Knauf Supafil fújható ásványgyapot
A Knauf Insulation Kft. új termékcsalád, az úgynevezett fújható ásványgyapot bevezetését kezdi meg 2012. januárjától. A táblákban vagy tekercsekben kapható, „gyári készítésű” termékekkel szemben az ilyen anyag ömlesztett formában kerül a kivitelezőhöz, aki megfelelő gépekkel elvégzi a beépítést.
Alapanyag szempontjából két fő csoportba lehet sorolni a fújható ásványgyapotokat:
- kötőanyagot nem tartalmazó (ún. virgin wool) vagy
- a táblás vagy tekercses termékek gyártása során keletkező vágási hulladék újra feldolgozásával előállított termékekhez.
A magyar piacra a kifejezetten befúváshoz készülő, fehér színű Supafil üveggyapot anyagokat ajánljuk. A kötőanyagot nem tartalmazó ásványgyapot termékek előnyei:
- Természetes alapanyagokból készülnek
- Nincsenek egészségre káros alkotórészeik
- Az MSZ EN 13501-1 szerint A1 (nem éghető) tűzvédelmi osztályba tartoznak.
A befújható anyagokról már megjelent a honosított magyar szabvány, MSZ EN 14064 számon. Ennek első rész harmonizált – MSZ EN 14064-1:2010 Hőszigetelő termékek épületekhez. Helyszínen kialakított laza ásványgyapot (MW-) termékek. 1. rész: A beépítés előtti laza kitöltőanyag előírásai – amelyben a gyártó által igazolható tulajdonságokat és vizsgálataikat írják elő.
A szabványban meghatározott alapvető követelmények:
- Hővezetési tényező/hőszigetelő képesség
- Vízfelvétel
- Páraátbocsátás
- Áramlási ellenállás
- Ülepedési osztály – Si: a gyári készítésű termékeknél ismeretlen fogalom azt fejezi ki, hogy 25 év időtartamot feltételezve mekkora ülepedés (vastagságcsökkenés) várható a beépítés után.
A szabvány három alapvető alkalmazási területet különböztet meg:
- vízszintes épületelemek szabadon befújt szigetelése: épületek zárófödémei (loft insulation);
- falazott, üreges falak: előtétfalas szerkezetek
- vázas (keret) szerkezetek: tartóvázas épületek vízszinte, ferde és függőleges elemei
A „loft” szigetelés esetén bármilyen ülepedés megengedhető, mivel a beépített anyagra itt utólag is rátölthető újabb réteg. A másik két terület esetén az utólagos szigetelés nehezen kivitelezhető, ezért itt S1 osztály az előírás, az alábbi táblázat szerint:
Osztály |
Ülepedés |
S1 |
Nem mérhető (≤ 1 %) |
S2 |
1% < S2 ≤ 5 % |
S3 |
5 % < S3 ≤ 10 % |
A gyári vizsgálatok alapján a gyártó megadhatja azt a testsűrűséget, amely esetén tartható az S1 osztály követelménye. Vizsgálatok hiányában az alkalmazási területtől függően a szabvány szerinti alábbi minimális testsűrűségeket kell megkövetelni a beépítés során.
Termék |
Falazott (üreges) szerk. |
Vázas (keret) szerkezetek |
|
függőleges és ferde síkú |
vízszintes |
||
üveggyapot |
25 kg/m3 |
30 kg/m3 |
30 kg/m3 |
kőzetgyapot |
60 kg/m3 |
70 kg/m3 |
65 kg/m3 |
Példa a CE jelölési kódra: MW EN 14064 – 1 – S1 – AF38 – WS – MU1
Helyszínen kialakított laza ásványgyapot (MW-) termékek. 2. rész: A beépített termékek előírásai – nem harmonizált szabvány, mivel a gyártónak nincs módja befolyásolni a beépítés körülményeit. Ez egyben azt is jelenti, hogy a kivitelezőnek fokozott felelőssége van az alkalmazott eljárás, géptípus, technológia kiválasztása során a megfelelő minőségű, tartós szigetelés kialakítása érdekében.
Új termékeink olyan épületelemek és –szerkezetek hatékony hőszigetelését is lehetővé teszik, amelyekben más – táblás vagy tekercses kiszerelésű – termékek alkalmazásával nem vagy csak nehézkesen lehetne boldogulni:
- Borított fafödémek
- Előtétfalas szerkezetek
- Könnyűszerkezetű épületek falai, födémei
- Tetőszerkezetek nehezen elérhető részei
Vízszintes épületelemek szabadon befújt szigeteléséhez a Supafil Loft 045 üveggyapotot ajánljuk, amelynek deklarált hővezetési tényezője 12 kg/m3 testsűrűség esetén λD = 0,045 W/m.K. A tesűrűség a befúvás során változik, általában 12-15 kg/m3 között van.
Hogyan határozható meg az adott felülethez szükséges anyagmennyiség? A kívánt hővezetési ellenállás kiválasztása után a csomagoláson található táblázat szerint
- a beépítendő vastagságot vagy
- a felhasználandó bálák számát kell megadni.
A kvitelezés megkezdése előtt célszerű néhány helyen mércéket elhelyezni, amelyekről leolvasható a befújt anyag vastagsága, az „R” hővezetési ellenállás, a fajlagos tömeg – kg/m2-ben – és a felhasznált bálák száma db/100 m²-ben.
A módszer előnyei:
- gyors, hatékony
- hézagmentes felület
- kis terhelés
- nem éghető
- a szigetelőanyagban nincsenek egészségre káros összetevők
A szabvány nem ír elő tulajdonságokat akusztikai (hangelnyelés, léghanggátlás) vagy műszaki szigetelésekkel szemben támasztott követelményekre, így ezeket a gyártók nem vizsgálják.
KNAUFINSULATION info.hu@knaufinsulation.com
(x)
Hozzászólások (5): megnézem
tanúsító
2012. június 12. kedd 05:11
Most már fújhatjuk! 😉
A cellulóz alapú fújható szigetelőanyagokkal eddig is kiváló tapasztalatokat szereztem, remélem, a Knauf anyaga sem lesz rosszabb, drágább! Egyedül az zavar, hogy a címben salakgyapot szerepel, a szövegben meg üveggyapot! Azt azért nem fújkálnám szívesen!
Jesu
2012. június 13. szerda 15:37
Hát igen. Akkor most mi? Üveg vagy kőzet?
A szálló üveggyapot szerintem simán bejut a tüdőbe, és ott beékelődve komoly egészségügyi problémákat okoz. De cáfoljon meg valaki, ha nem így van.
Rettentően lég-tömör padlás kell ahhoz, hogy ez ne jusson le a lakótérbe, környezetbe. Én még olyat nemigen láttam, főleg a mostani könnyűszerkezetes födémek korában.
Fenyvesi Péter
2012. június 14. csütörtök 18:30
Valóban jó lenne tudni, milyen egészségügyi kockázata van. Gondolom, célszerű páraáteresztő fóliával lezárni a padlástérben. A 0,045-ös lambda nem túl csábító.
Az árakról is jó lenne pár infó.
Érdekes, tőlünk nyugatra, jellemző az ármegadás a honlapokon. Nálunk, kérjek ajánlatot. Már el is ment a kedvem tőle. Ha van ára, mért nincs ott? Sajnos, fontos döntési szempont.
Rezsnyák Péter kivitelező építész
2012. június 15. péntek 06:27
[re=84383]Jesu[/re]: pedig a légtömör kivitelezés elengedhetetlen, és nem csak a passzívház standard szerint. Jó lenne végre eljutni oda, hogy ezt a kivitelezők képesek elkészíteni, a T. építtetők pedig megfizetni. Párazárást nem lehet a hőszigetelés csomagolóanyagából készíteni! Mert kísérlet az van rá…
Peszleg Tibor
2012. július 21. szombat 14:30
Az aminoplastok családjába tartozó aminocell fújható habszigetelésről érdekes módon sem az építész szakma, sem a tanácsadók sem tesznek említést. Nem a saját lovam dícsérem, de ha MAGYAR alapanyagból van hőszigetelő termék, akkor indolt azt IS a palettára tenni! (Mo-on 23 éve, és ÉMI engedélyes termék)
Nézz tehát utána, mielőtt terméket és technológiát választassz!
(A cicás hozzászólás igen fantáziadús, de ha menyétet, egeret, patkányt és a darazsakat is az önkényes lakásfoglalók körébe vonom – igencsak életszerűvé válik!)