Olvasnivaló | Fenntartható Építészet felé
Fenntartható építészet felé címmel jelent meg 2010. végén a 103 oldalas („színes, szagos”) építészeti kiadványunk, amely a bevezető tanulmányok mellett 17 zéró széndioxid-kibocsátású építészeti projektet mutat be. A kötetben szereplő zéró emissziós – többségében külföldi – épületek egy szűkebb szakmai közönség előtt már nem ismeretlenek, a korábbi ZERO CO2 konferenciák anyagából válogattunk.
Négy év telt el azóta, hogy az első ZERO CO2 Fenntartható Építészet konferencia debütált Magyarországon. Mint szervező, bizton állíthatom, négy éve százból 5 ember, ha értette, megértette, miről is van szó, amikor elhangzottak a bűvös szavak: ZERO CO2. Nagy merészségnek tűnt ilyen furcsán, magyartalanul hangzó nevet adni egy induló konferenciának: ZERO CO2.
(Az értelmezési nehézségből mulatságos átkeresztelések is fakadtak, mint: zerokkó, zérókó, zérókettő stb. Ekkorban kezdett általánossá válni a „zéró emisszió”, vagyis a zéró kibocsátás fogalma, ami talán értelmezhetőbb, bár nyelvi hungarikum ebből sem válik. Nem egyszerű jól csengő, precíz, magyaros nevet adni a zéró károsanyag-kibocsátású építészeti irányzatnak.)
A kis kitérő után néhány gondolat arról, hogy miért érdemes megvenni ezt a könyvet? Mert korszakalkotó építészeti trendeket vonultat fel, progresszív „elsőket”, melyek okosan „használják” az energiát – fogyasztásuk, károsanyag-kibocsátásuk minimális. Elképzelhető, hogy az alkalmazott technológiák néhány év múlva „fapadosnak” számítanak majd, lesznek jobb, hatékonyabb, esetleg olcsóbb megoldások is.
Kötet címe: Fenntartható Építészet felé
Kiadó: Magyar Építőművészek Szövetsége
Szakmai támogató: Építészek Nemzetközi Szövetsége ARES munkacsoport UIA-ARES
Projektkoordináció, design: Green Press
Írta és szerkesztette: Szekér László okl. építészmérnök
Olvasószerkesztő: Mesterházy Mónika
Szakmai lektorok: Dr. Osztroluczky Miklós, a műszaki tudományok kandidátusa, Dr. prof. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató
Az NKA és a gazdasági tárca támogatásával megvalósult kötet legfőbb érdeme a fenntartható építészeti szemlélet gyakorlatorientált közvetítése. Laikusok is forgathatják, hiszen nem csak a szakmának szól, hanem mindenkinek, akit foglalkoztatnak az környezettudatos, energiatakarékos és költségkímélő megoldások.
Aki szeretne a kötetről bővebb információkat, írjon a press@greenpress.hu e-mail címre.
A kötet megvásárolható a MÉSZ-székházban (Bp. VIII., Ötpacsirta u. 2.), valamint a Budapesti Építészeti Központban (FUGA – Bp. V., Petőfi Sándor u. 5.)
A kötet interneten keresztül is megrendelhető.
Kedvezményes ár internetes rendelés esetén: 3200 Ft + postaköltség.
A rendelés leadható a press@greenpress.hu e-mail címen.
Hozzászólások (10): megnézem
TÜKE
2011. május 7. szombat 05:59
Mindig tudok örülni,ha – bárhol – KÖNYV-ről lehet olvasni.
Témáját tekintve megértem, hogy csak az említett helyeken kapható, függetlenül attól, hogy laikusoknak is ajánlott. Gondolom, könyvtárban nem lesz hozzáférhető. (?) Vajon pl. eljut-e az egyetemek könyvtáraiba. Szerintem érdemes lenne.
Kálmán László
2011. május 8. vasárnap 07:40
Ideje lenne újradefiniálni a fenntarthatóság jelentését.
Mostanában nagyon keverednek a fogalmak.
epiteszikon
2011. május 8. vasárnap 08:41
Fenntartható ügyfélkör :), erre bárkinek inkább rímel. Node. Igen kifejezetten rossz a név fenntarthatóság az épület üzemeltetésére vonatkozik., Illetve a fenntarhatóságról inkább az jut eszembe hogy nekünk embereknek, ha figyelünk a természetre, környezetünke lesz még pár évük itt a földön. S ez az ami fenntartható, hogy még maradhatunk. Önellátó ház, vagy az Autómon ház jobb és pontosabb nevek.
Huszti István
2011. május 8. vasárnap 09:26
[re=80165]Kálmán László[/re]:
Maximálisan egyetértek. A napi gyakorlatban nem egyszer látok ellentmondást a „fenntartható” megoldások és a valós környezetkímélő megoldások között. Én készítek egy írást, ami pont ilyet mutat be, számításokkal. Jó lenne, ha más is csatlakozna – van példa bőven.
Kálmán László
2011. május 8. vasárnap 10:02
[re=80168]Huszti István[/re]:
Örömmel csatlakozom.
Huszti István
2011. május 8. vasárnap 10:42
[re=80169]Kálmán László[/re]:
Mivel az ördög a részletekben van, elsőre a talajjal érintkező felületek hőszigeteléséről írnék, kiegészítve az alapok alatti hőszigetelések statikai vonzatával és így megvizsgálva a beépítési és üzemeltetési energiafelhasználást.
Neked van valami javaslatod
Huszti István
2011. május 8. vasárnap 22:06
Egy kicsit más megközelítésben:
https://members.iif.hu/visontay/ponticulus/rovatok/hidverok/faludy-1.html
Kálmán László
2011. május 9. hétfő 13:07
[re=80171]Huszti István[/re]:
Látom nem kímélsz, rögtön bele a közepébe. 🙂
Szerintem a hőszigeteléssel megfosztjuk magunkat a passzív hűtés lehetőségétől, erre nehéz egy mondatban válaszolni.
A döntést befolyásolja a szintek száma, lesz-e pince, milyen helyiségek kerülnek a szigeteletlen részre.
Valószínűleg a legjobb megoldás az lenne, ha a padló alatt kialakítanánk egy üreget, amiben nyáron víz lenne, télen pedig levegő. (Persze lehet tovább bonyolítani .) 🙂
Green Press
2011. május 10. kedd 15:13
[re=80156]TÜKE[/re]: Kedves Tüke, az építészeti képzést folytató egyetemek természetesen kaptak tiszteletpéldányokat a kötetből. Üdv, GreenPr
Tüke
2011. október 2. vasárnap 07:15
[re=80220]Green Press[/re]:
Ha kissé megkésve is, de örömmel olvastam !
Itt pedig egy cikk, ha érdemesnek tartjátok belenézni.
https://nol.hu/lap/rivalda/20110930-a_terek_varazsloja