Hány szakági FMV és szakági műszaki ellenőr kell egy építkezéshez?
Elsőre meglepőnek tűnő kérdés jogossága egy olvasói levéllel kezdődött, aztán némi szakmai vitával folytatódott. Ennek végeredményét adom most közre. A téma természetszerűleg érinti az egyszerű bejelentés intézményét is, így sokakat érinthet.
Mielőtt belemerülnénk a részletekbe, fontos tudni, hogy a tervezési jogosultsághoz hasonlóan a Felelős Műszaki Vezetés (FMV) és a műszaki ellenőrzés is jogosultsághoz, az pedig végzettséghez kötött. Ezek pontos szabályozását az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet adja meg.
FMV
Kivitelezés – függetlenül az építés tárgyától és volumenétől – Magyarországon kizárólag felelős műszaki vezető irányítása mellett folytatható.
kivéve (Riba Zsolt kiegészítése): A 191/2009 Kr. 13.§ szól a FMV-ről, ennek (8) bekezdése szerint:
„Építőipari kivitelezési tevékenységet az építési szakmunka jellegének megfelelő szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkező szakmunkás felelős műszaki vezető irányítása nélkül is végezhet, ha az építési tevékenység építési engedélyhez vagy az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez nem kötött.””
A felelős műszaki vezető jogilag a kivitelezőhöz kötődik, lehet a kivitelező cég sajt munkavállalója, de lehet külsős is. A felelős műszaki vezető végzettsége határozza meg a jogosultságát, a jogosultsága pedig azt, hogy milyen területen működhet közre. A 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet melléklete:
Ha eltekintünk attól a különleges helyzettől, hogy egy felelős műszaki vezető az összes szükséges diplomával rendelkezik, a nagy átlag általában csak egyféle jogosultsággal bír.
FMV nem generálkivitelezésben
Ez a legegyszerűbb változat, hiszen minden vállalkozó egyben fővállalkozó is, még akkor is, ha az egyik a pl. a falazást, míg a másik pl. a tetőfedést készíti el. Mivel kivitelezni csak FMV közreműködése mellett lehet, így minden külön szerződő vállalkozónak foglalkoztatnia kell megfelelő jogosultságú FMV-t. Értelemszerűen egy szerkezetépítő munkákat végző cégnek építész FMV-re, míg pl. egy villamossági munkákat végző cégnek villamos jogosultsággal rendelkező FMV-re van szüksége. Vagyis ahány vállalkozó köt szerződést az építtetővel, annyi FMV fog közreműködni, adott esetben különböző jogosultságokkal.
FMV generálkivitelezésben
Generálkivitelezésben ez némiképp bonyolódik, hiszen ebben az esetben az építtető egy kivitelezővel szerződik, aki viszont
- vagy a generálkivitelező csak pár munkanemet készít el, a többit kiadja alvállalkozóknak,
- vagy mindent munkanemet (földmunkától a festésig…) saját embereivel készít el
Az első eset lényegében megegyezik a „nem generálkivitelezés”-sel, vagyis a fővállalkozó úgy szerződik az alvállalkozókkal, hogy azok hozzák saját FMV-jüket, ha nem hozzák, a generálkivitelezőnek kell gondoskodni szakági FMV-kről.
A második esetben mivel mindent egy kivitelező készít, így ennek a kivitelezőnek kell rendelkeznie szakági FMV-kel, adott esetben többel is (pl. építész, épületgépész, épületvillamosság…)
Műszaki ellenőr
A műszaki ellenőrzés – függetlenül az építés tárgyától és volumenétől – Magyarországon akkor kötelező, ha nem generálkivitelezésre szerződik az építtető. Minden más esetben is lehetséges a közreműködése, de az nem kötelező. A műszaki ellenőr az építtető megbizottja, így jogilag hozzá kötődik. Kivitelező, FMV és műszaki ellenőr nem lehet ugyanaz, mert az ellentmondana az ellenőrizhetőség pártatlanságának. A 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet melléklete:
A fenti táblázat megadja azt is, hogy mely esetekben kell szakági műszaki ellenőrt foglalkoztani.
A hivatkozott Épkiv rendelet a 191/2009-es rendelet, aminek a 22.§-a azt határozza meg, hogy mely esetekben kell kiviteli tervet készíteni.
