Tanácsok egyszerű bejelentési eljáráshoz :-)
Egy hűséges olvasónk küldte:
- Nyisson egy bankszámlát és különítsen el jelentős összeget a tervezési díjra, a tervezői művezetésre, a leendő bírságokra és a várható ügyvédi költségekre.
- Tájékozódjon, hogy hol talál egy jó pszichiátert a környezetében.
- Keressen egy jó referenciákkal rendelkező tervezőt, majd szerződjön azzal, aki a másiknak a legjobban alákínál.
- Hallgasson a kivitelezőre, hogy nem kell szakági terv, majd a helyszínen megoldják „okosban”.
- Ne dőljön be azoknak a híreszteléseknek, hogy az egyszerű bejelentés esetén más jogszabályokat is be kell tartani.
- Ne izguljon, hogy esetleg szakszerűtlen a terv és a kivitelezés, az építésfelügyelet ellenőrzi, a rossz házat lebontathatja, így lehet újból kezdeni és a hibákat ismét nem elkövetni.
- A szomszédot már az építkezés megkezdése előtt fenyegesse meg – esetleg egy kiadós verés -, hogy a későbbiekben ne legyen kedve reklamálni, ha az ő telkére is ráépít.
- Hasonlóan járjon el a tervezői művezetővel is, nehogy az építkezés végén arról merjen nyilatkozni, hogy eltértek a tervtől.
- Ha a ház színe zöld, akkor nem kell statikai terv.
Hozzászólások (12): megnézem
Fehér Gergely
2016. június 2. csütörtök 15:10
Akkor nekünk ugye zöldet tervezel? 🙂
Koós Miklós
2016. június 2. csütörtök 15:12
inkább tűzpirosat, ahhoz építész terv sem kell, elég szóban elmondani
Gallusz
2016. június 2. csütörtök 18:59
Hozzátenném, hogy abszolút nincs szükség tervre, hiszen a család majd összedobja a házat kalákában 🙂 még akkor is, ha csak hentes és fodrász van a családban.
enyedimre
2016. június 2. csütörtök 21:09
Ami fontos az, hogy az településképi sajátságokat tartalmazó arculati kézikönyvre figyeljetek. 🙂
Attila
2016. június 2. csütörtök 22:46
Pontosan itt tartok én is, és már tudom is, hol rontottam el!
Azért dobják vissza azt, ami egyébként már tavaly építési engedélyt kapott, mert nem zöld és/vagy tűzpiros a ház színe.
Kicsit komolyabb, de sírva vigadunk a magyar valóságon:
nekem azért dobták vissza az egyszerű bejelentési tervet, mert nem rajzoltam be a szomszédos ingatlan tervezett növényzetét. Kár, hogy még nem vette meg senki a szomszéd telket, és nem tervezett oda növényzetet…
Varga Péter
2016. június 2. csütörtök 23:24
Már bocsánat, de ha le van írva, hogy mit kell beadni, és az is le van írva, hogy ha hiányzik, el kell utasítani, akkor miért csodálkozunk? Az szerintem nincsen leírva, hogy a nem reveláns részek elhagyhatóak. Nincs. Gratula.
Tóth Szilveszter
2016. június 3. péntek 11:31
nekem visszadobtak egy tervet, mert hiányzott róla a homlokzatokon a „tervezett növényzet” – jeleztem, hogy „nem terveztünk fákat, a terep hullámos vonala pedig a fű jelzése, ott is van a legendában, hogy az a vonal a gyep jelölése. erre azt mondja, hogy „akkor adja be újra és elfogadjuk”
ja kérem, az a hét elvesztegetett nap, a megbízó előtti reputáció és hasonlóak meg nem számítanak, felelősségük nincsen stb… a szakmaiság meg a „ránéztem a lapra, nem láttam fákat, huhh, nem kell dolgozni ma se”
Lukács-Nagy János
2016. június 4. szombat 22:21
Tisztelt Tóth Szilveszter!
Jómagam is hatósági munkát végzek, és nem fáj, ha dolgozni kell. Sajnálom, hogy ez a kialakult kép él sok tervezőben vagy bárkiben a hatósági vonalról. Elhiheti, hogy nekem se egyszerű a jogszabályok értelmezése, alkalmazásuk pedig….
Viszont nem hiszem, hogy a szakmailag megfelelő, ugyanakkor (nem objektív mércével mért) jó építészet ne tudna érvényesülni. Abban viszont van igazság, hogy mi is emberek vagyunk.
Koós Miklós
2016. június 5. vasárnap 10:12
Kedves János,
hadd használjam ki az alkalmat, hogy megkérdezzem, egy hatóságnál dolgozó kolléga miként értékeli a 456 okozta problémákat? Ha a módosuló jogszabályok miatt csak kiviteli terveket kell majd feltölteni egyszerű bejelentés kapcsán és a hatóságnak még annyi feladata sem lesz vele, mint a mostanival, akkor az miként értékelhető hatósági szemmel? Örülnek, hogy ennyivel kevesebb feladatuk lesz, félő hogy emiatt feleslegessé válhat jópár állás…..stb, milyen vélemény alakult ki ezzel kapcsolatban?
Tóth Szilveszter
2016. június 5. vasárnap 15:24
Kedves János! elnézést, ha úgy fogalmaztam, hogy általánosan az összes ügyintézőről lehetett érteni. Amúgy az objektíve jó építészet nem tör magának semmit. ami utat tör, az az árverseny, ügyfelek kiszolgálása, precizitás, érthető kommunikáció és ezek után egy kicsit a „szép meg a jó” meg az épszerk.
Fürdős Lajos
2016. június 10. péntek 14:58
Mi van akkor, ha mondjuk napi 30-szor feltöltöm a 456-os szerinti anyagot, -de csak azt-, mondjuk egy hónapon keresztül. Mindannyiszor új ÉTDR-szám, új bejelentés. Elvileg megtehetem nem? A bejelentés úgyis ingyen van. Van-e valamilyen retorzió? Előbb utóbb előfordulhat, hogy a 900 egyszerű bejelentésből egyet elfelejt időben megvétózni a hatóság. Akkor nyert ügyem van?
Fenyvesi Péter
2016. június 6. hétfő 10:16
Eddigi tapasztalatom, 3 éphat-on, hogy ha felajánlom a 100-as eng.tervet, ami 300 m2 alatt kiviteliként funkcionálhat a korábbiak szerint, azt örömmel elfogadják, pláne, ha egy költségvetési összesítőt is mellékelek. Volt, ahol így már a 200-as tervlapokat sem kérték. Hogy mennyire szabályos, ők sem tudják, de legalább haladunk.
Az előadók, csoportvezetők szerint is sikerült fokozni a káoszt, a továbbképzésen sem tisztult ki a kép. (Én el sem mentem, hogy meghallgassam az előadók aznapi véleményét)