Új passzívház komponensek
Az elmúlt hónapokban számos olyan termék jelent meg (illetve adtak róla hírt), melyek jól használhatóak a passzívhzakhoz vagy általánosságban az energiatakarékosabb szerkezetekhez
Univerzális hőhídmentesító elem
A Bachl Kombitherm lapok a PIR (poliuretán) keményhab hőszigetelő táblák vágása, élképzése során keletkezett maradványok („gyártási hulladékok”) nagynyomású préseléssel és kötőanyag hozzáadásával történő újrahasznosítása során jön létre.
Poliuretánhab alapon előállított termék, klórozott- és fluorozott szénhidrogénektől (CFC) mentes, kiváló minőségű szerkezeti anyag. Mechanikailag erősen terhelhető, nyomásálló, alaktartó, biológiai és építésökológiai szempontból ártalmatlan, korhadás- és rothadásálló.
A Kombitherm táblák nyomószilárdsága a mészhomok tégláénak és a szerkezeti fáénak ugyan fele, de a fa alapanyagú elemekkel és a vázkerámia téglával megegyező, míg a porusbeton téglának akár a kétszerese. Hőszigetelő tulajdonsága a mészhomok téglánál 10-szer, a fánál illetve fa alapú termékeknél és vázkerámia téglánál akár 3-5-ször, míg a pórusbeton téglánál 2-szer kedvezőbb.
A lemez ellenáll a nedvességnek, rothadásnak és a növények gyökérzetének. Olyan helyeken alkalmazható, ahol többek között gondot jelent a nedvesség és az elvárt a jó hőszigetelő képesség.
forrás : Univerzális hőhídmentesítő elem | Passzívház magazin.
XPS-bakos hőhídmentesítés
Az URSA XPS-bak alkalmazása lehetővé teszi a szarufák vonalmenti többlet hőveszteségének minimalizálását. Ezt a fejlesztést az URSA először 2012-ben vezette be Magyarországon, ráadásul komplex megoldást kínál: a megmagasított szarufaközökbe beépíthető ásványgyapot és tetőfólia termékekkel kiegészítve ezt a speciális rétegrendet.
Az URSA XPS bak a hőveszteség csökkentésén túl a vonalmenti teherátadásban is komoly statikai szerepet tölt be, így a tetőszerkezet alkalmassá válik akár a normál, megszokott és kiváló műszaki paraméterekkel rendelkező, de nem terhelhető URSA ásványgyapot termékek beépítésére is. Előnye, hogy felújítás vagy új építés esetén is, minden szerkezeti kialakításra megoldást nyújt – még belülről látszó szarufás változatban is (akár vasbeton koporsófödémnél is).
forrás: Korszerűen: XPS-bakos hőhídmentesítés.
Lapostetős passzívházak fordított rétegrenddel
Fordított rétegrendben nem lehet kétrétegű hőszigetelés
A problémát az okozza, hogy fordított rétegrendben nem lehet két rétegben alkalmazni a hőszigetelő anyagokat. Ezt több szigetelési irányelv mellett az extrudált polisztirolhabok alkalmazását szabályozó MSZ 7577 számú magyar szabvány is rögzíti. Kétrétegű fektetésnél ugyanis a táblák között vízfilm alakulhat ki, így a vízszigetelés felett páranyomásos tér jöhet létre, ami hosszú távon károsítja ezeket a termékeket. Ezért eddig passzívházakon nem lehetett tisztán fordított rétegrendű szigetelést létrehozni, csak „plusztető” (kettős hőszigetelésű tető, duodach) elégíthette ki a passzívház hőszigetelési követelményeit. Speciális az erre használható hőszigetelés is: csak extrudált habok (XPS) vagy a Magyarországon tavaly bevezetett Zenit márkanevű formahabosított lemezek alkalmasak erre a célra. Utóbbi egy továbbfejlesztésnek köszönhetően már 40 cm-es vastagságban is kapható, így fordított tetőknél is elérhetővé vált a 0,09 W/m2K-es hőátbocsátási tényező, ami messzemenőkig kielégíti a passzívházak követelményeit.
forrás: Építési Megoldások – Már fordított rétegrendű lapostetős passzívház is épülhet.
Felülvilágító rendszer passzívházakhoz
Világszerte az első, passzívházhoz kialakított felülvilágító rendszerként és ferde üvegezésként kapta meg a bevizsgálási igazolást a LAMILUX termékcsalád. A lapos és kis dőlésszögű tetőkre tervezett energetikailag magas színvonalú építőelemek ezzel a legmagasabb hatékonysági besorolásba (phA Advanced Component)kerültek.
Az 52 mm vastagságú üvegezés U-értéke a LAMILUX CI-rendszerű üvegtető PR 60energysave-nél 0,72 W/(m²K) dőlt beépítés esetén (45°) és a LAMILUX CI-rendszerű üvegelemnél FEenergysave 0,84 W/(m²K) horizontális beépítéskor.
forrás: Világszerte az első – felülvilágító rendszer passzívházakhoz | Passzívház magazin.
Hozzászólások (3): megnézem
passzívház minősítő
2013. szeptember 24. kedd 08:37
Tudtommal 20 cm vastagság felett nem javasolt a fordított rétegrend. A fúgákon keresztül szivárgó víz mindenképpen hőhídként hat. Ez annál erőteljesebb hatású, minnél vastagabb a hőszigetelés. A hőhíd mértéke alig változik, miközben a növekvő vastagságnál az U-érték csak kis mértékben csökken. Emiatt a hőhíd részarány megnövekszik és erősen rontja az U-értéket, ami miatt a nagyobb vastagság nem éri meg.
Emiatt szerintem passzívházaknál csak az egyenes rétegrendről érdemes beszélni: párazáró réteg, hőszigetelés, vízzáró réteg. De meg lehet győzni az ellenkezőjéről!
Ahol viszont mindenképpen nagyszerű dolog a fordított rétegrend: pl. panel felújításnál, amikor az új hőszigetelést elhelyezik a régi rétegrenden, melyre előbb egy új vízszigetelés került. Így nem kell megbolygatni a régi rétegeket, még is jelentősen javulhat a hőszigetelés.
Új passzívház komponensek ...
2013. szeptember 24. kedd 13:58
[…] […]
Szabóbácsi
2013. szeptember 30. hétfő 09:03
A fordított rétegrendet gyakran helyhiány miatt alkalmazzák. Viszont ma jobb hőszigetelésű anyagok is előfordulnak az (EPS) XPS-nél, beleférhet a felbeton. PIR hab, vákumpanel. Még nem találkoztam gyakorlati visszajelzéssel hogy valóban egyenértékű-e 5mm vákumpanel kb. 16cm EPS-sel? (30e/m2)