Halottak napja | Temető helyett nyugvóerdő
Németországban már van un. nyugvóerdő, amelynek 160 hektáros parcellája nélkülözi a kerítéseket, sírköveket, fejfákat, ravatalozókat, kápolnákat. A nyugalom az elhunytnak itt csaknem örökre szól, ráadásul a környezetvédelem maximális betartásával.
A hagyományos temetéssel van egy komoly gond, amelyre egyre jobban odafigyelnek: Nem környezetbarát. Egyrészt helypazarló, másrész a koporsókból és egyéb kiegészítő anyagokból mérgező anyagok jutnak a természetbe a lebomlás során. A szóróparcellák, tengerbe szórt hamvak és környezetbarát, nyomtalanul elporladó koporsók után a németeknek ismét sikerült újítaniuk a temetkezési szokások terén: Kassel közelében nemrég fölavatták az első „nyugvóerdőt”.
A fogalom (Friedwald) voltaképpen a temető (Friedhof) szó módosítását takarja. A holtak hagyományos nyugvóhelyéül szolgáló „udvarokkal” (Hof) szemben a kasseli tartományi erdőgazdaság 160 hektáros parcellája nélkülözi a kerítéseket, sírköveket, fejfákat, ravatalozókat, kápolnákat. A nyugalom itt csaknem örökre szól, ráadásul a környezetvédelem maximális betartásával.
Az érdeklődők maguk választhatják ki, hogy elhunyt szeretteik hamvait milyen fa alatt kívánják örök nyugalomra helyezni. A hatalmas területen széles választék van tölgyekből, vérbükkökből, vörös-, jegenye- és lucfenyőkből. A névre, illetve családra szóló fa használati díja 3555 euróba kerül. Közösségi fákért – amelyek alatt legföljebb tíz urnát lehet elhelyezni – 770 eurót kell fizetni a Friedwald Deutschland egyesületnek. A hagyományos temetők 20-25 éves „örökkévalóságával” szemben ez 99 évre szavatolja a „sír” háborítatlanságát.
Hozzászólások (3): megnézem
Tüke
2012. november 8. csütörtök 08:16
Ha kissé megkésve is, ill. ismétlés lehet (?) részemről – kellően „le vagyok fáradva” sírmegváltási ügyektől ! Mit,hol,hogyan is kell tenni,ha lejár a megváltási idő és nem is én lennék a No.1 személy, aki jogosult lennék az ügyet intézni – de ez egy más történet. A pénzt leperkáltam,lelkiismeretem kb.25 évig tiszta. Kissé várakozással tekintek 2013-ra, amikor -állítólag – új törvény lesz a temetkezésről.
Amit,mint pécsi lakos szeretnék megélni,az az : legyen Pécsett is ilyesmi!
A cikk címe (2006-os) belvárosi temető: valódi sírok virtuális térben. (Googleba írva ott a cikk és a linkek ) Ki lehet próbálni, mert működik!
Temessük, vagy éltessük a hamvak Balatonba szórását? | A Balaton
2012. december 24. hétfő 17:40
[…] Kapcsolódó gondolatok, további kérdések: Temető helyet nyugvóerdő? […]
Magyar öko temetkezés
2015. február 22. vasárnap 08:30
[…] éve számoltunk be arról, hogy Németországban un. “nyugvóerdőt” hoztak létre, ami a temetkezés ökológikus formája, hiszen a 160 hektáros erdőterület nélkülözi a […]