Tervkritika extra | Mikulás háza
A mai tervkritika extra egy igazi különlegességgel szolgál.
Ma van Mikulás napja. Mi mást is tehetne ma egy Mikulás az ablakba kikészített kis csizmácskákba, mint a legutóbbi „Mikulás háza” című tervpályázat eredményét. Sokféle javaslat született, de messze kiemelkedik expresszivitásával az első helyezett terv.
Bár a Mikulást magányos, egyedülálló idős férfiként ismertük meg, a terv a hálószobai franciaággyal mintegy lehetőséget kíván adni arra, hogy a Mikulás az ezüst éveiben is teljes életet élhessen.
A földszint és az emelet belmagasság változásai jól lekövetik a funkcióból származó emberi testhelyzetek minimális belmagasság igényét. A lépcső alatt elhelyezett kandallósarok kiváló hely az elmélyülésre, bár a fotel fölé tervezett emeleti WC helye akusztikai továbbgondolást igényelne. Persze az is igaz, hogy egyszerre nem tud két helyen is tartózkodni.
A terv kiforrottnak tűnik, de a rénszarvas szán tárolása megoldatlannak látszik. A tervezési program nem ismert teljes mélységében, így csak feltételezni lehet, hogy az ajándékok tárolására valamely külső tároló szolgálhat.
A terv ügyesen kombinálja a megépíthetőség bonyolultságát a fenntarthatatlan üzemeltetéssel. Az épület terveihez nem mellékeltek PHPP számítást, így energetikailag nem tudunk megalapozott véleményt mondani, de félő, hogy a kedvezőtlen A/V arány miatt a fajlagos fűtési igény esetleg meghaladhatja a kívánatos 15 kWh/m2év értéket. Javasolható volna a kandalló füstgázának a lakótérbe való visszavezetése, ez az energiafogyasztásra (és az esetleges ott tárolt kolbászokra) nézve is sokkal kedvezőbb volna, ráadásul nem is volna életveszélyes, hiszen a Mikulás úgy sincs otthon szinte sohasem.
Bár a tervkritikákban megszokhatták, hogy kevés szót ejtünk a homlokzatokról, itt most mégis kivételt teszünk. Egy ilyen ízig-vérig kortárs építészeti jel szakszerű műelemzése azonban meghaladná még egy Mikulás képességeit is, ezért ezt bízzuk egy szakmikulás építészkritikusra:
Az épület zseniális homlokzati színválasztása tükrözi az alaprajzokban is tetten érhető építészeti GONDOLATOT , mely a hideg racionalitás(á)ra épül. A jól megválasztott szín kapcsolatot, mi több harmóniát igyekszik teremteni az építészeti gondolat és a várható környezet között, nem is szólva arról az alig észrevehető, de mégis finom – és csak a legnagyobbakra jellemző – építészeti eszközről, mely ezen túlmenően kapcsolatot teremt az externális környezet, az architectura és a majdani bentlakó szőrzete (szakálla) között.
A terv ugyanakkor kikerüli azt a nyilvánvalóan felkínálkozó építészeti közhelyet, amely a Mikulásra olyannyira jellemző piros színt beemelné az alkotó eszköztárába. Ez a tervezési feladat olyan fokú kreatív továbbgondolása, mely lehetne akár a kortárs mikulásépítészet egyik új antitézise is.
A háló ablakában felfedezhető szalagfüggöny árnyékolás erőteljes vertikalitása jól ellenpontozza az északi vidékek meredeken égbeszökő fatörzseinek látványát. Igazi telitalálat!
Továbbá mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a tervező a „ház a házban” elvet sikeresen fejlesztette tovább a „ház a házon” szintre, hiszen itt az alapegységek a tetőformájukkal úgy kapcsolódnak össze – és itt egy jelentős szerzőt szó szerint kell idéznem:
“… Ennek a folyamatnak az alapja és egyben megnyilvánulása a munka folytathatósága, továbbdolgozhatósága, ami az építészet sajátos absztrakciójának a meglétén alapul és úgymond képezi a feladat és a forma tartalékát. Így lehetségesek és érthetők meg a hasonlóságok az ismétlés árnya nélkül. Amikor az absztrakció gyengül, oldódik, a forma erősödik, a lehető legpontosabb lesz, majd az érzetet konstruálja, mintegy megalkotja a tudás nélküli érzetet, akkor létrejön az ismeret érzete nélkül nem folytatható helyzet. A következő kép a különbözőség ellenére is ugyanaz lesz, tehát az is-is helyett a vagy-vagy állapota keletkezik, valaminek az eleje vagy a vége. Ennek belátása a változtatás mozgatója, a nem belátása a reprodukciók elindítása …
Az alábbi képre kattintva megnézhetik az összes díjazott tervet
Hozzászólások (13): megnézem
tanúsító
2011. december 6. kedd 06:25
Boldog Névnapot a Mikulásoknak!
Mint szakértő, egyetlen energetikai folyamathoz tudok hozzászólni: minek a WC, ha nincsen konyha? Na és egy, az építész funkcionalitás iránti érzéketlenségéről: szélesebb kémény kell, hiszen a Mikulás köztudottan ott jár ki-be kedvére!
