Regisztráció/Belépés

további cikkek

Avatar photo
Koós Miklós
2011. december 22. csütörtök

Hívószavak: környezettudatos, energiatakarékos

Az épület tervezésénél a környezettudatos és energiatakarékos megoldásokat szem előtt tartottuk. Az épület külső teherhordó falszerkezete 44 cm vastag kerámia falazóblokkból készül, így természetes alapanyag felhasználásával igen jó hőszigetelő képességű falszerkezetet hozunk létre. Az épület fűtését és hűtését levegő-víz hőszivattyú látja el. A fűtést alapvetően felületfűtéssel (mennyezetfűtés, padlófűtés) oldjuk meg. A helyiségekben a nyári hőterhelés kompenzálására a mennyezethűtés szolgál, ebben az esetben a padlófűtést ellátó köröket az osztó-gyűjtőkön található motoros szelepek lezárják, ezzel leválasztva azokat a rendszerről. Az épület tetőfelületére hullott csapadékot zárt ciszternába vezetjük, majd az ott összegyűjtött vizet locsolásra, WC-k vízellátására használjuk fel. forrás

A fenti részlet egy műleírásból való és korántsem egyedi, hogy kiemelésre kerül, miszerint környezettudatos és energiatakarékos megoldásokat tartalmaz a terv.

szögezzük le gyorsan, hogy

1. NEM KÖRNYEZETTUDATOS, mivel semmi olyan építőanyagot, technológiát, megoldást nem használ, amivel indokolható volna ez a megkülönböztetés. Környezettudatosnak akkor lehetne nevezni, ha újrahasznosított, de minimum újrahasznosítható anyagokat, szerkezeteket használt volna. Környezettudatos lenne, ha helyi építőanyag került volna felhasználásra, vagy ha alacsony lenne az előállításának az energiaköltsége.

Jó lenne eloszlatni néhány tévhitet, attól hogy valaki téglát használ, az egyrészt nem természetes anyag, másrészt nem hasznosítható újra. A tömör kisméretű tégla – HA JÓ MINŐSÉGŰ – akkor újrahasznosítható, de ki látott már a legelterjedtebb lyukacsos blokktéglát ismételten felhasználni? Szét se bontható rendesen, mert a falazat bontásakor a legtöbb eltörik, tele van habarcs és vakolat+festék szennyeződésekkel, ha éppen nem csempedarabokkal. A bontott blokktéglának csak egy irányba vezet az útja: a sittlerakóba.

2. A LEGKEVÉSBÉ SEM ENERGIATUDATOS a ház, mivel 2011 végén egy 44 cm vtg falazat (külső hőszigetelés nélkül) sok mindennek mondható, csak éppen nem energiatakarékosnak, de legalábbis nem költséghatékonynak. Egy ilyen téglaszerkezet csak különféle bűvészmutatványokkal tudja elérni a 2012-es szabvány értékeit, viszont cserébe majd 30-40%-os felárat kell fizetni. A monolitikus teherhordó és egyben jó hőszigetelő falak elérték teljesítőképességük határát. Ideje volna elfelejteni őket.

Zöld András professzor szokta volt mondani, az a (családi) ház, amibe klíma kell, rosszul van megtervezve. Nos ebben a házba klíma kell, még akkor ha mennyezethűtésnek van feltüntetve. Hiába a jól csengő hőszivattyú, ha azt egy olyan hűtésre kell felhasználni, amit meg is lehetne takarítani.

Az ok egyszerű, aki árnyékolók nélkül tervez ekkora üvegfelületeket, az ne is csodálkozzon, ha az épületgépésze hatalmas hűtőkapacitásra fogja bejelenteni az igényét. Ekkora üvegfelületet külső árnyékolás nélkül akkor terveznek, amikor kizárólag a külső megjelenés a lényeges, az „egyebeket pedig majd megoldja a gépész”. Hát nem. Már nem, mi több, továbbra sem.

Ez a ház se nem környezettudatos, se nem energiatakarékos, viszont kortárs. Ez utóbbiba mindenki azt gondol bele, amit akar. Jó lenne, ha a fenti hívószavakkal nem akarnának visszaélni, mert a laikusokat könnyű megtéveszteni. Javaslom e szavakat hagyjuk meg azoknak, akik ezt komolyan is gondolják.

Hozzászólások (6): megnézem

  • Hawaii

    2011. december 22. csütörtök 02:00

    #82991

    „Az épület tervezésénél a környezettudatos és energiatakarékos megoldásokat szem előtt tartottuk.”

    Vizuális típus lévén valahogy így képzelem: Nézegették-nézegették. Gyanúsan méregették is. Végül azért tartották a tisztes távolságot.

    Hasonlóan viszonyulhat majd a tulajdonos is a fa teraszhoz. Az erkélyről gyönyörködhet benne kedvére, ott is lesz egy karnyújtásnyira, épp csak átmenni nem lehet. (Vagy majd csak a lakhatási engedély után? 🙂 )

  • tanúsító

    2011. december 22. csütörtök 06:07

    #82992

    Miklós, nem kínáltak még neked a piacon aranyat, valódi Adidas cipőt, Marvin karórát? Mi is a piacon vagyunk, legfeljebb nálunk sokkal több az „eltakart munka”, kevesebb a hozzáértő vevő, ezért még nagyobb a szerepe a jó szövegnek.
    Különben is, akár csak a zugárus, árkon-bokron túl van a tervező, kivitelező, mire a sok hamisság kiderül! A tervkritika rovatod arra is jó, hogy aki nagyon akar, kicsit belelásson, elgondolkozzon a részleteken.

  • sby f. j.

    2011. december 22. csütörtök 09:01

    #82993

    .

  • Szabóbácsi

    2011. december 22. csütörtök 12:22

    #82994

    Tetszik ez a mondat: „A szomszédos szikla és a korábban itt működő bánya is egy kőtömbre hagy asszociálni az épület kialakításánál, azonban mindezt persze absztrahálva és a házat hatalmas áttörésekkel (üvegfelületekkel) megnyitva, hogy egy jól élhető épület jöjjön létre.”
    Ez egy absztrahálva asszociált ház!
    Sznobokat, juppikat sosem lehet észérvekkel meggyőzni, az ilyen halandzsára buknak. A végeredmény sem számít. Ha nem válik be, nem számít, fotón jól mutat, simán el lehet nyomni egy következő baleknak.
    Minek ekkora üvegfal? Öröm lesz a szomszédoknak szórakozni a gatyában flangáló tulajt. Vagy talán nyövényt termeszt? Még a végén rosszra gondolok 🙂

  • Jesu

    2011. december 23. péntek 04:50

    #82997

    Jujj. Sok sebből vérzik.
    Az üveg feletti kialakítás önmagában durva.
    Ésszel élő ember hogyan képes ilyet „kierőszakolni”?

    🙁 És van rá vevő.

  • Szabóbácsi

    2011. december 26. hétfő 20:30

    #83011

    Karácsonykor elolvastam Ferkai András Molnár Farkas c. nagyon komoly könyvét.
    Szerintem tökéletes analógia erre a tárgyi házra. Mi is?
    Viszonylag hamar megjelentek a tapasztalatból eredő kritikák, amelyek a formától eltekintve előjele negatív. Ezek az épületek a fiatalságot, dinamizmust voltak hivatottak megjeleníteni. A publikációkban valóban bombasztikusan hatottak. Ehhez képest rendkívül gyorsan és csúnyán amortizálódtak. (mint ma egy csillivilli műanyag kínai gagyi) A bentlakók nem szerettek benne élni. Nyáron meleg, télen hideg, barátságtalan. Kell ennél több?
    Gyorsan hozzálapoztam a Kozma Lajos modern épületei c. könyvet. Ott egy másik érdekes kritika található. Hiba, az aktuális pillanatnak tökéletesen megtervezett ház, lakás. Az az élethelyzet rövid időn balül komolyan meg fog változni. A mereven rátervezett rendszer nem fogja tudni követni, a pillanatnyi előny komoly hátránnyá válik.
    Ahogy mindig felbukkan egy újabb ámokfutó gyorshajtó az utakon a sok ismert előkép ellenére, úgy az építészetben is. 80 év sem elég. Szerintem.

ZÖLD
A légkondicionálók rántják mélybe az emberiséget

„… Egy nagyon kedvezőtlen spirál alakulhat ki a légkondicionálók körül. A globális felmelegedés hatására egyre többet helyeznek működésbe, a több légkondicionáló viszont gyorsítja a felmelegedési folyamatokat. Elmondhatatlan megkönnyebbülést jelent, ha a nyári, pokoli melegből egy okosan hűtött, hűvös, légkondicionált szobába lép be az ember. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közelmúltban készített előrejelzése szerint az említett hűtőberendezések […]

A légkondicionálók rántják mélybe az emberiséget
2018. július 29. vasárnap
SZAKMA
„Kevesebb esztétikát, több etikát”, avagy tasli a magukról megfeledkezett építészeknek

December 14-én jelent meg egy nagyon fontos cikk az ÉF-en Körmendy Imrétől, a MUT elnökétől „Kevesebb esztétikát, több etikát” címmel. Hatalmasok vagyunk és gazdagok? Vagy csupán a kivagyiság és a közpénzekkel való nagyvonalúság (netán felelőtlenség?) dolgozik bennünk, köztünk? Az erőfitogtatás éppen a személyiségzavar, az önértékelés problémájának következménye. Körmendy Imre írása az etikus építészeti magatartásról.  Massimiliano Fuskas nem véletlenül választotta […]

„Kevesebb esztétikát, több etikát”, avagy tasli a magukról megfeledkezett építészeknek
2017. december 22. péntek

legfontosabb jogszabályok

minden (2019 márciusáig megjelent) fontos jogszabályt, amire szükség lehet, egy helyre gyűjtöttünk össze: Étv, OTÉK, Épkiv, 312/2012, 266/2013, CPR, OTSz, az energiatanúsításról, a bírságokról, az egyszerű bejelentésről, ... stb tovább