Ócsai lakópark, game over …
Mindenki mondta, de senkinek sem hittek, mert a hatalom, attól hatalom, hogy ő mondja meg mindig a tuttit. Ennél rosszabb tervezési programot még soha senki sem tudott összehozni. Tanítani kellene az egyemen, hogy hogyan NE. A tervek is ehhez voltak méltók, láthatóan maguk a tervezők sem tudták, hogy igazából mit is kellene tervezni, sütött az alaprajzokról, hogy megrendelő és koncepció hiján még egy építész sem tudja kitalálni, hogy mi is itt a fő funkció? Olyanok is voltak a tervek.
Városi szegényeket műparaszti létre kárhoztatni, olyanokat, akik talán eddig még az ásót sem ismerték, viszont gáz nélkül örökös visszamaradottságra lettek kárhoztatva?
A döntéshozók, akik KIMONDTÁK, hogy ez jó, AKIK megkötötték a szerződéseket, azok most nyilván lapítanak, pedig most kellene őket minimum 6 hónapra száműzni az általuk kreált csodás lakótelepre. Megtanulnák. Egy életre. Majd mikrofon elé ráncigálni, hogy meséljenek, milyen volt a 6 hónap?
Mi ez, ha nem hanyag gazdálkodás, ami ügyészségért kiált?
forrás: NOL
(itt alul a Kapcsolódó oldalaknál elolvashatják Ócsáról írt többi cikkünket is)
Hozzászólások (26): megnézem
Tóth Szilveszter
2014. január 17. péntek 10:21
ugye egy boldog helyen ilyenkor előveszik az irattárból a dokumentumokat: hatástanulmányok, költségbecslések, tanácsadói tanulmányok és vizsgálatok eredményét, majd levonják a következtetéseket, hogy ki hibázott és hol.
egy boldog helyen a tanácsadók, mérnökök, költségvetők többet nem kapnak munkát, ha ekkorát hibáztak. ha nem hibáztak, akkor pedig egy ideig nem szív friss levegőt az, aki a hatástanulmányok ellenére vagy éppen mellőzésével(?) döntött. plusz minimum a vagyonával is felel.
vajon mi történik azzal a CEO-val, aki egy ilyet piacon működő cég székéből vezényel le? beperlik hűtlen kezelésért? (ez mondjuk mostanában nagy divat)
nzse75
2014. január 17. péntek 15:23
Ilyenkor nem lehet ismeretlen tettes ellen különösen nagy értékű vagyoni kár okozása miatt feljelentést tenni?
Esetleg a feljelentés megtétele nem valamelyik államigazgatási szereplőnek lenne hivatalból kötelessége?
Szabóbácsi
2014. január 17. péntek 15:55
Nemmegmondtuk? És nem merő ellenkezésből, dacból.
Koós Miklós
2014. január 17. péntek 16:19
ne felejtsünk el még egy fontos momentumot: az eredeti ötletpályázat társkiírója a Magyar Építész Kamara volt, így bármilyen állami hatóságnak szóló kritika átirányítható a MÉK-re. Ott a szaktudás!!!
tervpályázati-kiirás: https://www.mek.hu/files/_palyazatok/2011/ocsa/KIIRAS_Ocsa_otletpalyazat08.31.pdf
Epiteszikon
2014. január 18. szombat 08:29
„szaktudás”. Arcomon mosoly jelenit meg :).
A házak nagyon retro feeilng, a mottójuk ” csak tégla, mert az a jó”….
Tóth Szilveszter
2014. január 18. szombat 16:22
ismeretlen tettes? – ha nem visszakövethető egy döntés, akkor a vezető a felelős, hiszen ő meg pont azért van, hogy kritikán felül működjön egy vállalat, hivatal.
a mék nyilvánvalóan nem hibázott, hiszen mindannyiunk érdekét tökéletesen képviselve írták ki a pályázatot, hiszen az állami pályázatokon való részvétel lehetősége az egyetlen és legfelsőbb érdeke mindannyiunknak.
