312/2012 (XI.8.) Korm. rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról
Az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet soron következő változásait ide gyűjtjük össze, hogy egységesen, egy helyen lehessen nyomon követni
***
2016. december 28-i változás
a 482/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet salátarendeletként számos fontos építőipari jogszabályt egyszerre módosított, köztük a fenti jogszabályt is
A rendelet 22. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:
„(2) Zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén minden esetben módosított építési engedélyt kell kérni, ha a tervezett módosítás a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét érinti.”
Módosul az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek köre
a rendelet 1. melléklete helyére új kerül, azek közül a legfontosabb változások
Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek
1 Építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zártsorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.
ezt külön ki kell emelni, mert ez azt jelenti, hogy méretkorlátozástól és funkciótól függetlenül – tehát pl. egy Klotild-palota méretű – épület átalakítása sem engedélyköteles! Ennek jelentőségét elsőre elég nehéz felfogni, pedig így van. Minden más továbbra is érvényes, tehát esetleges műemléki, településképi véleményezésre, szakhatósági jóváhagyásra…stb továbbra is szükség lesz.
[Nagy Imre kiegészítése hozzászólásban] kivéve, hogy semmilyen szakmai kontroll nincs immár az 1. melléklet szerint jelentősen kibővített körű, építési engedély nélkül legálisan megvalósítható építmények tekintetében (kivéve műemlék). Hiszen településképi véleményezés sem folytatható le ebben a körben, hiszen ez az építéshatósági engedélyezésre kötelezett építmények terveire vonatkozik, a településkép védelméről szóló tv. szerint.
2 Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása.
3 Meglévő építményben új égéstermék-elvezető kémény létesítése.
6. Épületben az önálló rendeltetési egységek számának változtatása.
8 Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, átalakítása, felújítása, valamint bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot
A nettó/bruttó alapterület alapján belső térfogat (határolószerkezet nélkül) pl. egy 6*6 méteres garázs, aminek 2,77 m a belmagassága akár 1 méteres határoló falakkal és max 1,73 m vastag födémmel.
15 Növénytermesztésre szolgáló üvegház építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megváltoztatása.
16 Növénytermesztésre szolgáló fóliasátor építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megváltoztatása.
18 A magánhasználatú kerti víz-, fürdőmedence, kerti tó építése.
itt is megszűnt a méretkorlát
20 Támfal építése, bővítése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, megváltoztatása, amelynek mérete az építési tevékenységgel nem haladja meg a rendezett alsó terepszinttől számított 1,5 m magasságot.
Az eng. terv dokumentációjának elemei
Változott a rendelet 8. melléklete, jelentősen szűkült a lista. Kiemelve pár fontosabb részt:
„I. Az építészeti-műszaki dokumentáció elemei a tervezés tárgyától függően
1.1. építészeti műszaki leírás:
1.1.1. a teljes építmény eredeti rendeltetésének, valamint az átalakított, bővített építmény új rendeltetésének leírását, hasznos alapterületét,
1.1.2. a telekre, a tervezett és a meglévő építményekre vonatkozó jogszabályban előírt azon paramétereket (telek beépített területe, beépített területek aránya a zöldfelülethez, épületmagasság, építmények egymástól való távolsága, elő-, hátsó-, oldalkertek mérete) melyek nem szerepelnek az egyes tervlapokon és az ezekhez tartozó idomtervekkel ellátott számításokat,
1.1.3. az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló kormányrendelet szerinti számított építményértéket,
1.1.4. azoknak az adatoknak, információknak az ismertetését, amelyek alapján egyértelműen eldönthető a 6. melléklet I-III. táblázatában rögzített szakhatósági bevonás feltételeinek fennállása,
1.2. épületgépészeti műszaki leírás, melynek minden esetben része:
1.2.1. alternatív energiaellátás megvalósíthatósági elemzését az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendeletben meghatározott esetekben és annak 4. melléklete szerint,
1.2.2. az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet hatálya alá tartozó épületek esetében legalább az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet 2. melléklet 2. pontjában meghatározott részletezettséggel a követelményeknek való megfelelést igazoló épületenergetikai számítást,
1.3. tartószerkezeti műszaki leírás
1.4. épületvillamossági műszaki leírás
Nem részleteztük az összes változást, ezért a teljeskörűség érdekében erősen ajánlott a teljes rendeletet áttanulmányozni.
