Jogszabálybogozó | Az új építési jogszabályok
Kedves Miklós!
Még januárban írtam egy levelet az új jogszabályokkal kapcsolatban a belügyminisztériumnak. Ma megkaptam rá a választ.
Szerintem érdemes lenne közzétenni, mert sokakat érdekelhet.
Üdv: Cser Eszter
****************************************************
A kérdés
****************************************************
Belügyminisztérium, Területrendezési, Építésügyi és
Örökségvédelmi Helyettes Államtitkárság
1903 Budapest, Pf. 314.
Tárgy: Tájékoztatás kérése az új hatályos építésügyi jogszabályokkal kapcsolatban
Tisztelt Dr. Szaló Péter Úr!
Cser Eszter okleveles építészmérnök vagyok, és a 2013 január elsejétől érvényes építésüggyel kapcsolatos jogszabályok értelmezésével, használatával, alkalmazásával kapcsolatban, kérem, segítse munkámat!
A héten több kerület építéshatósági ügyintézőjével egyeztettem, és ezeken a megbeszéléseken több dologban nem értettünk egyet. A hatályos jogszabályok áttanulmányozása után is több tisztázandó kérdést maradt.
Felmerült kérdések:
-
Az 1-3 lakásos új épületek, ill. az 1-3 lakásos meglévő épületek bővítése és átalakítása esetén a készülő építési engedélyezési terv műszaki leírásához szükséges-e gépész és elektromos társtervező közreműködése? Ekkora volumenű épületnél a gépész és elektromos műszaki leírásrészt építészmérnök elkészítheti-e?
-
Az engedélyezési tervdokumentációhoz szükséges kiürítési számítás minden esetben el kell készíteni (pl. fsz, vagy fsz+tetőteres családi ház)
-
Az engedélyezési tervdokumentációhoz szükséges kiürítési számítás 1-3 lakásos épületek esetén építész tervező elkészítheti-e, vagy csak tűzvédelmi szakértő?
-
Az építési vállalkozói szerződést ellen kell jegyeztetni ügyvéddel? A 191/2009 (IX.15.) 3 § (1) bek b, pontja nem érthető – hivatkozása nincs.
-
Az építésügyi bírságnál van-e részletfizetési lehetőség (7 §), ha igen hogyan, milyen módon?
-
A kéményseprő közműszolgáltatónak számít? Kell a kéményseprővel egyeztetni az építési engedélyezési terv készítése során?
-
300 lm3 alatti térfogatú és 4 m építménymagasság alatti avult lakóépület bontása engedély köteles?
-
Joga van-e az I. fokú építéshatóságnak a használatbavétel tudomásulvételénél a helyszíni szemlén kérni, hogy mutassa be az építtető a kéményseprők hozzájárulását, a közművekkel való szerződését és a felelős műszaki vezető nyilatkozatát. Ha az ügyfél nem kívánja bemutatni ezeket az iratokat, megtagadhatja a tudomásulvételt?
-
Ha a vállalkozó kivitelező alkalmaz szakképesítéssel rendelkező kőművest, ácsot, festőt, stb. szakmunkást, akkor nem kell neki felelős műszaki vezető egy családi ház felépítéséhez? Ki adja ilyen esetben a felelős műszaki vezetői nyilatkozatot (a szakmunkásoknak nincs felelős műszaki vezetői jogosultságuk)?
-
Ha nem tartja be a határidőket az I fokú építéshatóság kihez lehet panasszal fordulni?
Kérem, legyen szíves ezeket a kérdéseket megválaszolni, hogy munkám során megfelelően tudjak eljárni.
Bp. 2013.01.17.
Tisztelettel:
Cser Eszter
okl. építészmérnök
1188 Bp. Címer u. 62/b
****************************************************
A minisztérium válasza
****************************************************
(kattints az alábbi szövegre)
A válasz pdf-ben: SKMBT_42013032210210
Hozzászólások (8): megnézem
Vértes László Ödön
2013. március 24. vasárnap 11:28
És holvan a vélemény?
Koós Miklós
2013. március 24. vasárnap 12:44
[re=85480]Vértes László Ödön[/re]: „kattints az alábbi szövegre”, de ott van alatta külön linkkel is
Vértes László Ödön
2013. március 24. vasárnap 13:00
Köszönöm, már megtaláltam!
Huszti István
2013. március 25. hétfő 09:30
Kérdésem lenne, az energetikai számításokat ki készítheti ?
Cser Eszter
2013. március 25. hétfő 09:44
Sajnos ezt nem kérdeztem meg, de ha a XVIII. kerületbe tervezel, akkor csak és kizárólag energetikai tanúsítói jogosultsággal rendelkező készítheti el. A többi építéshatóság álláspontját nem tudom.
Ádám Gábor
2013. április 4. csütörtök 01:07
Kedves Kollégák!
Véletlenül arról nem született még valahol állásfoglalás, hogy az új OTÉK szerinti, az öko-szemlélet értelmében preferálandó helyi és bontott anyagfelhasználást hogyan képzelték a valóságban, azaz az új passzusok hogyan férnek össze a jóval korábbi (2003-as) jogszabállyal, amely minden építési termékre minősítés kell?(mondjuk egy zsaluzott földfal az szerintem építőanyagból közvetlenül – építési termék, mint nem értelmezhető közbenső fázis kihagyásával – épített szerkezet – de lehet, hogy a hivatal ezt máshogy gondolja…)
Torák Oszkár
2013. május 25. szombat 10:11
Újra találkoztam azzal az ellentmondással, hogy az építési engedélyezéskor javasolták a BM Építési Főosztály Eszternek írt válaszlevelének 6.pontjában már nem szükséges kéményseprő egyeztetést. A Magyar Kémény Kft a területén kiadott körlevélben az alábbiakat kéri:
„A használatbavételi eljáráshoz kérem, követeljék meg a gáz illetve szilárd tüzelésű kéményekről is a szakvéleményt, így a zárt égésterű készülékekről is, melyeknek függőleges égéstermék elvezető rendszere van.”
Lassan fél éve küldték szét a levelet, kívácsi leszek a használatbavételi engedélyezésre. Szóval törvény szerint nem kell egyeztetni, de a díjáról a kéményseprő Kft nem akar lemondani, ezért használatbavételkor akarja behajtani.
Írhat-e egy építész gépészeti műleírást?
2013. szeptember 16. hétfő 12:16
[…] március 18-án kelt levélben a Belügyminisztérium Építésügyi Főosztálya válaszolt a kérdéseimre melyek között az […]