Minősítették a gödi passzívházamat
A Gödre tervezett passzívházamról jelent már meg egy részletes ismertető, nem ismétlem meg, akit érdekelnek a részletek, itt megtalálja. Az épület időközben elkészült és megkapta a darmstadti minősített passzívház tanúsítványt. A darmstadti adatbázis szerint ez a 18-ik minősített családi ház Magyarországon.
A PHPP számítást magam végeztem (köszönet Sári Attilának a segítségért), az eredmény elsőre 13-as lett, így mivel nem cél a 15-ös értéknél lényegesen jobb érték elérése, így bizonyos helyeken engedni lehetett a műszaki paraméterekből. A PHPP elején figyelembe vett grafitos hőszigetelés helyett így elégséges volt normál hőszigetelést feltenni a homlokzatokra (az adatbázisban még az eredeti megoldás szerepel).
Emlékeztetőül az alaprajzok.
Az elkészült épület fotói (készítette az építtető)
Az épület adatai a darmstadti passzívház adatbázisban:
Itt lehet keresni a (magyarországi) minősített passzívházak között:
- https://www.passivhausprojekte.de/index.php#s_8236160184843b7bbe5aaf0ce50a6e46
- https://www.passivhaus-info.eu/02_ungarisch/04_referenzen/01_wohngebaeude.php
Az épület ismertetése folytatódik, amiben az építtető mondja el a megvalósítás tapasztalatait egy külön cikkben, illetve szó lesz a gépészetről.
Hozzászólások (11): megnézem
Fenyvesi Péter
2014. szeptember 2. kedd 09:02
Kedves Miklós!
Gratulálok! Sok elkötelezett megrendelőt kívánok a további hasonló munkákhoz.
A Passzívház Nyíltnapokon látogatható lesz?
Üdvözlettel: F.P.
Tóth Szilveszter
2014. szeptember 2. kedd 09:58
gratulálok!
Hawaii
2014. szeptember 2. kedd 12:31
Gratulálok! Minősített passzívházból soha nem elég. 🙂
Előre is elnézést hogy kissé eltérítem a témát! Lenne két kérdésem szigeteléssel kapcsolatban:
– Lépcsőházban adott a fal belső oldalához igazítva üvegtégla, külső oldalához régi katedrál üveg függőleges csíkokban. Utóbbit mire érdemes lecserélni? Két rétegű üvegezés fix kerettel megfelelő hőszigetelést jelentene, vagy érdemes úgy venni, mintha ott se lenne és ha futja rá a költségvetésből, akkor a 3 rétegű üvegezést preferálni? Belül az üvegtégla maradna, esztétikai okokból.
– Erkélykinyúlás; fal melletti külső lépcső; illetve földszinti kőfalazat szakszerű hőszigetelésére milyen megoldások léteznek? Ha egyáltalán… Jól sejtem, hogy utóbbi esetben a kövek eltérő mérete és így a fugák vonalvezetése miatti szabálytalan elosztású rögzítési pontok jelentik a fő problémát az utólagos hőszigetelésnél?
A válaszokat előre is köszönöm.
daidalos
2014. szeptember 2. kedd 15:42
Kedves Hawai!
A nyílászárók cseréjénél célszerű komplex módon, az egész épület termikus viszonyait figyelembe véve dönteni, ezért mindenképpen érdemes lenne szakember bevonásával megvizsgálni/átgondolni a konkrét helyzetet. A fix ablakoknál -tekintve, hogy lépcsőházról van szó, ami, ugye, gondolom, legalább két szint magas- a későbbiekben felmerülhet a külső üvegfelület tisztíthatóságának problémája. Ez jelenleg, egy öreg, elszürkült katedrál esetében talán nem tűnik fontosnak, egy új nyílászáró felülete viszont hamar rondává tud válni a rárakodó portól, koromtól, stb. és kívülről azért elég körülményes az ablakmosás. A nyíló ablak esetében azonban oda az üvegtégla…
Daidalos
Koós Miklós
2014. szeptember 2. kedd 16:00
[re=92389]Hawaii[/re]: meglévő épületnél – ha meg akarod tartani a belső üvegtéglát, akkor kivülre is azt kellene tenni, bármennyire is energetikailag ellenjavalt. viszont egy meglévő épüleetnél időnként kénytelenek vagyunk kompromisszumokat kötni. Egy PHPP számításnál ez nyilván elvérezne, de itt nyilván nem erről van szó. A meglévő konzolok, erkélylemezek esetében sem tudsz sok mindent csinálni. Körbecsomagolhatod az erkélylemezt, de akkor
1. hagyományos hőszigeteléssel a karcsú lemezből lesz egy bumfordi vastag valami
2. használhatsz pl. aerogél-t, ami vékony, viszont nagyon drága.
