Tervkritika 122 | már engedélyezve van
A tervkritikára ismét egy már engedélyezett terv került:
Tisztelt Koós Miklós Úr!
Nagy tisztelője vagyok tervkritika rovatának, mivel rengeteg érdekes információval lettem gazdagabb olvasása alatt. Azt kell mondjam, szinte már szokásos módon, egy engedélyezett tervet küldenék be közzétételre.
A tervezési program nagyjából az alábbiak szerint hangzott:
– ház 4 főre – fiatal párnak két gyerekkel
– alacsony energiaigényű ház építése, egyszerű épülettömeg
– garázs-kamra-konyha/étkező blokk
– nappali és étkező külön térben
– nappali+mindenes vendégszoba
– kilátás orientált emeleti elrendezés É-D irányokba
– 3 hálószoba, szülői háló szeparáltságával
– nagy méretű exkluzív szoba (zenehallgatás, és egyéb funkciókra)
A megengedett építménymagasság a területen 5 méter, de a tervezőt kértük, hogy ez az épületen ne látszódjon, mindenhol teljes értékű belmagasság legyen. Szerencsére az épületmagasság fura számítási módja erre is megadta a lehetőséget.
A látványtervek nem túl kidolgozottak, ellenben a tervezőnktől kaptunk „bejárható” 3D tervet,ami sokkal hasznosabbnak bizonyult. Kicsit az is a véleményem, hogy a jó látványtervekkel túl sok mindent el lehet adni a laikusoknak. Egy építkezés után nem lesznek azonnal gyönyörű fák a kertben, meg új autók a ház előtt. Tisztelettel várom véleményét:
UI2: A házra természetesen készül kiviteli terv, továbbá belsőépítészeti terv is.
Az egyenes, egykarú lépcső formája és elhelyezése miatt kicsit a Sátoraljaújhelyre tervezett villa közlekedési rendszerére emlékeztet az elrendezés, bár itt jóval nagyvonalúbb és jobban szeparáltabb a konyha-étkező a nappali résztől, hiszen itt maga a lépcsőház az, amely kettéválasztja e két funkciót. Én magam talán fordítva helyeztem volna el a lépcsőt, vagyis belépéskor nem az aljára, hanem a lépcsőfokokra látnék rá, de ez talán ízlés dolga is. Mondhatni részletkérdés.
Mind az előtérből nyitott gardrób-WC együttes, mind a nappaliból nyíló hálóblokk kialakítása mintaszerű, akárcsak a konyha-étkező blokkja. Mindegyik kellpen tágas, mégsem feleslegesen helypazarló. Jó a garázs-konyha kapcsolat is, hiszen nen felejtsük a bevásárlás utáni kipakolásnál egyáltalán nem mindegy, milyen távolra kell elcipelni a vásárolt dolgokat. Takarékos és praktikus megoldás, hogy a teraszkijárat sem nem a nappaliba, sem nem az étkezőbe, hanem a középen található folyosóra került. Ötletes és egyben nagyon praktikus megoldás.
Nyilván el lehet gondolkozni egy épületbe beletervezett gk. tároló kapcsán, hogy pontosan hol legyen a termikus burkolat széle, mert bármennyire is gondoltak az energiatudatosságra, a kiviteli terv csomópontjai döntik majd el, hogy miképpen tudták megoldani a hőhídmentességet. Az viszont jó jel, hogy láthatóan már az eng. terv metszetrajzán is már jól láthatóak a „passzívházas” megoldások, mint a hőhídmegszakító elemek, padló hőszigetelés…stb).
Hasonló jókat lehet írni a felső szintről is. A szülői háló már-már fejedelmi a tágas fürdőszobájával, külön WC-jével, a gardrobos összekötésével. Egyedül talán csak a háló és fürdőszoba közötti falat lenne jó kettőzve megépíteni, hogy a nyugodt alvást ne zavarhassa meg, egy megnyitott mosdócsap (ahogy pl. a jobb oldali kis hálónál látszik).
