Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2013. november 28. csütörtök

A MÉK megújulásának a szükségessége

mek-beszamolo

A kamara, mint szervezet megújítása

a kamara eddigi működése és a tagság körében tapasztalható fokozódó elégedetlenség kapcsán érdemes volna elgondolkodni egy radikálisabb megújuláson, még azon az áron is, ha emiatt hozzá kellene nyúlni a kamarai törvényhez.

A MÉK jelentős részben a tagság tagdíjából él, így a tagság joggal vár el cserébe valamit, 44.000 Ft/év kicsit sok egy rendszeresen megjelenő kamarai értesítőért és egy regisztráció karbantartásáért.

Válságos időszakot élünk, amikor is mindenki a költségeinek a csökkentésére kényszerül, érdemes volna ezt a MÉK-nek is végiggondolni és nem látszatintézkedéseket, hanem mélyreható reformot végigvinni. Az irtózatosan kevés, amit a tisztújítás előtt jó néhány tisztség várományos írt a nyúlfarknyi bemutatkozásában, miszerint „az eddigi munka folytatása” vagy „az építészek jobb társadalom elismerése”. Itt lenne az ideje komolyan venni azt, ha valakit tisztséget és ezért még fizetséget is kap.

A MÉK működésében nagyon sok az átfedés, az indokolatlan tisztségek túlburjánzása. 5-6000 aktív taghoz nem tartozhat 500 tisztségviselő, mert az aránytalan és felesleges is.

Olyan alapvető reformra kell itt gondolni, hogy szükséges-e a megyei rendszert fenntartani, ha az egyes tagok többségének nincs is élő kapcsolata a megyei kamarákkal, bőségesen elég volna csak a helyi ügyek miatt fenntartani egy max. 3 fős irodát (mostani elnök+titkár+ügyintéző) és a többi feladatot (nyilvántartások, etikai ügyek…) a központi MÉK-hez kapcsolni.

A legfontosabb feladatok esetében nyilván meg kell erősíteni a bizottságokat. Az elnök és a jogi képviselet tekintetében pedig főállást és professzionális fizetést biztosítani, mert csak így várható el a maximális odaadás. Ennek érdekében korlátozni szükséges a mellékállásokat (tervezés, saját cég…). Mindehhez nyilván idő kell, talán egy egész ciklus, és ami fontos, számos érintett számára mindez egyenlő lenne az öncsonkítással.

Kérdés mi a cél, a bebetonozott tisztségek fenntartása vagy a tagság jogos elvárása?

A kamarai kommunikáció megújítása

Egy valódi kétoldalú kommunikációhoz legelőször is nyíltság kell és őszinteség. Ha ez nincs meg, kár is bármibe belefogni, mert a tagság továbbra is csak egy adót beszedő hatóságnak fogja tartani a kamarát.

A kommunikáció sokrétű, egyik fontos eleméről, a kamarai szóvivő tisztségről már esett szó. Ne várjunk nagyobb társadalmi elfogadottságot, ha a kamara nem nyilatkozik meg, nem mondja el a véleményét, nem tart sajtótájékoztatókat, nem vesz részt televíziós műsorokban, vitákban, nincs jelen az internet legfontosabb fórumain. Ehhez kell egy szóvivő. Természetesen főállásban.

Egy jó kamarai honlappal számos feladat megoldható, amihez ma létszámot kell fenntartani. Lejárt az ideje annak, hogy excel táblákon tartsunk nyilván adatbázisokat, ráadásul szétaprózva megyénként. Minden, ami adatbázisba rendezhető, az áttehető egy honlapra. Ez nem csak a tagság részéről megnyilvánuló elvárás, hanem a korszerű és gazdaságos működés feltétele. A honlap – a nyitottsága okán – alkalmas a sokat emlegetett kétoldalú információcserére.

A honlap megújítását olyan szakemberre kell bízni, aki képes átlátni egy honlap grafikai, tartalmi és programozási összefüggéseit. Egy ilyen írás nem lehet teljes, ezért csak kiragadva pár fontos észrevétel egy korszerű honlapról :

1 cél egy korszerű Névjegyzék létrehozása, ami pl. alkalmassá tehető, hogy kapcsolódhasson más rendszerekhez (pl. ÉTDR)

2 A Névjegyzéknek lehetnek publikus és csak kiválasztott csoport részére megtekinthető részei.
a Névjegyzékben lehetősége legyen a tagnak a saját adatait frissíteni, publikussá tenni bizonyos elérhetőségeit, honlap címeit, stb, korlátozottan feltölteni saját anyagokat (fotó) vagy pl. portfóliót feltenni fizetős módon.

