Regisztráció/Belépés

további cikkek

Andrási Zsolt
2012. január 8. vasárnap

Hazajáró | A Balaton-felvidék

Olvassák Andrási Zsolt barátomat, a Hazajáró vendégbloggerét.

Volt már egy hasonló bejegyzés a Hazajáró rovatban, Miklós oldalán, de mivel mi is arra jártunk, muszáj volt belevenni legalább ezt a két látnivalót, hiszen a Balaton-felvidék egy olyan természeti, kulturális és történeti örökségben gazdag tájegység, amelyről szinte kifogyhatatlanul lehet hazajárni, képriportolni, megunhatatlanul.

Mostanában valahányszor a nem kicsit borúsra sikeredett nyaralásunkra gondolok, mindig az jut eszembe, hogy egy hétig csillag-túráztunk ott (na jó, csak öt napig, de nem rajtunk múlt), de szinte alig láttuk, még a top látnivalók közül is sok kimaradt, nem volt teljes. Lehet, hogy erről majd írok egy ajánlást, hogy mit néznék meg ott, ha mondjuk két hétig minden nap jó idő lenne…

De visszatérve a Balaton-felvidékre, két olyan úticélt tűztünk ki magunknak, amit érdemes megnézni!

1. Hegyestű

Hegyestű egy hegy, amelyen egy geológiai bemutatóhely található. A hegy a Balaton felől kúp alakú, azonban a másik felét elbányászták, így alakult ki az oly jellemző látvány, egy 50 méteres sziklafal, amelyet a hatszögletű oszlopokká kristályosodott bazalt alkot.

Így szinte a vulkán kráterébe tekinthetünk be, mintha függőlegesen félbevágtuk volna a hegyet. Ne feledjük, ez a vidék régen rendkívül aktív terület volt. Évmilliókkal korábban az ún. Pannon-tenger homokos fenekén vulkánok törtek ki, több száz méter magasra emelkedve. A tenger eltűnésével a puha üledéket elmosta az időjárás, a szél és a víz, a bazalttömbök azonban megmaradtak (vagy legalábbis jobban ellenálltak az eroziónak), így kialakítva a tanúhegyeket, amelyek annak tanúi, hogy milyen szerkezetű talaj alkotta anno a tengerfeneket (illetve hogy milyen magas volt). Hegyestű ezek közül a legöregebb, egyes becslések szerint 6 millió éves.

Kattintsanak az alábbi fotóra és nézzék meg a fotóstúra többi felvételét és a hozzá készült leírást is!

Amint azt már bizonyára észrevették nem csak a szakmai anyagok írásába vontam be külső szerzőket, így kértem meg Andrási Zsolt barátomat is, hogy a Hazajáró sorozatunkhoz ő is készítsen fotósorozatokat vagy engedjen át a kész összeállításaiból. Az együttműködésünk látható és kereshető bizonyítéka a Zsolt által összeállított Hazajáró térkép, amely a Google Maps szokásos lehetőségeit igyekszik kihasználni. Kattintsanak a térkép alatti linkre és nem csak nagyobb méretben fogják látni, hanem a bal oldalon megnézhetik a különféle színek jelentését is.


Hazajáró projekt nagyobb térképen való megjelenítése

Jó böngészést a fotósorozatok között!

Hozzászólások (0): megnézem

HÁZ-TERV
Hazajáró | Tisza-tó 1. rész

Idén nyáron már a második alkalommal jártunk a Tisza-tavon, Tiszafüreden nyaraltunk egy hétig. Idén is annyira jól éreztük magunkat, hogy eldöntöttük, ebből bizony rendszer csinálunk. Megyünk jövőre is. A tó tiszafüredi része abszolút vadregényes, keresztül kasul be lehet járni, leginkább kajakkal és motorcsónakkal. A motorcsónak bérlés kb úgy zajlik, hogy „melyikkel akarnak menni? Ha visszajöttek, […]

Hazajáró | Tisza-tó 1. rész
2017. november 26. vasárnap
HÁZ-TERV
Hazajáró | a sarródi Kócsagvár

„…Az egykori, a Fertő tó összezsugorodása következtében megszűnt révátkelő helyén áll az 1993-ban épített Kócsagvár. Tervezői a Makovecz Imre neve által fémjelzett organikus építészet követői, a hegykői születésű Zámbó Terézia és férje, Koller József. Nevét a helyi madárvilág egyik jellemző képviselőjéről, a nagy kócsagról kapta, a madár alakja a díszes bejárati kapun is megjelenik. A kócsag a természetvédelem […]

Hazajáró | a sarródi Kócsagvár
2017. augusztus 21. hétfő

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább