Az országban hol épülnek új lakóházak?
Érdekes interaktív térkép került fel a Lechner Tudásközpont honlapjára, amely a lakóingatlanok korösszetételét mutatja (a legsötétebb zöld a legújabb). Jól látszanak hol épültek az utóbbi években lakások:
- Budapest agglomerációja
- Balaton, kiemelten Siófok környéke
- szombathelyi agglomeráció
- győri agglomeráció
A világos színű területeken háború előtti lakások, családi házak a jellemzőek. Ebbe néhol komplett megyék tartoznak bele
Az interaktív térképhez kapcsolódó elemzés a Lechner Tudásközpont weboldalán olvasható, többek között az alábbiak:
Városaink és falvaink csaknem felét még mindig az 1946 előtti lakásállomány uralja. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden második hazai településen kizárólag II. világháború előtti lakóépületekkel találkozhatunk, ám a 70 évnél idősebb lakások napjainkban is meghatározók arculati szempontból.
Ilyen lakás-korösszetételű települések alkotják a Dunántúl közép-nyugati és déli, valamint az Alföld déli területeit, továbbá Borsod-Abaúj-Zemplén megye északi részét és a Közép-Tisza-vidéket is (szürke színnel ábrázolva a térképen). A jellemzően kis lélekszámú, aprófalvas térségek mellett megyei jogú városok is említhetők, például műemlékekben második leggazdagabb városunk, Sopron (a lakások 24%-a épült 1946 előtt), illetve Hódmezővásárhely (27,4%). A háborút megelőző építészeti örökség azonban Budapest műemléki környezetű V., VI. és VII. kerületeiben a legmeghatározóbb, ahol az 1946 előtti lakások aránya 90% körüli.
Egy jellemző lakásösszetétel:
És a végére egy kis ingatlanpiaci elemzés a hvg-ből:
A legalább kétlakásos társasházakra kiadott engedélyek száma 232 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Ez a második legmagasabb érték az európai rangsorban, de az értékeléshez tartozik, hogy nagyon alacsony szintről mindig látványosan lehet növekedni.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint 2016-ban az új lakások iránti kereslet már 31 százalékkal volt magasabb, mint 2015-ben. Ezzel párhuzamosan 76 százalékkal több újépítésű lakást hirdettek meg eladásra 2016-ban, mint 2015-ben. “Az idei év első hetében is több mint 10 ezer új lakás szerepelt a kínálatban, ám ezek között vannak olyanok, amelyek még csak tervezőasztalon szerepelnek, vagyis az építésük még el sem indult” – mondja.
Az ingatlan.com előrejelzése szerint 2018 végéig 15-20 ezer új lakás átadása várható, de a fejlesztések első hulláma várhatóan már 2017 utolsó negyedévére elkészül.
Hozzászólások (1): megnézem
Kepes József
2017. január 29. vasárnap 18:25
Apró kiegészítést tennék, a Balaton déli partján egyértelműen több a zöld, új építés, de az északira ez nem jellemző, mert Keszthely-Hévíz-Cserszegtomaj hármast talán inkább a középső, azaz Hévíz fejlődése húzta magával.
Paloznak-Lovas-Felsőörs pedig egyértelműen Veszprém agglomerációjához tartozik, mint ahogy Márkó és még kettő zölddel jelzett település is.
Érdekes ebből a szempontból Felsőörs, amely épületállománya 43%-a (29+14) a rendszerváltás után épült. Ennek ellenére Felsőörsön végig autózva ez nem feltűnő.