3 ugyanezen Névjegyzékben a tag nyomon követheti a tagdíjbefizetéseit, bírságait, késedelmi díjait, kamarai pontjait

4 a rendszer figyelmeztetheti a tagot a közelgő jogosultság megújítására

5 a Névjegyzékbe kerülés feltétele működő emailcím, amin a tag elérhető. Alapvető fontosságú az emailcím – szándékosan írom így – kikényszerítése, mert az interneten történő ügyintézés enélkül nem képzelhető el. Ezt a legegyszerűbben pl. kamarai pontokkal vagy egy kis tagdíj kedvezménnyel lehet elérni (a rendszer képes legyen pl. nem válaszoló vagy rossz email cím esetén értesítést küldeni a kamarának).

6 az emailcím azért is fontos volna, mert a kamarának fontos, hogy közvetlenül elérje a teljes tagságát

7 ezen email cím lehet alkalmas egy nem lemondható kamarai értesítőhöz (hírlevélhez), amiben kizárólag olyan információk jelennének meg, amiről a tagságnak tudnia kell (jogszabályváltozások, fontos kamarai események, határidők, határozatok). Emellett lehet természetesen a mostanihoz hasonló (lemondható) hírlevél is, tetszőleges email címmel

8 e megadott emailcím lehet egy kamarai fórumon az azonosítás módja.

9 a kamara belső ügyeit és általában a szakmát érintő ügyekben lehetővé kell tenni, hogy akár a kamara, akár a tagok fórumokat indíthassanak, ahol a kamara tagjai beazonosíthatóak, ezáltal felelősséget vállalnak a mondandójukért.

10 Ma már széles körben elvárás, hogy a – honlapokhoz és a blogokhoz hasonlóan – lehetővé kell tenni, hogy a kamarai hírekhez, beszámolókhoz hozzá lehessen szólni

11 A Névjegyzék és a fórum együttesen alkalmassá tehető, hogy a kamara kötelező vagy önkéntes részvételű szavazásokat tartson közérdekű ügyekben, ezzel is növelve a tagság aktívabb közreműködését a döntés előkészítésekben.

12 A Névjegyzék segítségével lehetne összehívni taggyűléseket és nem kellene a cca 5-6000 tagnak 20 oldalas beszámolókat kinyomtatni és postázni

13 az Építész Közlöny bőségesen elégséges volna pdf formátumban, ráadásul az abban foglaltak (szöveg, kép) kimásolhatóak, archiválhatóak és hivatkozhatóak lennének, a pályázatok vagy épületbemutatók sokkal bőségesebb képanyaggal jelenhetnének meg.

14 ma már elvárás a korszerű keresés lehetősége a honlapokon, aminek fontos része az összetartozó anyagok megjelenítése, címkézése

Ha volna elszántság a MÉK vezetőségében egy radikálisabb megújuláshoz, akkor ehhez a legjobb bevezető egy széles körben elindított, profi moderátor által vezetett diskurzus lenne, az erre legalább átmenetileg alkalmassá tett MÉK honlapon.

Hozzászólások (12): megnézem

  • Szabóbácsi

    2013. november 28. csütörtök 08:38

    #87218

    Miklóst a kamarába! 🙂

  • Ördögh László

    2013. november 28. csütörtök 09:15

    #87219

    Sokakat megdöbbentene, ha tudnák, az országos és a helyi kamaráknál ki mennyi pénzt vesz föl. Ezt kötelezően föl kellene tenni a honlapra. Talán így egyértelmű lenne miért ilyen indokolatlanul MAGAS a tagdíj. Az igazságügyi kamarai tagdíj ennek KEVESEBB mint FELE! Ez a kamara sem a kormány előtt, sem az önkormányzatoknál, sem a közbeszerzésekben nem képes hatékonyan képviselni az érdekeinket! Ezért a magas tagdíjért cserébe a „pénzes” továbbképzések díját a kamarának kellene viselnie! És még egy utolsó gondolat: Nincs szükség ennyi „építész tervezői jogosultra”. Szakértőként 95%-ban rossz és hiányos tervekkel találkozom, amit anno az építőipari szakközépiskola 2. 3. osztályában elégtelennek jutalmaztak volna. Ezeket a kollégákat egészen egyszerűen ki kellene zárni! Aki itt marad az valóban értse és tudja gyakorolni, képviselni a szakmát.

