Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2016. július 29. péntek

Családi ház Gödöllőre

1

Miközben el voltam foglalva mások terveinek bemutatásával, no meg az építési jog vargabetűinek értelmezésével, elfeledkeztem arról, hogy lassan 1,5 éve nem tettem közzé saját tervezésű házat. Most pótolom (és elővettem még párat, amit majd folyamatosan közreadok). Szóval ismét akasztják a hóhért, vagyis mindazt számon lehet most kérni rajtam, amit valaha is mondtam mások tervére.

A telek legkevésbé sem volt ideális, az utca felöl lejt, ráadásul északi irányba. A telek elég széles volt ahhoz, hogy a garázs a lakóépület mellé kerüljön és még maradjon hely bejáratnak is. A tájolás miatt végül az az építtetői döntés született, hogy tájoljuk a nappalit az utca irányába (10 méteres az előkert), ide csak egy kicsi terasz kerüljön és inkább hátramennek a hátsó teraszhoz, ami ugyan északi, de arra található a telek nagyobbik része.

A ház bár nem passzívháznak épült, gyakorlatilag minden részében megfelelne ennek a kritériumnak. A legfontosabb, hogy ahogy a gödi passzívházamnál és a pécsi Donátusba tervezett házamnál már bevált, különálló épületbe helyeztem el a garázst és ez alá került a pince (a gépészettel). A két épület között egy fedett átjárót alakítottam ki, ami korábban magában foglalta a lakás bejáratát, a pincelejárót és a garázsbejáratot is. Végül nem így lett.

350-alaprajz-pince

A földszintre került a nappali-étkező-konyha egy légtérben, de mégis elválasztva illetve a szülői háló. Ez utóbbihoz gardrob és egy fürdőszoba tartozik, illetve praktikussági okokból ide csatlakozik egy mosókonyha teraszkijárattal.

350-alaprajz-fszt

A tetőtérbe 3 db hálószoba került és egy fürdőszoba. A szülői háló feletti tetőtér nem lett beépítve. A beépített tetőtér szobáiban 1,90 magas a térdfal, így gyakorlatilag a teljes alapterület kihasználható. A keresztbeforduló tetők miatt az összes tetőtéri helyiségnek függőleges helyzetű ablaka lehetett az oromfalakban.350-alaprajz-tetoter

A kivitelezés közben adódott egy elég komoly probléma. A többszintes épületeimben az első dolog a lépcső megfelelő méretezése és megfelelő helyre való betervezése. Itt is így indult, de menet közben pont a minimumra lecsökkentett lépcső tologatása és áttervezése nem volt szinkronban a 3D-s modellel és nem vettem észre, hogy időközben olyan lépcsőt sikerült terveznem, amin nem lehetett felmenni. Mindez persze a kivitelezés közben derült ki és volt pár nehéz éjszakám, míg sikerült úgy áttervezni, hogy még használni lehessen.

350-metszet-1

a metszeten látható furcsa formájú kiváltó a Baltavári cég B-Rekord nevű gyártmánya, bennmaradó zsaluzatként működő redőnytok, van róla fotó is.

3

Hozzászólások (11): megnézem

  • Tóth Ákos

    2016. július 29. péntek 21:23

    #111135

    A lépcsőnél elsőre én sem értettem mit látok… Felmegyek, jobbra fordulok és kiugrok az ablakon??? Aztán rájöttem, hogy pincelejáró..:)))

  • Tóth Szilveszter

    2016. július 29. péntek 21:54

    #111136

    Hát… egy északjelet azért hagyhattál volna rajta, bár tudom írtad. Alapvetően hálátlan dolog egy készülő házat kitenni, mert minden felvetés, a legapróbb is, az építtetőnek rosszul eshet. De nekem meglehetősen zavaros lett a belső elrendezés és a telek használata. de azzal, hogy az épület mellé tetted a garázst szerintem nagyon rossz irányt vett az elhelyezés, mert így már nem tudtál egy lejtő irányban T alakú lakóházat csinálni, ami így elsőre – egy csomó mindent nem ismerve persze – ideálisnak tűnik. A többi már ebből adódik: a nappaliból egészen furán, a szülői hálót zavarva kell a teraszra menni, a háztartási helyiségből a teraszra teregetek. Az mégfuribb, hogy a szülői hálóba nem adsz a terasz felé ajtót. Én azt vallom, hogy ha veszek egy telket, ne falazzam el magam tőle.
    Az emelet és az emeleti lépcső-érkezést pedig ne igazán értem, hogy miért ilyenné lett. Ez az L alakú közlekedő az egyik felén nagyon sötét, de gardróbként is csak kis részét lehet hasznosítani. Na meg a lépcső lent sem okés, mert kinyírja az intim zónát, nem lehet leválasztani a szülői hálót – lehet ez a kivitelezés közbeni problémából fakadt, nem tudom, de így pazarló ahhoz képest, hogy mennyit (nem) tud nyújtani. De nem is ez, inkább a zegzugosság, a terek szervezettségének a hiánya zavar. lent is, fent is.
    Szóval elnézést, de én ezt most nem vettem meg.