Az emelet baloldalán látható nagy helység funkcióját nem ismerem (zenehallgatás?), sem azt, hogy miért oda került a két végébe ez a két pici helyiség, de ez nyilván olyan egyéni kérés volt, ami fontos a tulajdonosnak.
Összefoglalás | Kár a szót szaporítani, öröm látni a tervkritikában ilyen jó tervet, bár sokkal több ilyen követendő példát lehetne bemutatni a leendő építkezőknek. Gratula a házhoz és jó lenne majdan készen is látni!
Ha szívesen mutatná be másoknak is a készülő/elkészült lakását vagy a házát, vagy kíváncsi arra, hogy mások mit mondanak az Önnek tetsző házról, akkor küldje meg nekünk, mi bemutatjuk és persze véleményt is mondunk róla. Ha a ház nem az Öné, de kíváncsi mások mit gondolnak róla, azt is beküldheti. A diszkréció miatt mindezt megteheti természetesen anonim módon, legfeljebb a város (+kerület) megadásával.
… és Önnek mi a véleménye?
[poll id=”18″]
Hozzászólások (12): megnézem
Tamás
2015. január 27. kedd 16:31
A háló-gardrób-fürdő kapcsolat tényleg nagyon jóra sikerült. A garázsból viszont jó lenne nyitni egy ajtót az előszobába…így most mindig a kamrán keresztül lépnek be a házba? Az 5 méter széles garázsajtókat se értem, szerintem túl szűk kettő autónak. Én direkt 6 méter széles garázsajtót csináltattam, szerintem két autónak ez a kényelmes.
Ha jól gondolom akkor a háztartási helyiség a földszinten van, itt lesz a mosógép, szárítógép. Lehet majd föl-le szaladgálni a ruhákkal.
A lépcső valószínűleg azért lett „fordítva” tervezve, hogy mikor az emeltre érnek, akkor egyből a szülői hálóhoz jussanak.
Ez már tényleg szőrszál hasogatás, de a vendégszoba ablaka lehetne egy magasságú a vendég wc ablakával. Illetve a hátsó földszinti terasz és a felette levő terasz tartó oszlopai lehetnének ugyan olyan méretűek.
Amúgy klassz ház lett! Nekem nagyon tetszik.
Huszti István
2015. január 29. csütörtök 17:13
Huszti István levele valamilyen rejtélyes okból máshova keveredett, igy manuálisan idemásolom:
Ha jól emlékszem Miklós tervkritika rovatához még nem szóltam hozzá a tartalmat illetően. Itt mégsem állom meg, mert többszörös de ja vu érzésem van. Mindjárt mondom a példát, de előtte szólok, hogy feltehetően nem leszek népszerű, pedig semmi rossz szándék nem vezet. Nos az egyik de ja vu példa. Egyik volt ügyfelemnek a lakását egy amúgy méltán neves építész tervezte. A tervezett „élettér” – szándékosan nem alaprajzot mondok – kísértetiesen hasonlított erre a házra. A volt ügyfél egy kis egyszobás lakásból költöztek az általuk megálmodott házba, ahol a család a szűkös viszonyok ellenére is nagyon harmonikusan élt, és sikereiket itt alapozták meg. A beköltözés után pár év elteltével elváltak. Az elvált fél egyikének később én terveztem és a beszélgetések során kiderült, az építtető fogalmazta meg, hogy a lakóházukban kódolva volt a szétválás, anno ők képzelték el úgy, az építész pedig megfogalmazta. Őszintén remélem, hogy jelen ház esetében az építész sztereotípiája jelent meg és nem a valós igény. Ebben a formalista lépcsőházzal kettévágott házban nem lehet együtt élni.
Most tervezek egy házat egy szintén fiatal házaspárnak, szándékosan húzom az időt és több alternatívával szembesítem őket, fél év után most kezdem látni, hogy kezdenek rájönni arra, hogy hogyan is akarnak/tudnak együtt élni. A ház mindig egy élet leképezése és egy jóslat is, ráadásul visszahat, nagyon nagy felelősség ebben részt venni. Ebben a tervben én ezt nem látom.