  • Enyedi_Imre

    2013. november 28. csütörtök 09:19

    #87220

    Minden pontjával egyetértek. Ami fontos, hogy Kezdeményezzen, előremenjen a problémáknak. Például. Sok sok kiegészítő dolgot kaphatnánk. Emailokat, ilyen címmel, hogy „mire figyeljünk a…./2013 korm rendelet 8.§. pontjában”. Vagy „így szerződj”. Ezt sohasem lehet kivesézni. Ha kell emelkedjen a tagdíj, egy jóféle support jót tenne 🙂

  • Szabóbácsi

    2013. november 28. csütörtök 09:58

    #87222

    Vannak országok ahol nincsenek kamarák, vagy legalábbis nem kötelezőek, mégsem dől össze a világ. Igazából, tartozhatnánk ezen országok közé is.

    Csak nehogy kiterjesszék és még az autóvezetőknek is kötelezővé tegyék az úrvezetői kamarai tagságot, hogy B kategóriás jogosítványukat megtarthassák.

  • Tóth Szilveszter

    2013. november 28. csütörtök 21:06

    #87229

    excelben névsor? jajistenem…
    amúgy szerintem nem a kommunikáció a legfontosabb. persze jó, amit írsz.

    alapvetően az első változás, amit eszközölnék, hogy eltörölnék minden funkciót, amit a törvényi minimum nem ír elő – kb a tervezői névjegyzék vezetése marad. ezt finanszíroztatnám az állammal, hiszen legyünk már észnél, az állam feladata, hogy a jogi környezetet biztosítsa a társadalom számára. a tanárok sem fizetnek azért, mert valaki számon tartja, hogy ők tanarak.

    a többi szolgáltatást pedig, amit a kamara nyújt, opcionálisra és fizetőssé tenném. akinek megéri, majd kifizeti az árát: felelősségbiztosítás, tervtartalom tisztázása, automatikus tervfelügyelet (hogy ne lehessen a minőségi minimumok rovására versenyezni), jogi segítség, ÉRDEMI továbbképzések (és nem az anyagilag megszorult, bár neves előadó haknizása), érdemi írásos állásfoglalások a jogi környezettel kapcsolatban (az már nem nagyon zavarna, ha a politika átlépne ezeken és tenne rá, ahogy eddig is, az már nem a kamaránkat minősítené). én ezeket hiányolom igazán.

    no meg a mantrám, miszerint a tagokat 10-15 fős osztályokba kell sorolni, az „osztályfőnököket” 10-15 fős iskolákba és az iskolavezetőket 10-15fős páholyokba. a döntési mechanizmusba pedig be kellene építeni a szükséges személyes kapcsolatot a csoporttagok között.
    legalább 10 másik környéken lakó építészt is megismernék, ha nagyobb feladatot bízna rám a sors, kérhetnék tőlük segítséget, ha bajba kerülnék kérhetnék kölcsön munkát stb… egy utcával arrébb működik itt egy statikusiroda és tök véletlen, hogy tudok a létezéséről.
    persze a szociális életem javítása nem feladata a kamarának, de lehet ezt szépen is csinálni.

  • Tanúsító

    2013. december 3. kedd 05:19

    #87238

    Érdemes figyelni az orvosi kamarára! Talán ott most megindul valami, ami aztán végigsöpör a többin!

  • B. András

    2013. december 3. kedd 11:09

    #87240

    Hátmég a SZAKÉRTŐK MENNYI lóvét vesznek fel,akik igények szerint SZAKÉRTENEK és a hatóságokban ülő protekcios gyorstalpalos közig. alkalmazottakkal adnak engedélyeket???

  • Tanúsító

    2013. december 4. szerda 05:23

    #87241

    [re=87240]B. András[/re]: Ajánlom a fentieket kifejteni, részletezni! Hogyan kapcsolódik a kamarák hatékony munkájához?