    ui.: jól látom a metszeten, hogy a két sor indító ytong 50cm magas? 😉

  • Kutasi Jenő

    2016. július 29. péntek 22:06

    #111137

    Nem értem a lépcsőt… csak azért került a ház alá egy kicsi luk, hogy egy kültérből induló lépcső visszakanyarodjon a ház kontúrján kívüli pincébe?
    Nem látok északjelet (lehet, csak vak vagyok), a szövegből meg nekem nem teljesen egyértelmű, hogy végülis akkor merre van pontosan észak…
    És minden metszetvonal gondosan kikerüli a lépcsőt…
    Meg sosem értettem, hogy miért kell ennyire összenyomorítani egy lépcsőt, egyetlen nem húzott fok nincs benne…
    Fura, hogy egyből a konyhába toppanunk be, fura nekem a nappali-étkező, a bútorozás szerint az ülőgarnitúráról az előszobát nézik, nem a lapostévét a falon…
    Igazából nekem azt is mindig furcsa volt, amikor valaki a fürdőből nyitja a mosókonyhát, és nem fordítva, ha már nem külön nyílóak… Miközben mosnak, át lehet menni zuhanyozni, de így, ha valaki bent fekteti a kábelt, akkor addig nincs teregetés… hacsak kívülről körbe nem megy…
    Meg persze tök mellékes, meg ízlés dolga, meg minden, de énszerintem eléggé túl van tagolva a ház, pláne, hogy szinte „majdnem passzívház”… az emelten ki van dugva oldalra egy tömeg, ami amúgy ahhoz hiányzik, hogy egy egységes keresztmetszetű elegáns hasáb legyen…

  • Kutasi Jenő

    2016. július 30. szombat 00:34

    #111142

    Jó, a mosókonyhát részben visszaszívom, mert végülis nincs explicit beszorítva a fürdő mögé… csak első blikkre jó mélyen van… bár itt ahogy nézem, ennyi helységből valaminek szorulnia kell, és nyilván a mosókonyha lehet csak, nem más
    meg még ami fura, (és pont nincs rajta a látványon,) a hátsó teraszra vezető járda… Le két lépcsőfok, aztán vissza két lépcsőfok…
    Azért nekem ez a házikó sem tök gömbölyű…

  • Ramkin

    2016. július 30. szombat 03:00

    #111144

    Nekem ahogy kinéz a ház az fura. Olyan, mint egy kamion vs. személyautó baleset, házakból elkészítve.

  • Pető János

    2016. július 30. szombat 14:32

    #111149

    Néhány dolog bizonyára az építtetői igények miatti kompromisszum, pld. nem tudom miért olyan fontos, hogy a pincébe vezető lépcső az épület főtömegén belülről induljon, amikor a garázsnak nincs ilyen kapcsolata a házzal. Hacsak nem az emeletre vezető lépcső alatti tér pincelépcsőként történő kihasználása.
    A nappali valóban nem túl szerencsésen bútorozható lett, talán nagyobbnak kéne lennie, valóban úgy, hogy az ülőalkalmatosságokról ne a előszobát-közlekedőt kelljen bámulni.
    A karakteres nyeregtetős ház átváltása egy kontyolt tetőre se tesz jót az épület tömegének, bár nyilván a padlás miatt itt felesleges lenne oromfalat építeni.

    Összességében azért inkább tetszik, mint nem.

  • Varga Péter

    2016. július 30. szombat 21:33

    #111151

    1. A pincében a lépcső konkrétan rosszul van ábrázolva.
    2. A konyha – nappali légterébe közvetlenül belenyílik egy belsőtéri wc.
    3. A mosókonyha konzolon nagy földszinti terasz okát meg nem értem.

  • Hanny Ervin Csaba

    2016. július 31. vasárnap 20:31

    #111163

    A kamraajtót kifelé kellene nyitni, hiszen csak akkor van nyitva, ha használjuk, így nyugodtan rányilhat a pultra.

  • Szabóbácsi

    2016. augusztus 17. szerda 11:15

    #111426

    A bejárással szembeni takaratlan konyha az esetek többségében inkább hátrányos mint előnyös látvány.
    Én inkább felcserélném. A nappali lenne vízszintesen keresztben a bejárással szemben, míg a konyhaszekció a fekete pillértől fölfelé a sarokgarnitúra helyén, még közelebb a bejárathoz.

  • Kub(ik)us

    2016. augusztus 23. kedd 14:12

    #111597

    Íme, lehet egy ház modern, mégis szép. Merthogy ez a ház szép. Persze, van, akinek az ún. „minimál” jobban tetszik.

SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek

Oldalhatáros beépítés + garázs + jó tájolású utca felöl lejtő telek. Lehet rosszabb? A fenti írásban azt írtam anno, hogy „A tervkritikákban sűrűn elforduló oldalhatáros beépítés esetén sokszor felmerül, hogy hová tegyük a garázst és a bejáratot. Ezekhez szeretnék tippeket adni. Három darab, tervezés alatt álló családi házam is beleesik a ebbe a kategóriába, mondhatom, […]

Családi ház Pest megyében | 2. Rossz adottságú telek
2018. november 23. péntek
SAJÁT
Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre

Van úgy, hogy minden jószándék mellett is rossz a tervezési program. Nem feltétlenül csak azért, mert mondjuk nem helyesen adták meg a szükséges paramétereket vagy mert olyat kértek, ami nagyon drága lenne, hanem mert a kiindulás helytelen volt. Mindez leggyakrabban átalakítás-bővítés kapcsán szokott előfordulni. Ilyen esetben az építész tervezőnek különösen nagy a felelőssége, mert a […]

Családi ház Pest megyében | 1. Tudnunk kell nemet mondani a saját ötletünkre
2018. november 21. szerda

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább