Miláno 2015 | magyar pavilon
A sokat vitatott magyar pavilon megépítése utáni fotó mindent elmond. Ráadásul erről az oldalról korábban nem fotózták. Az a két beleerőszakolt lift…. hát mit lehet erre mondani?
Ilyen az, amikor egy építészetileg értékelhetetlen giccset még el is rontanak, mi több le is egyszerűsítenek. Nem csodálom, hogy az eredeti alkotók elhatárolódtak, bár az is igaz, az eredeti tervüket is jobb lenne nem beletenni a portfóliójukba.
Hozzászólások (9): megnézem
nzse75
2015. május 12. kedd 14:05
Kedves Miklós!
A behivatkozott Index cikkben, és azóta majd minden cikkben látható „látványterv”, ami pl. a bálnacsontváz motívumot is hordozza, nem Ertseyék műve, hanem egy rossz minőségű egészen gagyi kép, amit már jóváhagyás nélkül készítettek.
Az eredeti terv és látványterv egy kicsit finomabb, több gondolatot tartalmaz, és kevésbé debil:
https://epiteszforum.hu/alakor-a-2015-os-milanoi-expo-magyar-pavilonjara-kiirt-palyazat-masodik-dijas-terve
A megvalósult épület hátborzongató, újra a vas és acél, bocsánat réz, országa vagyunk.
Üdvözlettel:
nzse75
Koós Miklós
2015. május 12. kedd 14:20
a 2014-es hírben, miszerint ők nyerték meg a pályázatot valóban még más terv szerepelt, viszont a megépítésről szóló bejelentéskor – 4 hónappal később – ami kiverte a biztosítékot szinte minden médiában, már ez a bálnacsontvázas koncepció került bemutatásra: https://epiteszforum.hu/expo-2015-milano-sarkany-sandor-es-ertsey-attila-terve-valosul-meg. és itt még szó sem volt tiltakozásról a tervezők részéről, sem elhatárolódásról.
Koós Miklós
2015. május 12. kedd 14:26
az eredeti, a módosított és a megvalósult egyaránt vállalhatalanul debil, nevetséges, giccses, borzalmas … kifejezés nincs rá. Ez még diszletnek vagy installációnak is szörnyű, nem csak építészetileg, hanem tömegformálásban, KONCEPCIÓNAK, üzenetnek, bárminek.
2,5 milliárd Ft-ot gyakorlatilag elégettek a kemencében és most ennek a tűznek a melegénél büszkélkednek a projekt engedélyezői
Huszti István
2015. május 12. kedd 17:18
Ez az egész már egy lerágott csont, mármint a téma és a megjelenés is. Pontos lenyomata a jogtalanságnak, a fél tudásnak (a dilettáns ehhez képest pozitív fogalom), a pocsolya szintű etikátlanságnak. ahányszor meglátom ezt a házat, elfog az indulat. Ennek sem az országhoz, sem az építészethez semmi köze, ez egy beteges grénium agybetegsége. Ideje lenne már összefogni a szakmát tisztességesen végző építészeknek, mérnököknek (ez a többség, csak nem ők vannak a kirakatban), hogy ezektől szélhámosoktól elhatárólódjon.
Fenyvesi Péter
2015. május 13. szerda 09:53
A lift ezen már nem sokat tudott rontani, csak egy kis hab ezen az ehetetlen tortán. Biztos viccnek szánták, pedig annak elég durva.
Egy elsős építészhallgatót örökre eltanácsolnának, ha ilyen sufnituninggal akarna megoldani egy problémát. (Főleg egy ilyen projektnél, ahol a pénz nem számított)
Szégyen.
Koós Miklós
2015. május 13. szerda 10:21
Péter, nincs igazad… a lift az egész projekt megkoronázása.
Utólag lett beleberhelve, mink ám gondolunk a nyomorékokra is, igazán beleillik ebbe az egész legömbölyített formavilágba a roppant szellemes tömegével, viszont mivel utólag kellett beleberhelni, a pénz már elfogyott, ezért nem lehetett rézből, csak valamilyen szinterezett izéből. Így viszont jól kiüt a környezetéből és mindjárt fel is hivja magára a figyelmet, hogy nézzetek ide: „én vagyok a magyar leképezése ennek az egész vircsaftnak”
Koós Miklós
2015. május 13. szerda 10:32
ugyanakkor azoknak is igazuk lehet, akik szerint legalább annyira a zsűri is felelős, amelyik ezt az egész Alagkor projektet MÁSODIK HELYEZETTNEK hozta ki a pályázaton. Ha mondjuk az utolsó lett volna, akkor talán nem merült volna fel, hogy megerőszakolják a pályázatot. Kik is voltak zsűritagok:
A Szakmai Zsűri összetétele:
A pályázati zsűri elnöke:
Szőcs Géza, a 2015. évi Milánói Világkiállítás kormánybiztosa, a miniszterelnök főtanácsadója
A pályázati zsűri tagjai:
Bugár-Mészáros Károly
okleveles építészmérnök, építészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum korábbi igazgatója
Csízy László
okleveles építészmérnök, a Doktori Iskola hallgatója, az Odooproject képviselője
Guttmann Szabolcs
okleveles építészmérnök, volt nagyszebeni főépítész, a Romániai Építészek Rendje Erdélyi Területi Szervezetének képviselője
Kálmán Ernő DLA
okleveles építészmérnök, az International Union of Architects képviselője, a Magyar Építőművészek Szövetségének volt elnöke
dr. Mőcsényi Mihály prof. emeritus
Sir Geoffrey Jellicoe-díjas tájépítész
Szegő György
Régi-Új Magyar Építőművészet folyóirat főszerkesztője
forrás: https://www.pafi.hu/_pafi/palyazat.nsf/ervdocidweburlap/D37C628A7418138EC1257C24002EB839
nos érdemes róluk is megemlékezni, mint akik tevékenyen hozzájárultak, hogy egyáltalán helyezést kapjon ez az izé…
Fenyvesi Péter
2015. május 13. szerda 18:17
Miklós! Hát mondom, hogy hab a tortán, korona a tökfejen, a non plusz ultra. Méltó tükre hazai közállapotainknak, mint anno a Nemzeti Színház, amit csak az akarnokság emlékművének tartok, amiként a Szabadság téri szörnyűség a megszállottságé szerintem.
JOCI
2015. május 13. szerda 23:31
ELŐSZÖR AZT HITTEM PÁLINKAFŐZŐ 🙂 VAGY NETÁN KŐOLAJ FINOMÍTÓ, ESETLEG TRABANT KARBURÁTORBA ÚSZÓ. AZ ÚJSÁGBAN OLVASTAM HOGY A MAGYAROK ÉPÍTETTEK MILÁNÓBA EGY KONGADOBOT! CSAK MEG NE ÜSSENEK!! TAVALY SZEDTEM LE A PADLÁSRÓL EGY TÖBB SZINTES DARÁZSFÉSZKET (KELTETŐT) ESKÜSZÖM FORMÁSABB VOLT. EZT A SZÉGYENT!!!