Egyszerűsödik az OTÉK
Az OTÉK módosításával életszerűbbé válik a településrendezés szabályozása. A 2013. január 1-jén hatályba lépő kormányrendelet többek között bevezeti a vegyes és a többszintes területfelhasználás fogalmát, meghatározza a minimálisan kialakítandó zöldfelületet és lazít a jelenlegi parkoló-előírás merevségén.
Az OTÉK-ben jelentős egyszerűsítésre és pontosításra kerül sor. A központi előírások csökkentése költséghatékonyságot és nagyobb fokú szabadságot eredményez az önkormányzatoknak, a befektetőknek, a vállalkozóknak, az építtetőknek és a tervezőknek. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a felelősségük is megnő.
A szakmai követelményeknek jobban megfelelő és a jogalkalmazók számára is egyértelmű, közérthető szabályozás megteremtését az Országos Építésügyi Fórum (OÉF) keretében lezajlott széles körű egyeztetéseken támogatták az azon részt vett szakmai szervezetek.
Az OTÉK felülvizsgálatához kapcsolódik az Építésügyi Törvény módosítása, amelyről áprilisban külön kormányelőterjesztés készül. A módosított OTÉK a tervek szerint az Építésügyi Törvénnyel együtt 2013. január 1-jén lép hatályba.
Változások a településrendezésben
Területhasználat, rendeltetés
Az OTÉK 1998-tól szakított a korábbi monofunkcionális területfelhasználás szerinti szabályozással és lehetővé tette a multifunkcionális, azaz vegyes területfelhasználást. A mostani módosítással megszűnik a vegyes használathoz tartozó korábbi tételes épületfelsorolás.
A települési önkormányzatok így nagyobb szabadságot kapnak annak szabályozásában, hogy az egyes területfelhasználási egységeken elhelyezhető épületek az alaprendeltetésen kívül milyen más rendeltetéseket tartalmazhatnak. Ennek eredményeként az önkormányzat döntése szerint egy lakóterületen – akár egy épületen belül is – kialakítható a lakások mellett irodai, kereskedelmi, szociális, kulturális vagy hitéleti tevékenység.
A vegyes rendeltetésű épületek jobban megfelelnek a mai viszonyoknak mind a beruházók, az építtetők, a tulajdonosok és a használók szempontjából is: például az épület a napszaknak megfelelően nem ürül ki teljesen, így nő a vagyonbiztonsága és ezáltal a terület infrastruktúrájának kihasználtsága is kedvezőbb, gazdaságosabb.
Többszintes területfelhasználás
Régóta megoldatlan a földfelszín alatti és feletti beruházások helyzete. Ennek rendezését oldja meg a többszintes területfelhasználás bevezetése. Megoldódik többek között az erdőterület alatti, valamint a mezőgazdasági vagy a vízgazdálkodási terület feletti közlekedés kezelésének kérdése (az M7 autópálya Kőröshegyi völgyhídja vagy az M0 körgyűrű északnyugati bezáró részének alagúton való átvezetése a példa ezekre). Lehetőség nyílik továbbá egyes frekventált helyen lévő, jelenleg alulhasznosított területek – például nagy kiterjedésű közlekedési területek, pályaudvarok – felett új szint létrehozására, amely más funkcióra is hasznosíthatóvá válna. A többszintes aluljárókban ezentúl kereskedelmi, kulturális funkció is kialakítható lesz.
Zöldterületek szabályozása
Az OTÉK a zöldterületekre – közpark, közkert – vonatkozóan eddig nem írt elő minimálisan kialakítandó zöldfelületet. A módosítás e hiányosságot is pótolja, amikor előírja ennek legkisebb mértékét.
A módosítás a nem közlekedési- vagy a zöldterületbe tartozó közterületeket is kezeli azáltal, hogy új területfelhasználási kategóriaként bevezeti a különleges beépítésre nem szánt területek között a burkolt vagy fásított közteret.
Parkolók kialakítása
Az OTÉK módosítása lazít a jelenlegi merev parkoló-előíráson, amely különösen a történelmi városrészekben akadályozza a beépítést. A megoldással lehetővé válik, hogy a települési önkormányzat a helyi adottságok figyelembe vételével akár 100 %-ban eltérjen az országos normatívától. Ezzel például a Budai Várban beépülhetnek a foghíjak anélkül, hogy új parkolót kellene építeni.
(Belügyminisztérium Sajtóosztály)
Hozzászólások (6): megnézem
Mócsi
2012. június 10. vasárnap 20:09
Kedves kolléga Úr! Az OTÉK módosítására kíváncsian, megnéztem az OTÉK-ot módosító 90/2012. (IV. 26.) Korm. rendeletet. Ennek az utolsó paragrafusa így néz ki:
33. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követõ nyolcadik napon lép hatályba.
(2) A 2–32. §, valamint az 1–3. melléklet 2013. január 1-jén lép hatályba.
(3) Nem lép hatályba az országos településrendezési és építési követelményekrõl szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
módosításáról szóló 182/2008. (VII. 14.) Korm. rendelet 14. § (3) bekezdése.
(4) Ez a rendelet 2013. január 2-án hatályát veszti.
Ha jól értem, akkor ezek szerint most csak az 1.§ lépett hatályba, amely némi – nem érdemi – módosítást tesz az OTÉK 1.§ -án. Viszont az utolsó mondatot, miszerint „Ez a rendelet 2013. január 2-án hatályát veszti.”, miközben eleve csak január 1-én lép hatályba az egész, hogyan éretelmezzük..? Összesen 1 napig érvényes? Nyilván nem, de akkor nincs valami hiba itt?
üdv Mócsi Gábor
Koós Miklós
2012. június 10. vasárnap 20:20
[re=84371]Mócsi[/re]:
Kedves Gábor, ezt egyszer nekem már emagyarázta valaki, de megvallom már nem emlékszem és mintha valami olyasmit mondott volna, hogy e furcsa megfogalmazásnak valamilyen jogtechnikai oka lenne
Mócsi Gábor
2012. június 10. vasárnap 20:43
[re=84372]Koós Miklós[/re]: Köszönöm szépen, közben azon gondolkoztam, lehet hogy ez arra vonatkozik, hogy január elsején az OTÉK felülíródik, ezért január 2-tól már ennek a 90/2012. (IV. 26.) Korm. rendeletnek nincs értelme tovább léteznie.
András László
2012. június 11. hétfő 16:49
Kedves Miklós! Olvasván az új rendeletet, annak parkolással foglalkozó részét, lényeges változást nem láttam – csak a lehetőséget az önkormányzatok részére a saját szabályzás kialakítására. Segítséget kérnék a rendelet értelmezésében. Parkoló kell „iroda, és egyéb önálló rendeltetési egységek huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségeinek minden megkezdett 20 m2 nettó alapterülete után,” írja a rendelet.
Össze kell adnom a fent említett helyiségek területét és kiszámolnom a parkoló darabszámot, vagy helyiségenként kiszámolni a parkolószámot és azt összeadni? Az országban az építési hatóságok ezt eltérően alkalmazzák. Üdvözlettel A.László
Koós Miklós
2012. június 11. hétfő 17:14
[re=84374]András László[/re]:
Kedves András, mivel nincs odaírva, hogy „helyiségenként” hanem csak irodaterület, ezért én összeadnám (csak!!) az irodák alapterületét és azt osztanám 20-szal. Persze mindkét számításnál lehet jól és rosszul járni (gondoljunk csak pl. a 21 m2-es irodákra).
(Társas)lakóházaknál viszont úgy emlékszem, hogy lakásonként kell meghatározni a parkolószámot, de ott bizonyos lakásnagyság felett további parkolót kell hozzászámolni (nincs most előttem a rendelet).
Szabóbácsi
2012. június 11. hétfő 19:04
[re=84375]Koós Miklós[/re]: Pl. Bp. XII. kerületben 100m2-ként.