Egyszerű bejelentés | tájékoztatók e-napló használatához tervezők, építtetők részére
Megjelentek az egyszerű bejelentéssel kapcsolatos és az e-naplót érintő változások és használati útmutatók:
- Egyszerű bejelentés – Tájékoztató tervezők számára
- Egyszerű bejelentés – Tájékoztató építtetők számára
- Egyszerű bejelentés az e-építési naplóban – lépésről lépésre építész tervezők és tervezői művezetők részére
- Egyszerű bejelentés az e-építési naplóban – lépésről lépésre építtetők és meghatalmazottak részére
- E-építési napló vezetése – alaplépések
- E-építési napló kézikönyv
- Offline építési napló vezetés
Hozzászólások (28): megnézem
Szabó Adrienn
2016. július 1. péntek 16:20
Az 1.,2. és 7. pont hivatkozása nem jó helyre mutat.
Koós Miklós
2016. július 1. péntek 16:43
az 1,2 reggel még közvetlen link volt, úgy tűnik áttették igy + 1 db kattintás, a 7. pedig egy *.doc letöltését ajánlja fel.
Jani
2016. július 1. péntek 19:40
A tájékoztatók alapján nem lesz nehezebb mint egy hagyományos készenlétbe helyezés. Csak egyszerű bejelentésnél két lépcsős a rendszer. NÜJ szám alapján a tervező már a készenlétbe helyezéskor szerepet kap a naplóba. Így a tervezői művezetéshez már nem kell kiosztani ezt a szerepkört. Bár nem tudom miért ragaszkodtak a jogszabályalkotók annyira ahhoz, hogy CSAK a tervező töltheti fel a terveket. Csak ezért átdolgozni szoftveresen az e-napló webes alkalmazást nem igazán értem, de hát sikerült az e-naplót a jogszabályhoz igazítani. Eddig is napi szinten használtam. Nem fog gondot okozni!
Pető János
2016. július 3. vasárnap 10:49
Előzetes szakhatósági engedélyek – ha lettek volna hagyományos ép. eng. eljárásnál – beszerzése feltétele az e-naplóban történő bejelentésnek?
Hol van ez leírva?
Most egy ilyen ügyben vagyok benne, ahol a bányakapitányság esetleg szóba jöhetne, az ép. hatóság tuti bevonná.
Tud valaki segíteni?
Főleg ez alapján:
https://www.e-epites.hu/hirek/lakossagi-tajekoztato-a-lakoepulet-epitesenek-egyszeru-bejelenteserol-szolo-1552016-vi13-korm-
építésügyi ügyintéző
2016. július 4. hétfő 14:18
Az építésügyi ügyintézőnek tájékoztatnia kell továbbra is az ép.felügyeletet, a tulajdonos, ha nem ő az építtető, illetve az építész és mérnöki kamarákat is… Az a tiszteletteljes kérdésem, hogy az építésügyi ügyintéző hogy fog értesülni az egyszerű bejelentésről? 🙂 mivelhogy az az étdr-ben nem fog megjelenni… Erre vajon gondolt-e valaki ? 🙂
Koós Miklós
2016. július 4. hétfő 14:22
az építési naplóba történő sikeres feltöltés után a rendszer automatikusan értesítést küld az építéshatóságnak, akinek pusztán annyi a tennivalója, hogy – ha az építtető nem azonos az ingatlan tulajdonosával – értesíti arról, hogy építkezni szándékoznak a telkén.
magnitudo
2016. július 4. hétfő 14:52
Nem vagyok oda ezért az egyszerű bejelentésért, de az az érzésem, hogy az építészek jelentős része diszlexiás.
varga péter
2016. július 4. hétfő 21:25
🙂
Pető János
2016. július 5. kedd 09:38
Az lehet, hogy az építészek jelentős része diszlexiás, de a lakossági tájékoztatót kiadók (Miniszterelnökség, Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárság, Építésjogi és Hatósági Főosztály) minden bizonyára az Alzheimer kór kezdeti tünetei mutatja, mert a 155/2006 Korm. rendeletről kiadott alábbi tájékoztatójukban
https://www.e-epites.hu/hirek/lakossagi-tajekoztato-a-lakoepulet-epitesenek-egyszeru-bejelenteserol-szolo-1552016-vi13-korm-
már elfelejtették, hogy a 191/2009. Korm. rendeletre történő utalgatásaik nincsenek benne sem a 155-ös rendeletben, se az Étv.-ben.
magnitudó
2016. július 5. kedd 09:50
Csak a 156-os rendeletben, többek között.
Pető János
2016. július 5. kedd 10:30
156-os rendelet önmagában nincs, az csak a többit módosítgatta. Alzheimer.