+3. ha nem túl nagy és szerkezetileg megoldható, a régi erkélylemez le, új lemez fel, persze valamilyen hőhídmegszakítással (pl. pontszerű felfogatással vagy pl. isokorb-bal)
Ha nincs más itt is kompromisszumot kell kötnöd.
Hawaii
2014. szeptember 2. kedd 20:29
[re=92391]daidalos[/re]: A tisztítás valóban körülményes, ám megoldható. Örülnék neki, ha ez lenne a legnagyobb probléma.
[re=92393]Koós Miklós[/re]: Az Isokorb-ot köszönöm, azt nem ismertem.
A hőszigetelés feljavítása lenne a fő cél, emiatt a külső üvegtégla gondolatától idegenkedem. A 2-3 rétegű üvegezés + belső üvegtégla kombináció ellen (a tisztításon kívül) milyen érvek szólnak?
Tehát ha jól értem, az erkély járófelületének hőhídmentes hőszigetelésére a mai napig nincs érdemi megoldás. A bumfordiság kérdésére nem gondoltam, ám úgy vélem, ha zavaró mértéket öltene, legrosszabb esetben dekorációs trükkökkel el lehetne kendőzni.
Félő, hogy a régi erkélylemeznek maradnia kellene, ez esetben az erkély ‘télikertszerű’ bekebelezése jelenthet még a hőszigetelést tekintve elfogadható, kompromisszumos megoldást, nem? Vagy ez milyen más problémákat vet fel?
Koós Miklós
2014. szeptember 2. kedd 22:44
[re=92397]Hawaii[/re]:
„az erkély járófelületének hőhídmentes hőszigetelésére a mai napig nincs érdemi megoldás.”
de van, felsoroltam 3 lehetséges megoldást.
nem tudom, mi az a télikertszerű bekebelezés, de ha ez alatt az értendő, hogy az erkély alatti rész beépül, akkor még mindig ott van az a gond, mint a körbehőszigetelésnél, hogy a kivülre (felülre) kerülő utólagos hőszigetelés (+aljzat+vizszigetelés+burkolat) összvastagsága magasabb padlószintet eredményez, mint az erkély mögötti helyiségé.
Hawaii
2014. szeptember 2. kedd 23:25
[re=92399]Koós Miklós[/re]: Ja hogy az erkélylemez felső, járófelületét is el lehet látni vastag hőszigeteléssel a kerámiaburkolat alatt. És tényleg, hisz a szadai passzívház lemezalapja alatt is polisztirol van. Ó, én balga évekig szaladtam e releváció elől, de végül csak utolért. 🙂
Az miért gond, ha az erkély padlószintje magasabb a mögöttes helyiségénél? Felhasználói szempontból nincs különösebb kifogásom ellene.
A télikertszerű bekebelezés esetén az erkélylemez feletti rész épülne be, tehát maga az erkély válna beltérré, ám a fentiek fényében ez okafogyott kényszermegoldás(?) csupán.
Koós Miklós
2014. szeptember 3. szerda 07:50
[re=92400]Hawaii[/re]: „Az miért gond, ha az erkély padlószintje magasabb a mögöttes helyiségénél?”
a beltérből fel kell lépcsőzni, meg kell emelni az erkélyajtót, vagy ha nem lehet a fölötte lévő kiváltó miatt, akkor az aljából le kell vágni végül pedig magasabb küszöböt kell kialakítani (ez további emelést jelent), hogy ne folyjon be a kinti csapadék.
Zsur
2014. szeptember 4. csütörtök 07:04
Tisztelt Koós Miklós!
Köszönöm, hogy korábban közzétette a ház kiviteli terveit is. Sokat tanultam belőle. Egy kérdésem merült fel, amiben egy építőanyag kereskedő bizonytalanított el: a falazatot indító két sor Ytong blokk és a Porotherm téglák nyomószilárdsága között nagy a különbség. Melyik szilárdsági osztályú Ytong lett beépítve (2 vagy 4 N/mm2)? Van-e valami speciális tudnivaló e két anyag összeépítéséhez? Arra gondolok itt pl., hogy a belső vakolat elkészítését ez az anyagváltás nem befolyásolja-e? Köszönöm, ha eloszlatja a kételyeimet.
Koós Miklós
2014. szeptember 4. csütörtök 08:06
[re=92435]Zsur[/re]: a nagyobb szilárdságú lett betervezve és ez nem okozott semmiféle gondot. Az ytong ilyen jellegű alkalmazása elég általános