további írásaink a 312/2012. (XI.8.) Korm. rendeletről
írásaink az építési engedélyről
írásaink az építésfelügyeletről
ismertetők a legfontosabb építőipari jogszabályokról
Svájci bicska az építési joghoz | a legfontosabb jogszabályok egy helyen
Hozzászólások (19): megnézem
Bagoly Lajos
2017. január 11. szerda 17:20
Lehet , hogy nem elég alaposan tanulmányoztam az új rendeletmódosításokat , de számomra nem világos , hogy az alábbi esetek az engedélyköteles kategóriába tartoznak-e :
– meglévő, szabadonálló építményről leveszünk két szintet
– meglévő, szabadonálló építményről leveszünk két szintet, és egyet visszaépítünk
– meglévő, szabadonálló építmény pincéjét megszüntetjük
– meglévő , jogerős engedéllyel rendelkező épület pincéjének elhagyása ( kivitelezés megkezdése előtt )
– meglévő , jogerős engedéllyel rendelkező épület pincéjének elhagyása ( kivitelezés közben )
Másképpen fogalmazva, mivel egyik sem bővítés, térfogat növelés, ténylegesen a nem engedélyköteles kategóriába tartoznak -e , illetve az ” átalakítás ” definíció érvényes-e rájuk ?
Koós Miklós
2017. január 11. szerda 18:59
röviden, ami nem bővítés vagy új, az bontás (visszabontás) vagy átalakítás. A visszabontás is átalakítás.
A jogszabály csak meglévő épület átalakítására vonatkozik, építés alatt állóre nyilván nem. szabadonálló épület alól hogyan szünteted meg a pincét?
Bagoly Lajos
2017. január 12. csütörtök 10:25
Köszönöm a választ. Tehát ha visszabontok, és ráépítek az nem bővítés , hanem átalakítás, tehát nem eng. köteles , jól értem ? ( szabadonállónál a teljes bontás sem engedély köteles – ha nem műemléki érintettségű )
Szabadon álló ép. alatt pl. fel lehet tölteni teljes egészében ( és ezáltal megszüntetni ) egy pincét , ami épületszerkezeti, funkcionális okokból fölöslegessé válhat ( ez most csak elvi , jogi tisztázása a kérdésnek ) .
Koós Miklós
2017. január 12. csütörtök 11:19
ha a kindulási állapothoz képest nem lesz nagyobb, akkor átalakítás (az átalakításban benne van a bontás+az építés is)
Bagoly Lajos
2017. január 12. csütörtök 12:14
Vagyis megállapíthatjuk, hogy ha szabadonálló, nem műemlék épületnél az eredeti térfogatot , kubust nem lépem túl, és ezen , befoglaló méreten belül a tömeget visszabontom ( nem teljesen, mert akkor új ép. lenne ) , és újraépítem az építményt , akkor ez átalakítás, ( nem bővítés ) , és így nem engedélyköteles. ( természetesen településképi hozzájárulás és E-napló+kiviteli tervek szükségesek , a szakma szabályai szerint )
Már csak azt szeretném megtudni , mi a helyzet abban az esetben , ha egy jogerős engedéllyel rendelkező, de még el nem kezdett új , szabadonálló épületnél a pincét – geotechnikai okokból – teljes egészében el akarja hagyni az építtető ( a felmenő szintek és kubus változatlan hagyása mellett ) , ez esetben engedély módosítás kell, vagy nem. ( a 312-es R. 22 §-a szerint ha önmagában nem engedélyköteles tevékenység – mint azt fent tisztáztuk – egy pince elhagyása ) , akkor nem kell módosított eng. Vagy ez nem vonatkozik még csak papíron létező épületekre ?
