Ne vegyen részt a Városliget tönkretételében!
Az éf-en jelent meg az alábbi felhívás, amit magam is fontosnak tartok
Kérjük, ne vegyen részt a budapesti Városliget tönkretételében!
A Világörökség részét képező Hősök tere körül elhelyezkedő budapesti Városliget a világ első közparkja volt. A Liget Budapest nemzetközi tervpályázat öt új múzeumépületet és számos további turisztikai létesítményt kíván felépíteni itt. Ezt a barbár beépítési tervet élesen ellenzi sok civil aktivista, építész és urbanisztikával foglalkozó szakember. Ezúton kérjük, hogy amennyiben Ön is egyetért érveinkkel, írja alá és terjessze kérésünket saját ismerősei között, hogy együtt meggyőzzük a döntéshozókat és a potenciális pályázókat, hogy ne vegyenek részt a Városliget tönkretételében!
- Ellenezzük a Városliget meglévő zöld területeinek drasztikus csökkentését, amely a projekt megvalósításával elkerülhetetlen. Budapestnek szüksége van a Városligetre, mint KÖZPARK-ra a következő kétszáz évben is!
- Ellenezzük, hogy a Városliget múzeumpark, pusztán turisztikai látványosságlegyen, amely nyilvánvalóan fenntarthatatlan;
- Budapestnek nincs szüksége hat új múzeumra egy helyen. Turisztikai szempontból a feladat inkább a látnivalók átgondolt térbeli elosztása, nem pedig koncentrációja. Mutassuk meg az egész várost az ide látogatóknak!
- Alulírottak felhívjuk az építészek, urbanisták, tájépítészek figyelmét a fentiekre, és kérjük, hogy ne vegyenek részt a pályázaton, mert ezzel hozzájárulnak a Városliget tönkretételéhez.
A több mint 1000 válaszoló aktív részvételével megrendezett közvélemény-kutatásszerint 90% ellenzi, hogy bármiféle új épület épüljön a Városligetben. Csupán 8% ért egyet azzal, hogy létező múzeumokat a Városligetbe kéne áttelepíteni és csak 5% gondolja úgy, hogy ha múzeumot telepítünk a Városligetbe, azt ott új épületben lenne célszerű elhelyezni. További szakmai vélemény a Magyar Urbanisztikai Társaság elnökségének állásfoglalása a Múzeumi Negyedről.
- Bardóczi Sándor, tájépítész, publicista, egyetemi docens
- Beleznay Éva, építész urbanista
- Körmendy Imre, Palóczi-díjas építész, a Corvinus Egyetem tudományos munkatársa
- Pákozdi Imre, villamosmérnök, közíró
- Pásztor Erika Katalina, az epiteszforum.hu főszerkesztője
- Ráday Mihály, művészettörténész, újságíró, városvédő
Hozzászólások (9): megnézem
Koós Miklós
2014. március 4. kedd 06:48
Mónus János arra kéri a a MÉSZ, a MÉK, a BÉK elnökségeit, hogy nyilatkozzanak a múzeumi negyed elképzelésekkel kapcsolatban.
Úgy érzem, hogy az építészeti közéletben eltöltött 15 évem feljogosít, hogy ezúton arra kérjem a MÉSZ, a MÉK, a BÉK elnökségeit, hogy határozat formájában hozzák nyilvánosságra rövid álláspontjukat (indoklással) arra vonatkozóan, hogy egyetértenek-e a körvonalazódott múzeumi negyed elképzelésekkel (melyek alapján nemzetközi tervpályázat kiírására került sor), vagy sem, – hallgatásuk helyett.
Nem konfrontációt provokálok, hanem tagságaink, a közvélemény tájékoztatását elveikről. Tisztelettel: Mónus János építész
forrás: éf https://epiteszforum.hu/monus-janos-megszolitja-a-mek-a-mesz-es-a-bek-elnoksegeit
Koós Miklós
2014. március 4. kedd 07:22
és persze ne felejtsük el, hogy ez az egész cirkusz miért is van:
… Ez egybe vág a kormányzat terveivel, amelyek a Néprajzi múzeum Kossuth téri épületébe költöztetnék vissza a Kúriát. A Nemzeti galéria átalakított tereibe pedig a köztársasági elnök költözne be. A miniszterelnök így végül megkapná a Sándor-palotát.