(3) A kivitelezési dokumentációnak minden esetben része
c) az épületgépészeti kivitelezési dokumentáció,
d) az épületvillamossági kivitelezési dokumentáció.
A fentiek alól kivételt képez az egyszerű bejelentés, amikor is
(1a) Az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött építőipari kivitelezési tevékenység legalább a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendeletben meghatározott munkarészeket tartalmazó kivitelezési dokumentáció alapján végezhető.
A hivatkozott kormány rendelet: a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet , amelynek 1. számú melléklete a MÉK-MMK közös szabályzat hatálya utalja a szakági kiviteli terveket. Jelesül „rendszerleírás”-t követel meg, szakági kiviteli tervdokumentációt nem.
Amennyiben nem szükséges szakági kiviteli tervet készíteni, úgy elég egy (általános) műszaki ellenőr. Ha készülnek szakági tervek, mert ez kötelezettség, akkor szakáganként kötelező a műszaki ellenőr.
Svájci bicska az építési joghoz | a legfontosabb jogszabályok egy helyen
Hozzászólások (30): megnézem
yoshida
2017. június 14. szerda 14:35
„Amennyiben nem szükséges szakági kiviteli tervet készíteni, úgy elég egy (általános) műszaki ellenőr. Ha készülnek szakági tervek, mert ez kötelezettség, akkor szakáganként kötelező a műszaki ellenőr.”
De mi van ha nálunk pl. egyszerű bejelentés lesz, de elég részletes kiviteli tervvel, lesz elektromos, és gépész szakági terv is ha minden igaz. Akkor ezeket a részeket ne adjuk be, így nem kell FMV majd? Vagy az egészet nem értem? (laikusként)
(rémlik valami egyszerűsített leírás gépészet és villanyról az egyszerűsített bejelentéshez, erre akkor nem kell FMV?)
Hogy kell lennie, ha minden szakágat én hívok az építkezésre, én vagyok az építtető, viszont apám regisztrált villanyszerelő, együtt csinálnánk a villanyt (gondolom, én mint segédmunkás szerepelhetek, villanyterv meg lenne arra jogosulttól, mert gondolom egy „egyszerű” villanyszerelő mester nem csinálhat tervet, vagy igen?). Ilyenkor mi van az FMV-vel?
Bármi választ előre is köszönök 🙂
kritizator
2017. június 15. csütörtök 07:35
„Amennyiben nem szükséges szakági kiviteli tervet készíteni, ”
Mivel nálad „nem szükséges” kiviteli terv készítése, így elég egy műszaki ellenőr.
alisca bogasov
2017. június 15. csütörtök 12:36
Manapság egyre gyakoribb, hogy utólag napelemes rendszer kerül a családi ház tetőjére.
Ez ugyebár építési engedély nélkül megtehető.
A vállalkozó általában fővállalkozásban oldja meg
– a tervezést
– a kivitelézést
– üzembe helyezést
Kell-e ilyen esetben
– felelős műszaki vezető
– műszaki ellenőr
atus
2017. június 15. csütörtök 13:37
Az FMV-re és MÜE vonatkozó rendelet igazán magyaros szabályozás:
-Kiv. R. 22. § (3) bekezdése 2017. január 1-én módosult. Most csak kiv. dokumentációról van szó benne.
-Amúgy a szakági paraméterek a 22. § (4) bekezdésben voltak.
Többi stimmel. 😛
Riba Zsolt
2017. június 15. csütörtök 17:25
Miklós,
Az FMV bekezdést kiegészíteném, mert nem teljesen igaz, hogy „Kivitelezés…kizárólag felelős műszaki vezető irányítása mellett folytatható”. A 191/2009 Kr. 13.§ szól a FMV-ről, ennek (8) bekezdése szerint:
„Építőipari kivitelezési tevékenységet az építési szakmunka jellegének megfelelő szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkező szakmunkás felelős műszaki vezető irányítása nélkül is végezhet, ha az építési tevékenység építési engedélyhez vagy az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez nem kötött.”
Ez egyben válasz alisca bogasov hozzászólására is…
Koós Miklós
2017. június 15. csütörtök 18:33
Zsolt, jogos, köszönöm, bele is írtam
Giza
2017. június 16. péntek 06:00
Kedves Miklós!
Ha fővállalkozónak földmunkára vonatkozó szerződése van egy alvállalkozóval, mindkettőnek van FMV-je és a kivitelezés elején mindketten megsértették az építésfelügyeleti bírságról szóló rendelet 1. sz. melléklet 13. pontját, mindketten felelősek? Mindkettőnek van bírságmegfizetési kötelezettsége? A fővállalkozónak, az alvállalkozónak, a főváll. FMV-jének, az alváll. FMV-jének? A rendeletből ez nem egyértelműsíthető. A főváll. FMV-je nem rendelkezik megbízási szerződéssel, amiben az alváll. FMV-jének átadta volna feladatát.
A válaszokat előre is köszönöm!
Koós Miklós
2017. június 16. péntek 07:01
ha abból indulunk ki, hogy a fővállalkozó felel az alvállalkozójáért, akkor mindketten felelősek, hiszen ellenőrzési kötelezettség terheli, de hogy egy ilyen helyzetben az építésfelügyelet kit és mennyire bírságol, … ez meghaladja az ismereteimet
Kruppa Nándor
2017. június 17. szombat 12:35
Kedves lamentáló műszakiak!
Gondolom többen emlékszünk még a „dossziés” építési engedély-kérelmi időszakra, mikor be kellett írni a belső oldalon „A” Felelős műszaki vezetőt is. Azaz az építés folyamatában egyetlen műszaki szerepelt, aki a végén nyilatkozott. Persze ez nem volt szépen kikerekítve, senki nem foglalkozott pl. a szakágakkal.
Ha már erről szól az írás, akkor azt is hozzá kell tenni, hogy mennyibe kerül ez az Építtetőnek, mert végső soron mind a MŰE-t (közvetlenül), mind a FMV-t (áttételesen) Ő fizeti. És persze mindkét „oldal” a terv- és szakszerű kivitelezésért felel. Úgy gondolom, hogy a számított építményérték bizonyos határa alatt (30-35M), lakossági építkezéseknél érdemes lenne visszahozni ezt az egyszemélyes felelősséget, mert most iszonyú sok bába van már a gyerek körül.
Vagy szerintetek életszerű ez a sokszereplős játék?
Sopár Tamás
2017. július 10. hétfő 15:46
Kedves Miklós!
Az utóbbi hetekben némiképp változott a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet. Mi a helyzet most? Az én olvasatomban sehova nem elegendő egy műszaki ellenőr. Vagy (remélem) tévedek?
Köszönöm válaszát!
Takács Éva
2017. július 27. csütörtök 08:39
Kedves Miklós, kedves kommentelők!
Laikus építtetőként a (nagyon hasznos) cikk elolvasása után sem világos számomra, hogy az egyszerűsített bejelentési eljárással készülő családi ház bővítésünknél elláthatja-e a teljes körű műszaki ellenőrzési feladatokat egy ME-É-II jogosultsággal rendelkező műszaki ellenőr?
Az egysz. bejelentéshez minimálisan szükséges tervek, rendszertervek készültek, ezeken túlmenő kiviteli tervek nem. Az én olvasatomban a 266/2013. Korm. r. 2. melléklet II. 1. része szerinti táblázat 2. sora alapján ilyen jogosultsággal csak a teherhordó, térelhatároló és szakipari szerkezeteket ellenőrizheti. Akkor a fűtésszerelő és a villanyszerelő munkáját nem? Vagy félreértem a rendeletet? (a szakipari szerkezetek alatt mit kell érteni egyébként?)
Előre is köszönöm a választ!
Fráter
2017. október 8. vasárnap 17:03
Kedves Miklós,
rengeteg hasznos információt olvastam ezen a blogon, ezúton is köszönöm szépen! Valamit nem egészen értettem a bejegyzésben: ha nem generálkivitelezővel építtetek, akkor minden szakihoz kell FMV és műszaki ellenőr is? (Tehát pl. 7 szaki mellé 2-2, azaz 14 ellenőr ellenőrzi majd a munkákat?)
A választ előre is köszönöm!
Koós Miklós
2017. október 9. hétfő 08:41
Minden eltérő vállalkozó új naplót nyit, ebből következően NEKIK KELL FMV-t hozni. Nem Önnek!
sokan próbálkoznak ezzel az építtetőknél, de jog szerint csak fmv mellett kivitelezhetnek, ergo ez az ő felelősségi körük, ezt semmiképp sem célszerű, ha ezt átvállalná tőlük azzal, hogy Ön biz meg valakit ezzel.
A műszaki ellenőrt biztosítja Ön, de az lehetőleg ugyanaz legyen, mert neki pont az a szerepe, hogy a különféle vállalkozók között ő biztosítsa a munkaterület átadás-átvételét, ne mondhassa senki sem, hogy azért nem tudja folytatni, mert az előző elrontotta. Ezt küszöböli ki – többek között – a műszaki ellenőr.
Fráter
2017. október 9. hétfő 16:29
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Tóth László
2017. október 14. szombat 13:45
Ezért is vicces, hogy az építtetőt és a műszaki ellenőrt is büntetik, ha a kivitelező nem hoz FMV-t….
Kiss Istvan
2017. október 25. szerda 10:49
Kedves Miklos,
amennyiben a general kivitelezo mellett egy munkafolyamatot (a villanyszerelest) sajat magunk reszere vegezzuk (a szakmai vegzettseg miatt erre lehetoseg van), akkor kell egy FMV. Mivel uj fonaplot nyitunk, kell egy muszaki ellenor is?
Koszonom a valaszat!
Koós Miklós
2017. október 26. csütörtök 08:26
ha nem a generál adja az FMV-t , akkor igen
Pap Sándor
2017. november 14. kedd 18:21
Kedves Miklós!
FMV feladatot szoktam ellátni szerződéssel egy ács kollégának. Most olyan kéréssel fordult hozzám hogy vállaljam el az FMV feladatot az Ő megrendelőjének is, (aki alvállalkozója a generál kivitelezőnek)
Én elsőre úgy gondoltam hogy ez összeférhetetlen, hiszen a megrendelőt és a kivitelezőt egyszerre nem lehet képviselni, de erre utaló tiltást nem találtam. A mindent szabad ami nem tilos elvén ezt elvállalhatom?
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel:
Pap Sándor
Koós Miklós
2017. november 14. kedd 19:45
Ha Ön mint generál veszi át az alvállalkozótól az elkészült munkát, akkor ennek az alvállalkozónak nyilván nem lehet a megbizottja/felelőse. Nem tudok most hirtelen paragrafust idecitálni, de ez szerintem is ugyanúgy összférhetetlen, ahogy Ön is írta.
Szakács Mihály
2017. december 17. vasárnap 09:20
Kell e ? Tervezőnek papír alapú tervet bíztosítani a kivitelező részére .
Tóth Szilveszter
2017. december 17. vasárnap 13:14
Erre vonatkozóan törvény, rendelet nincsen. A kamara tartalmi és formai (!!) követelményeket tisztázó immár létező előírásai volnának irányadók, de szerintem nincsen benne szó adathordozóról, csak annyi, hogy elektronikusan kell összeállítani. Mindenesetre szerintem egy tervezési szerződésben ezt erősen illik tisztázni, méghozzá a szakembernek, hiszen mi tudjuk, hogy a megrendelőnek szüksége lesz rá (bár szerencsére évről-évre kevesebb papírt használunk és mindenki csak azt nyomtatja ki, ami neki fontos az elektronikusan úgyis gyorsabban mozgó dokumentumok közül).
Konszki Péter
2018. január 11. csütörtök 16:42
191/2009. Korm rendelet 23. § (1) bekezdés szerint „A megkezdett építési -szerelési munkákra vonatkozó kivitelezési tervdokumentációnak az építési munkaterületen rendelkezésre kell állnia papír alapon is”. Az egyszerű bejelentés dokumentációja is kivitelei tervdokumentáció (22. § (1a) pont).
kovács sándor
2018. február 1. csütörtök 16:59
Tisztelt Koós úr!
Elég viccesnek tartom, hogy egy 290 m2-es családi háznál teljesítménytől függetlenül elég egy rendszerleírás, míg egy garázsnál egy villanykapcsolóval meg egy kézmosóval , komplett villamos és gépész kiviteli tervet kell készíttetni. XD !
A szakági FMV és ÉME bevonására se lenne minden esetben szükség. Szerintem egy teljesítménykorlát teljesen jól működő lenne, mint ahogy az nem olyan régen volt. ( lassan egy kisebb építkezésen több papíros embert fizet közvetlenül vagy közvetetten az építtető mint olyan embert aki ténylegesen elvégzi a munkát )
zoli
2018. február 12. hétfő 23:06
Ki fog így építkezni vidéken,ha egy családi ház papírmunkája 1.5millió körül van.VIDÉKFEJLESZTÉS?