Köszönöm a választ.
Koós Miklós
2017. január 12. csütörtök 14:26
Kedves Lajos,
a kérdésedre már részben válaszoltam: „A jogszabály csak meglévő épület átalakítására vonatkozik, építés alatt állóra nyilvánvalóan nem”.
Ami csak terven szerepel, az nem meglévő épület.
Bagoly Lajos
2017. január 13. péntek 09:55
Kedves Miklós !
Köszönöm a fáradtságot és a válaszokat.
Az építésjogi konferencia és más ( önkormányzati ) források is megerősítették a te álláspontodat a felmerült kérdésekben.
Jó munkát.
Nagy Imre
2017. január 16. hétfő 11:36
Kedves Miklós, Kedves Kollégák (akik idetévedtek),
semmilyen szakmai kontroll nincs immár az 1. melléklet szerint jelentősen kibővített körű, építési engedély nélkül legálisan megvalósítható építmények tekintetében (kivéve műemlék). Hiszen településképi véleményezés sem folytatható le ebben a körben, hiszen ez az építéshatósági engedélyezésre kötelezett építmények terveire vonatkozik, a településkép védelméről szóló tv. szerint.
Javasolom korrigálni ezt a (nem mellékesen nagyon fontos, figyelemfelhívó) bejegyzésben!
Még egy lényeges dologra felhívom a figyelmet: A homlokzat megváltoztása eddig akkor nem volt engedélyköteles, ha a változás tartószerkezetet nem érintett (értsd pl. kiváltó cseréje, megnagyobbítása); ez nagyon is helyénvaló korlát volt. Most ez a korlát eltűnt. Mostantól a helyi védettségű épület- tulajdonosok szabadságfoka megnőtt, „TÜZÉP-ablakok” símán beépíthetők, értékes homlokzati tagozatok szakmai kontroll nélkül legálisan eltüntethetők.
Koós Miklós
2017. január 16. hétfő 12:56
Kedves Imre,
köszönöm a megjegyzésedet, de az oldal felülete pont azért van így kialakítva, mert az egyes posztokhoz írt hozzászólások kiegészítik, sok esetben pontosítják a leírtakat, mert így lesz teljeskörű vagy éppen árnyalt a mondanivaló/információ egy idetévedő olvasónak. Így a te hozzászólásod a cikk kiegészítése, folytatása. Ezért hívják ezt is közösségi médiának
Meiszner Éva
2017. január 16. hétfő 13:59
Kedves Miklós!
Értékes információkat tartalmaz számunkra a cikk. Köszönjük szépen.
Az lenne a kérdésünk, hogy ha jogerős építési engedély alapján elvégeztettünk egy tartószerkezeti megerősítést tavaly, ami az új szabály szerint már nem is engedélyköteles, akkor kell-e kérni használatba vételi engedélyt egyáltalán?
Illetve ha még nem teljesen kész a munka, csak most fejezzük be, akkor a befejezést követően, kell-e használatba vételi engedélyt kérni?
Nagyon szépen köszönjük előre is, ha kapunk választ!
Üdvözlettel:
Éva
Koós Miklós
2017. január 17. kedd 10:40
mivel ez a munka a korábbi szabályozás szerint indult meg, így rá a korábbi szabályok vonatkoznak (de azért ilyen speciális, átmeneti időszakban jobb megkérdezni az építéshatóságot). Feltételezem, hogy az e-napló volt vezetve
Nagy Imre
2017. január 16. hétfő 14:01
Kedves Miklós,
hát persze, így van, együtt értelmezhető minden ide írt alapgondolat, hozzátett szösszenet.
Általában nem is tenném szóvá; most is csak nagy tisztelet, elismerés mellett (ami téged illet).
