Egyes építési termékek megfelelőség igazolása
Salamon Gábortól kaptam egy állásfoglalást, ami a nem szokványos (egyedi, bontott) építőanyagok megfelelőségével foglalkozik. Némi keresgélés után kiderült, az e-epites portálon is megjelent már, valamikor az év elején. Aki esetleg még nem ismerné, annak hasznos lehet.
*******
Az építési termékek megfelelőség igazolásának gyakran feltett kérdései
Az utóbbi hónapokban gyakran előfordult mind az elsőfokú, mind a másodfokú építésügyi hatóságok körében, hogy jogalkalmazási problémák merültek fel az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség-igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól szóló 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet tekintetében. Az egységes jogértelmezés és alkalmazás érdekében mellékeljük a jogalkotók szakmai álláspontját annak érdekében, hogy a tervezők és a szakértők, valamint az építtetők is megismerhessék, – segítve ezzel munkájukat.
Az építési termékek megfelelőség igazolásának gyakran feltett kérdései természetes anyagok és egyedi termékek
A 89/106/EGK számú „Építési termék irányelv” – a biztonság egységes szintjének érdekében – az építményekkel szemben hat alapvető követelményt támaszt. Ezek a következők: a mechanikai szilárdság és állékonyság; a tűzbiztonság; a higiénia, egészség- és környezetvédelem; a használati biztonság; a zajvédelem; az energiatakarékosság és hővédelem. Az egyes építési termékre vonatkozó alapvető követelmények az építményekben betöltött szerepéből következnek, milyen módon járul hozzá az adott termék az építmény alapvető követelményeinek teljesítéséhez.
Egy építési termék akkor alkalmas építési célra, ha a gyártó utasításainak és az építészeti-műszaki terveknek megfelelő, szakszerű beépítést követően, a termék teljes tervezett élettartama alatt, rendeltetésszerű használat és előírt karbantartás mellett, az építmény – amelybe a termék beépítésre kerül – kielégíti az alapvető követelményeket.
Az építési termék fogalomkörébe tartozik minden olyan anyag, szerkezet, berendezés vagy több, különböző részből összeállított elem, amelyet azért állítanak elő, hogy építményekbe állandó jelleggel beépítsék. Fontos megjegyezni, hogy az építési termékek az építmény alkotó részévé válnak. Amennyiben a felhasználás módja nem ilyen, akkor nem tekintjük az adott terméket építési terméknek (beépített bútor, falfestékek). Az építési termékekre vonatkozó konkrét és részletes termékkövetelmények áttételesen származtathatók az építményre vonatkozó, általánosságban megfogalmazott alapvető követelményekből, és az építési termékre kidolgozott műszaki specifikációban jelennek meg.
Az építési termékek szabad forgalmazása, és a biztonság egységesen magas szintje érdekében, az építési termékek csak megfelelőségigazolással hozhatók forgalomba. Ezt – összhangban az Építési termék irányelvvel – nem csak a három minisztérium közös rendelete, hanem a 2004. évi XXII. törvénnyel módosított Étv. is egyértelműen rögzíti.
Az Étv. 41. §-ának (1) és (2) bekezdései szerint:
Építési célra anyagot, készterméket és berendezést csak a külön jogszabályban meghatározott megfelelőség-igazolással lehet forgalomba hozni vagy beépíteni.
A megfelelőség-igazolás annak írásos megerősítése, hogy az építési célú termék a tervezett felhasználásra alkalmas, vagyis kielégíti a rá vonatkozó
- honosított harmonizált európai szabványban, vagy
- európai műszaki engedélyben,
- ezek hiányában egyéb nemzeti műszaki specifikációban (nemzeti szabványban vagy építőipari műszaki engedélyben), valamint
- egyedi (nem sorozatban gyártott) termék esetén a gyártási tervdokumentációban előírt követelményeket.
A teljes állásfoglalást itt olvashatják: e-epites.hu
Hozzászólások (0): megnézem