SEGÉDLET | Magyarország földrengési zónái
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara megalkotta a legfeljebb 300 m2 összes hasznos alapterületű új lakóépületek egyszerű bejelentéséhez és építési tevékenységéhez szükséges kivitelezési tervdokumentáció tartalmi követelményeit tartalmazó szabályzatát. (Ezt a MMK Küldöttgyűlése a 18/2016. (VII. 5.) számú határozatával már módosította is.) Ezek szerint (4.8) tartószerkezeti kiviteli terv készül az épület összetettségéhez és jellegéhez illeszkedő darabszámban, a tervező által szükségesnek ítélt léptékben és a 191/2009. (IX.15.) Korm. rendelet 1. melléklet II.2. pont szerinti részletezettséggel, amennyiben (…) az építési terület nem az 1-3 földrengési zónába esik.
De hogy mely tervezési helyszínek esnek az 1-3 földrengési zónába, az a szakmai nagyközönség előtt nem egészen ismert. Kis kutakodással persze mindenki megtalálhatja Magyarország szeizmikus zónatérképét, mely az MSZ EN 1998-1 (EUROCODE 8) Nemzeti Melléklete (Tóth L, Győri E, Mónus P.). Ezzel csak az a gond, hogy olyan mélységig vaktérkép, hogy még a mérnök kollégák is azt mondják ez alapján, hogy Budapest a rendelkezés hatálya alá tartozik, pedig ez nagyon nem igaz. Készítettem egy olyan zónatérképet, mely a járási közigazgatási térképen alapul. Ez sem ad abszolúte pontos* választ a kérdésre, de sokkal jobban segít meghatározni azokat a járásokat, ahol biztosan áll, vagy biztosan nem áll a területi hatály.
Kedves kollégák, használjátok egészséggel. A lényeg, készítettem egy apró segédletet:
https://vargailles.hu/epitesugy/126-a-300-nm-es-lakoepulet-es-a-szeizmikus-zonaterkep
Tisztelettel: Varga Illés Levente
*****
Leventével szinte egyidőben Váradi Gábor is készített egy térképet.
Sziasztok, elkészítettem én is a térképet: ez pdf, layerenként kapcsolható, régió-agglomeráció-kistérség, Bp kerületek, 1-3, 4-6 zónák. A Szeizmikus alaptérkép a szabvány mellékletéből van, a térképek a KSH-tól. Ne ijedjetek meg, alapértelmezésben az összes fólia láthatósága be van kapcsolva. Üdv Váradi Gábor
*****
Szükséges megjegyezni, hogy efféle segédletek kidolgozása állami, de minimum kamarai feladat volna.
Hozzászólások (4): megnézem
Mátyássy Dániel
2016. szeptember 7. szerda 13:30
Jó lenne, ha a tisztelt jogalkotó nem tolna olyasmit az építészekre ami nem rájuk tartozik. Az MSZ EN 1998-1 (népi nevén: Eurocode 8) nemzeti alkalmazási mellékletében az NB1 táblázat részletesen, település szinten felsorolja, hogy hol mekkora talajgyorsulást kell figyelembe venni. Kérdezze statikusát, gyógyszerészét…
Varga Tamás
2016. szeptember 7. szerda 18:56
Link a hozzáféréshez?
Mátyássy Dániel
2016. szeptember 22. csütörtök 14:42
Az a helyzet, hogy a MSZT gondozásában lévő szabványokért fizetni kell. Jelenleg nettó 22970Ft+ÁFA.
https://mszt.hu/ szabványkeresőben megtalálható.
Én ugyan nem épületekkel, hanem hidakkal foglalkozom, de az építészekkel együtt dolgozó statikusok mindegyikének meg kell, hogy legyen ez a szabvány; ezért írtam, hogy érdemes tőlük elkérni.
Tóth Ákos
2016. szeptember 12. hétfő 22:19
Istenkirály ez a térkép…