Albert Sándor
2011. december 6. kedd 08:00
Nem tud egyszerre két helyen lenni ? 😀
OSman
2011. december 6. kedd 08:11
Kedves Tanúsító!
Ha már egyszer elfogadtuk az alaptézist-a Mikulás létét magát-, akkor evidens, hogy nem okozhat neki gondot a szűk kémény keresztmetszet, hiszen a turbós kazán csövén is közlekedik, ha kell… és ugye minek konyha, ha a Mikulást még senki sem látta enni, csak pipázni? Arra meg ugye ott a a lépcső alatt a fotel… És ha véletlenül elaludna pipázás közben, és felizzana a szakálla, akkor a felette lévő wc tartállyal összekötött sprinkler berendezés léphet működésbe…
Albert Sándor
2011. december 6. kedd 08:18
Amúgy gratula a cikkhez, jól szórakoztam. A burkoltan megfogalmazott kritikát teljesen helytállónak találom.
Talán semmi nem mutatja jobban a mai építészeti (és filozófiai) gondolkodás kiüresedettségét mint az idézett mûleírás. Van annak egyáltalán értelme ? Milyen fogalomrendszer ismerete kell ennek a megértéséhez ? Nyilván lehetünk elnézõek mert ha jól sejtem ez hallgatói munka.
De igaza van, mert amikor a Mikulásról van szó, az értelem tényleg dadogásra kényszerül. Csak ezt legtöbben úgy élik meg hogy akkor a Mikulást teszik gyerekes gondolattá, mert hiszen az értelemre szükségünk van. De a kettõ egymást nem kizáró dolog, és a Deleuz-i filozófia már bámulatosan közel áll a Mikulás misztériumának megértéséhez.
Hajrá Mikulás !
UI. Nekem a Karamelldoboz tetszik, nem azért mert cukorkásdoboz, hanem mert a nyeregtetõs egyszerû forma az otthon arhetípusa, a tört fényû aranymáz meg az ünnepi hangulat hordozója. De a zsüri biztos nem szereti az édességet. 🙂
Koós Miklós
2011. december 6. kedd 08:32
[re=82860]Albert Sándor[/re]:
az idézet „műleírást” csak kölcsönvettem egy építésztömjénező leírásból, amit egy Ybl díjas építész követett el. Ha valakinek nem lett volna ennyi elég, itt még talál muníciót: https://epiteszforum.hu/node/19046 🙂
tanonc
2011. december 6. kedd 10:34
Az első helyezett valóban igazán kortárs gondolatokat vonultat fel. Az első, ami beugrott róla, hogy önmagában az egész ház egy finoman elhúzott kéménykürtő, amely optimalizálja a Mikulás beesési szögét és érkezési pozícióját a földszintre.
Egyébként kicsit kevésbé mély filozófiával nekem is a karamellház tetszik legjobban, gyerekkorom egyik kedvenc édessége.
Tüke
2011. december 6. kedd 11:48
Happy Nameday ! – minden Miklósnak !
Tetszett ! Esetleg egy kis pontosítás : húsféleségek füstöléséhez állítólag csak a keményfa vagy a fűrészpor füstje az ajánlott ! Pontosítandó.
bobo
2011. december 6. kedd 14:07
Ha jól látom, a felső strang az alsó főfalon már nem látszik, ami amúgy elég hőhídveszélyes lenne. Valamint a kémény miből készülhet, hogy így tud lebegni a föld felett? Ráadásul egy ruhásszekrény sem ártana, hisz otthon gondolom nem munkaruhában van egész nap. Végül felhívnám a kritikus figyelmét arra a nem elhanyagolható tényre, hogy a szán tárolásánál nem vette figyelembe a lapostetőt, pedig autentikus és adekvát kapcsolatban áll az épülettel.
🙂
Koós Miklós
2011. december 6. kedd 14:42
[re=82870]bobo[/re]:
a csudába, ezt benéztem ….
Ja és a Mikulás nagyon köszöni a jókívánságokat!
Fenyvesi Péter
2011. december 6. kedd 18:45
Csatlakozom, én is Boldog névnapot kívánok! Meg születésnapot is, ha már így kiszivárgott. Amúgy nem feltétlen előnyös az egybeesés, hacsak a család nem kezeli ügyesen a problémát. 🙂 (magam karácsonyi vagyok, a szomszédom szintén, és ő a tetejébe még István is. 2 nap alatt letudja a család egész évre)
Szellemesek a tervek. Emlékszik valaki a Megfagyott Muzsikusból a WC-pályázatra? Zseniális pályamunkák voltak, anno kb. 35 éve.
Szabóbácsi
2011. december 7. szerda 01:03
[re=82861]Koós Miklós[/re]: Névnapod alkalmából a legjobbakat kívánom.
Jó hogy megjegyezted, a tervismertetésed egy feldolgozás. Kezdtem megijedni olvasása során. Komoly önértékelési problémák, szellemi képességeim kérdőre vonása bukkant föl. 🙂
Koós Miklós
2011. december 7. szerda 08:01
köszönöm mindenkinek a jókívánságokat
Fenyvesi Péter
2011. december 10. szombat 21:32
[re=82906]vaandor[/re]:
naja, elfelejtettem beleírni, h a nővéremet meg Évának hívják. 🙂