(a pályázaton, amin mindenki által elismerten az a pályamű nyert, mely leginkább képviselte a megrendelő érdekeit. csak sokan elfelejtjük, hogy kik a megrendelők.)
Szabóbácsi
2014. január 18. szombat 17:06
A MÉK abban követett el hibát hogy együttműködött a János-hegyi hajókikötő ókori téglákból való megépítésének terveztetésében.
BEszter
2014. január 26. vasárnap 23:14
Tátom a számat : a tégla miért nem jó???
A többi hibalistával egyetértek.
Szabóbácsi
2014. január 27. hétfő 10:58
[re=87362]BEszter[/re]: A tégla azért nem jó mert nehéz, macerás, sokáig szárad a hozzátapasztott beton-vakolattal (=hosszú technológiai szünetek), bonyolult. Egy beton-téglaépület még egy év után is intenzívebben párásodik. Ha villámgyorsan el kell helyezni embereket, arra a lakókonténer a megfejtés. Esetleg valami könnyűszerkezetes épület.
BEszter
2014. január 27. hétfő 11:53
Szabóbácsi válasza : „A tégla azért nem jó mert nehéz, macerás, sokáig szárad a hozzátapasztott beton-vakolattal (=hosszú technológiai szünetek), bonyolult. Egy beton-téglaépület még egy év után is intenzívebben párásodik. Ha villámgyorsan el kell helyezni embereket, arra a lakókonténer a megfejtés. Esetleg valami könnyűszerkezetes épület.”
Konténer? Ez még a zámolyi cigányoknak sem felelt meg, meg a jogvédőknek sem. Pedig ők egy fillért sem fizettek a bankoknak, hanem totál ingyen kapták. Nem kéne ennyire leírni egymást. Ez a bebukottaknaknak nem egy ideiglenes, S.O.S. szállása 1/2-1 évre,hanem …..
De köszönöm az őszinte válaszát.
Szabóbácsi
2014. január 28. kedd 00:13
Szentendrén építési beruházó lakott 6 évig 6db konténerben. Gardróbbal, kandallóval. Bp. II. Hűvösvölgyben óvoda van konténerből. A világ naposabbik oldalán könnyűszerkezetből van a családiházak 90%-a. Csak mifelénk kell még az ingyenházat is kastély-várépítési technológiával építeni a zámolyi és egyéb nagyuraknak. A téglát én ma a képcsöves tévéhez, monitorhoz hasonlítanám. Lehet esküdni rá, de nehéz 🙂
dyro
2014. február 5. szerda 13:35
Szabóbácsi: egy kicsit nem értem ezt a konténer sztorit… nem árvíz sulytotta menekülteknek kell 1hónap alatt ideiglenes menedéket biztosítani max néhány évre, hanem tartós, fenntartható megoldást a kezükbe adni.
Amúgy meg miért gondolod, hogy a konténer az olcsó? Egy 12m2-es üres irodakonténer 1MFt+áfa + szállítás. Ennek alap nem kell, de azért nem árt. Tehát min. 100eFt/m2 az üres konténer. A fürdő, konyha, válaszfalazott az nyilván drágább. Egy normál tégla épületet meg 150-ből ki lehet hozni. A konténernek a létjogosultságát nem az olcsósága adja, hanem a mobilitása. Gyorsan össze lehet rakni (hűvösvölgyi óvoda), majd átvinni máshová, és ha már nem kell, akor el lehet adni (szentendrei vállalkozó). A mobilitás ennél a projektnél nem lehet a cél.
