Őrült projektek: mesterséges szigetek
A gazdag olajállamok gondolva a jövőre, amikor is az olaj már nem fogja biztosítani (a mellesleg munka és fáradtság nélkül az ölükbe hullott) jólétet, különféle turistacsalogató projektekbe fogtak. A fantáziának nem szabtak határt. Éltek is vele, akiknek ez megadatott. Üdülőparadicsomokat álmodtak változatos megjelenésben.
A bibi azonban az, hogy bármennyire is exkluzívnak hatnak a saját tengerparttal rendelkező luxus appartmanok és szállodák, ha – a mellékelt képek tanúság szerint – a legnagyobb baj, amitől félhet az arra tévedő, az a magány.
A fotókon ugyanis semmi nyoma az emberi jelenlétnek, sehol autók, gyerekek, emberek, nyüzsgés, igazi arab zsibvásár. Nincsenek zsúfolt kávéházi teraszok a parton, nincsenek pálmafás korzók, ahol hírességek sétáltatják a kutyájukat vagy legújabb barátjukat/barátnőjüket.
Üres az egész. Még fák is alig vannak, fasorokról, 300 éves tölgyfa árnyékáról már ne is beszéljünk, mert hiányzik a múlt, a tradíció, a hagyomány, a hely szelleme, mindaz, ami pl. Monacot, a Riviérát , de akár Karlovy Vary-t és más felkapott helyet éltet. Ez ugyanis pénzért nem kapható meg.
Aki látott már a Burj Kalifa tetejéről készült képeket, az tudja, hogy itt két látnivaló van mindössze: a tenger és a sivatag.
forrás: Őrült projektek: mesterséges szigetek – Arab luxus Blog.
Hozzászólások (6): megnézem
dp
2012. június 20. szerda 02:53
Dubai az Egyesült Arab Emírségek része.
A területe (4.114km2) az ország területének (75.150km2) 5,5%-a, lakossága (2,2M / 8,2M) 27%.
Az olajtermelése (240e hordó/nap) az országon belül (2.500e hordó/nap) 10%, a gázkitermelése 2%.
Dubai termelése tehát szerényebb mértékű az országon belül. Egyes források egyenesen úgy fogalmaznak, „a Dubai emírségnek nincs olaja”. A valóság az, hogy a készletei rohamosan csökkennek, tehát az emírség kénytelen előre gondolkozni.
Ami viszont van, és nem fogy ki az a sivatagi forróság, homok, és a tenger. Az éves középhőmérséklet 24-42°C.
Ebből kell hát gazdálkodniuk.
Mit lehet ezzel kezdeni?
Az emír úgy döntött, abból kovácsol tőkét, amije van: mivel csak a tengerparton van élet, azt kénytelen fejleszteni. A forróságból állandó nyarat, a homokból strandot varázsol, a kevéske partot megsokszorozza a mesterséges part-nyúlványokkal.
A válság megfékezte a beruházásokat és az értékesítést, de a „mindenkinek saját tengerpartot” ötlete garantált üzleti siker.
Mivel a vásárlók alapvetően a gazdagabb rétegből kerülnek ki, nem jelent gondot, hogy nincsenek zsúfolt Tesco-k vagy plázák. Az évszázados tölgyeket ne keressük a trópusokon, a hagyományokat pedig még korai keresni. A legnagyobb hagyományok is az első nappal kezdődtek 🙂
Albert Sándor
2012. június 20. szerda 09:32
Ha nem lesz olaj mivel mennek oda az emberek ?
dp
2012. június 20. szerda 14:29
Járművekkel.
Amiket jórészt már nem olajszármazékok hajtanak. Már ma is vannak hibrid és elektromos autók.
A megújuló energiaforrások lassan visszább szorítják a fosszilis energiahordozókat.
Egy felmérés szerint a szélenergia biztosítani tudná a mai világunk energiaigényének 6-szorosát, de rendelkezésünkre áll a napenergia, a részecskeenergia, stb is.
Koós Miklós
2012. június 20. szerda 15:27
[re=84409]dp[/re]:
nos egy naiv ember azt gondolhatná, hogy azt az ölükbe hullott irtózatos pénzt -többek között – mondjuk a következő időszak alternatív energiaforrásainak a fejlesztésére, beruházásaira költenék, ezzel szemben leginkább azt látni, hogy a temérdek pénz közönséges fogyasztásra megy el. Ha valahol magas a napsütéses órák száma, hát akkor ott elégséges, ráadásul volna pénz kutatásra, fejlesztésre, beruházásra. Az EU azon gondolkodik, hogy Afrikába telepítene óriási napelem parkokat, miközben ezt megtehetnék azok is, akik ezt saját forrásból is biztositani tudnák.
az ingatlan biznisz ma már korántsem akkora üzlet, mint volt 20 éve, a gazdagok pedig sokkal inkább a Riviérán vagy egy svájci tó mellett vesznek méregdrága ingatlanokat, mert azok 150 évvel ezelőtt és 150 év múlva is értékes lesznek.
Amikor a néptelen üdülök soráról írtam, nem a Tesco jutott az eszembe, hanem az hogy az egész KIHALT úgy ahogy van. Nézd meg a fotókat, önmagukért beszélnek.
Szabóbácsi
2012. június 21. csütörtök 00:55
[re=84410]Koós Miklós[/re]: Volt egyszer egy riportfilm egy ilyen Emírségbeli építőipari nagyvállalkozóról. Főmufti. Mutatták a palotáját. Egy IKEA méretű hodály volt millió szobával, minden szoba a legdrágább bútorokkal berendezve. Sok szobába hónapok óta a lábukat sem tették be. Mutatták azt a helyet ahol élnek a palotában. Egy kis konyha, az asztal viaszosvászonnal letakarva. Ennyi.
A fedett sípályán biztos több az élet, meg a szomszédos plázában is.
Tényleg szégyen hogy ezek hűtése érdekében irtózatos mennyiségű kőolajat égetnek el. Már ez is ellentmondás, tűzzel hűtenek. A létező legalkalmasabb terület a napelemparknak. Akár sóval kombinálva.
Az utca meg természetes hogy kihalt. Ahogy minálunk is eléggé kihalt lett ezeken a tűző napokon és főleg hasonló funkciójú kertvárosi lakóövezetben. Az árnyékok alapján kb. dél magasságában. Ilyenkor szieszta van 🙂
Jesu
2012. június 21. csütörtök 12:32
Dolgozik, él kint barátom. Egész más világ.
A legnagyobb probléma ott, hogy üssék el az időt és a temérdek pénzt.
Mindezt olyan emberek, akiknek a felmenőik alig 40-50 éve még max tevepásztorok voltak. Rettenet.
Senki sem dolgozik a helyiek közül. Havi fixük van, hogy ne is kelljen. Állampolgári jog alapján jár nekik.