Felújítunk | 5. A tervek
A ház 25 éve épült sorházi lakás, félszinteltolással, a rajzról részben lemaradóan a garázs és mögötte egy hobbiszobának használt helyiséggel (itt található a C21 gázkazán). Az alábbi rajzon látható a régi alaprajz, amit a következők miatt nem akartunk meghagyni:
- keskeny volt az előszoba, nem volt hely a kabátoknak
- a WC-fürdő helyiség elavult volt és kicsi
- az étkezőben felesleges falak voltak, amik lekorlátozták a használatát
- az étkező csak az északi konyhaablak felől kapott világítást
- a konyabútor elavult volt és korszerűtlen. 25 év nagy idő egy konyhabútornak is
- a szobán kívüli kerámia padlóburkolat már igencsak cserére szorult
Az elképzelések:
- praktikusabb, jobb helykihasználás,
- tágabb fürdőszoba
- nagyobb étkező
- az étkező és a nappali közötti fal kibontásával világosabb étkező kialakítása
- új konyhaelrendezés, új konyhabútor
- a nappali teljes átrendezése
- vizteres cserépkályha építése és rákötése a jelenlegi központi fűtésre
- burkolatcserék
- fa mennyezetburkolat
- új belső ajtók
A legfontosabbakat majd sorba veszem, mert számos tanulsággal jártak.
Ha valaki esetleg nyomon szeretné követni a lakásunk felújítását …
Hozzászólások (15): megnézem
Zoli
2013. március 16. szombat 15:43
Kedves Miklós!
A kifelé nyíló WC-ZUH ajtó szerintem nem szerencsés, gondolom a helyhiány…
Tetszik a terv, jó az elrendezés.
bobo
2013. március 17. vasárnap 00:35
A mosdó eléggé a sarokba került, de ezt leszámítva ötletes megoldásokat látok.
Tanúsító
2013. március 17. vasárnap 05:36
Sok álmatlan éjszakád lehetett, hogy a legtöbbet kihozd a régiből, figyelemmel a sorházi kötöttségekre is…
Néhány gondolat a gépészetről:
– A fürdőszobai szellőzés csak akkor fog működni, ha nem csak az elszívásról, hanem a levegő bevezetéséről is gondoskodsz. Tudom, hogy bonyolultabb, de a levegőt nem a homlokzaton dobnám ki… Egyébként a csatorna ejtőcsőből azt tippelem, hogy a földszinti fürdőszoba felett is vizes helyiség van. Annak a szellőzése rendben?
– A konyhaablak alá befutó pult miatt az ablak alá nem kerül fűtőtest. Ott keletkezik a legtöbb pára (mosogató, tűzhely ) ami a hideg üvegfelületen fog lecsapódni. A tűzhelynél nem találtam elszívót, amivel el lehetne vezetni a pára egy részét.
– Hasonló a helyzet a nappalinál. A teraszajtó/ablak két oldalán, jól szigetelt, és vélhetően kedvező felületi hőmérsékletű falak előtt van egy-egy radiátor. A hideg üvegfelületek előtt semmi, illetve a „kiskert”, ami ugyancsak termeli a párát. A West End üzletközpontban láttam hasonlót, három szinten zubog a víz a sziklafalon… (bocs!) Megfontolnám legalább az egyik radiátort az ablak alá tenni, de az sem lenne unortodox, ha a teraszajtó elé padlócsatornába helyezett bordáscső-fűtőtest kerülne.
– A végén a legfontosabb: minden bizonnyal jó okod van vízteres cserépkályhát beépíttetni. Akkor sem egyszerű, ha vagy-vagy üzemel a C 21 (hány éves is az a gép?!) kazánnal, de ha párhuzamos üzemre gondolnál, a megtakarítás többszörösét vinné el az automatikája. Ha nem csak ünnepeken gyújtasz be, indokolt lehet egy puffertartály beépítése is… Amikor minden szét van verve, érdemes arra is gondolni, hogy a gázkazán cseréje -ami bármikor szükségessé válhat-, a kémény átépítését is magával hozza! Ellenőrizni kell a cserépkályha égési levegő ellátását is, főképp, ha a házban elszívó szellőzés működik. Mennyivel egyszerűbb lenne (a gépésznek), és drágább (a tulajnak) egy kiegyenlített, esetleg hővisszanyerő szellőzést építeni. Az biztosan többet hozna, mint a cserépkályha. Szóval, erről az utolsó észrevételről ajánlom, hogy konzultálj egy gépésszel, aki csinált már hasonlót!
Ismételten sok türelmet, és jó egészséget kívánok!
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 11:10
[re=85377]Zoli[/re]: nem tudom miért nem szerencsés a kifelé nyíló ajtó? igazából lehetett volna befelé nyíló is, de valamiért nekünk igy tetszett jobban
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 11:11
[re=85378]bobo[/re]: a helykihasználás miatt került a sarokba, ez a fürdő azonban csak második fürdő lesz (tartalék)
bobo
2013. március 17. vasárnap 11:25
[re=85385]Koós Miklós[/re]: jó gondolat volt a sarokba helyezni a helykihasználás miatt, de mivel csak 50 cm széles, kényelmetlen lesz a használata, még második fürdőként is. Ha 70 cm lenne, nem írtam volna.
Amúgy a kamrában mi az a kerek? Valamint nem látom át, a konyhában hol lesz a fűtőtest? Mert ahogy Tanúsító is írja, az ablaknál nem látni. Viszont a nappali megoldása szerintem nem gond, ne takarja el fűtőtest a kilátást, ha nem muszáj.
bobo
2013. március 17. vasárnap 11:29
[re=85377]Zoli[/re]: a kifelé nyíló ajtó tényleg nem jó, ha van valaki előtte az előszobában, viszont ha befele nyílna, a zuhanyzóba kéne belépni nyitáskor/csukáskor. Így ez az optimális megoldás szerintem is.
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 11:46
[re=85380]Tanúsító[/re]: szerencsére nem voltak álmatlan éjszakáim, én magam nagyon élvezem ezt az egészet, még akkor is ha egy hónapra kemping üzemmódra is kellett kapcsolnunk. Ez ezzel jár. No problem.
A WC felett valóban fürdő van, annak van (tetősík) ablaka. A fürdő nem állandó használatú lesz, igy nem lesz gond a homlokzatra való kiszellőztetéssel.
A konyhabútorban lesz elszívó, de ennek a bemutatása majd a konyhabútornál lesz esedékes. A konyhából kivesszük a mostani radiátort (most sem az ablak alatt volt) és áttesszük máshová. Mivel itt állandó a főzés, a konyhai radiátor eddig is állandóan le volt kapcsolva.
A teraszajtó két oldalán lévő radiátorból az egyiket sohasem használtuk, a külső hőszigetelés óta, még az egy is sok volt időnként. Ide kerül a cserépkályha, igy ez a probléma nem probléma. A homlokzati nyilászárókat folymatosan cseréltük ki, és soha sehol nem volt párásodás. Miután én itthon dolgozom és emiatt használom is a lakást, igy a folyamatos szellőztetésre nem kell külön odafigyelni, annyit járok kelek, megyek el itthonról. A pára sohasem volt gond, tényleg.
A vízteres cserépkályháról majd később. Puffertartály mindenképpen lesz, mert alapvetően fával tüzelünk majd. Amig birja a C21, addig marad.
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 11:48
[re=85381]sby f. j.[/re]:
a fürdő nem állandó használatú lesz. A borotválkozás dolgot 20 éve megoldottam, azóta vagyok ugyanis szakállas
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 12:11
[re=85386]bobo[/re]:
a kamrába egy kis villanyboyler kerül (mosogatás, lenti fürdő). Az emeleten van egy átfolyós gázboyler, de az messze lenne a mosogatótól. A melegvíz megoldása a legproblémásabb, mert a gázboyler messze van, a puffertartály tud melegvizet készíteni, de csak emiatt nem gyújtanék be se a kazánba, se a cserépkálhába, napkollektor pedig nem tudom mikor lesz (a puffertartály azt is tudja majd fogadni). Kompromisszumként született a tárolós villanyboyler.
Beszéltünk átfolyós rendszerüről is, de végül azt is elvetettük.
A konyhában nem lesz radiátor (lesz ott épp elég melegtermelő: 2 db hűtő, egy gázfőző és egy elektromos sütő is) legközelebb az étkezőben lesz.
bobo
2013. március 17. vasárnap 14:33
[re=85391]Koós Miklós[/re]: egy nagy házban valóban sokszor gond a meleg víz megérkezése. Viszont a kis bojler nem fog fűtőtestként viselkedni a kamrában?
Koós Miklós
2013. március 17. vasárnap 15:53
[re=85398]bobo[/re]:
egyrészt hőszigetelve lesz, másrészt nálunk – a sok főzés miatt – gyakorlatilag a konyha meghosszabbítása, ergo állandóan nyitva van (bár most talán nem így lesz, ha sikerül mindennek jó helyet találni a konyhabútorban.
Tóth Szilveszter
2013. március 17. vasárnap 19:42
Ahhoz képest, hogy a megrendelő rajzolta az alaprajzot, elég profi 😉 (bár a felmérési terv hátterében a négyzetháló elég „autentikus” :))
a kézmosó nekem sem jön be, de egyértelműen látszik, hogy ez a funkció járt pórul a többi javára.
Viszont amit meggondolásra érdemesnek tartok – és még nem hangzott el, hogy a cserépkályhától jobbra (terven balra) eső falfület nem tartanám meg, bővíteni végképp nem bővíteném. Az ok egyszerű: az étkező felől leárnyékolja a cserépkályha sugárzó fűtés hatását. ha teljesen elbontható a falfül, akkor a cserépkályha el is húzható a lépcső felé, akkor az lenne a térelválasztó, de több hely is marad a nappaliban a falfelületnek.
Koós Miklós
2013. március 18. hétfő 10:01
[re=85382]sby f. j.[/re]:
a használatból következően más az igény. Gyakorlatilag szintenként válik el a használat. A dolgozó – ahol egész nap tartózkodom, az fent van a tetőtérbe, a közbenső sziont a háló szint, itt elég lenne este fűteni, a lenti részt pedig szintén csak dékztéán-este használjuk, én megyek le max ebádelni.
Funkcionálisan is átgonodljuk és valószínüleg egy kisebb helyiségbe telepítem át a dolgozót. igy a felső szint 2 nagy méretű szobája megmarad a hazalátogató gyerekeknek és családjaiknak (karácsony, húsvét, születésnapok…). Igy azok le is lesznek valószínüleg kapcsolva a fűtésről (temperálás).
A fűtéshez tárolótartály lesz, igy alapvetően a cserékályháról szeretnénk a fűtést biztositani.
Koós Miklós
2013. március 18. hétfő 11:01
a cserépkályha csempéit már legyártották, húsvét után kezdik rakni. Tisztában vagyok azzal, hogy ez a fajta fűtés személyes jelenlétet igényel. Pont ezért választottuk, mert én nagyrészt itthon vagyok. Ha pedig elmegyünk itthonról egy hétvégére mondjuk, ott a gázkazán.