Finta József 80 éves
Budapest legutóbbi évtizedeire legnagyobb hatással bíró építésze Finta József 80 éves. Róla szól ez a film. Befolyására mi sem jobb példa, hogy volt idő, amikor úgy tartották az ingatlanos szakmában, hogy jó szállodát csak ő tud tervezni, nem is volt véletlen, hogy a Váci utcai irodaépületek mellett egyszerre 3 hotele is épült, egy időben.
Építészi munkásságát 1958-ban a LAKÓTERV-ben kezdte, ahol közel harminchat évig dolgozott. Eleinte tervezői, majd műteremvezetői és végül igazgatóhelyettes-főépítész beosztásban. Már a kezdetektől sikeresnek számított. 1961-ben tervezett Dunaújvárosi Garzon ház megvalósulása meghozta az első sikerét. 1965-ben Ybl-díjat kapott. A LAKÓTERV egyik legtöbbet foglalkoztatott építésze lett, melyhez hozzájárult szakmai elkötelezettsége és hatalmas munkabírása is. Országosan ismert építésszé a Duna Intercontinental szálló (1966-1969) tette (ma: Hotel Marriott).
Már 1966-ban a MÉSZ vezetőségi tagjává választották, melynek nyolc évig elnökségi tagja is volt. 1970-től kezdve folyamatosan épülnek szállodái (Hotel Volga (ma Ibis Váci út – nemrég bontották le), Hotel Fórum, Hotel Voronyezs, Hotel Buda Penta (ma Mercure Buda), Hotel Novotel, Hotel Liget (ma Ibis Heroes Square), Grand Hotel Corvinus Kempinski (ma: Kempinski Hotel Corvinus), stb.). A 80-as, 90-es évek fordulója táján egyre több nagyszabású épület tervezését vállalja, melynek egy részének építése már átnyúlik 1994 végére, amikor műterme egészével megalapította a Finta és Társai Építész Studiót, mely negyven fős irodává nőtte ki magát. Ezen időszak legjelentősebb munkái: ORFK-BRFK Székháza („Rendőrpalota”), WestEnd City Center, BME-ELTE Informatikai épülete.
Sikeres építészeti pályafutása meghozta az elismerések sorozatát: 1985-ben címzetes egyetemi docensé nevezték ki. 1991-ben az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagja és címzetes egyetemi tanár lett. Több cikluson keresztül a MÉSZ Mesteriskola vezető építésze is volt.
„Életműve arányaiban és méreteiben is kiemelkedő jelentőségű. Ars poeticája szerint az építész feladatának lényege, hogy hasznosat alkosson, és ebben mindenekelőtt a funkcionalizmusba vetett hit segítheti.”[3]
Elméleti munkássága is jelentős, több könyve jelent meg és számos tanulmányát közölték hazai s külföldi szaklapokban. Grafikusi munkássága is jelentős, rajzai több önálló és csoportos kiállításon szerepeltek. forrás wikipédia
Hozzászólások (0): megnézem