Dupla OFF.
A 20-as mészhomoktégla sok külső hőszigeteléssel a kedvencem, de általában csak „vasbeton abroncsos kivitelben” működik, de ez hatékony és gazdaságos, csak tudni kell róla.
Szabóbácsi
2015. január 31. szombat 12:35
Végre egy jó ház! A többi tervre éles kritikával tudtam élni, itt meg egy szép, átgondolt, egyszerű és mégis elegáns házat látni. Kár hogy ilyen ritkán látni.
Kiemelném és a többi terveztető figyelmébe ajánlanám hogy NEM kell 30-40cm vastag téglafal, inkább mint itt, a hőszigetelés legyen minél több. (20+24)
A nyílászárók a fal külső síkjában vagy még kijjebb találhatók konzolosan. A talpszelemen föl van emelve a koszorútól.
A nappali ny-i oldalától eltekintve nincs levitézlett lőrésablak sem.
Talán a nappali üvegfalát bátrabban megnyitnám, a fölöttes terasz úgyis árnyékol.
Gondolom egy ilyen minőségű házban lesz hőcserélős központi sellőztetés is.
Akár passzívháznak is megfelel. Ha mégsem, az a kicsi különbség a gyakorlatban nem számít, gratulálok!
Huszti István véleményével az együttélés tekintetében csak részben értek egyet. Bölcsi, ovi, kisiskola, oké. Mikor a gyermekek 10-12 évnél is öregebbek lesznek, vagy még később, pont az elkülönülés a legjobb hogy nem mennek egymás agyára. Nálunk otthon két szint választja el a szülőket a „gyermekektől” (15, 22) Úgy 5 éve. Ha egy szinten lennének velünk… már a gondolatától is elborzadt a tekintetük. Ja, a mienk is.
Fenyvesi Péter
2015. január 31. szombat 22:04
Istvánnak van igazsága, de nagyon függ az alanyoktól is. Ha nem arról szól a dolog, hogy húzz fel a szobádba, hagyj sörözni, tv-zni, akkor működhet jól.
Sz.tem, erre is jó a szinteltolásos ház, ahol erre van lehetőség.
Nálunk ennek a genezise 3 lánnyal: először anya mellett a konyhában, aztán 1 m-rel feljebb a nappaliban (átlátás megvan)onnan feljebb a galériára (át- és lelátás) majd idővel a saját szobáik elé a tetőtéri előtérbe (áthallás, látás). Később egyre többet ki-ki a saját szobájába ill. sokszor együtt, egyikben, majd egyre többször csukott ajtó mögött, kopogj, mielőtt bejönnél! Aztán lovagok is egyre gyakrabban, és zárt ajtó, kopogás, de sajna már egyik sem, mind elköltöztek. Lassan majd az unokák, remélem, egyre többször! Sorry, ez kicsit személyes lett.
Nem iroda lesz az fönt?
Szabóbácsi
2015. február 1. vasárnap 13:37
A félszinteltolás szerintem a legrosszabb ami történhet. Mindenért lépcsőt kell mászni. Egy pisilésért is. Megvolt, megtapasztaltam, mexüntettem.
Szabóbácsi
2015. február 1. vasárnap 13:48
Ja, meggondolnám a sok felesleges északi teraszt. Azonkívül hogy szépen emeli az építési költséget, majd a fenntartásit is, csak a bosszúságot generálja minden haszon nélkül. Takarítás, hibaforrások intenzív helye, vagyonvédelem gyengülése.
Továbbá ha minden gardrób, öltöző fenn van, és van is ott hely bőven, akár teregetni is, előnyös volna a ruhák mosása, szárítása ott helyben, nem cipelgetve folyamatosan emeletnyit.