(A cikk eredeti témájához kapcsolódóan: az államnak most meg lett volna a lehetősége, hogy javítson azon a kialakult helyzeten, hogy kevés az állami bérlakás. Egyszerűen a most fél vagy negyed gőzzel folyó lakásfelvásárlást kellett volna felpörgetni, másra nem is lett volna szükség. Az állam is jól jár, mert normális ár alatt venne lakásokat, a tulaj is jól jár, mert aktuális ár fölött adná el, bank is jól jár, mert nem fizető adóstól szabadul meg, gazdaság is jól jár, mert a vételárból fizetőképes kereslet generálódott volna. Csak a banki árverezésen nagyot kaszáló maffiózók nem jártak volna jól… ennyi)
Koós Miklós
2014. február 5. szerda 13:48
[re=87385]dyro[/re]:
az egész koncepció a legelső pillanattól el volt rontva, pontosabban ki se találták. Passziv társasházat kellett volna építeni (mint most a XIII. kerületben) mert az üzemeletetés alacsony költségű lett volna, a beköltözőknek nem a rezsivel kellett volna küzdeni, hanem hogy tudjanak valamit megspórolni. Ebből következően nyilván csak határozott időre szabadna kiadni egy ilyen lakást (pl. 3-5 év) aztán kötelező a kiköltözés, addigra talán van esélye, hogy valamit félretegyen. Ehhez nyilvánvalóan városban kell ilyet építeni, ahol van munkalehetőség, infrastruktúra…stb.
ennek pont a fordítottját csinálták és azt hitték, ha ebbe belebonyolítják a Máltai Szeretetszolgálatot, akkor nem érheti szó a kiválasztást. Ezzel csak azt ismerték be, hogy az állam még arra is képtelen, hogy valós szociális jogosultságot megállapítson
BEszter
2014. február 5. szerda 15:43
Koós Miklós hozzá szólásával kapcsolatban a véleményem : a passzív társasházba 2-3 évre költöztetett emberek nem tudnak összespórolni ez idő alatt annyit, hogy újból becsorogjanak a hitelfelvevők közé, újabb lakásvásárlásra.Kis keresetű emberek.Havi 10-30 ezer forint éppen 1 milcsike, amivel mit lehet kezdeni? Még Szabóbácsi konténerére sem elég. A bárlistás hitelfelvevőt nem szolgálná ki egy bank sem.
Értem én, hogy az építőipar felfuttatása (és a tervező mérnökök foglalkoztatása) is nagyon fontos. Azt gondolom az OV-kormány ebben is gondolkodott, „legalább a maga kölkeinek jusson valami” elv alapján. Ócsára iskolát, buszt, orvosi rendelőt, munkahelyeket kellene vinni és pár év múlva elég jól beágyazott közösség nőne ki ebből a bank-menekült nagycsaládosokból.Mind ez elmaradt és ezért kudarcos……
Tóth Szilveszter
2014. február 5. szerda 16:31
nem kellett volna passzív társasházat sem építeni. valós gazdaságpolitikát kéne folytatni valamint valós szociálpolitikát.
és akkor nem lennének ilyen helyzetben családok, élhetnének továbbra is a munkahelyük, családtagjaik, barátaik között és nem bármilyen szép házba az életüktől távol.
messzire vezet, de ha a chf kölcsönünk kamata 2006ban 6,5% nekünk a bank felé, a chf alapkamata a banknak a svájci jegybank felé pedig 2% volt, úgy a kamatmarzs 4,5% volt akkor.
ha ma – amikor 0% az alapkamat – 4,5% lenne a kölcsön kamatmarzsa, akkor egészen másként néznének a devizahitelesekre, de valamiért a chf alapú kölcsönök ügyfél-bank viszonylatában lévő kamata inkább a forint alapkamatával mozog együtt, ami igencsak „fura”.
mindettől még az ócsai telep kapcsán csattogni kéne a bilincseknek.
Koós Miklós
2014. február 5. szerda 17:06
[re=87388]Tóth Szilveszter[/re]:
Ócsára irtam, amit írtam, de általában is igaz lenne az állami bérlakásokra.
Szabóbácsi
2014. február 5. szerda 17:22
[re=87385]dyro[/re]: Ez egy menekülttelep. Ugyanaz mint az árvizek esetében. Itt nincs semmi, tehát megélhetési lehetőség sem. Rövid időn belül mindenki menekülni fog, kényszerül innen. Az ideiglenes ellakásra néhány -akár használt, nem vadiúj- hőszigetelt konténert összekapcsolva ledobni betontuskókra biztosan olcsóbb mint földmunka, sávalap, téglafalazás, vésések, külső-belső vakolások, ácsmunka, bádogozás, cserepezés. Belül egyszerű, szabadon szerelt vezetékekkel. Szerintem kell hogy cél legyen a mobilitás. Itt a semmihez való röghöz kötés szinte az őrizet határát súrolja.