A Liget-projektet 2018-ra szeretnék befejezni. Az államfő és a miniszterelnök Várba költözése információink szerint évekkel ezután valószínű csak, mivel ehhez a Várat is át kell építeni. … forrás
Koós Miklós
2014. március 4. kedd 08:20
nol.hu:
… Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke mindezek ellenére nem igazán értette, miért kérdezzük a véleményét a bojkottfelhívásról. Mint mondta: minden építésznek szíve joga tiltakozni, de a kamara csak akkor teszi ezt, ha egy projekt tervezőjét nem pályázat útján választaná ki a beruházó. Márpedig jelen esetben négy tendert is kiírt a Liget Projekt kapcsán. Sáros László György, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, a nemzetközi zsűri tagjaként pedig válaszra sem méltatta a kérdést. – Az Eiffel-torony építése ellen 300 építész tiltakozott annak idején – ütötte el a kérdést Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter. Baán László, a projekt miniszteri biztosa pedig úgy vélte, hogy a pályázatnak kifejezetten jót tesz a tiltakozás, hiszen az ötletpályázat ellen is bojkottot hirdettek, mégis rekordszámú pályázat érkezett. Jelen esetben is több száz pályaműre számítanak …
Garay Klára
2014. március 10. hétfő 14:51
[re=87620]Koós Miklós[/re]: Akárki akárhová költözhet, de miért kellene ezért éppen egy közparkot beépíteni? Csak nem azért, hogy ha nem építhetett bele az előző ciklusban Nemzeti Szinházat, hát most beépíti az egészet? Szánalmas nyomorult.
Koós Miklós
2014. március 10. hétfő 16:40
[re=87740]Garay Klára[/re]:
így van. Jó lenne nem megfeledkezni arról, hogy az egész nem építészeti, hanem hatalmi, politikai kérdés, akárcsak a Nemzeti Színház esetében, ahol az új kormányzat nem szeretett volna ugyanabba az első sorba ülni, ahol a régi rezsim képviselőt kellett volna meghívni, helyette inkább építettek egy olyat, ami hozzájuk köthető és nem kell osztozkodni senkivel. Akkor is megtalálták az építészeti ügyekben tökéletesen kormánybiztost, akárcsak most.
Koós Miklós
2014. március 10. hétfő 16:44
ma jelent meg a MÉSZ illetve MÉK-BÉK válaszai Mónus János felhívására. Tanulságosak. Nekem úgy tűnik, nem is értik (vagy legalábbis úgy tesznek, mintha nem értenék), mi a probléma. Azzal takarózik mindegyik szervezet, de hát az UIA írta ki, mit is kellene akkor csinálni????
https://epiteszforum.hu/a-mesz-valasza-monus-janos-levelere
https://epiteszforum.hu/a-mek-es-a-bek-kozlemenye
Lazzlo
2014. március 10. hétfő 18:16
[re=87742]Koós Miklós[/re]: Az biztos, hogy nem az UIA írta ki a pályázatot, az UIA-t is felkérték, és mivel jó pénzt kap érte, nyilván csinálja.
A probléma talán ott van, hogy
1. Törvényileg nem garantált a Városliget közparki státusza
2. Úgy tűnik, nincs gazdája a Városligetnek
3. Nincs egy karakteres zöld víziója a főpolgármesternek
Koós Miklós
2014. március 13. csütörtök 13:12
Hivatalos tájékoztatást küldött az UNESCO-nak a Múzeumi Negyed kormányzati terveiről, mert az egész Városliget világörökségi pufferzóna, és a tervezett 6 múzeumból 3 a zöldterületen, fák helyén épülne.
A Védegylet szerint a világörökségi pufferzóna nem abban tér el a magterülettől, hogy kevésbé védendő, hanem abban, hogy nem ott vannak azok az attrakciók, ami miatt az a világörökségi terület létrejött. Ugyanolyan védelmet kell, hogy élvezzen a pufferzóna is.
forrás
https://index.hu/belfold/budapest/2014/03/13/a_vedegylet_az_unesco-hoz_fordult_a_muzeumi_negyed_miatt/
Szabóbácsi
2014. június 18. szerda 17:22
Annak borzasztóan örülnék ha a királyi vár visszakapná eredeti pompáját.
Viszont ha kikerülne onnan több múzeum, minek azokat olyan messzire vinni? Sosemvolt helyre újabb MűPa-szerű csarnokokat húzni? Nein, danke 🙂
Sokkal egyszerűbb lenne ha ebből a pénzből visszaépítenék a Duna parti, javarészt Ybl tervezte palotasort. A volt 2 minisztériumi épületet és a Lipthay, Zichy, Széchenyi palotákat + Fiume szállót. Ez a 3 tömbnyi terület a sok szintjével szerintem sokkal, de sokkal klasszabb hely lenne minden szempontból. A háború óta csonka dunaparti térfal is sokat javulna és eltüntetné a Lánchíd utca eredetileg nem Dunára néző, csúnya, vegyes térfalát. Ez is szép tervezési feladat lenne, nem csak új, tört hasábok elszórása mindenütt. A pesti belváros szép példája hogy mennyi igényes, de lepusztult régi épületet értékeltek át és tettek minden újnál is értékesebbé. (Wellisch palota teteje, Szabadság tér, hotel…) Ok, itt az eredeti homlokzatokat is vissza kéne építeni, de ez ma egyszerűen nem lehet téma.