  • B. András

    2013. december 5. csütörtök 12:30

    #87243

    Tóth Szilveszter:”majd kifizeti az árát a felelősségbiztosítás”-Ne reménykedj,mert Magyarországon olyan,hogy FELELÖSSÉG az nincs,csak érdekszövetségek vannak,akik a legkiszolgáltatottab emberek nyomoruságát kihasználva élösködnek.A TÖRVÉNYEK betartása csak arra vonatkozik,akitől már mindent elvettek és védekezésre képtelenek.Mert vannak HATÓSÁGOK és IGAZSÁGSZOLGÁK akik szintén élösködök,mert csak akkor erősek ,ha BÜNTETHETNEK ,mert azt öszhangban egységes állásfoglalással rövid határidővel megoldják és ha kell ZSOLDOSOKKAL az utcára teszik a szerencsétlen kifosztott családot.De akkor amikor olyan TÖRVÉNYT KELLENE ALKOTNI,amelynek betartása és betartatása mindenkire kötelező akkor lapítanak,mert majd úgyis mindenki ÁTÍRHATJA SAJÁT HATÁSKÖRBE,hogy abból Ő felügyel jópénzért bizonyos dolgokat,DE FELELŐSSÉGET NEM VÁLAL és a FOGYASZTÓ JOGAINAK VÉDELME érdekében NEM RENDELKEZIK HATÁSKÖRREL- és ILLETÉKESSÉGGEL,azt oldja meg a MÁR KISEMMIZETT, és jogainak védelmében fogadjon SZTÁRÜGYVÉDET és forduljon BÍRÓSÁGHOZ,ahol úgyanarról az ÜGYRŐL -AHÁNY BÍRÓ ,ANNYI FÉLE ÍTÉLETET HOZHATNAK,de mindenképpen előre kikötik,hogy AKINEK MÁR SEMMIJE SINCS -A JOGEGYSÉGI HATÁROZAT ALAPJÁN AZ ILLETÉKET ELŐRE MEG KELL FIZETNI a tanács elnökének vezényletével-és majd úgyanaz a KÚRIA a kösöbbiekben(a volt tanács elnökének INDÍTVÁNYA ALAPJÁN)foglaljon állást abban,HOGY A FOGYASZTÓI SZERZŐDÉS ÉRVÉNYES-E és a bírói joggyakorlat miképpen alkalmazható(„a bírák függetlenek,és csak a törvénynek vannak alárendelve,ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatóak).
    Mendebben csak az a szomorú,hogy a KÚRIA nem foglalt állást akkor a PÉNZÜGYI INTÉZMÉNYEKKEL kapcsolatosan ,hogy a SZERZŐDÉSKÖTÉS IDŐPONTJÁBAN ILYEN FOGYASZTÓI SZERZŐDÉS NEM KÖTHETŐ,MERT AZ TISZTESSÉGTELEN ÉS UZSORÁS SZERZŐDÉSNEK BIZONYÚLNAK A JOGSZABÁLYOK SZERINT!!!
    Mindezt a -JOGEGYSÉGI INDÍTVÁNYT- 15 napon belül a Legfőbb ügyész véleményezi!!!(korábban a PSZÁF elnöke Dr. Szász Károly is ezt tette,bele is bukott).
    Tanúsító:Megfelelő a részletezés???A kamarák is így müködnek,hogy FELELŐSSÉG nem terheli őket,a fogyasztó meg ha el akar valamit érni akkor forduljon SZAKÉRTŐHÖZ!!!

  • Tóth Szilveszter

    2013. december 6. péntek 13:13

    #87245

    [re=87243]B. András[/re]: Kedves András! Kérlek, ha idézőjelben idézel (tőlem), akkor azt egyrészt karakterhűen tegyed, másrészt illik a mondat értelemzavaró csonkítását (FÉLREmagyarázHATóság végett) kerülni. esetleg, ha egy felsorolást vág ketté az ember, szerkesztői pontpontponttal jelölni, hogy a felsorolás az idézett szövegben tovább folytatódik.
    „akinek megéri, majd kifizeti az árát: felelősségbiztosítás,[…]”
    köszönetTEl!

  • Megújult a MÉK honlapja?

    2014. május 16. péntek 07:30

    #88471

    […] A kamarai kommunikáció megújítása […]

SZAKMA
MÉK választások 2017 | 6. rész – tagsági aktivitás és kommunikáció

A MÉK-ben 2017-ben választások lesznek, ennek kapcsán a kamara jelölő bizottsága felkérte a tagságot, hogy mondja el, milyen kamarát szeretne.  A tagság azonban néma, aki megszólal, azok nagy része is álnéven ír. A többség max fórumokat olvas és ha kedvére valót olvas ott, magában csendben megjegyzi, hogy JA, IGAZA VAN!, de nem írja le, max egy […]

MÉK választások 2017 | 6. rész – tagsági aktivitás és kommunikáció
2017. szeptember 11. hétfő
SZAKMA
MÉK választások 2017 | 5. rész – Mi lehet az új MÉK vezetés programja?

A MÉK-ben 2017-ben választások lesznek, ennek kapcsán a kamara jelölő bizottsága felkérte a tagságot, hogy mondja el, milyen kamarát szeretne. Nem kell új javaslatok után keresgélni, nem kell feltalálni a spasnyolviaszt, ha már egyszer készen van szinte a teljes program: „… Meg kell fordítani a kamarák működésének irányát!… A jelenlegi MÉK > területi kamara (küldöttek) > kamarai tag […]

MÉK választások 2017 | 5. rész – Mi lehet az új MÉK vezetés programja?
2017. július 30. vasárnap

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább