8 év alatt összezsugorodott az újlakás építés
„… Az idei első félévében 5585 új lakás épült, 35 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 5877 volt, ami 36 százalékos csökkenést jelent 2010 első félévének adataihoz képest. A befejezett építkezések számának csökkenése hasonló mértékű, mint 2009 és 2010 első féléve között volt. A kiadott új építési engedélyek számának visszaesése viszont most valamivel kisebb, mint egy évvel korábban …” forrás Index.
Döbbenetes az Index grafikonja, 8 év alatt hogyan esett vissza a lakásépítés és félő, hogy még nem vagyunk a gödör mélyén.
A KSH adatainak további részletes elemzése a Portfolio.hu cikkében
Hozzászólások (9): megnézem
Tüke
2011. július 29. péntek 12:47
https://hirszerzo.hu/profit/20110321_hitelesek_mentoov_kesz
Ill. olvastam máshol : kb. 105 ezren nem fizettek több mint 90 napja és ők több mint ezer milliárd Ft-tal tartoznak a bankoknak.
Mint laikusnak, a grafikon valóban döbbenetes, de az is, ha a megépült lakások hiteleit képtelenek a tulajdonosok fizetni.
Tibor
2011. július 29. péntek 14:34
Jó lenne lassan, ha kiderülne, hogy ez nem vezet jóra…
Se építészeti tervezés, se építőanyagipar nem marad így életben.
DE:
a kiút – véleményem szerint – még várat magára. Amit meg kell gondolni alaposan, hogy a felújítások és az energiamegtakarítást eredményező értéknővelő munkák lehetnek előremutatóak – igaz, ott nem lesz új lakás, új ház, meg látványos tervezés…
de kell(ene), mert az energiaforrásaink sokak véleménye szerint végesek és jó lenne nem pazarolni velük/jó lenne takarésokdoni velük, amennyire csak lehet…
Kati
2011. július 30. szombat 12:42
A falvakban tízezerszámra vannak üres házak, amiket lehetetlen eladni, pedig az állapotuk alapján még (egy ideig) nem bontásra érettek. Nincs távfűtés, és fel kell újítani őket, utána pedig gondozni a kertet. Ez az, ami az emberek többségének most nem kell. Pedig kár veszni hagyni ekkora értéket.
Felénk (dunántúli megyeszékhely vonzáskörzete) sok társasház épül, használhatatlanuk kicsi új „lakásokkal”, amiket évekig nem tudnak eladni.
(És jöhet még olyan gazdasági helyzet, amikor a föld és annak megművelésének tudománya életmentő lehet. Erről egyre több ember feledkezik meg.)
Tüke
2011. július 31. vasárnap 06:43
[re=81170]Kati[/re]: [re=81170]Kati[/re]:
Még véletlenül sem kívánnék „kötekedni,” csak elgondolkodtam(…) az üres házak közelében legtöbbször sem út,sem közlekedés (vonat)-sem munkahely! – és a többi „szolgáltatást” ne is soroljam! (iskola,orvos- stb.)
joci
2011. július 31. vasárnap 14:35
Régi vágyam egy nyugodt környezetben lévő tanya,ahol magam süthetem a kenyerem, és a csirkehús is zamatos és nem lila a combcsontja. Ahol nem katasztrófa ha nincs víz,mert nem tudjuk lehúzni a wc-t,mert ott a kerekes kút,ahol nem vagyok kiszolgáltatva különböző szolgáltatóknak,mert magamnak termelem az élelmiszerem nagy részét(ehető dolgok)esetleg az áramot.Sőt, a szolgáltatás közelségéért drágán kell megfizetnünk csak más formában. Rossz közbiztonság,kiállhatatlan szomszéd(irigység, gyűlölködés)por és zajterhelés,stressz,rohanás, elfelejtett a városi ember, embernek maradni.Nem ismeri a szomszédját pedig 10 éve ott lakik. A városi embernek ha nincs 2 napig internete vagy öngyilkos lesz, vagy az ügyvédjével fenyegetőzik.Régen a faluban jól megéltek! Állattartás, növénytermesztés,kézműves ipar,stb. Nagyvárosban lakom és mentőt kellett hívnom 75 éves apámhoz éjszaka,azt mondja az ügyeletes hogy az orvos most nem ér rá és azt sem tudja megmondani mikor fog tudni kijönni mert mentőt nem küldhet ki csak nagyon komoly esetben.Mondom neki ez komoly? Erre, igen ezt tették az egészségüggyel. Akkor mit is sajnáljak a városi életen? Talán magunkat!!Lassan elfelejtünk jókat beszélgetni egy pohár bor mellett,jót nevetni,önzetlenül tenni valakikért valamit,viszont mi városi emberek megtanultunk feljelenteni,beperelni,fenyegetőzni, fájdalmat okozni,leigázni,megalázni,lenézni,és tönkretenni. Természetesen tisztelet a kivételeknek.