Nem olyan lényeges, de Miklós javaslata a szülői háló és fürdő közt a 2×10-es válaszfalra nagyon praktikus. Nálunk egy másfél méteren 10-es Ytong van. Kb. annyit hanxigetel mint egy kartonpapír. Esetleg 5-15-ös?
Fenyvesi Péter
2015. február 2. hétfő 10:07
[re=100509]Szabóbácsi[/re]: A lépcsőzés egészséges. Napi egy-másfél órát kellene. Ez is egyéni persze, sokan nem szeretik.
28 éve élünk ilyenben, sosem zavart senkit a családban. A fszt-en csak 5 lépcső van, a nappali és az étk-kha közt, a hálóhoz pedig (9 lépcső) naponta csak 1-2x megyek fel. A szintek átláthatósága, áthallhatósága élmény is. A lépcső látványa szép is. A legfelső egy átlátható lépcsőhíd. A belépők meghökkenése is igazolja, hogy mindenkinek tetszik ez a térélmény. Mi nem bántuk meg. (Magam építettem, így a bonyolultság engem terhelt, és nem növelte a költségeket)
Bandy
2015. február 2. hétfő 12:14
Kedves Miklós!
Épületgépészként régi kukkolója vagyok a honlapodnak és nagyon sok hasznos infót szereztem már innen, nem utolsó sorban az U tényezők területén. Ehhez kapcsolódóan lenne egy olyan kérdésem, hogy létezik-e valamiféle útmutató amiből kideríthető, hogy mondjuk a század eleje óta kb. mikor, milyen téglából, egyébből építkeztek? Sok olyan jellemzően bp-i régi épületből kapok tervezési feladatot felújítás okán, ahol az U miatt jó lenne tudni (de nem lehet fúrni vagy egyéb módon mintát venni), hogy milyen típusú téglából készült a ház. Tudom, hogy ez sem lenne mindig egzakt, de kiindulásként talán jobb volna, mint a mai gyakorlat, mikor is általában km téglából vesszük a falvastagságot…
Egyébiránt gratulálok az igen színvonalas honlaphoz.
Koós Miklós
2015. február 2. hétfő 12:37
[re=100666]Bandy[/re]:
Kedves Bandy, ilyen gyűjteményről magam nem tudok, valószínüleg valamilyen építészettörténeti összeállítás lehetne a segítségedre. Ugyanakkor az, ha egy 50-100 cm vtg falat kisméretű téglával veszel alapul vagy pl. kevéslyukuval, mennyiben befolyásolja a végeredményt? Értem én a preciz számítás igányét, de ezek a km. jellegű téglából épült házak hőtechnikailag semmit sem érnek.
50 cm vtg km tégla U=1,171
100 cm vtg km téglafal kétoldali mészvakolattal U=0,669 W/m2K
és akkor hol vagyunk a a mostani 0,4-es értéktől vagy pláne mondjuk egy 0,2-es értéktől?
az 50 és 100 cm közötti falak hőtechnikailag mindössze 2 cm grafitos EPS-ben különböznek. 2 cm !!.
Van jelentősége, hogy a vizsgált fal lamdája nem 0,78 hanem monduk 0,9 vagy éppen 1,0? Ha utólagos hőszigetelésről beszélünk nincs, csak ha pontos hőveszteséget akarunk számolni.
Bandy
2015. február 2. hétfő 16:56
Kedves Miklós!
Köszönöm a gyors választ. Valóban, ha így nézzük tényleg semmi jelentősége a dolognak.
Tervkritika
2015. február 16. hétfő 14:30
[…] 2015. január 27. Tervkritika 122 | már engedélyezve van […]
Juhász Rebekka
2016. március 3. csütörtök 23:27
Nőként, aki végiggondolja, hogy naponta hány km-t kell legyalogolni egy házban, ezek a nagyon labirintus-szerű, csigavonalban megközelíthető terek, hosszú folyósók nem tűnnek praktikusnak. Elég nagy felületet elfoglalnak a közlekedők, ez biztosan nem teszi olcsóbbá az építkezést.