Pető János
2016. július 5. kedd 10:33
156-os rendelet önmagában már nem létezik, csak a többit módosítgatta.
magnitudo
2016. július 5. kedd 10:37
Kincs, ami nincs: https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1600156.KOR×hift=fffffff4&txtreferer=00000001.TXT
de hagyjuk.
Koós Miklós
2016. július 5. kedd 11:06
kár volt beidézni a jogszabály helyét, mert János szabatosan írta le, hogy a 156-os önmagában nem szabályoz semmit sem, hanem csak különféle jogszabályok változásairól értesít, amit egyébként a salátarendeletek szoktak.
Felesleges ügetést imitálni egy álló lovon.
Tóth Szilveszter
2016. július 5. kedd 13:42
„Dakota” Miklóst hallották 😀
Cser Eszter
2016. július 4. hétfő 19:05
A tegnapi napon felküzdöttem egy egyszerű bejelentést, mivel ez volt így az első kicsit lassan ment. A rendszer működött, kíváncsian várom mit és mikor kapok.
A legtöbb időmet az vette el, hogy a gépész és elektromos kolléga nem volt hajlandó pdfa-ban lementegetni a tervét, és nekem kellett átforgatnom.
Dezső
2016. július 4. hétfő 22:37
Mivel végezte a konverziót?
Közmű-szolgáltatók nyilatkozatait, tervezői művezetést is feltöltötte?
Cser Eszter
2016. július 5. kedd 05:45
A konverziót egy Solid PDF Tools nevű programmal készítem, mely a netről ingyenesen letölthető.
Közműszolgáltatók nyilatkozatainak, építménymagasság, zöldfelület, beépítési számításnak, földhivatali adatszolgáltatásnak nincs hely, egyszerűen nincs ilyen rublika, vagy nincs egy egyéb megjelölésű rublika .
Ráadásul ma véletlenül pár lapot pdf-ben töltöttem fel. A rendszer nem tiltakozott ellene. Ezek után az építtető megrendelte a napló készenlétbe helyezését. Ekkor rájöttem, hogy 3 lap pdf-ben maradt.
Gyorsan megpróbáltam rátölteni, de már oda az eredetileg kijelölt helyre nem hagyta. Más helyre feltöltöttem, ráírtam, hogy adminisztrációs hiba.
Most izgulok, hogy mi lesz.
Fürdős Lajos
2016. július 5. kedd 10:43
Szerintem csak azt kell feltölteni, amit a rendelet előír. Most nem néztem meg, de szerintem a kivitelezési dokumentációnak nem része az épületmagasság, igazolása idomterv kimutatással, mint ahogy korábban az ép. hatóságok kérték. Az épületmagasságot nyilván megadod a műszaki leírásban, a helyszínrajzon, akár úgy, hogy megadod a szöveges részben az összes homlokzati vetületi területet valamint a homlokzathosszat. Egyébként a „kiviteli terv”-nek ez szerintem sosem volt része. Miért érdekelné a kivitelezőt, hogy mennyi az épület számított épületmagassága és az hogyan jött ki?
Ugyanez vonatkozik a többi adat igazolására is. Egyébként ha akarsz gyártani idomterveket, azokat összefűzheted a műszaki leírással és úgy töltöd fel, ahogy jó pár Ép. hat. kérte is eddig.
Koós Miklós
2016. július 5. kedd 10:59
Kedves Lajos, az nem lehet indok, hogy mi érdekli a kivitelezőt, hiszen őt sem az oldalkert, sem a beépítettség nem érdekli, mert nem tartozik rá. Az egyszerű bejelentésnek ez a specialitása, hogy egyébként engedélyezéshez szükséges paramétermeghatározást kiviteli tervben kell megejteni. Ezzel igazolod, hogy betartottad a HÉSZ-t és a többi jogszabályt.
A dokumentálás mikéntje itt az érdekes, hiszen nem tudni, miképpen fog ez megvalósulni, mármint az ellenőrzés. Én pl. készítek épületmagasság számítást a homlokzatokon és dokumentálni fogom M1:100-ban (nem a kivitelezőnek, hanem az ellenőrzést végző építésfelügyeletnek)
Fürdős Lajos
2016. július 5. kedd 21:30
Valamikor nem kellett dokumentálni a homlokzatmagasság, a beépítési százalék valamint a zöldfelület stb. kiszámítását idomtervvel, szépen alap mértani felületekre szétbontva a felületet, majd azokat kigyűjtve konszignáció szerűen, egyesével beméretezve, hogy az ügyintéző egyszerűen utána tudjon számolni.
Elég volt a tervezői nyilatkozat, s ezzel vállaltad is annak anyagi és büntetőjogi felelősségét, ha csaltál és rájöttek. Nyilván ha az ember felelősen tervez, akkor kiszámolja. Régen papír alapú tervezésnél irattározta, most a megfelelő homlokzati fólián elteszi a tervben és archiválja, tehát úgy jár el, mint ahogy egy felelős tervező, azaz szükség esetén bármikor elő tudja venni.