Meiszter Ervin
2018. március 11. vasárnap 14:26
Tisztelt Koós Úr!, -Kedves hozzászólók!
Engem az alapkérdés foglalkoztat, bár egy másik megközelítésből. Hány FMV jelenléte szükséges egy kivitelezéshez ugyanabban a szakágban, ha alvállalkozók sora jelenik meg egymás alá sorakozva?
Egy közintézmény épületének bővítésével, felújításával összefüggésben út- járda és parkolók építése is a beruházás része. Az útépítésre az útügyi hatóság adta ki az engedélyt és határozatában kötelezte az engedélyest, a felelős műszaki vezetőről való gondoskodásról. A közbeszerzési eljárásban nyertes fővállalkozó-kivitelező az útépítésre alvállalkozót vont be, az meg egy másikat és ő is még egy továbbit.
Ebben az esetben minden résztvevőnek kell e közlekedésépítő szakági FMV -vel rendelkeznie?
A kérdésem ugyan nem magánlakás építés kategóriája, de a jogszabályi háttér -gondolom- ugyanaz.
A segítséget előre is köszönöm!
Csökő Péter
2018. március 21. szerda 10:00
Kedves Koós úr!
Egy piciny nyaralóval rendelkezem, aminek a tetőszerkezetét kell újra rakni, így építési engedélyköteles lett. A falszerkezet részleges takarék téglaszerkezet, így javasolták , hogy egy vasbeton koszorúval kellene a tető és főleg az alatta levő falszerkezetet stabilizálni, így aztán már nem egyszerű bejelentétes , építési engedélyhez kötött projekt lett belőle. Az engedély meg van, nagy nehezen kivitelezőt is találtam a tetőbontás/vasbeton koszorú készítés/ tetőszerkezet építés/cserepezés/bádogozás műveletre, egyetlen kivitelező személyében. Ő adja az FMV-t ezzel nincs is gond, a kérdés hogy Ő ilyenkor generál kivitelező? Magyarul ebben az esetben nekem nem kötelező Műszaki ellenőrt foglalkoztatnom? A kivitelezés időtartamára más vállalkozó nem fog dolgozni a nyaralón, ha majd elkészül, akkor lesz némi burkolás, festés meg ilyesmik… De ezek ugye nem tartoznak az építési engedély hatálya alá.
Köszönettel: Péter
Lányiné Boldizsár Gabriella
2018. június 3. vasárnap 16:56
Kedves Koós úr!
Vettünk egy kis házat amire emeletett építtetünk. Azt szeretném megkérdezni, hogy kinek a kötelessége a leázás megelözését elvégezni amíg nem kezdik el a következő müvelet?
A kivitelezőé aki abbahagyta a munkát, mert másik munkafolyamat jön, az epíttetőé, vagy a felelős müszaki vezetőé?
Zsuzsanna
2018. szeptember 18. kedd 14:30
Üdvözlöm Uram!
Szíves segítségét szeretném kérni azzal kapcsolatos an, hogy saját családi hazunk kivitelezését férjem milyen feltételekkel tudja megvalósítani. Szakmai képesítéssel csak festő szakmaban rendelkezik, de mindent meg tud ő maga csinálni. Hogy, hol lehet találni a jogszabály szerint előírt szakmai felügyelet illetve jóváhagyás céljából kivitelezőt szakágankent?
kritizátor
2018. szeptember 21. péntek 13:02
@zsuzsanna
Szerintem csak a festést végezheti el.
Kitior
2019. január 26. szombat 11:42
Tisztelt Koós Úr!!
Tudom, hogy ezt már többször leírta, tudom, hogy szerepel a hozzászólásokban is, de még pontosan mindig nem „tiszta” – és ezt bizonyítja a naplók különböző kitöltése is – hogy a general kivitelezésben hogyan történik az FMV szerepe.
-Pl ha alvállalkozókkal szerződés köt a general akkor az alvállalkozóknak kell szakági FMV.
A generalnak is kell szakági FMV?, vagy csak akkor ha az alv.-nak nincs???