Ám azt gondolom, hogy ez a mostani változás a szakmát alapjaiban megrengető, kikezdő változás
(csak még sokan nem ismerik ezt fel).
És emiatt gondolom, fontos lenne korrigálni – felhíva rá egyúttal a figyelmet – amit írtál, miszerint: „Minden más továbbra is érvényes, tehát esetleges műemléki, településképi véleményezésre, szakhatósági jóváhagyásra…stb továbbra is szükség lesz”. Mert hisz településképi véleményezésre nem lesz szükség (illetve nincs is rá mód, mivel építési hatósági engedélykérelemhez adható csak településképi vélemény) a Tkv.tv. szerint.
Azért is tettem szóvá, mert az idetévedő olvasók nagy többsége nem hozzászóló (jelenleg ugye 499 : 1 az arány), illetve vélhetően nem is kattan ide, végigfutni a hozzászólásokat.
Koós Miklós
2017. január 16. hétfő 14:03
jogos. igazad van, javitom
Fehér Marcella
2018. április 23. hétfő 11:01
Kedves Miklós, Kedves Szakértők!
A jelenlegi jogszabályt értelmezve elbonthatom a teljes tetőt és újjáépíthetem akár más fajtára? Példaképp: régi kontyolt félnyregtető helyett új, egyszerű félnyeregtető építése nem engedélyköteles? Be sem kell jelenteni sehol?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdvözlettel:
Marcella
atus
2018. április 23. hétfő 13:43
Kedves Marcella!
2017 óta érvényes szabályok szerint az épület átalakítása nem engedélyköteles. Ez azt jelenti, hogy a meglévő épület térfogat nem változik (amennyiben nem műemlék és nem érinti a csatlakozó épületek szerkezetét). Ekkor településképi bejelentést kell tenni.
Minden más esetben egyszerű bejelentést kell tenni, ahol figyelemmel kell lenni a településképi szempontokra!
Fehér Marcella
2018. április 23. hétfő 16:07
Kedves atus,
A településképi bejelentést előre, vagy utólag kell megtenni?
(Az épület szabadonálló, nem esik műemlékvédelem és az új helyi településképi arculati kézikönyvben foglaltak alá. A kerületi városrendezési szabályzatnak is megfelel.)
Köszönöm!
Sári Jenő
2018. október 3. szerda 14:48
Kedves Miklós!
Egy konkrét kérdés: A Rendelet 1. sz-ú mell. 17. pontjának megfogalmazása számomra nem egyértelmű, ugyanis nem világos, hogy a méretbeli határ – max. 6 m magas és max. 60 m3 térfogat – az összes ott felsorolt építményekre értendő, vagy csak a silókra, és a pl. nem veszélyes anyag tároló atmoszférikus föld feletti tartályok bármekkora mérettel engedély nélkül létesíthetők?
Egy 500 m3 hasznos térfogatú oltóvíz, vagy folyékony műtrágya tároló létesítése engedélyköteles vagy sem?
Szekeres István
2018. október 5. péntek 10:53
Kedves Miklós ,
szeretném kicserélni a jelenlegi utca fronton elhelyezett garázs feletti előtetőt egy nagyobb a kerítes vonalon túl lógó (kb.10-15 centiméterrel , csapadékelvezetés vegett) , a kerítés lábazatra tamaszkodó 2 db 10*10 cm-es faoszloppal alátámasztott , polikarbonát tetőre , Kb. 6 m2 .
Kérdésem hogy túl lóghat a kerítes vonalán vagy sem ?
Engedélyköteles ?
Üdvözlettel
István
Tápai Tibor
2018. november 4. vasárnap 11:30
Kedves Miklós! Tanácsot szeretnék kérni. Milyen kategóriába sorolható egy önállóan álló rönkből készült szaunaház melynek méretei 5mx3mx gerincmagasság 3m és kell e épitési engedély ? Válaszát előre is köszönöm