Szerintem nem fogja kérni az építésfelügyelet az épületmagasság számításhoz az idomtervet, de ha kéri, akkor természetesen, -mivel a hiány pótolható- felszólítás és határidő kitűzés után be tudod nyújtani, hiszen kiszámoltad, a tervben a felületek a homlokzaton ott vannak, tehát semmi akadálya nincs annak, hogy a számításodat alá tudjad támasztani. Egyébként, ha már az elején fel akarod tölteni, szerintem célszerűen a műszaki leíráshoz csatolandó, mint melléklet.
Például hiába volt/van az ÉTDR-en külön lehetőség a számítások feltöltésére, jó pár Ép. Hat. egyben kérte/kéri, egy fáljban a műszaki leírással. Valamint még mindig nem kiviteli terv, hanem kivitelezési dokumentáció, azaz a számítás dokumentálása legjobb esetben is nem a kiviteli terv, hanem a kivitelezési dokumentáció része. Bárcsak kiviteli terv lenne! 🙂
(Lehet, hogy tényleg fel kellene nőni, s ahogy Lázár János mondta, „A mérnök úr legyen újra mérnök úr!” Ez felelősséggel is jár, valamint összefogással is. Túl kell lépni a folyamatos megfelelési kényszeren, annak hogy mindig legyen egy hatóság tanító néni, aki majd megsimogatja a fejünk, ha mindent szépen beadunk, s jaj nekünk, ha már nincs tanítónéni! Ki fogja megsimogatni a buksinkat? Egyedül kell átmenni a forgalmas utcán és sokszor a jelzőlámpák sem működnek.)
Toth Szilveszter
2016. július 6. szerda 09:19
annyira álságos, amit az utolsó bekezdésben írsz. harmadik kerületbe tervezel: melyik homlokzatmagasság szerint számolsz? melyik alapján fognak megbüntetni? – ez csak egy példa, ezer ilyen van. de jobbat mondok: küldj át egy terved és válaszban megírom, hogy miért nem jó.
az építési engedély nem tanítónéni, hanem egy (jog) biztonsági szelep. ha felülbírálhatják a döntésünk, akkor a bírálónak egyértelmű szabályokat kell hozni vagy egyezetési lehetőséget kell biztosítania,hogy az aznapi kénye mit takar.
de amíg nincsen egyértelmű léc, nehéz megugrani.
Toth Szilveszter
2016. július 6. szerda 09:25
kicsit olyan a helyzet mintha a tervzsüri az építkezés közben jelenne meg és kezdené amit szokott, te meg anyagi felelősséggel tartozol… nyilván vannak tervek, amik átmennek tervzsürin elsőre, így lenne építkezés is ilyen, de ha „ezt a tömeget kicsit elfordítani” javaslatot tesznek, a falak meg állnak….
na ez most ilyen.
Varga Péter
2016. július 6. szerda 11:24
Mi az, hogy melyik homlokzatmagasság alapján? Amelyikhez a beépítési százalékot választottad…
Tóth Szilveszter
2016. július 6. szerda 14:56
Kedves Péter! nem, nem az L6 15-20%os homlokzatmagasságról beszéltem, az egyértelmű – ha ilyen könnyű lenne a válasz.. de az ovbsz szerinti homlokzatmagasság mást eredményez, mint az oték szerinti. az egyik alkotmánysértő állítólag, mert egy magasabbrendű jogszabályt ír felül, a másik meg engedélyt nem kapna… ráadásul a tereprendezéssel is összefügg, amit meg nem kell betartani – elvileg persze, mert a gyakorlat nyilván mást fog eredményezni.
de a különböző hatóságoknál már legalább háromféleképpen számoltam a 150cmnél jobban kilógó konzol homlokzatmagassági vetületét és mindegyik magas orral oktatott ki, hogy „hát ezt így kell”
de a 300m2 sem egyértelmű, hogy az milyen terület és még sorolhatnám, hogy mikkel lehet majd megfogni az építészt, ha hozni kell a büntetési számokat.
Kő Pál
2016. július 9. szombat 14:57
Még nem töltöttem fel e-naplóba tervet?
Érdeklődöm, hogy oda is kell/lehet un. „Hirdetményi” vagy „Publius” tervet feltölteni (homlokzatok, helyszínrajz …)?
A rendeletben nem látok rá utalást.
Koós Miklós
2016. július 9. szombat 19:12
az e-naplo nem nyilvános felület, mint az ÉTDR egyes részei, igy erre nincsen szükség
Szabó Adrienn
2016. november 21. hétfő 13:23
A 312/2012 rendelet szerinti statisztikai adatlapot fel kell-e tölteni vajon, és hová? Azon még mindig az szerepel, hogy „Statisztikai adatlap épület építési engedélyezéséhez”.