Csapadékvíz kezelői hozzájárulás.Kié az esővíz?
Pécs bizonyos területein nemcsak a közút csatlakozáshoz, hanem a csapadékvíz kezelés megoldásához is kell szükséges kezelői hozzájárulást beszerezni az építési engedélyezési eljárás keretében. Már a sokadik családi házhoz kérem meg ezt a fajta „kezelői hozzájárulást” a város tulajdonában lévő Biokom Kft-től (hozzájuk tartozik a hulladékgazdálkodástól a parkoláson át sok minden), de még sohasem kérdőjeleződőtt meg bennem, hogy tulajdonképpen mihez is járulnak hozzá egy ilyen engedéllyel?
Arról van szó ebben az egész eljárásban, hogy a telken keletkező csapadékvizet miképpen helyezem el? Ahol van csapadékvízcsatorna (árok), ott értelemszerűen oda kell bevezetni, ahol nincs ott tárolni kell, pl. egy ciszternában. Ez különösen ott lehet érdekes, ahol valamilyen bányászati vagy más geológia indok miatt fontos, hogy mi történik a csapadékvízzel.
Kezdjük azzal, hogy egy üres építési telken a tulajdonosnak ezirányban nincs dolga, ha az eső leesik, akkor az a maga természetes módján elfolyik a lejtés irányában. Ha özönvíz van, akkor is. Ha az közút vagy ha az a szomszéd telke, akkor arra. De akkor is ez történik, ha a telek pl. bányászatilag érintett vagy éppen csúszásveszélyes területen fekszik.
Abban a pillanatban, ha a telket beépítjük, akkor a jogilag megváltozik a helyzet, hiszen a vizet „kezelni kell”. De ki és mit is kezel?
Ha ugyanis nincs csapadékvízcsatorna vagy árok, akkor nyilván a telken kell elszikkasztani, ami viszont a telektulajdonos kötelezettsége.
Kié is az esővíz, ki rendelkezik felette és milyen módon?
A Pécsi Építési Szabályzatban (PÉSz) előírják a ciszterna építését, ami rendben is van, de mihez kell a kezelői hozzájárulás? Ha a saját telkemen lehullott csapadékvizet a saját ciszternámba vezetem, majd onnan kilocsolom, vagy éppen visszavezetem a házamban, akkor ki kezeli a csapadékvizet én vagy a Biokom? Ráadásul a közműpótló létesítmények – ilyen a ciszterna is – nem engedélykötelesek.
Akkor pedig nem értem, mit is engedélyez a Biokom 11.020 Ft+Áfá-ért? Őszintén érdekelne, tudja esetleg valaki?
Hozzászólások (5): megnézem
Fenyvesi Péter
2013. március 21. csütörtök 09:11
Mi ez, ha nem lehúzás? Szolgáltatás, teljesítés nélküli díj, a papírmunkáért, de legalább ebből fenntartható egy felesleges iroda. A bürokrácia így termeli újra magát.
Ferenc, nem tudom, szabad-e ötleteket adni, mert nincs az az abszurd, amit meg nem valósítanak. Úgyhogy nem is írom, mik jutottak eszembe erről. 🙂
ger82
2013. március 21. csütörtök 11:32
engem inkább az a része érint illetve foglalkoztat, hogy amíg nincs beépítve a telek addig mindegy, hogy elönti az alsó szomszédomat az esővíz vagy sem, de ha ház is van rajta, akkor meg az én problémám. Rendben persze a szomszédi viszony miatt nem engedem, hogy elmossa a víz, de akkor is 🙂
Eszter
2013. március 21. csütörtök 19:20
Egy újságíró utána kérdezhetne……
stuksza
2013. március 21. csütörtök 20:58
El kellene indulni „Forró nyomon” a „TV ügyvédjével” és megjelenteni a „Napló”-ban. Lehet, hogy valakinek a Táncsics-díjába fog kerülni?
Adamko Ferenc
2013. március 23. szombat 08:02
Ilyenkor az egyik szemem sír, a másik nevet. Nevet a szem, mert van ebben az országban kreatívitás az biztos. Sír mert marhára rossz helyen van. 🙁