Miért is volt idén ilyen magas a Duna?
Egy friss cikkben azt elemzik, hogy miért is volt ilyen magas a Duna vizszintje idén, miközben a vízhozam érdemben nem is nőtt ilyen jelentősen?
„…Vajon mi az oka az egyre magasabb árvizi szinteknek? Csapadékosabbá vált az időjárás? Bár az idei nyárelő kivételesen sok esőt hozott Közép-Európában, a Duna vízgyűjtőjén, az Országos Meteorlógiai Szolgálat elemzése szerint a csapadékszintek elmaradtak a történelmi csúcsoktól. Az árvíszint mégis rekordot döntött. Vajon miért?
Schweitzer Ferenc akadémikus, az MTA Földrajztudományi Kutatóintézetének tudományos tanácsadója kollégáival évekig kutatta a hazai folyók hullámtereinek geomorfológiáját, és arra a következtetésre jutott, hogy a folyók hullámtere évről évre szűkül, a korábban becsültnél sokkal gyorsabban töltődik, iszapolódik. Egyszerűen: egyre kisebb helyük van a folyóknak, egyre magasabbra torlódnak az árhullámok….”
a teljes cikkhez katt ide
Hozzászólások (3): megnézem
Brigitta
2013. június 19. szerda 10:46
Mi lehet a megoldás? Arra is kitér a tanulmány?
Nyilván nem a már megépült épületek lebontása, hanem olyan helyek, területek keresése ahová „terelni” lehet a magas vízszint esetén a víztöbbletet.
Brigitta
2013. június 19. szerda 10:58
Igen az eredeti cikkben meg van a megoldás!
Szabóbácsi
2013. június 21. péntek 17:34
Igazából idehaza ha magas is volt a vízszint, mégsem katasztrofális. Jól tervezték meg őseink a budapesti rakpart falait. Érdemes tudni hogy kb. 1840-től üres szekér nem jöhetett Pest-Budára, csak földdel, amivel úgy 1m-el feltöltötték a belső területeket. Jól látszik hogy a korábban épült barokk házak mélyebb járdagödörből nyílnak. Passauban más a helyzet, mert dombra épült. Ott másfél nap alatt rendkívül sok víz esett. Viszont a Duna medre a város alatt eléggé leszűkül és ez a lecsökkent keresztmetszet zárta el a nagyvíz útját. Nincs más hátra mint tudomásul venni.