Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2016. december 23. péntek

Tervkritika 172 | mostanában magam is terveztem hasonlókat

tervkritika-172-3d-1

Tisztelt Koós Miklós! Nagy érdeklődéssel olvasom az oldalán megjelent tervkritikákat, és arra szeretném kérni, hogy egyelőre vázlataiban létező, elképzelt házunkat véleményezze, amennyiben az a rendelkezésre álló adatok alapján lehetséges. 80×14 méteres, tehát meglehetősen keskeny KNYi tájolású telket vásároltunk, keleti oldalon található az utca; északi telekhatárra építhető épület. A nyugati oldalon nincsenek szomszédok, a város határán vagyunk. 2 felnőtt és 3 kisgyermek részére készül a ház, a telek lejtése miatt szinteltolással. Az elképzelésünk az, hogy az emeleten helyezzük el a gyerekszobákat, a földszinten lenne a szülők lakótere és a közös helyiségek. A terv közel sem kiforrott, a tervezési folyamat elején-közepén vagyunk. Köszönettel és tisztelettel:

Mik is a hasonlóságok. nos:

  • oldalkert + az utca felé kétállásos garázs (önálló szerkezettel és tetővel, termikus burkon kívül)
  • bejárat a lakótér súlypontjához közel
  • csak ott kétszintes, ahol a funkció ezt igényli. Ez a megoldás általában sokat tud segíteni egy 4,5-5 m építménymagassági korlátozásnál és így elkerülhető a tetőtérbeépítés
  • a nappali-konyha-étkező és a fedett terasz egy tető alá kerül, nem bontja tovább az épület tömegét.

tervkritika-172-alaprajz-fszt

ezek csak olyan egyezések, amiket én is figyelembe szoktam venni. Ami viszont kevésbé tetszik:

  • kedvezőtlen, hogy a bejárat miatt meg kell kerülni a házat (hálóblokkot)
  • az étkező helye, mivel garantáltan sötét lesz, hacsak nem kap valamilyen felülről származó bevilágítást (a telekhatárra kerülő üvegtégla elég régóta felejtős)
  • mindkét fürdőszoba sötét lesz a telekhatárra néző kis ablakok miatt
  • a konyha túlságosan is kinyílik a nappali felé, ennél kicsivel több szeparáció volna szükséges
  • az emeleti „felső” hálószobának aránytalanul kevesebb ablakfelület jutott
  • a kémény helye és főleg magassága ebben a formában biztosan nem megfelelő
  • a garázs kontyolása – a fedett teraszhoz hasonló módon – meggondolandó, hacsak nem ide szánnak nagyobb mennyiségű napelemet

tervkritika-172-alaprajz-emelet

tervkritika-172-3d-2 tervkritika-172-3d-3

Összefoglalás |  a véleményem szerint az alapjaiban jó koncepció még hangolást igényelne.

Ha szívesen mutatná be másoknak is a készülő/elkészült lakását vagy a házát, vagy kíváncsi arra, hogy mások mit mondanak az Önnek tetsző házról, akkor küldje meg nekünk, mi bemutatjuk és persze véleményt is mondunk róla. Ha a ház nem az Öné, de kíváncsi mások mit gondolnak róla, azt is beküldheti. A diszkréció miatt mindezt megteheti természetesen anonim módon, legfeljebb a város (+kerület) megadásával.

… és Önnek mi a véleménye?

[poll id=”18″]

Hozzászólások (3): megnézem

  • Kutasi Jenő

    2016. december 24. szombat 03:54

    #113736

    Alaprajzilag elég nagy „luxus” hogy az oldalhatáros háznak egyik homlokzatát teljesen elveszi a garázs. Ráadásul teljesen értelmetlen így összetolni, mert totál igénytelen dolog, hogy a garázsból a hálószobákon át közlekedjenek be…. Itt is azt vélem látni, hogy túl van fetisizálva a nyomorult garázs…
    Az is elég visszás, hogy az belefért a terepre illesztésbe, hogy a garázs és a ház fele egy szintben legyen, a házba viszont beficcent a szinteltolás. A szinteltolás egy rossz szükségmegoldás, ha nem feltétlenl szükséges, én kerülöm…
    És az egyetlen irány, amerre a kert van, és ahová igazán meg lehetne nyitni a házat, meg elég otrombán be van takarva egy fedett terasszal.

  • Bornemisza Béla

    2016. december 24. szombat 07:05

    #113739

    Igy igaz,Koos úr. Kellemes ünnepeket.

  • Szabóbácsi

    2017. január 2. hétfő 14:43

    #113833

    Ezek a hármas magas ablakok a kilencvenes évek modorossága. Mára ciki. Emellett drága és káros. (nappali) Az egész nappali szekció vaksötét lesz.
    A garázsra erőltetett magas magastető értékes homlokzati felületet vesz el az emelettől. Emiatt fent bénák a helyiségek elhelyezései és megvilágítottságai. Az ablaktúltengések továbbra is szerencsétlenek. Sok kis vacak helyett pár jobb többet ér.
    Meggondolandó a bejárás a garázs és középrész között, ill. a középrészt megtenni nappalinak. A megvásárolt élelmet nem kell az egész házon minduntalan végigvinni a lehető legtávolabbi konyhába.
    Az elsőre tetszetős terv alaposabban szemlélve kész katasztrófa. Nem kell a mostani, szintén túlhajtott minimált erőltetni, de ez a kilencvenes-kétezres évek frissparcellázási stílusa is a múlté. Érdemes haladni a korral, ahogy nem látok központi kazánt sem, szerencsére.
    Ja, a hőszigetelés mértéke a falon egy nagy nulla. Hová lesz a központi szellőztető elhelyezve?

SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek

Oldalhatáros beépítés + garázs + jó tájolású utca felöl lejtő telek. Lehet rosszabb? A fenti írásban azt írtam anno, hogy „A tervkritikákban sűrűn elforduló oldalhatáros beépítés esetén sokszor felmerül, hogy hová tegyük a garázst és a bejáratot. Ezekhez szeretnék tippeket adni. Három darab, tervezés alatt álló családi házam is beleesik a ebbe a kategóriába, mondhatom, […]

Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek
2018. november 23. péntek
SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre

Van úgy, hogy minden jószándék mellett is rossz a tervezési program. Nem feltétlenül csak azért, mert mondjuk nem helyesen adták meg a szükséges paramétereket vagy mert olyat kértek, ami nagyon drága lenne, hanem mert a kiindulás helytelen volt. Mindez leggyakrabban átalakítás-bővítés kapcsán szokott előfordulni. Ilyen esetben az építész tervezőnek különösen nagy a felelőssége, mert a […]

Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre
2018. november 21. szerda

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább