Lechner Tudásközpont: Jelentősen megugrott az építési kedv
Látványosan beindult az építési hajlandóság hazánkban az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok változásainak következményeként. Az építési kedv megugrása különösen az idei év első napján hatályba lépő 300 m2 alatti új lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló kormányrendelet, valamint a CSOK bevezetésének köszönhető. Idén már májusban több egyszerű bejelentést regisztráltak, mint ahány építési engedélyt tavaly egész évben kiadtak. 2016 végére a bejelentések és lakásépítések száma a tavalyi kétszeresére-háromszorosára nőhet.
A kiadott építési engedélyek száma az előző év azonos időszakához képest is növekedett, akár lakóépületek átalakítására-bővítésére, akár egyéb épületekre kiadott engedélyekről van is szó. Legnagyobb mértékben az építési engedélyt kiváltó, új építésű 300 m2 összes hasznos alapterületű lakóépületek építését lehetővé tevő egyszerű bejelentések száma emelkedik januári bevezetése óta.
Míg 2015-ben a teljes naptári évben összesen 6526 db új lakóépületre adtak ki építési engedélyt, addig ez a szám a Lechner Tudásközpont adatai szerint 2016-ban már május 9-én megdőlt, jelenleg 6539 egyszerű bejelentésnél tartunk. Az egyszerű bejelentések száma tehát beérte a tavalyi év tizenkét hónapjának engedély-termését. Az egyszerű bejelentés által érintett lakóépületekből 5153 db volt az egylakásos épület, azaz a családi ház. Noha a hiányosan, vagy szabálytalanul benyújtott kérelmek némileg torzíthatják a statisztikát, az biztosan elmondható, hogy a jogszabályoknak megfelelő tartalmú, építésre is jogosító egyszerű bejelentések száma az első félév végére meghaladja az előző évben regisztrált, lakóépület építésére kiadott engedélyek számát. Prognózisunk szerint a bejelentések száma az év végére több mint duplájára, sőt, akár háromszorosára is nőhet.
Hozzászólások (6): megnézem
kritizator
2016. május 19. csütörtök 07:28
Idén már májusban több egyszerű bejelentést regisztráltak, mint ahány építési engedélyt tavaly egész évben kiadtak.
Nem ez volna helyesen (értelmezhetőbb) a mondat?
Idén már májusig több egyszerű bejelentést regisztráltak, mint ahány építési engedélyt tavaly egész évben kiadtak. (Szerintem)
étdr-bűvész
2016. május 19. csütörtök 07:59
Regisztráltak? Az nem ugyanaz, mint a tudomásul vettek! Sok esetben sokadik nekifutásra sikerül az a bejelentés. Ami korábban 1 engedély iránti kérelem volt, az ma több bejelentés regisztrálása.
Koós Miklós
2016. május 19. csütörtök 08:24
az eredeti cikk maga is utal erre, de a trend és a többi szám mind arra mutat, hogy igen komoly az építési kedv megugrása. Én egy korábbi írásomban a saját felmérésemre hagyatkozva 20-40%-ra tettem az egyszerű bejelentések arányát, ezek szerint lényegesen nagyobb.
Mellesleg a saját tapasztalataim is azt mutatják, hogy jelentősen megnövekedtek a tervezési megkeresések.
Emellett nem találni szerkesztőt, rajzolót, épületgépész tervezőt. A statikusok már tavaly év végén is fullon voltak megrendelésekkel.
Tóth Szilveszter
2016. május 19. csütörtök 11:38
most már csak azt az állítást kéne igazolni, hogy különösen a 456 és a csok miatt ugrott-e meg az építési kedv, vagy teljesen más okok vannak a háttérben valójában?
saját rálátásom szerint az ipar kb másfél éve kezdett fellendülni. ezt persze torzítja, hogy csak egy kis szeletre látok rá, de 2014 szeptembere óta nem volt olyan, hogy mire befejeztem egy munkát, ne jött volna legalább egy másik. a megkeresés szinten megragadtakról, a nem elfogadott árajánlatokról nem is beszélnék. 2015 szeptemberében hallottam először a 456-ról, akkor már 4-5 hetes várakozási idővel tettem árajánlatot, lakásárak már az egekben voltak, normális kivitelezőt már akkor nem lehetett augusztusi költözésre találni.
szóval szerintem – legalábbis az a pici szelet, amit látok, arra igaz – a csok és a 456 már bőven egy évi min. 15%-t bővülő tervezési piacra szakadt rá! tulajdonképpen totálisan elkésve. 2010ben ráértünk volna értelmezgetni meg hétszer bejelenteni azt az évi 5-6 családi házat… a csok is jól jött volna a munkásoknak, akik akkor már 3 éve nem emelhettek árat és inkább németországba meg angliába meg romániába kerestek biztosabb megélhetést.
ui.: ja és persze a közgazdaság egyik alaptétele, hogy amikor nagy a bővülés, akkor fékezünk és tartalékolunk, amikor lassul, akkor gyorsítjuk a rendszert államilag… de sebaj, mert mi ortodoxok vagyunk. ja nem, azok az oroszok 🙂
Koós Miklós
2016. május 19. csütörtök 12:29
ha a tavalyi évhez képest az első négy hónapban elértük a tavalyi teljes db számot, azt én jelentős növekedésnek tartom, hogy ebből mennyi a az általános fellendülésből származó arány, fogalmam sincs. Én azt látom, hogy az ismerettségi körömből olyanok is jelentkeztek, akiknek egyébként esélyük sem lenne a csok nélkül.
Koós Miklós
2016. május 19. csütörtök 16:01
az építőipar statisztikája nem a magánlakásépítés statisztikája. Az építőipar olyan mélyen van, hogy már egy komolyabb raktárbázis és lök az indexen. Ráadásul mivel kifutottak az EU pénzek, ezért pl. az építőipar első negyedéves teljesítménye a tavalyihoz képest visszaesett. Ergo ezekből az egész iparágat átfogó statisztikákból nem jutunk előbbre. A magánlakásépítés egy kis szegmens, és ott érezhetően jelentős a változás.
Hogy ez a csok vagy más miatt van, nem tudom, de igazából nem mindegy?