Tóth Szilveszter
2014. február 6. csütörtök 16:27
[re=87389]Koós Miklós[/re]: a(z állami bér)lakásokra igaz, amit írsz, azoknak egytől-egyig ph szintűnek vagy valami hasonlónak kellene lennie. ócsára nem igaz, az ócsai telepnek nem szabadna léteznie.
Koós Miklós
2014. február 6. csütörtök 18:00
[re=87387]BEszter[/re]:
3-5 évet irtam, nem 2-3-at. A takarékosság a bérlakás bérleshez kell. Nálunk mindenki csak saját ingatlanban képes gondolkozni. Eléggé helytelenül. Ráadásul a mobilitás ellen dolgozik.
Koós Miklós
2014. február 6. csütörtök 18:00
[re=87391]Tóth Szilveszter[/re]:
persze, egyetértünk
dyro
2014. február 10. hétfő 14:42
szabóbácsi: a konténereknek közművek kellenek. ha olcsóságról és néhány évről beszélünk, akkor lakbértámogatást kell nyújtani és havi 50k-ból bőven meg lehet úszni házanként. Az ócsai esetben egy teljesen más koncepció volt. nem gyorsan, olcsón valami szükség-szállást nyújtani az embereknek, hanem egy önfenntartó (zöldséget termesztő, esetleg állatokat tartó) kis gazdaságokat létrehozni. Eleve ez a koncepció nem életképes. Mert hogy vannak ilyen beállítottságú emberek, de akik a hitelt nem tudják fizetni, az egy másik halmaz, és ennek a két halmaznak elég kicsi a közös része.
De a lényeg már elhangzott korábban: Amikor az az alapvető probléma, hogy a fizető kereslet nem tud annyi lakást eltartani, amennyi van, akkor nem az a megoldás, hogy újabbakat építünk…
épvez
2018. január 25. csütörtök 18:50
Olvasgatok, és mosolygok.
Az ócsai szociális lakóparkról alkotott véleményekben, sok valós elem is fellelhető nyomokban, de……. Más egy várost repülőgépről nézni, vagy a városban élni, és a látottakról véleményt alkotni!
Tudni kell, hogy az ócsai szociális lakóparkban rendkívül jó minőségű anyagokból épültek a házak, az utak, és a közművek (már amelyek kiépítésre kerülhettek). Mivel gázhálózat nem épülhetett, igen nagy szükség lett volna minden portára, egy megfelelő méretű tárolóra, amely a tüzelő tárolására is szolgálhatna, de az tervezéskor kifelejtődött.
Egy biztos, az alapötlet nem volt rossz, csak a megvalósítás helyének kiválasztása volt elhibázott, és ezzel az egész projekt sikertelenségre lett ítélve. Nem beszélve arról, hogy a lakópark csak akkor tudta volna betölteni az elképzelt feladatát, ha a következő ütem is megépült volna, de nem a jelenlegi helyen. Hiszen a terület rét-legelő lévén, annak minden ismérvével, teljességgel alkalmatlan többek között mindenféle növénytermesztésre, vagy egyszerűen csak pázsit létesítésére, és még sok minden másra is.
Koós Miklós
2018. január 25. csütörtök 19:43
a projekt alapjaiban, már az alapgondolatnál el volt vetélve. Jellemzően városi embereket önellátásra ítélni elég beteg dolog, nem is szólva arról, hogy nem lehet egy már meglévő településen ilyen erőszakot elkövetni. Ehhez képest az alaprajzok használhatatlansága vagy egy tűzelőtároló hiánya már csak sokadik szempont. Kár védeni egy védhetetlen megoldást.
épvez
2018. január 26. péntek 13:30
Miklós, én nem védtem, csak a gondolataimat írtam le.
Minden rossz dolognak van elismerhető oldala is, ebben az esetben az, hogy rendkívül drága, jó minőségű anyagok kerültek felhasználásra az építés során, csak az volt a baj, hogy rossz helyen.
