Bosco Verticale – épül a függőleges erdő
Csak ma hárman küldték meg a legfrissebb szenzáció, a Milánóba tervezett Bosco Verticale látványterveit. Magam is napok óta nézegetem a különféle helyeken. Az igazi érdekesség leginkább az, hogy az épületek szerkeszetkészek, vagyis hamarosan a gyakorlatban is kipróbálható, hogyan fognak „viselkedni” a 30-40 m magasságban ültetett bokrok és fák.
Az ötlet remek és nem is igényel túl sok magyarázatot. Ha majd lesznek részletesebb leírások, bizonyára megismerjük majd azokat a megoldásokat, amik pl. a gyökerek növekedésével kapcsolatos problémákat kezelik. További képek és rajzok: urbanfile és az építésziroda honlapja.
Köszönet a tippekért Stuksza Attilának, demi-nek, Zsuzsának és Szabadi Ferenc Józsefnek
Hozzászólások (8): megnézem
Szabóbácsi
2011. október 24. hétfő 02:40
Ez egy blöff. Erkélyekre dézsa, bele fa. Jó nagy erkély kell, jó erős is. Természetesen biztos nem számoltak a hosszantartó fenntarthatósággal, mert hogyan is? A fa gyökérnövekedésének nincs megállítószere, vagy ha van, akkor a fának is vége. Amennyit megspórolnak az egyik oldalon, annak szerintem a többszörösét fogják kifizetni kertészkedésért. (locsolás, metszés, szerveshulladék kezelés, tápanyagok) Egy lépés előre, kettő hátra, de az újdonság ereje miatt biztos siker lesz. Különben is olyan trendi, cuki ma ződ-nek lenni 🙂
meregzsakk
2011. október 24. hétfő 08:15
Olvastam, hogy 65m € az építkezés költsége, 40000 nm a beruházás. (nem tudom ebben benne van-e a tervezett mélygarázs?) de így leosztva ~500.000 Ft/nm. Egy 100nm-es lakás közel 50m ft önköltségen. Gondolom 80-100m Ft-nyi € alatt nem adják el. Persze ez Olaszország, Milánó, de elég borsos az ára 🙂
Mi van akkor, ha jön egy nagy szél és eldönti a fákat, rosszabb esetben meg leesik.. faeső lenne belőle. Biztonságos ez? Mekkora hatalmas súlya van egy 20 éves fának? Mert a terveken rendesen megnőtt példányokat illusztrálnak.. Bár a tervező nyílván átgondolta.
Jól néznek ki a kiugró erkélyek, meghízik tőlük az épület, és izgalmas formát vesz fel a sok zöld növénnyel! Tetszik!
Kucsera Mihály
2011. október 24. hétfő 09:36
élő, életképes, természetes formák: mammutfenyő, hegy, falu
a város, az emberi „alkotás” mindig kőbalta, gólem marad
Albert Sándor
2011. október 25. kedd 10:41
Frappáns ötlet, lehet már jutott eszbe másnak is, csak nem jutott el a kivitelezésig.
Fenntarthatósággal kapcsolatos észrevételek jogosak … azt hiszem továbbgondolásra érdemes, ahol a fa nem dézsafa (vagy tankfa), hanem a külsõ növénytakaró folytonosabb, és kialakul egy liget, kiserdõ. Az erdõ az nem egymás mellé tett fák halmaza, hanem több. Szóval legyen talaja is, füve, harasztja, mohás köve, legyenek egerek-bogarak s mindenféle madarak. Amíg nincs, addig a mesterséges környezet energiafaló (legyen az emberi munkaerõ) negatív háztartása kiküszöbölhetetlen, illetve a növények póz jellegûek.
Az elején azt hittem ez egy mesterséges, függõleges park, amit helyszûke esetén elképzelhetõ lenne egy nagyvárosban mint egy helyi oázis, aztán láttam hogy „csak” egy zöld homlokzatú emberi tartózkodásra szánt épület.
Mindenképp elgondolkoztató.
Koós Miklós
2011. október 25. kedd 11:35
a dolog fontossága nyilvánvalóan az, hogy a „papír mindent elbír” látványtervekhez képest ez megvalósul és elég pár év és lesz közvetlen tapasztalat, hogy mennyire működőképes
Albert Sándor
2011. október 25. kedd 11:39
Lehet duplázok most … Mert az elõbb beírt szövegem eltûnt („cseréljen felhasználót és próbálja újra”)
Az erdõ több mint tankba ületett fák halmaza. Fõleg hogy itt csak „máz”.
Viszont egy függõleges épített erdõ mûködhetne (egyéb funkció nélkül) de nyilván az többe kerül. (nincs haszonfunkció)
Zöldtető
2012. március 10. szombat 09:39
Érdekes kezdeményezés a zöld építészetben. Kíváncsian várom mi lesz a végeredmény.
Átlagember
2012. május 13. vasárnap 11:40
Mi csak a ház mellé ültettünk fát, de hét év után kinőtte a helyét, eléri tetőszerkezet kiugró részeit és bizony nem érem el minden részét még hosszú létrával sem.
Egy ilyen épületnél el nem tudom képzelni, hogy miként fogják metszeni, gondozni a fákat, illetve mit tesznek velük évek múltán, amikor már nagyobbra akarnak nőni, mint a rendelkezésre álló hely. A gyökérzet növekedéséről a viharok által okozható problémákról már nem is beszélve.