Tibor
2011. augusztus 1. hétfő 08:51
[re=81177]joci[/re]: a helyzetelemzés találó, csak egyetérteni tudok vele…
Jó lenne végre nyitott szemmel körülnézni a vidéken. Nem lennék jó jövendőmondó, de úgy gondolom, hogy a vidék fogja megmenteni a várost…
Ha addig nem pusztul bele…;-)
az öregebbeknek mesélték még szüleik: a háború végefelé, amikor már eldurvult a dolog, az ostrom közeledett, egy reménysége volt minden beszorult családnak: a vidéki rokon, ismerős. Onnan kaptak/hoztak életük kockáztatásával éleleme az emberek, mert a városi ellátás nulla volt. a vidék meg még a legrosszabb időkben is valahogy megvolt…(
„Dezsőnek meg kell halnia…” )
sby f. j.
2011. augusztus 1. hétfő 15:23
A grafikon igen beszédes.
Ha a sorok között is olvasunk a helyzet még ijesztőbb.
Az építő-, a lakás-, a ház-, az otthon szerző kedv az, ami nullázódik folyamatosan.
Évek óta, ahogy beesik az Outlook-ba a sitemeter.com napi jelentése, néhány percet, olykor többet elmélázok rajta, hol jöttek be, hol ki, hány oldalt mennyi ideig böngésztek stb…
Sokat sejtet, hogy miközben jelentősen csökkenő a látogatottság, egy marék kereső szóra (25-30), mégis legelöl vagy egy-kettővel „lemaradva”, de ott a honlapunk valamelyik oldala vagy sorba több is (a Google is érzékeli a tendenciát).
Ez számomra pl. azt mondja, hogy a mások oldalainak a látogatottsága még tragikusabb.
Csökken az ott töltött idő, csökken a nézett oldalak száma…
* Ez azt mutatja, hogy gyakorlatilag „nem keresek semmit, savanyú a szőlő”…
* Nagyon azt látom, hogy egy dolog az > Hogy nincs pénz (nagyon komoly baj),
de már álmok sincsenek egy jobb, szebb vagy „most nincs is lakás” után, egyre teljesebb a teljes lemondás és szerintem ez az igazi tragédia…
Kati
2011. augusztus 15. hétfő 19:08
[re=81177]joci[/re]:
Mi is dédelgetünk hasonló álmot, de úgy tűnik, nem megy. Munkahely, gyerekek tanulása, közlekedés lehetetlensége, növénytermesztési, állattenyésztéis szaktudás hiánya, és a közbiztonság (tanyán, falu szélén rendszeresek a betörések, rablások, terménylopások), és igen, még a pocsék városi ellátásnál is sokkal rosszabb egészségügyi ellátás is hiányozna. A városszéli, kertvárosi házunk, kis konyhakerttel nem piacképes.
Az a baj, hogy ha most nem váltunk, akkor később egyre nehezebb lesz, mert megöregszünk, és nem fogjuk bírni a munkát.
A kör bezárul így is (pedig még a szintén visszatartó kényelmünkről nem is írtam).
Instabil multivibrátor
2011. augusztus 15. hétfő 23:07
Mi jövő tavasszal futunk neki a lakhatási engedélynek. Egyébként nagyon sok ismerősöm most fogott bele a zöldmezős házépítésbe.