Nem csak a városi emberekről szólt, és szól itt a fáma, – hiszen sokan vidékről költöztek oda, és csak olyanok pályáztak, akik szerettek volna zöldövezetben, részben önellátásra berendezkedni,- hanem arról, hogy a terület alapvetően rosszul lett kiválasztva a projekthez.
Csak ismételni tudom önmagam, hogy a rossz helyen történő építés pecsételte meg az egyébként jó elgondolásnak a sorsát, és terelte negatív irányba.
De erről már csak elmélkedni lehet, és nincs mit tenni, legfeljebb okulni belőle.
Koós Miklós
2018. január 26. péntek 14:20
a kiinduló elképzelés azért volt teljesen elhibázott, mert
1. mert egy olyan projektbe öltek 100 milliókat, ami azért volt felesleges, mert közben az ország tele van üres lakásokkal. Erről egy sorozatban irtam a következő idézettel:
„Az adatok szerint az üres lakások aránya Budapesten és Közép-Magyarországon a legalacsonyabb, nem éri el a 7 százalékot. Az országos átlag alatti a mutató Közép-Dunántúlon, az ország többi régiójában viszont 15 százalék fölötti, Észak-Magyarországon pedig a 18 százalékot is meghaladja.”
2. a másik rossz döntés az volt, hogy erre a célra egy mesterségesen létrehozott „szigetet” hoznak létre és itt teljesen mindegy, hogy ez Ócsa vagy bármely település MELLETT található. Az ideköltözők joggal érezhették volna magukat gettóban, szemben az üres lakásokba való beköltözőkkel, akik ilyen módon sokkal könnyebben integrálódhattak volna, ráadásul talán emiatt nem kényszerültek volna 100 km-rekre elköltözni sem.
3. az önellátás ma már falun sem általános és magától értetődő, kevés az igazi gazdálkodó, a többség eljár dolgozni, leginkább nem a mezőgazdaságba, hanem az iparba vagy a szolgáltató iparba. A devizahitelesek nagy része viszont városi volt, igy számukra ezt teljesen ismeretlen terület.
E 3 szempont miatt gondolom azt, hogy totális félreértése volt ez az egész a problémának és már előpre lehetett látni a teljes bukást. És akkor még nem beszéltünk az alaprajzokról sem. Felesleges is.
netuddki
2018. január 26. péntek 18:05
rákerestem az ócsai lakóparkra. a neten található fotókon látható KIVÁLLÓ minőségű anyagok: OSB lap az oromfal helyén, villanyóra körül nincsen kőzetgyapot szigetelés, ránézésre centis illesztési hiba a lábazati szigetelésben úgy 150cm hosszan, max 10cm hőszigetelés, csomó helyen hiányzik a hőszigetelő lapok dübelezése, sehol sem látni üvegszövet hálót, ránézésre két rétegű üvegezés, tök normál porotherm profi téglák, sima GV45 bitumenes lemez szigetelés, sima zsalukő lábazati kiemelés, szerintem három sor, de van olyan kép, amin NINCSEN KÖTÉSBE rakva a zsalukő, nem sikerült függőleges fugák pur habbal kinyomva, 25cm faltest egymásra rakott vázkerámia téglából falazva pillérként, belső ajtók tök alap „praktikerben akciós, csak le kell festeni otthon” színvonal, a padlásajtó a legelemibb biztonságtechnikai követelményeknek sem felel meg, de egy ügyesebb kóbor nyestet se tart majd vissza, teljesen alap schiedel kémény, teljesen alap kéményfejjel, néhol nincsen kéményseprőjárdán korlát, semmi nem utal arra, hogy zárt égésterű hőtermelők lennének odabent, bejárati ajtó mellett beltéri (!) minőségű kapcsoló kapcsolja a villanyt, full alap szürke térkő járdák, 2000ft-os bézs kültéri lapok….
igaza van, más repülőről… ezeket csak az elérhető fotókról lestem most le.
kétségtelen Ócsán valami rossz helyre került: anyagi javak, rossz zsebekbe…