2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonja
Súlyzó, hot dog, bálnatetem? − Mi lesz az új expó magyar épületével? kérdezi a Mandiner blog,
Beszólt Szőcs Gézának a kigolyózott világkiállítási győztes írja az Index.
Az eredeti győztesek is a Facebookról tudták meg, hogy a sámándob-épületet építi meg a kormány tudósít a 444.hu.
A Milánóba tervezett „szittya szájenszfiksön” építészeti kritikája MNO tervkritika
Valószínüleg kevesen lehetnek a nem építészek közül is, akik ne halottak volna a 2015-ös milánói világkiállításra tervezett magyar pavilon körüli anomáliákról. A pavilon vélhetően nem érte volna el a közvélemény ingerküszöbét, hacsak nem a várható 1,5 milliárdos becsült költsége (ami a szokások szerint a végére a többszörösére emelkedik majd), ha nincs az a Magyarországon lassan megszokottá váló ügyintézés, hogy kihirdetik a tervpályázat győztesét, aminek nem csak a szakmán belül örülnek, mert tényleg jó terv, hanem szélesebb körben is elfogadott, majd jön egy magát Istennek képezelő megmondóember és kicsemegéz valakit a futottak mezőnyéből és azt teszi meg befutónak.
Ez nem organikus, nem magyaros, hanem ahogy a köznyelv egyből elnevezte: bálnatetem, Flinstone jármű.
Innentől kezdve pedig közröhej tárgya, ha megépül, akkor ez egy minimum 1,5 milliárdos emlékműje lesz a mostani kultúrpolitikának, amit ezek szerint Szőcs Géza testesít meg. Nem először és valószínűleg nem utoljára avatkozik hozzánemértő kívülálló építészeti kérdésekbe, ismerős ez már a Nemzeti Színház óta, lásd Szépművészeti, Múzeumi Negyed Ott egy drámaíró garázdálkodott, itt pedig egy leváltott államtitkár.
Egy világkiállítási épület embléma, egy ország emblémája, hogyan gondolhatja valaki, hogy ebből viccet csinál?
Sajnálatos, hogy ehhez hasonló megmérettetések során a páláyzók képtelenek elszakadni a szittya magyar múlttól, úgy általában a múlttól, nem képesek semmi előremutató vagy éppen a jelenről szóló üzenetet megfogalmazni.
Hogy tovább fokozódjon az értetlekedésünk, zavaros magyarázatot olvasni arról, hogy a pályázatot jegyzők közül Ertsey Attila majdhogynem elhatárolódott saját tervétől is, mondván ez nem az ő szellemi terméke, „ő csak az ötletgazdát kiszolgáló építész”. az ötletgazda mellesleg partvonalon kívüli, lévén filmes, így nem is igazán értem, hogy lehet ő az ötletgazda?
„A Tilos megkereste az Alakor alkotóit, Ertsey Attilát és Sárkány Sándort is. Az egyébként a fenntartható építészettel, autonóm házakkal, régiókkal, közösségekkel foglalkozó, azokat kutató, tisztességes és neves építész, Ertsey Attila a Tilosnak azt mondta: a pályázat nem az ő szellemi terméke, az életművében ez nem mint saját alkotásként szerepel. A pályamunka szellemi alkotója szerinte Sárkány Sándor, így ő csupán mint a megvalósításért felelős építész. A Tilos megkereste Sárkányt is, aki előbb időt kért, hogy tájékozódjon, majd visszahívta a rádiósokat, hogy ő, mint alkotó nem nyilatkozhat, csak Szőcs Géza kormánybiztos beszélhet a pályaműről.” forrás
Meglepően gyorsan reagált a MÉK is, a MÉSZ-szel együtt teljesen elhatárolódott a 2. dijas tervtől. Várjuk a fejleményeket, nekem már most az a tippem, hogy nem a „bálnatetem” fog megépülni, mert annyira lejáratná Magyarországot a világ előtt.
fotók a expohungary.com oldalról
Hozzászólások (9): megnézem
Koós Miklós
2014. május 29. csütörtök 16:30
sorban jelennek meg a tiltakozó írások és soha nem látott egyetértés látszik kialakulni a kormánymegbizott döntése ellen. A győri építészképzés oktatóinak állásfoglalása a 2015-ös milánói világkiállítás magyar pavilonjának ügyében.
https://epiteszforum.hu/felelossegunk-tudataban
Fenyvesi Péter
2014. május 30. péntek 11:07
Remélem Miklós, nem vagy túl optimista, és tényleg nem az valami épül meg, ami semmi. Gagyi, szittyamagyar, életfás katyvasz, ahogy a napokban emlegetik. TótaW írása is telitalálat a témában.
Remélem, a szakma egyszer végre a sarkára áll!
Üdv: F.P.
nzse75
2014. május 30. péntek 14:52
Kedves Miklós!
Én fiatal építészként nagyon vártam, hogy Schwajda György „főnöke” meginti emberét és leállítja a Nemzeti körüli eszelős eseményeket. Semmi nem történt.
Sajnos majdnem biztos vagyok, hogy most sem fog.
De nagyon-nagyon bízom, hogy Önnek lesz igaza!
Üdvözlettel:
nzse
Márta Károly
2014. június 1. vasárnap 11:00
https://www.youtube.com/watch?v=mOZyIIOl2Bg
A pályázat maga a kontraszelekció (!), mondja Makovecz a 11.perc környékén…!!
Végre akadt egy terv amire csettinteni lehet, ez igen!!
Fúrásban nagyhatalom lehetünk (kellemetlen tapasztalataim vannak, ezért is mondom ezt) ha már egy ilyen tervet is meg lehet fúrni…!??
A szakmai érveket, ellenérveket a pályázat elbírálásakor kell elbírálni, a pályázat végeredményét illik tiszteletben tartani, nem…!?
