Hogyan készült a hobbit-ház Kassa mellett?
„A Kassa melletti Hernádszentistván településen egy nem mindennapi házikót épített a SOSNA Ekocentrum. A Hobit-háznak keresztelt ekoépítményt kizárólag természetes-, illetve újrahasznosított anyagokból készítették. Szabó István, az építmény megálmodója a ház tervezésénél Gandi filozófiáját követte, vagyis csak olyan anyagokból építkeztek, melyek 20 kilométeres körzeten belül megtalálhatóak. A valóban hobbi-tházra hasonlító építmény falait zsákokba préselt agyagból alakították ki. A tetőkonstrukció fából készült, melynek hőszigetelését gumiabroncsokba telepített pázsittal és talajjal oldották meg . Télen a fűtést agyagkemencével és egy házilag szerkesztett napkollektorral oldják meg. A hobbit-házat önkéntesek segítségével a Szabó család tavasztól egész mostanáig építette …” forrás: youtube
Nos, az eredeti cím kissé megtévesztő, mivel nem sok minden derül ki a kivitelezésről, különös tetintettel a fala és födém építéséről és legfőképpen a vízszigetelésről.
A fenti épületek a legtöbbször az olvasók lelkes fogadtatását hozza elő. A meseszerű megjelenés, a sokszor hangoztatott „csak természetes anyagot használok” szlogen, a sok faanyag és sok fűfelület elaltatja a gyanakvásokat. Elég megnézni akülső megjelenést, hogy érzékeljük a „saját építésnek” milyen „távlatai”” léteznek.
Azon túl, hogy egyetlen köralakú helyiséggel rendelkező épület tetején (környezetvédelmi termékdíj köteles, de veszélyes hulladéknak nem minősülő) használt gumiabroncs, mint a 10-15 cm vastag talajmegkötő szerkezet egy építésben jártas ember számára meg elég is lenne, a sárból tapasutott kályjatipikus példája, hogyan kell elpazarolni a fafűtés hőjét. Az épület külleme nyilván sokak szimpátiáját kivívja, de csak addig, amig nem gondol bele, milyen lehet ebben lakni is. Mondjuk nagy hidegben.
A földházak most valamiért előtérbe kerültek, hiszen nemrég hirdettek meg egy (Pécs közeli) bakonyai földházat potom 45 millióért.
Hozzászólások (0): megnézem