nem nagyobb 150 cm-nél, az nem számít bele a beépítettségbe sem. Ebből kell kiindulni.
Végül pedig, ha a HÉSZ megfogalmazás esetleg nem volna egyértelmű (a védelmükben: ezeket nem készítették fel az egyszerű bejelentés okozta következményekre…), akkor még mindig ott van a lehetőség, hogy az ÉTDR felületén kérdést tegyél fel az építési hatóságnak „előzetes hatósági szolgáltatás” címen. Ha nem írod bele, hogy egyszerű bejelentésű lakóépület, akkor a legtöbbször megadják a kérdésedre a választ, van aki direkt „irodaépületet” ír, hogy ne utasítsák el. Kötelező a hatóságnak válaszolnia, az más kérdés, hogy volt már olyan válasz, hogy „tartsuk be a HÉSZ-t”. Ez azért hatóság függő.
Svájci bicska az építési joghoz | a legfontosabb jogszabályok egy helyen
Hozzászólások (4): megnézem
Tóth Szilveszter
2017. június 23. péntek 09:53
amúgy lehet úgy is értelmezni, hogy csak 35-45 fok közötti magastető építhető, tehát sem családi ház, sem garázs nem, maximum 25%ban egy kis terasz, ha hűsölni akartok miután elfáradtatok a nagy tetőépítésben
🙂
ui.: komolyra fordítva a szót, Miklósnak abban igaza van, hogy nagy valószínűséggel a tető által lefedett beépítettség lehet 25% (ez a tervezett állapot beépítettsége). szóval a túlnyúlások szinte tuti, hogy nem számítanak.
Enyedimre
2017. június 23. péntek 14:22
Az Arculati Kézikönyvek -amit nem feltétlen építészek fognak készíteni -azok kezelni fogják a tetőhajlásszögeket ?
De úgy érzem, mintha az AK- ba kerülne a HÉSZ -ek általános építészeti előírása eme passzusa.
Koós Miklós
2017. június 23. péntek 15:01
amennyire tudom, eredetileg úgy tervezték, hogy az AK-k kamarai felügyelt mellett készülnek.
De legelőször is az építési törvényt kell szinkronba kell hozni a településképi törvénnyel, különben fabatkát sem fognak érni az Arculati Kézikönyvek.
Nagy Kornél
2017. július 10. hétfő 09:55
proba