Szabóbácsi
2014. június 2. hétfő 06:58
Szerintem mellőzni kéne az egész expó dolgot. Kétlem hogy jó volna valamire is a kiadásokon kívül. Nem kell mindenben benn lenni.
uvegszaj
2014. június 3. kedd 17:49
Szeretném felhívni honfitársaim figyelmét arra, hogy Szőcs Géza döntésével, miszerint nem az I. díjas pályamunkát építteti meg a 2015-ös világkiállításon, hanem a II. helyezett munkát, az egész világ előtt egy kultúrálisan és építészetileg elmaradott ország képét festi le rólunk. Nem szeretném a megépíteni kívánt ALAKORT lefitymálni, viszont meg kell jegyezzem, hogy azzal az épülettel tovább csökkenne magyarország presztizse. És nem a tervezőket, vagy az építészetileg dilettáns Szőcs Gázát érné ez a diszkrimináció, hanem minket magyarokat, akik engedjük, hogy hozzá nem értő emberek képviseljenek minket egy fontos világszemlén. Kérek mindenkit, akit érdekel hogy Magyarország milyen megítélést kap, álljon ki amelett, hogy az amúgy is nyertes pályamunkát, a malmot -amely tervei magukban hordozzák a magyarság szellemiségét egy kortárs köntösben- építsék meg a 2015-ös Milánói Világkiállításon!
Koós Miklós
2014. június 5. csütörtök 16:13
lassan már minden építészszervezet tiltakozott emiatt a példátlan döntés ellen, a legfrissebb levél leegyszerűsíti a dolgot és szimpla kamarai vizsgálatot kezdeményez súlyos etikai vétség miatt, idézem:
„A jogi helyzet más, mint ahogy Ertsey látja, a sakkban nincsnek rejtett lapok:
5. § (2) A kamarai tag felelős tervezőként nem írhat alá olyan tervet vagy dokumentációt, amelynek elkészítésében, nem e minőségében vett részt, nem az ő szellemi alkotása, és nem irányításával és ellenőrzésével készült.
10. § (1) A kamarai tagnak képviselnie kell azt az elvet, amely szerint az építészeti verseny társadalmi érdekű célja, hogy az adott feladathoz megtalálja a legjobb tervet és az alkalmas építészt.
14. § (3) A kamarai tag más tervező tervét saját terveként nem tüntetheti fel, tervezőként nem írhatja alá.
5.2.1. szándékosan követi el az etikai-fegyelmi vétséget, aki magatartásának következményeit előre látja, kívánja, vagy e következményekbe belenyugszik
5.2.3. Minősített fegyelmi vétség esetében a kiszabható büntetés mértéke a határozott idejű felfüggesztésnél kisebb nem lehet. E rendelkezés alkalmazása szempontjából minősített fegyelmi vétségnek minősül különösen:
– a bizonyítottan szándékos vagy rosszhiszemű cselekmény,
– a kamarai tagtárs, más kamarai tag tudatos kijátszása, olyan terv aláírása, amelynek nem volt felelős tervezője, amelyet nem az aláíró tervező készített,
– közreműködés megfelelő tervezői jogosultsággal nem rendelkező személy által készített terv aláírásában
Teljesen egyértelmű a helyzet. Az etikai eljárás elindult. Fentről menetrend szerint leszóltak, Ertsey tabu. Csakhogy a kamara nem bolondult meg, nem ragasztja át magára a célkeresztet Ertseyről. A tagság megvadulna.
Úgy értesültem az MMA is nyilatkozni fog a sámándob ellen. Kiadták a kilövési engedélyt.” forrás
Tóth Szilveszter
2014. június 5. csütörtök 20:28
azért megérne egy komoly érdemi vitát, hogy mi számít „nem megfelelő jogosultságú személy által készített terv”-nek, mert szerintem, hogy ha egy díszlettervező megálmodja a formát és az építészbarátja órákat, napokat tölt a terv felett, az ugyanis messze nem ez a kategória. De ha igen, akkor a „kockáspapíron” hozott mediterrán családi házat sem rajzolhatjuk át?
amúgy mindannyian így kezdtük valószínűleg: ültünk az irodában és a főnök ránk bízott egy tervezési feladatot, hogy „na akkor most ezt egyedül” – és ha elég jó volt, akkor aláírta és megépült – ez lenne a minősített eset? ugyanmár!
Szóval ha E.Attila kettőnél több munkaórát töltött a dobbal, akkor elvtelen támadás ezzel a passzussal támadni. (senkit nem ismerek az ügyben személyesen és igaziból az ügy részleteit sem nagyon)
de a többi sem állja meg a helyét: az 5ös meg egyenesen megvalósult, hiszen direkt a felelős építész tervezői minőség miatt volt szükség E.A. közreműködésére. Felelős építészként pedig az ő szellemi alkotása IS lett, hiszen nyilván sokmindent meghatározott benne, ahogy az alkalmazottai is, akik meg építész munkatársak voltak, meg statikus stb… ők mind szerzőtársak, csakmert munkaórákat töltöttek a tervvel.
a 10es baromság: had képviseljek már olyan elvet, amilyet akarok, ebbe a kamara nem hiszem, hogy beleszólhat. simán alkotmányellenes ezt előírni – sose állná meg a helyét egy tisztességes bíróság előtt. (a jogi csűréscsavarás miatt meg valószínű, hogy a pályázat nem kötötte a kiíró kezét, de ehhez nem értek)
a 14es teljesen más eset, a történethez köze sincsen.
Koós Miklós
2014. június 12. csütörtök 15:48
Szőcs Géza is megszólalt: https://epiteszforum.hu/expo-magyar-pavilon-szocs-geza-kormanybiztos-levele