Tervkritika 119 | családi ház lejtős telekre
A tervkritikára beküldött anyagok közül azok feltétlenül felkeltik a kíváncsiságomat, amikhez igényes látványterveket is mellékelnek, ez általában azt is jelzi, hogy a terv másban is igényes.
Tisztelt Koós Miklós,
Jövő tavasszal szeretnénk kezdeni az építkezést, Szentendrén egy gyönyörű ősfás telken. Most kaptuk meg a tervezőnktől a tervet és érdekelne az Ön véleménye is, mert a honlapján láttam, hogy nagyon hasznos dolgokra hívja fel a figyelmet. Nagyon köszönöm: …
A fenti rövid levélkéről nem lehet azt mondani, hogy eláraszott volna tengernyi tudnivalóval az előzményekről, az elképzelésekről és az elvárásokról. Így főzzünk abból, ami kéznél van!
A ház jó! … és itt akár be is fejezhetném, de ennyivel nyilván nem úszhatom meg.
A terepadottságok miatt egy teljes szintugrást kellett megvalósítani az épületen, így logikusan az alsó szintre került a garázs, amit egy belső lépcső is összeköt a fszt-tel.
Az alaprajz 3 fő funkciócsoportot tartalmaz: a nappali-étkező-konyha, a szülői hálóblokk és a gyerekszobák blokkját. Mindhárom csoport önmagában és összekapcsolódásuk módjában is remek. Jól elkülönülnek, kevés közlekedő területet igényelnek. A szülői háló teljes elválasztása a gyerekszobáktól általában azzal jár – ha jó a tervező – hogy a szülői rész a nappali-étkező blokkból nyílik, így nem kell neki külön közlekedő, sőt, ha a hálóból nyílik a külön szülői fürdőszoba, akkor ezt a részt felelsleges közlekedő nélkül is ki lehet alakítani. Itt erre látunk egy jó megoldást. Külön pont a fürdőből leválasztott WC-nek, mert így a WC nem blokkolja a teljes fürdőt, más is használhatja egyidejüleg.
A gyerekszoba blokk hermetikusan le van zárva a lakás többi részétől, így minimális lehet majd a zavarás. A konyha és a vendégszoba közé elhelyezett kamra pedig megfelelő hangszigetelést jelent a két funkció között.
Két észrevételem van csak: 1. a fürdőszobákba elhelyezett letört sarkú zuhanyozók már eleve kicsinek tűnnek, ha ezt a vágott verziót építenék be, akkor garantáltan kényelmetlen lesz a zuhanyozás (de ez apró részletkérdés csak csupán).
2. Szőrszálhasogatásnak tűnhet még: az étkezőben élhelyezett üvegfal, ami remek térformáló elem a lakásban, csak az a kérdés, hogy valóban szükség van-e rá? Igazából nem indokolja, hogy úgymond „zavartalan” legyen a közlekedés a nappali felé. Ez talán csak akkor lenne indokolt, ha pont innen nyílna a hálószoba.
Összefoglalás | A garázs feletti, konzolosan előreugró épülettömeget a kétoldalon felvezetett hosszú lépcső jól kiemeli, kihangsúlyozza. Mindehhez jó belső alaprajzi elrendezést is sikerült kialakítani, így azt gondolom, nyugodt szívvel vághatnak bele a megvalósításba, megfelelő építész kezébe adták a tervezést.
Ha szívesen mutatná be másoknak is a készülő/elkészült lakását vagy a házát, vagy kíváncsi arra, hogy mások mit mondanak az Önnek tetsző házról, akkor küldje meg nekünk, mi bemutatjuk és persze véleményt is mondunk róla. Ha a ház nem az Öné, de kíváncsi mások mit gondolnak róla, azt is beküldheti. A diszkréció miatt mindezt megteheti természetesen anonim módon, legfeljebb a város (+kerület) megadásával.
… és Önnek mi a véleménye?
[poll id=”18″]
Hozzászólások (12): megnézem
Zoli
2014. november 15. szombat 07:44
Kedves Miklós!
Jól látom, hogy 30 cm a falazat és 5 cm a hőszigetelés?
A garázst fűteni szándékoznak?
Elrendezése jó, de energetikailag nagyon korszerűtlen lesz a ház (10-15 éves épületekhez hasonló). Egy ilyen komoly épületet ezen paraméterekkel nem szabad megépíteni.
Zoli
Koós Miklós
2014. november 15. szombat 08:16
[re=94957]Zoli[/re]:
nyugalomság, 15 cm a külső hőszigetelés. Mivel nem kaptam metszeteket és rétegrendeket, igy maradt a puszta alaprajz és tömeg értékelése.
Fenyvesi Péter
2014. november 15. szombat 12:02
Igaza van Miklósnak, szerintem az üvegfal helyett egy komód szervezhetné a teret az étkezőben, amit a fal mellé lehetne tolni, ha többen étkeznének.
Igen, van, aki fűteni akarja a garázst. Ha a terepszint alatt lenne teljes egészében, akkor fűtés nélkül is 10-15 fok lenne benne.
Tóth Szilveszter
2014. november 15. szombat 15:37
Hát furi, hogy ti nem tettétek szóvá:
1.a garázsból feljövő lépcső a gyerekszoba blokkba érkezik, miközben annak szerintem nem ott a helye és egy ajtó áthelyezésével tökéletesen orvosolható. ez is a szőrszálhasogatás kategória amúgy.
2. ahogy az is, hogy a kamra szélességét is végiggondolnám. 10-15cm-t adnék hozzá, a vendégszobából az nem hiányozna. cserébe egy 60as szekrény is végigmehet a kamrán. tudom, hogy az nagyon mély, de ha már ekkora kamrám van…
3. ami pedig inkább ötlet: a kamraajtót a belső oldalra húznám, akkor a konyhapult L alakú része az ablakhoz közelebb esne, világosabb lenne és sokkal használhatóbb az egybefüggő munkapult. a másik immár egyenes szakaszt teljesen fel lehetne szekrényezni, szerintem fal se kéne mögé, a konyhaszekrényes simán megoldja. (apró trükk lehetne a folyosó felé egy amúgy nem értékes helyen lévő kis polc, vagy akár átlátás, ami feldobja az érkezést)
a kamrát meg ez esetben meleg és hidegkamrává osztanám, az ablak felőli lenne a hideg, belső ajtóval leválasztva szintén valami bútorból megoldva inkább, mint építve.
a kamraajtó áthelyezésének további indoka, hogy úgy a garázsból érkezve nem az egész kamrán kell átlépdelnem, rövidebb az út a konyhába.
4. a gyerekfürdő berendezhetőségéhez talán hozzájárulna, ha nem a sarokban lenne az ajtó, hanem mögötte elférne egy fürdőszobaszekrény, min 40cm mélységben, de lehet a wc-bidét tenném inkább a lépcső mellé és a zuhanyzó-kézmosó lenne egy olyan tér, amire rányitok. elgondolkodnék a kádon, mert a szülőkhöz menni, ha kádban akarok fürdeni mégiscsak, az ciki 16 évesen. plusz tuti raknék mosógéphelyet valahova, főleg ha lány az egyik gyermek.
5. ha a folyosóajtót a lécsőtől a szobák felé zárom le, akkor el lehet gondolkodni, hogy ebből nyíljon a vendégszoba-gardrób, de itt kérdés, hogy ennek mi lesz a valós funkciója. ha a gyerekeké lesz inkább, akkor a lezárt részről nyíljon, ha meg egy tartalék helyiség, ami a családi gardrób, vasalós-házt. helyiség meg ilyesmi lesz, akkor meg inkább a lépcső térből.
Fenyvesi Péter
2014. november 15. szombat 17:32
[re=94981]Tóth Szilveszter[/re]:
1. Szerintem, azért nem került beljebb a folyosó ajtaja, mert akkor a garázst már csak egy ajtó, a lenti garázsajtó választaná el. (OTÉK-ellenes is)
2. 60 cm mély szekrény csak a vállfáknak kell, polcnál sok, mert már két sorban lehet csak kihasználni, de a hátul lévő dolgokhoz meg nehéz hozzáférni. A kétoldali keskeny polcozást favorizálnám.
3. 🙂
4. Én is minimum fogasnyi helyet hagynék a fürdőajtó mögött (általában is kerüljük a sarokba épített ajtót) pl. fürdőköpenyeknek. Kádat inkább a gyerekek használnak, inkább nekik tervezném, de persze vannak „kádas” felnőttek is. Az épített, pl. üvegfallal leválasztott, ajtó nélküli zuhanyzót mindenki jobban szereti, mint a kis csapottat, v. negyedkört, ahogy Miklós is jelezte. Ha elég hosszú, marad egy szárazon maradó rész a belépő felőli nyitott végén, ahol lehet törölközni, nem fröcskölik, vizezik össze az egész padlót.
Tóth Szilveszter
2014. november 15. szombat 18:05
[re=94983]Fenyvesi Péter[/re]: azért mi gyerekkorunkban nagyon szerettünk a második sorból lopni lekvárt a nagymamámtól, mert esetleg csak később vette észre 😉
mindenesetre a kétoldali polcozás is csak akkor opció, ha szélesítenek a kamrán. a mondandóm lényege az, hogy egy 130as helyiség használhatóságán rengeteget dob +10cm, amit a vendégszobán meg észre sem veszel igazából.
Fenyvesi Péter
2014. november 16. vasárnap 09:36
[re=94988]Tóth Szilveszter[/re]:
🙂 Magam is szélesebb kamrával gondoltam.
Még annyit megjegyeznék, hogy bár tudom, ma divatosabb az ilyen minimális eresz, de ezzel lemondanak a szélesebb párkány adta árnyékhatásról, ami jól kiszámolt méret esetén nyáron árnyékol, télen, a fényhiányos időben viszont beengedi a kis szögben érkező napsugarakat.
bobo
2014. november 17. hétfő 10:45
Tényleg tetszetős, jól átgondolt terv. Ha sikerül hőhídmentesen megépíteni (gyerekszobák), lakni is jó lesz benne.
Apróság, de a befele nyíló WC-k így elég kényelmetlenek, a mosdó használata után sokat kellene forgolódni, kifele nyitnám őket.
A kamra 2 ajtaját sem értem elsőre, de ha a gyerekek feltűnés nélkül tudjanak dézsmálni, arra tényleg jó. 🙂
A garázs 1 autónak nagyon kényelmes, de kettőnél más szűknek tűnik a bejárata.
Koós Miklós
2014. november 17. hétfő 11:17
[re=95092]bobo[/re]:
a kamraajtó érthető, hiszen az autó (bevásárlás) a pincében található, a lépcső pont ide érkezik fel, nem akarja megkerülni (+2 ajtó) a konyhát is.
bobo
2014. november 17. hétfő 13:45
[re=95093]Koós Miklós[/re]: igen, én is erre gondolok. Csak – már elnézést – olyan cseléd bejárat hangulata van. Akkor inkább legyen kisebb a kamra, L alakú polcozással, és előtte lehessen befordulni a konyhára (rágyújtani a pipára stb.)
Tóth Szilveszter
2014. november 17. hétfő 21:01
[re=95099]bobo[/re]: nekem kifejezetten tetszik a megoldás, főleg ha a konyha-kamra ajtó a belső oldalon lenne. 🙂
ja és amit nem mondtam el elsőre, pedig nem csak negatív a kritika: a lépcsőház külső megjelenése 10/10pont
bobo
2014. november 18. kedd 11:04
[re=95120]Tóth Szilveszter[/re]: az elképzelés, hogy a konyhát rövidebb úton is meg lehet közelíteni, nekem is tetszik. Csak a megvalósítás nem annyira. Egy kamra normális esetben tele van mindenfélével, és ezen kéne átevickélni mondjuk bevásárlás után a csomagokkal. Amit a két 75 cm-es ajtó sem könnyít meg.